Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
При наличието на тези фактори, холестеролът е по-нисък
За някои некомфортни състояния в женската част на месеца
Става дума за синтетична аминокиселина
реклама

Измерване на костна плътност

Модератори: админ, консултанти

Измерване на костна плътност

Мнениеот Франи » 27 Мар 2011 15:16

На майка ми е поставена диагноза генерализирана остеопороза чрез скенер и ЯМР.
След това е измервана костната й плътност на гръбначни прешлени и тазобедрена става на остеодензитометър в 26-та поликниника в кв. Люлин. Резултатите от там са в норма. Този уред не показва дори остеопения, което е невъзможно. Резултатът е под всякакво съмнение.
Въпросът ми е:
Къде и при кого в София може повторно да се измери костна плътност на гръбначни прешлени и резултатите да са достоверни.
Предварително благодаря.
Франи

Re: Измерване на костна плътност

Мнениеот Франи » 27 Мар 2011 21:10

д-р Цончев, благодаря!
От отговора ви разбирам, че трябва да се запътим към Клиниката по ендокринология УМБАЛ „Александровска”.
ДХА на лумбални прешлени?
Има ли значение кой лекар ще направи изследването?
Франи

Мнениеот д-р Цончев » 28 Мар 2011 06:36

Смятам, че там е подходящо място. Предлагам първо да се направи преглед, а ако има нужда от допълнителни изследвания човека ще каже.
д-р Цончев

Мнениеот Франи » 07 Апр 2011 10:20

Благодаря ви д-р Цончев за отделеното време!
Искам да попитам следното:
В клиниката по ортопедия към Горна баня има ли ДЕХА апарат за измерване на костна плътност на гръбначни прешлени?
Майка ми ще бъде на преглед там и иска да съчетае ходенето до там с измерването на костната си плътност.
Има ли такъв апарат там или е по-добре да се ориентираме към УМБАЛ Александровска.
С търсачка в Гугъл намерих само това:

Мария Лакева
23 ДКЦ ул. Клисура 20
DEXA-ренгеново измерване на костна плътност на цяло тяло.
Тел.: 0889 85 91 93 .
Работно време: всеки ден от 9 до 16 часа.

Д-р Михаил Боянов – ендокринолог
гл. Ас. Клиника по ендокринология
УМБАЛ Александровска
Измерване на костна плътност-DEXA(цяло тяло)
Тел. 02/923 05 28
Франи

Мнениеот д-р Цончев » 08 Апр 2011 05:10

[quoteВ клиниката по ортопедия към Горна баня има ли ДЕХА апарат за измерване на костна плътност на гръбначни прешлени?][/quote] - не знам. Ако разберете - кажете.
д-р Цончев

Мнениеот Gery13 » 06 Юни 2011 11:40

Искам да предупредя всички жени да внимават с измерването на костна плътност на DEXA, защото е възможно да има грешни (фалшиви) изследвания. Да споделя само собсвения си опит : След 2-годишно лечение на остеопороза (-3,5) си направих изследвания в Клиниката по ревматология на Урвич , гр. София. Резултата беше отчайващ - 4.0. Аз обаче се усъмних, защото се чувствам много добре и реших да си направя повторно изследване след 2 седмици, при същите усовия, в Александровска болница, гр. София. Резултата беше -3.0. Дадох разбира се още 60 лв. и така за 120 лв. си направих DEXA изследване. Но така поне разбрах, защо съм се лекувала и продължавам битката. Мисля, че изследването в клиниката по ревматология на Урвич, гр. София не е направено коректно, но не отидох там да си търся правата, защото нямам време - все още работя, за да изкарвам пари и да се лекувам.
Бъдете внимателни!
Gery13

Мнениеот д-р Цончев » 13 Юни 2011 07:24

По принцип резултатите от подобно изследване н еби трябвало да се интерпретират "директно", аз лично съм се сблъсквал с доста съмнителни резултати.
д-р Цончев

Re остеопения и костна плътност

Мнениеот princess70 » 14 Яну 2012 02:17

здравейте!на 41год съм,от преди около 10 год започнаха проблеми със ставите, по изразени на ръцете- подуване и болки в пръстите и китките, след раждането на второто ми дете, което вече е на 8 год започнаха болки и в кръста, отстрани в тазобедрените кости, ляв крак - схващане и силна болка през седалището, неподвижност, особено в ранните сутрешни часове.2009г си направих изследване за замерване на костна плътност, и специалистът който разчете изследването каза, че стойностите за костна плътност са гранични и по-скоро са като за жена в менопауза- нетипично за мен/ с редовен месечен цикъл съм/.имам чести проблеми основно с дясна ръка- схващане и обездвиженост, болки в плекситната област. сама се грижа за децата си и не от немърливост , а от невъзможност да отделя време и средства за себе си, толкова време не потърсих компетентна помощ.а и "нали на мен такова нещо не може да ми се случи - да е болест-"обикновено това е оправданието.
друг проблем ме накара да потърся за пореден път лекарска намеса и помощ- имам проблем и с косопад, който е от около 15 години насам/какви ли не специалисти съм посетила- и нищо.шампоани, витамини, В12 инжекции, перорални препарати...../- период на силно опадване с частично възстановяване, като косата ми доста се разреди.тези дни паралелно посетих и ревматолог и ендокринолог, направих кръвни изследвания -които показаха нисък хемоглобин и хематокрит/ такива са ми били резултатите в последните 7-8 години /, а желязото в норма. хормоните на щитовидната жлеза- в норма, тестостерон/заради косопада/- в норма.пролактин- в норма.според ендокринолога- здрава щитовидна жлеза.
според ревматолога - "хрус в коленни стави"- шипове",протрузия на гръбначни прешлени , тези които са областта на кръста/ описвам ги така, както и на мен ми бяха описани, няма още отразено в анамнезата, тъй като ми предстоят още кръвни изследвания/, ревмафакторът ми е 8,75 при норма 8.СУЕ - 18 мм, леко над норма.назначи ми - физиотерапия на ляв крак и кръста, йога или физически упражнения/цитирам - "поне през ден доживотно"/ за укрепване на костната структура, специално за кръста, ползване постоянно на опасващ медицински колан, тип"корсет".засега нямам назначена др.терапия. нямам назначена рентгенова снимка, нито скенер.
имам следния въпрос -/след всичко, което съм изчела по форуми и книги/- дали имам вид анемия/тъй като са налице и др характерни симптоми като- отпадналост,световъртеж,бърза умора,неспокоен сън,студени крайници и нетипично усещане за студ, когато на другите им е нормално топло/,освен симптомите, които изредих вече по-горе. какви точно изследвания още трябва да ми се назначат освен вече направените,защото когато се опитам да разговарям със лекар-специалист обикновено той счита, че му "изземвам "функциите!?препращат ме само от специалист на специалист, харча средства и хабя време на вятъра, а проблемът с годините се задълбочава и вече има и други след себе си.какво да се направи и по отношение на "остеопенията"?закупила съм си OSTEOCARE, разтворими таблетки за костите, като вид хранителна добавка,спрях приема на прясно мляко, което толкова обичам , закупих си соеви продукти, сусам,хапвам повече плодове.....кожния специалист ми предписа куп мазила и витамини заради косопада.според ревматолога - да направя ново изследване на костна плътност.според ендокринолога - здрава съм, а всъщност доколкото разбрах от мненията тук във форума ми стана ясно, че именно ендокринологът е специалистът, който трябва да предпише терапия при наличие на остеопения .
Д-р Цончев, не съм медицински толкова грамотна, но мисля че е възможно проблемите с косата и костите да са свързани.ако е вид анемия - клиничната картина от посочените симптоми се допълва , но ако е И проблем с костите, И проблем - анемия, или И с дерматологичен проблем!?Какъв специалист да потърся, може би хематолог?Ккакъв е Вашия съвет?
Моля Ви, помогнете ми, не искам да заспивам и ставам с болка и стрес за това колко и от какво точно съм болна!Благодаря Ви предварително!
princess70

Назад към Менопауза. Остеопороза