ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Откри френски научен екип
Ацетилсалициловата киселина може да предпази от усложнения при...
Може ли един размер да пасне на всички мъже?
Превантивното средство е почти готово за пускане на пазара

Метаболитен Синдром "Х"

Модератори: админ, консултанти

pganev1991

Метаболитен Синдром "Х"

Мнение от pganev1991 » 05 мар 2015 16:39

Здравейте на всички!
Ако скоро не сте чели роман, сега ви предстои точно това...

Аз съм мъж, понастоящем на 23 г., 177 см., 71 кг., студент. Предполага се, че ще продължа да живея и още, но определено няма да ми е скучно...

Баба (по майчина линия) - Диабет тип II, майка - Хашимото, баща - няма информация.
От 2006 г. имам документирани лабораторни и медицински данни, че боледувам често от грипоподобни състояния и остри респираторни заболявания (не че не съм боледувал и преди това, но държа прилагам доказателства). Под често - имам предвид веднъж или два пъти на година. Разбира се, третиран съм с различни варианти на антибиотични средства и препарати, съдържащи парацетамол и L- аскорбинова киселина.
Не употребявам алкохол често, злоупотребявал съм един единствен път в 8 клас...
Не съм бил пушач и все още не съм за щастие (опитвал съм пура, цигари, дори марихуана, по-скоро бих го нарекъл "дегустация")!
Физическата ми активност никога не е била интензивна, по-скоро умерена.
През зимата на 2013 г. бях с наднормено тегло (85 кг.), когато тренирах активно на фитнес... Тренировките бяха статични, свързани предимно с натрупването на мускулна маса... От хранителните добавки съм ползвал "Креатин монохидрат", по една чаена лъжичка 2 ч. преди тренировка. За жалост не ми хареса и подарих повече от половината кутия на приятел... Винаги съм искал да постигам резултати по естествен път... Храненето си не бих нарекъл балансирано, но винаги съм избягвал рафинирани продукти, било то сладкиши, наситени мазнини и пр.

По същество:
От 2012 г. насам имам следните оплаквания:
Прилошаване около 2 ч. след консумацията на каквито и да е въглехидрати (съчетана със или без физическа активност). Симптоматиката се изразява най-вече в обща мускулна отпадналост, загуба на настроение, понякога чувство за глад (неспецифично), бледа кожа, студена пот и пр.
И така, нормалният човек отива първо на личния си лекар... Така направих и аз, дори провокирах симптомите, за да се установи реално състоянието...
Кръвно налягане 120/80, ЕКГ - нормално, но...
Лабораторните резултати се сториха притеснителни на мен и само на мен...
19.07.2012
Всичко останало в норма, с изключение на:
LYM% - 51,3 % (при броене на око - 49% при горна граница на лабораторията 40%)
RDW - 15,3% (11,5-14,5)
Глюкоза (серум) - 5,43 mmol/l(3,3-6,0)!
Общ холестерол - 8,29 mmol/l!!!
HDL, LDL, VLDL - неизследвани
Триглицериди - 3,22 mmol/l!!!
Трансминази - нормални (ASAT - 13,9; ALAT - 19,7; GGTP - 21,57)
Креатенин - 110,7!
Общ билирубин - 20,13 µmol/l!
Дир.билирубин - 8,53 µmol/l!!!

Малко ми били високи, спадали бавно... Можело да е наследствено, можело да е от бронхо-пневмонията, която съм преболедувал 5 месеца преди това изследване, можело да е от стрес... Прекалено много съм учел... Препоръки: да живея без стрес, всичко е на нервна почва... Успокоих се, че съм психопат, дори се фуках с това...
Не беше трудно да попадна на статиите за Метаболитен Синрдом "X", просто написах в Google: "висок холестерол"... За ПКК и билирубините така и не получих коментар...
Помислих си, че не ми е работа да се меся в медицината, все пак не съм лекар... Оставих здравето си в ръцете на професионалистите...

Животът ми продължи толкова поетично, симптоматиката също...
В един прекрасен ден, 4 часа преди изпит, вдигнах кръвно налягане 165/90... Как разбрах ли? Извиках Спешна медицинска помощ... 90 мин. след обаждането на тел.112, диагнозата беше "Вегетативна дистония". Диазепам - еднократно.
Имах 6.00 на изпита...
Вдигнах температура, а след 15 дни се появи и нова диагноза: "Други остри инфекции на горните дихателни пътища с множествена локация".
Е, излекувах се... Дойде лятото - мадами, плаж, кеф... Дотук добре, само че отпадналостта след хранене беше с мен като демонът на Сократ, който ме възспираше от пълноценните летни преживявания... Нелепо...
Отидох с една хавайска риза и синджири при личната лекарка, за да я информирам, че още ми е рано да се чувствам като пенсионер...
25.06.2013 г.
Всичко останало в норма, с изключение на:
LYM% - 49,8%
RDW - 15,7%
Глюкоза (серум) - 6,17 mmol/l (3,3 - 6,0)[при 12 часов глад]!!!
Общ холестерол - 7,52 mmol/l!!!
HDL - 0,73 mmol/l
LDL, VLDL, TRG - неизследвани
Получих направление за кардиолог, поставиха ми диагноза "неуточнена аритмия"...
Отидох на второ мнение, поставиха ми 24-часов холтер... Всичко беше наред... По тяхно мнение, всичко било на нервна почва... Препоръчаха ми да ходя на фитнес... Ходих на фитнес...
След 8 месеца ми ставаше зле вече непрекъснато... Направих си изследване, глюкозата беше 5,7 mmol/l (на гладно)! Успокоих се, че се балансира, но въпреки това ми се виеше свят след храна - треперех, едвам ходех на лекции! Тогава мои приятел, учещ медицина, ми спомена, че може да получавам реактивни хипогликемии и е разумно да се обърна към ендокринолог! Няколко дни по-късно замалко да загубя съзнание на лекции... Излязох много бързо и откраднах няколко захарчета от кафемашината, които ме стабилизираха за 10 мин.! Отидох на ендокринолог, който ме помоли да изследвам TSH! Беше в норми - 2,3 mlU/L (0,3-4,0)! Изпратиха ме от кабинета с диагноза "Стабилно състояние"! Е, отидох и на невролог, най-накрая... Направиха ми ЕЕГ... Всичко беше повече от нормално... Изписаха ми магнезий... Лекарката не беше сигурна, че е вегетативна дистония и ме отпрати с молба да продължа да следя глюкозата си на гладно! Тъй като родителите ми не ми вярваха, един ден се ужасиха колко зле изглеждам и как треперя... Започна се интересната част: Първи ендокринолог, втори ендокринолог - "Всичко е наред!", "Стойностите ти са в норма!", "Не е в нас проблема!", "Провери си психиката!"... Отидох на психиатър: стабилно психическо състояние...
Накрая започнах да чета! Намерих учебници по обща медицина, намерих тези на Оксфорд, издание 2004 г., започнах да ровя в интернет! Всичко ме водеше до Метаболитен Синдром "Х"!
Накрая попаднах на ендокринолог, който ме изпрати да си направя ОГТТ:
Глюкоза (серумна) - 5,26 mmol/l (3,3 - 6,0) - 0 мин.
Глюкоза (серумна) - 7,08 mmol/l (<10,00) - 60 мин.
Глюкоза (серумна) - 5,54 mmol/l (<7,80) - 120 мин.

Инсулин - 8,12 uU/ml (3,0 - 25,0) - 0 мин.
Инсулин - 73,29 uU/ml (3,0 - 25,0) - 60 мин.!!!
Инсулин - 34,16 uU/ml (3,0 - 25,0) - 120 мин.!!!

Общ холестерол - 8,4 mmol/l!!!
HDL - 1 mmol/l!!!
LDL - 6,43 mmol/l!!!
VLD - 0,57 mmol/l
Триглицериди - 1,25 mmol/l
Трансминази - нормални

Бях убеден, че имам инсулинова резистентност... Е, ендокринологът ме успокои! Препоръча ми диетичен режим, повече движение и да си живея живота! Каза да ида на невролог, да гълтам Деанксит и пр. Речено-сторено... Но, започнах да се чувствам още по-зле... Пожълтяха ми роговиците на очите... Преди броени седмици бях диагностициран на базата на лабораторни резултати, които ще споделя по-долу, с Метаболитен Синдром "X" и Синдром на "Жилбер", съответно от двама ендокринолози и двама гастроентеролози... Изхарчих всичките си студентски спестявания по лекари... Вече съм на Метфогамма 500 мг - 3х1 и Профихол - веднъж дневно...

Изследванията:
16.02.2015
Глюкоза (серумна) - 6.32 mmol/l (3.3 - 6.0)!!!
Общ билирубин - 31.4 umol/l < 21.0!!!
Директен билирубин - 7.6 umol/l < 8.0!

22.02.2015
ОГТТ
Глюкоза 0 мин. 5.7 mmol/l 3.3 - 6.0!
Глюкоза 60 мин. 7.48 mmol/l <10.00!!!
Глюкоза 120 мин. 4.97 mmol/l <7.80
Глюкоза 180 мин. 4.08 mmol/l <7.00!!! (Постпрандиална хипогликемия)

Инсулин 0 мин. 4.75 uU/ml 3,0-25,0 uU/ml
Инсулин 60 мин. 44.75 uU/ml 3,0-25,0 uU/ml!!!
Инсулин 120 мин. 13.14 uU/ml 3,0-25,0 uU/ml!!!
Инсулин 180 мин. 6.78 uU/ml 3,0-25,0 uU/ml!!!

Липиден профил:
Общ холестерол 6.1 mmol/l <6.5, препоръчителни стойности <4.5!!!
Триглицериди 0.9 mmol/l <2.2, препоръчителни стойности <1.7!

Синдромът на "Жилбер" не ме притеснява... Изчел съм много за Метаболитен Синдром "Х", навсякъде пише, че е необратим... Стигнах до хипотезата, че пренатоварването на определени митохондрии на хепатоцитите и на други клетки в черния дроб отключват инсулиновата резистентност, във всички случаи имаме огромен оксидативен стрес... Оттам се затваря кръга и се развиват всички последствия... Знам, че вече трябва да внимавам с всичко цял живот, но се интересувам има ли някаква надежда, на базата на тези показатели, все още нещата да са обърнат с рационално медикаментозно лечение и начин на живот? Знам, че митохондриалното пренатоварване не може да бъде спряно, но има хранителни добавки, които влияят на това...
Ще се консултирам със специалист за тях - предимно антиоксиданти... Като споменах специалист, можете ли да ми препоръчате такъв?

Относно проблемът ми, вашето мнение е важно за мен!
Поднасям хиляди извинения за огромното количество безсмислен текст, както и за ироничните контекстови закачки към Здравната система...

Поздрави,
Петко!

ankamar56

Re: Метаболитен Синдром "Х"

Мнение от ankamar56 » 05 мар 2015 21:57

Здравейте Петко,
какъв е текущият ви хранителен и двигателен режим, ниво на психическа и емоционална натовареност, социални контакти ?
Според мен има решение за подобряване и поддържане на здравето.

pganev1991

Мнение от pganev1991 » 06 мар 2015 00:39

Здравейте, ankamar56!
Текущият хранителен режим е коригиран, заради приемът на Метфогамма 3x500 мг.
Следователно храненията са три пъти на ден, през 5 часа...
Закуска - фибри (предимно зеленчуци, овесени трици и пр.), бавни въглехидрати (пълнозърнест хляб тип 1850), белтъчини (извара, белтък от яйце, кисело мляко).
Обяд - въглехидрати, съдържащи растителни белтъчини (боб, леща, лимец, жито); животински белтъчини (риба, телешко месо, извара); ненаситени мазнини - ядки - задължително самостоятелно.
Вечеря - фибри, идващи предимно от зеленчуци, понякога белтъчини.

Избягвам твърдите животински мазнини, наситените мазнини, фруктозата, рафинираните продукти, пикантните подправки... Ако не приемам Метфогамма, включвам и една подкрепителна закуска между обяда и вечерята - зелена ябълка или ядки. Тогава реда на консумация на храната е следната: (сутрин на гладно задължително фибри) въглехидрат, белтъчина, зеленчук (превенция на реактивни хипогликемии).
Умерена физическа активност - по 8 км. пеша дневно. Е, сутрешните упражнения, кардио упражнения 2-3 пъти седмично и лостове, ако климатичните условия позволяват... Но това ми е рутина от дълги години...
Психическа стабилност - потвърдена, въпреки че самооценката няма как да е напълно обективна. Има ли абсолютна обективност? Нямам доказани генерализирани панически атаки, дори при хипогликемични кризи съм много спокоен и ги овладявам бързо... Винаги съм бил уравновесен психически, тъй като работата ми го изисква...
Имам добра социална комуникация, поне така си мисля? :idea:
Психо-емоционалната натовареност, обединена от съвременната дефиниция "стрес", присъства в нашето ежедневие постоянно... Няма как без нея... Един душ решава проблема при мен...

Сега съм в период на търсене на информация, с цел оптимизация режимът на живот, комбинацията му с работния график и т.н.
Не съм повече от умерено-активен, но без проблем правя по 100 клека и 100 лицеви упори със собствена тежест без прекъсване... Като капацитет, вдигам тежест колкото себе си и малко над себе си по 8-10 пъти, включвайки повечето мускулни групи заедно...
Реалист съм, искам да знам дали има шанс за обратимост на синдрома, или цял живот ще трябва да се поддържам по-строго? Не знам дали ще намеря решение тук, но сред хора, имащи сходни проблеми, търсенето е по-лесно... Не очаквам отговори, написани за кураж...

По-здрави!

ankamar56

Мнение от ankamar56 » 08 мар 2015 23:13

Здравейте Петко,
учудвам се, че никой специалист не взема отношение към вашия случай. Моето предложение /като човек с опит, но неспециалист/ за вас е хранителната добавка Лецитин Е, която съдържа Лецитин и витамин Е. Вижте тази статия : http://www.bb-team.org/articles/2730_letsitin-lecithin ,
дали ще ви е от полза. Друга полезна добавка за смъкване на холестерола в здравословни граници са ОМЕГА-3 и чесънът. Във вашия случай става дума за урегулиране на метаболитните процеси.
Освен това отношението ми към физическите натоварвания във фитнеса не е положително, защото тези натоварвания са насочени съвсем тясно към даден резултат /например намаляване на тегло /, но често не го и постигат. Фитнесът е много механичен и самоцелен, не участва съзнанието. Харесвам обикновената йога заради съзнателното правене на упражненията - т.е. когато човек ги прави мисълта му е насочена към тялото и визуализиране на процесите в него. И понеже човек е психосоматичен комплекс живеещ в околна среда, не бива да се изключва съзнанието от целите и задачите, които трябва да се изпълнят.

Отговори

Върни се в “Диабет”