Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
На мястото на мазнините има подсладители
Причините за появата им може да са различни
Любопитно за тялото
Които доказано от науката потискат грипа
реклама

Измерване на костна плътност

Модератори: админ, консултанти

Измерване на костна плътност

Мнениеот Франи » 27 Мар 2011 15:16

На майка ми е поставена диагноза генерализирана остеопороза чрез скенер и ЯМР.
След това е измервана костната й плътност на гръбначни прешлени и тазобедрена става на остеодензитометър в 26-та поликниника в кв. Люлин. Резултатите от там са в норма. Този уред не показва дори остеопения, което е невъзможно. Резултатът е под всякакво съмнение.
Въпросът ми е:
Къде и при кого в София може повторно да се измери костна плътност на гръбначни прешлени и резултатите да са достоверни.
Предварително благодаря.
Франи

Re: Измерване на костна плътност

Мнениеот Франи » 27 Мар 2011 21:10

д-р Цончев, благодаря!
От отговора ви разбирам, че трябва да се запътим към Клиниката по ендокринология УМБАЛ „Александровска”.
ДХА на лумбални прешлени?
Има ли значение кой лекар ще направи изследването?
Франи

Мнениеот д-р Цончев » 28 Мар 2011 06:36

Смятам, че там е подходящо място. Предлагам първо да се направи преглед, а ако има нужда от допълнителни изследвания човека ще каже.
д-р Цончев

Мнениеот Франи » 07 Апр 2011 10:20

Благодаря ви д-р Цончев за отделеното време!
Искам да попитам следното:
В клиниката по ортопедия към Горна баня има ли ДЕХА апарат за измерване на костна плътност на гръбначни прешлени?
Майка ми ще бъде на преглед там и иска да съчетае ходенето до там с измерването на костната си плътност.
Има ли такъв апарат там или е по-добре да се ориентираме към УМБАЛ Александровска.
С търсачка в Гугъл намерих само това:

Мария Лакева
23 ДКЦ ул. Клисура 20
DEXA-ренгеново измерване на костна плътност на цяло тяло.
Тел.: 0889 85 91 93 .
Работно време: всеки ден от 9 до 16 часа.

Д-р Михаил Боянов – ендокринолог
гл. Ас. Клиника по ендокринология
УМБАЛ Александровска
Измерване на костна плътност-DEXA(цяло тяло)
Тел. 02/923 05 28
Франи

Мнениеот д-р Цончев » 08 Апр 2011 05:10

[quoteВ клиниката по ортопедия към Горна баня има ли ДЕХА апарат за измерване на костна плътност на гръбначни прешлени?][/quote] - не знам. Ако разберете - кажете.
д-р Цончев

Мнениеот Gery13 » 06 Юни 2011 11:40

Искам да предупредя всички жени да внимават с измерването на костна плътност на DEXA, защото е възможно да има грешни (фалшиви) изследвания. Да споделя само собсвения си опит : След 2-годишно лечение на остеопороза (-3,5) си направих изследвания в Клиниката по ревматология на Урвич , гр. София. Резултата беше отчайващ - 4.0. Аз обаче се усъмних, защото се чувствам много добре и реших да си направя повторно изследване след 2 седмици, при същите усовия, в Александровска болница, гр. София. Резултата беше -3.0. Дадох разбира се още 60 лв. и така за 120 лв. си направих DEXA изследване. Но така поне разбрах, защо съм се лекувала и продължавам битката. Мисля, че изследването в клиниката по ревматология на Урвич, гр. София не е направено коректно, но не отидох там да си търся правата, защото нямам време - все още работя, за да изкарвам пари и да се лекувам.
Бъдете внимателни!
Gery13

Мнениеот д-р Цончев » 13 Юни 2011 07:24

По принцип резултатите от подобно изследване н еби трябвало да се интерпретират "директно", аз лично съм се сблъсквал с доста съмнителни резултати.
д-р Цончев

Re остеопения и костна плътност

Мнениеот princess70 » 14 Яну 2012 02:17

здравейте!на 41год съм,от преди около 10 год започнаха проблеми със ставите, по изразени на ръцете- подуване и болки в пръстите и китките, след раждането на второто ми дете, което вече е на 8 год започнаха болки и в кръста, отстрани в тазобедрените кости, ляв крак - схващане и силна болка през седалището, неподвижност, особено в ранните сутрешни часове.2009г си направих изследване за замерване на костна плътност, и специалистът който разчете изследването каза, че стойностите за костна плътност са гранични и по-скоро са като за жена в менопауза- нетипично за мен/ с редовен месечен цикъл съм/.имам чести проблеми основно с дясна ръка- схващане и обездвиженост, болки в плекситната област. сама се грижа за децата си и не от немърливост , а от невъзможност да отделя време и средства за себе си, толкова време не потърсих компетентна помощ.а и "нали на мен такова нещо не може да ми се случи - да е болест-"обикновено това е оправданието.
друг проблем ме накара да потърся за пореден път лекарска намеса и помощ- имам проблем и с косопад, който е от около 15 години насам/какви ли не специалисти съм посетила- и нищо.шампоани, витамини, В12 инжекции, перорални препарати...../- период на силно опадване с частично възстановяване, като косата ми доста се разреди.тези дни паралелно посетих и ревматолог и ендокринолог, направих кръвни изследвания -които показаха нисък хемоглобин и хематокрит/ такива са ми били резултатите в последните 7-8 години /, а желязото в норма. хормоните на щитовидната жлеза- в норма, тестостерон/заради косопада/- в норма.пролактин- в норма.според ендокринолога- здрава щитовидна жлеза.
според ревматолога - "хрус в коленни стави"- шипове",протрузия на гръбначни прешлени , тези които са областта на кръста/ описвам ги така, както и на мен ми бяха описани, няма още отразено в анамнезата, тъй като ми предстоят още кръвни изследвания/, ревмафакторът ми е 8,75 при норма 8.СУЕ - 18 мм, леко над норма.назначи ми - физиотерапия на ляв крак и кръста, йога или физически упражнения/цитирам - "поне през ден доживотно"/ за укрепване на костната структура, специално за кръста, ползване постоянно на опасващ медицински колан, тип"корсет".засега нямам назначена др.терапия. нямам назначена рентгенова снимка, нито скенер.
имам следния въпрос -/след всичко, което съм изчела по форуми и книги/- дали имам вид анемия/тъй като са налице и др характерни симптоми като- отпадналост,световъртеж,бърза умора,неспокоен сън,студени крайници и нетипично усещане за студ, когато на другите им е нормално топло/,освен симптомите, които изредих вече по-горе. какви точно изследвания още трябва да ми се назначат освен вече направените,защото когато се опитам да разговарям със лекар-специалист обикновено той счита, че му "изземвам "функциите!?препращат ме само от специалист на специалист, харча средства и хабя време на вятъра, а проблемът с годините се задълбочава и вече има и други след себе си.какво да се направи и по отношение на "остеопенията"?закупила съм си OSTEOCARE, разтворими таблетки за костите, като вид хранителна добавка,спрях приема на прясно мляко, което толкова обичам , закупих си соеви продукти, сусам,хапвам повече плодове.....кожния специалист ми предписа куп мазила и витамини заради косопада.според ревматолога - да направя ново изследване на костна плътност.според ендокринолога - здрава съм, а всъщност доколкото разбрах от мненията тук във форума ми стана ясно, че именно ендокринологът е специалистът, който трябва да предпише терапия при наличие на остеопения .
Д-р Цончев, не съм медицински толкова грамотна, но мисля че е възможно проблемите с косата и костите да са свързани.ако е вид анемия - клиничната картина от посочените симптоми се допълва , но ако е И проблем с костите, И проблем - анемия, или И с дерматологичен проблем!?Какъв специалист да потърся, може би хематолог?Ккакъв е Вашия съвет?
Моля Ви, помогнете ми, не искам да заспивам и ставам с болка и стрес за това колко и от какво точно съм болна!Благодаря Ви предварително!
princess70

Назад към Менопауза. Остеопороза