ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Рядкото заболяване се проявява веднага след раждането
Бактериите не получават шанс да развият резистентност
Какво е разумно да очакваме от тях?
Плевралният излив може да е причина за задух

безвкусен диабет

Модератори: админ, консултанти

ivelina80

безвкусен диабет

Мнение от ivelina80 » 09 май 2008 21:21

Болна съм от БЕЗВКУСЕН диабет вече от година и половина , разбрах , че ще бъде за цял живот , но искам да попитам дали ще мога да имам дете и дали то ще наследи моята болест.Ако някой знае нещо по въпроса , моля да ми отговори.

ани минкова

Re: безвкусен диабет

Мнение от ани минкова » 12 май 2008 08:40

Трябва да говорите с лекарите, спомням си когато ползвах до 1.09.2006г адиуретин в указанието му пишеше, че се използва от бременни жени , не знам дали е наследствена болест. В моя род никой не болен а аз се разболях преди 4години от силен стрес, знам че не мога да се излекувам и цял живот ще използвам десмопресин.

kateto86

Мнение от kateto86 » 08 май 2009 09:44

Здравейте,искам да ви помоля за помощ.Искам да разбера какви точно изследвания са ви направени за откриването на безвкусен диабет. Пия по 20-25 литра вода на ден и диуреза 18- 20л. Бях в Исул в отделението по Нефрология и те казаха че не е от бъбреците и ми поставиха диагноза Дипсогенен безвкусен диабет,но не ми предисаха нищо само лекарства за камък в бъбрека.Казаха че трябва да отида при ендокринолог. Правих адиуретичен хормон и тсх и прекъснах изследванията,защото си счупих крак. Сега искам да ми кажете какви изследвания трябва да направя.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 08 май 2009 17:00

Преди да правите изследвания е добре да се консултирате с ендокринолог. Той ще каже какво е необходимо да изследвате - иначе рискувате да ходите няколко пъти в лабораторията.

medea

Мнение от medea » 08 май 2009 18:24

Прекомерното уриниране е основен белег на безвкусния диаабет. За въсратни повече от 3 л на ден, за деца повече от 2 л на ден. Три са основните причини за това състояние:

1. Централен безвкусен диабет - вследствие на намалена секреция на анти-диуретичен хормон АДХ (ADH) от хипофизата. Най-често е идиопатичен (медицински термин за случайте когато не се знае причината), може да е вследствие на автоимунно заболяване, засягащо клетките продуциращи АДХ, или да е в резултат от травма или хирургична интервенция засягаща хипофизата, както и на нарушени на кръвоснавдявамнето вследствие на инсулт.

2. Нефрогенен безвкусен диабет - при него бъбреците не са чувствителнио на действието на АДХ. При деца е наследствен и се дължи на мутация в определени гени. при възрастни се наблюдава при пациенти лекувани с литий и при повишено нивон акалций в кръвта - хиперкалцемия или хипокалемия (нисък калий).

3. Психогенна полидипсия - при това състояние пациентите пият големи количества вода. Наблюдава се основно при жени на средна възраст, които са напрегнати, неспокойни или имат психиатрично заболяване. Възможно е да натъпи и при засягане на центъра на жаждата в хипоталамуса от инфиилтративен процес, акто саркоидоза.

Диагнозата се поставя с установяването на полиурия (над 3 л/ден). Лекарският преглед и разпита на болния може да стесни значително възможните причини. окончателната диагноза се постаавя лесно, като пациента се проследи при ограниаване ан достъпа до вода. В хода на този тест, който може да продължи няколко часа, пациента не пие нищо и на определени интервали се изследва обема на урината и осмолалитета на серум и урина. В хода на теста може да се приложи и АДХ,, с което се разграничава централният от нефрогенен безвкусен диабет. Ако е необходимо се изследват и нивата на АДХ.

Няма никакъв смисъл да се изследват в лаборатория нивата на АДХ без да е в контекста на горното изследване.

Абсолютно недопустимо е нефролози да не диагностицират това заболяване и да пращат пациента сам да си търси ендокринолог.

По въпроса за унаследяването на болестта и възможността да се има дете: Ако имате нефрогенен безвкусен диабет възможността за унаследяване съществува (с горните изключения). При централен диабет предаването по наследство е изключително рядко.

kateto86

Мнение от kateto86 » 09 май 2009 07:59

Благодаря за съвета. АДХ ми е 1 а нормалното било над 2 или 3. Незнам какво означава това.Благодаря ви,че ми отговорихте.

medea

Мнение от medea » 09 май 2009 17:10

Никой нама да знае, защото АДХ трябва да се разглежда в контекста на други излседвания (осмолалитет на серум и урина) в хода на горе описаният тест.

rina

Мнение от rina » 10 май 2009 11:58

Наскоро прочетох в един форум за човек, който се излекувал от идиоп. безвк. диабет, чрез акупунктура - иглите се поставяли в определена точка единствно на ухото... и след около 1 седмица, всички симптоми изчезнали.... това ми прозвуча малко като градска легенда, но искам да попитам дали някой е опитвал и този начин?
Да допълня, човекът е на 35год и е получил заболяването след катастрофа с автомобил...
Имаше и една жена в Мелбърн, която също се излекува неочаквано, след отстраняване на адреналните жлези поради хипертония...
rina

rina

Мнение от rina » 16 май 2009 15:05

:)
напоследък получих две странни предложения за помощ при лечението ми - в смисъл излекуване уникални билки и минерали и, дължа да заявя, НЕ ВЯРВАМ НА ЛЕЧИТЕЛИ, МАГОВЕ, ЕКСТРАСЕНСИ, ВЕЩИЦИ и други подобни - моля да не ме пишат и да не ми се обаждат !!!!
Призовавам и вас да не се поддавате на тези мошенници... :)
Хубав ден на всички!
rina

nejnaburq

Мнение от nejnaburq » 30 мар 2011 13:03

Rumyanka

Мнение от Rumyanka » 03 апр 2012 23:26

Излекувана съм от тази болест бях болна 9 години.Получисе от стрес - и пак от стрес се излекувах.Поне за сега от 2004 год. съм добре.Естествено винаги имам нещо което ме човърка -данесе разболея пак.В момента съм в ремисия.През времето на болестта си родих 2 дечица живи и здрави. Пожелавам успех на всички.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 04 апр 2012 10:17

Това е чудесно! Успех и на вас!

NikiFin

Мнение от NikiFin » 15 май 2016 12:33

Имате ли представа дали минирин или др форма на дезмопрсин може да се купи без рецепта от аптеката?

Отговори

Върни се в “Безвкусен диабет”