ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Джогингът има своите тънкости
Кои причини за рак на дебелото черво подлежат на превенция?
Зъбите на бебето се нуждаят от дентална грижа.
Учени не спират да работят в търсене на лек за коварната болест

Захар в урината.

Модератори: админ, консултанти

sonny

Захар в урината.

Мнение от sonny » 01 яну 2008 11:12

Какво друго освен диабета причинява захар в урината? На мен ми откриха такава и докторката каза "Не се притеснявай, от кафето е". Значи какви още хранителни продукти може да причинят подобно нещо?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 02 яну 2008 17:43

Аз лично за пръв път чувам, че кафето може да причини това. По принцип глюкозата в бъбреците, както и доста други фактори на кръвта се реабсорбират в бъбрека и не се появяват в урината. За да е налице глюкоза в урината е необходимо да е прехвърлен т.н. бъбречен праг на глюкозата в кръвта, който е около 11 ммол/л. Във Вашия случай препоръчвам консултация с ендокринолог и съответни изследвания по негова преценка.

sonny

Мнение от sonny » 02 яну 2008 19:59

Въпросния "бъбречен праг" прехвърля ли се с увеличаването на приетата глюкоза (тази от храната)? Защото на предния ден ми бяха взети кръв и урина и нямах абсолютно нищо. Тогава поех доста сладки неща и...

Още нещо:
Възможно ли е заболяването, което имах тогава (синозит +белодробни усложнения) да е повлияло при тестовете. Поемах и доста медикаменти (включително 3 вида антибиотици). Денят преди това изпих кутия и половина натурален сок и ядох няколко кроасани, иначе казано заместил съм водата с течност, много богата на захар. Възможно ли е при докосване на чашката да се открие глюкоза, защото аз точно това направих. В последствие повториха теста и май пак имах, но докторката не обърна никакво внимание и ми каза да не се притеснявам...

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 03 яну 2008 20:25

При нормален метаболизъм на глюкозата не трябва да има такава в урината дори и при приемане на по-голямо количество захари. Въпросът за евентуално наличие на глюкоза в урината от "докосване на чашката" - не. Препоръчвам да повторите изследванията - кръвна захар и урина. Ако има някакви съмнения - глюкозотолерантен тест и консултация с ендокринолог.

sonny

Мнение от sonny » 03 яну 2008 22:39

Аз съм на 16, слаб и цяло лято спортувах. Перди не са ми откривали подобни неща. Възможно ли е да ме е метнала няква коварна болест и какво друго е възможно освен тази, в чиито форум сме?

ПС: Тестовете, които бяха чести бяха от обяд, а тези със захарта от сутринта. Възможно ли е да имам "сутрин -да, обед-не, вечер-не" и това равнява ли се на сериозния захарен диабет?

д-р Цончев

Re: Захар в урината.

Мнение от д-р Цончев » 04 яну 2008 20:15

:? Най-различни варианти има, в това число и евентуални грешки на изследването (аз лично рядко приемам резултат от лаборатория 1:1 ако не се "връзва" с клиника на заболяване и често лабораторията ме е лъгала). Във Вашия случай преди да се направи лабораторния минимум за диагностика на диабет не може да се каже категорично нищо, по-скоро ще се притесните излишно.

asenvel

Мнение от asenvel » 03 фев 2016 19:46

Може ли да попадне глюкоза в урината при лечение с кортикостероиди? Резултатът е "1 +".

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 05 фев 2016 21:17

Не разбирам много добре въпроса....

Отговори

Върни се в “Диабет”