ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Ето кои са подходящите грижи за кожата.
Откри френски научен екип
Доколко правилно е да се отрича който и да е от двата вида?
Опасността идва от жената кръводарител.

Захар в урината.

Модератори: админ, консултанти

sonny

Захар в урината.

Мнение от sonny » 01 яну 2008 11:12

Какво друго освен диабета причинява захар в урината? На мен ми откриха такава и докторката каза "Не се притеснявай, от кафето е". Значи какви още хранителни продукти може да причинят подобно нещо?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 02 яну 2008 17:43

Аз лично за пръв път чувам, че кафето може да причини това. По принцип глюкозата в бъбреците, както и доста други фактори на кръвта се реабсорбират в бъбрека и не се появяват в урината. За да е налице глюкоза в урината е необходимо да е прехвърлен т.н. бъбречен праг на глюкозата в кръвта, който е около 11 ммол/л. Във Вашия случай препоръчвам консултация с ендокринолог и съответни изследвания по негова преценка.

sonny

Мнение от sonny » 02 яну 2008 19:59

Въпросния "бъбречен праг" прехвърля ли се с увеличаването на приетата глюкоза (тази от храната)? Защото на предния ден ми бяха взети кръв и урина и нямах абсолютно нищо. Тогава поех доста сладки неща и...

Още нещо:
Възможно ли е заболяването, което имах тогава (синозит +белодробни усложнения) да е повлияло при тестовете. Поемах и доста медикаменти (включително 3 вида антибиотици). Денят преди това изпих кутия и половина натурален сок и ядох няколко кроасани, иначе казано заместил съм водата с течност, много богата на захар. Възможно ли е при докосване на чашката да се открие глюкоза, защото аз точно това направих. В последствие повториха теста и май пак имах, но докторката не обърна никакво внимание и ми каза да не се притеснявам...

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 03 яну 2008 20:25

При нормален метаболизъм на глюкозата не трябва да има такава в урината дори и при приемане на по-голямо количество захари. Въпросът за евентуално наличие на глюкоза в урината от "докосване на чашката" - не. Препоръчвам да повторите изследванията - кръвна захар и урина. Ако има някакви съмнения - глюкозотолерантен тест и консултация с ендокринолог.

sonny

Мнение от sonny » 03 яну 2008 22:39

Аз съм на 16, слаб и цяло лято спортувах. Перди не са ми откривали подобни неща. Възможно ли е да ме е метнала няква коварна болест и какво друго е възможно освен тази, в чиито форум сме?

ПС: Тестовете, които бяха чести бяха от обяд, а тези със захарта от сутринта. Възможно ли е да имам "сутрин -да, обед-не, вечер-не" и това равнява ли се на сериозния захарен диабет?

д-р Цончев

Re: Захар в урината.

Мнение от д-р Цончев » 04 яну 2008 20:15

:? Най-различни варианти има, в това число и евентуални грешки на изследването (аз лично рядко приемам резултат от лаборатория 1:1 ако не се "връзва" с клиника на заболяване и често лабораторията ме е лъгала). Във Вашия случай преди да се направи лабораторния минимум за диагностика на диабет не може да се каже категорично нищо, по-скоро ще се притесните излишно.

asenvel

Мнение от asenvel » 03 фев 2016 19:46

Може ли да попадне глюкоза в урината при лечение с кортикостероиди? Резултатът е "1 +".

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 05 фев 2016 21:17

Не разбирам много добре въпроса....

Отговори

Върни се в “Диабет”