ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Дори в малки количества провокират стомашен дискомфорт
Схващането, че застрашават само жените е много грешно
Промените в изхожданията при бебето могат да насочат към серио...

Съмнение за диабет

Модератори: админ, консултанти

Lime

Съмнение за диабет

Мнение от Lime » 20 фев 2015 17:23

Здравейте, мъж на 27 годни съм. По принцип съм много страхлив на тема болести и имам навина да се вманячавам в най-малкото нещо. Ето защо ще пиша тук за да ми дадете съвет:

Чел съм симптомите на диабета и аз имам няколко от тях, но не точно както са описани да се проявяват.

Пия голямо количество вода: 2-4 литра на ден и ходя доста често до малка нужда (може да има случай и по 20 пъти). НО (тук идва въпросното НО). Тези симптоми ги имам от малък. Още от малък ходих много често по-малка нужда и дори си спомням,че родителите ми ме водеха на лекар и нищо не ми откриха.

Също тук има два симптома които са описани като доста важни а аз ги нямам. Нощно уриниране. Заспя ли, почти никога не се будя посреднощ за да ходя до тоалетната. Мога да се събудя сутринта (към 7-8) не не и посреднощ.

Другото нещо е отслабването и зарастването на раните. В последните години не само не съм отслабнал но дори съм качил килограми (1,78 съм висок и тежа 95кг) и раните ми задзравяват много бързо. Дори ми е правило впечатление, че заздравяват много бързо.

И ето тук е нещото което също ме замисля. Преди 3,5 месеца (Ноември) отидох при личната лекарака и си пуснах пълна кръвна картина за всичко, като профилактика. Резултатите ми бяха добри: Глюкоза 5,65mmol (холестерол, триглицериди и всичко друга също бе в норми).

Списък със симптомите които имам:

1. Пиене на голямо количество вода
2. Често уриниране (от детска възраст - воден на лекар и не е открита причина)
3. Излизат ми от време на време гнойни пъпки около гениталите- но там където ми се протриват краката а аз съм космат и пълен)

Тези симптоми нямам:

Раните ми заздравяват доста бързо
Нямам загуба на тегло
Нямам нощно уриниране
Нямам гадене и повръщане

+ отново казвам, че преди 3 месеца си правих кръвни изследвания с резултат: Глюкоза 5,65mmol.

Възможно ли е да е диабет? Съвет?

Shaider
Контакти:

Re: Съмнение за диабет

Мнение от Shaider » 21 фев 2015 22:15

При това положение според мен е абсурдно да имате диабет. Нямате ли симптоми като например т.нар. вълчи глад, силна жажда, зрителни нарушения и изтръпване на крайниците, не бива да се притеснявате.... според мен.
Уважаеми читатели, и вие сте разработка на военните!!! Аз съм бай Шиле Попюрданов, не си казвам истинското име от съображения за сигурност!

Lime

Мнение от Lime » 21 фев 2015 22:33

Дали може да се даде уточнение за ''вълчи глад, силна жажда, зрителни нарушения и изтръпване на крайниците''?

Както казах аз съм си малко паника и параноя в едно и веднага ги откривам тези симптоми. По-принцип съм си лакомия но не бих го определил като вълчи глад. Дори не закусвам - ама никога. А и търпя доста на глад.

Жаждата си я имам. Нищо не ми утолява жаждата освен вода. Мога да пия литър сок ама ако не е вода съм си жаден.

За изтръпване на крайниците също какво точно се има в предвид? Ако спя върху някоя от ръцете си тя изтръпва докато не я раздвижа, или примерно ако играя на телефона в легнало положение (тоест ръцете са на-горе) също изтръпват докато не ги раздвижа. Това брои ли се?

Какво се приема като зрителни нарушения?

Shaider
Контакти:

Мнение от Shaider » 21 фев 2015 23:21

За изтръпване на крайниците също какво точно се има в предвид? Ако спя върху някоя от ръцете си тя изтръпва докато не я раздвижа, или примерно ако играя на телефона в легнало положение (тоест ръцете са на-горе) също изтръпват докато не ги раздвижа. Това брои ли се?
Не. Аз нямам диабет (4,64 ми е периферната глюкоза) и си ги имам тия симптоми. Изтръпване е по-скоро ако стоиш неподвижен 4-5 минути и краката ти почнат да те бодат "иглички" или да се вдървят. Нарича се диабетна невропатия и беше нещо подобно.
Какво се приема като зрителни нарушения?
Нарича се диабетна ретинопатия и има разнообразна симптоматика. Тук пише повече - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0% ... 0%B8%D1%8F .
Вълчи глад е когато сте толкова гладен, че ви прилошава, ако на момента не изядете нещо.
Уважаеми читатели, и вие сте разработка на военните!!! Аз съм бай Шиле Попюрданов, не си казвам истинското име от съображения за сигурност!

Lime

Мнение от Lime » 21 фев 2015 23:34

Не мисля, че имам тези симптоми. С очите нямам проблем, малко кофти виждам на далеч но цялото ми семейство е с очила.

Подобни изтръпвания нямам. Особено на краката никога не съм имал.

Вълчи глад също нямам.

Обаче от години имам случай в които ми пада кръвната захар (поне така ми казват познати и семейство) когато рязко ми става лошо, пребледнявам, избива ми студена пот и страшен глад за сладко. Хапна ли нещо сладко до 5 минути съм тип-топ. Обаче въпросното явление ми се случва не повече от 2-4 пъти в годината. Това симптом ли е?

Shaider
Контакти:

Мнение от Shaider » 21 фев 2015 23:48

Не съм сигурен, в пубертета доста често явление е падането на кръвното с прилошаване респективно, някои момичета в класа ми го получават, май е нещо от хормоните. Но вие не сте в пубертет ,така че не съм сигурен....

vased

Мнение от vased » 22 фев 2015 03:51

Lime,
Щом толкова много те е страх, а според мен нямаш диабет, купи си апаратче за мерене на кръвната захар. Самото апаратче не е скъпо, но в него се поставя тестерче, за всяко мерене отделно тестерче, тестерите са скъпи. Но ти няма да си мериш захарта всеки ден, а примерно веднъж в месеца или два пъти, т.е. На две седмици веднъж. Така че няма да ти излезе много скъпо, в една кутийка тестерите са мин. 20. Сутрин на гладно и преди да си си измил зъбите защото пастите са подсладени. Сигурно ще те е страх да си убодеш пръста, но отстрани на безименния пръст почти не се усеща. Като ти е нормална регистрираната стойност на кръвната захар, със сигурност нямаш диабет. А когато почувстваш, че ти е паднала кр. захар, можеш веднага да я премериш и да видиш колко е.
И аз, за сега, нямам диабет, но съм си купила апаратче и си меря захарта от време на време. Отначало по 10 минути се канех, докато се реша да натисна пружината на апаратчето, но се свиква.

Lidi

Мнение от Lidi » 24 фев 2015 07:58

Колко много излишни тревоги, които можеш да си спестиш в рамките на един ден, просто като си пуснеш изследвания.
Остави тая кръвна захар на гладно, че е 5,65 - нищо не значи.
Остави и тези симптоми - те са много общи и не всеки има симптоми.

Аз нямам нито един симптом, кръвната ми захар на гладно беше в нормата и въпреки това съм с преддиабет и на лекарства.

Индикация за изследване при мен беше не самото тегло, а увеличението на коремната обиколка. Само това. А да не забравяме, че и слабички хора са с диабет и преддиабет.

Изследванията, които на първо време могат да се направят е - кръвно захарен профил, който е евтин и се покрива и от здравната каса. 5-6 лв струва без таксата даване на кръв, а ако е с направление от личен лекар се плаща само такса кръв.
Сутрин даваш кръв на гладно, после закусваш както си ядеш нормално през деня. На обед пак даваш кръв, след това обядваш и вечерта пак даваш кръв. Изследванията са готови същия ден.
Ще имаш ясна представа как се справя тялото с въглехидратите и дали след хранене захарта в рамките на 3-4 часа влиза в граници или остава висока (както се оказа при мен)

Следваща опция, ако с първото изследване няма отклонения, е обременяване с глюкоза ОГТТ (орален глюкозо толерантен тест). Дава се кръв на гладно, после се изпива глюкоза на прах, която се разтваря във вода и след това не се храниш, може да пиеш само вода, не се разхождаш много много. На първия час от изпитата глюкоза се дава отново кръв и след това на втория час пак ти взимат кръв. Изследването струва около 5-6 лв и се поема от здравната каса - тогава се заплаща само такса за взимане на кръв.

С този тест може да се измери и инсулина. Той не се покрива от здравната каса и цената е доста висока за изследване. Последно във Варна видях, че струва около 40 лв в лаборатория Рамус. Правят ти ОГТТ за трикратно измерване на инсулин и глюкоза.
С тези изследвания и кръвно захарния профил ще имаш ясна картина за какво се касае.

И друго изследване има - гликиран хемоглобин. Изследването показва средната ви кръвна захар през изминалите 2-3 месеца.

Ако искаш да отхвърлиш всякакви съмнения, не разчитай на симптоми, а отиди на доктор, за предпочитане ендокринолог, кажи си опасенията (още повече ако има някой в рода ви с диабет, спомени и това) и нека докторът да прецени откъде да започнете, има ли нужда от изследвания и какви да са те. Това че сутрешната кръвна захар на гладно е ок - не изключва проблем. Това че сутрешния инсулин е ок, не изключва проблем. Единствено с пълни тестове може да се отхвърли проблем с инсулина и кръвната захар след обременяване с глюкоза и след кръвно захарен профил.
На мен ми казваха, че на гладно кръвната ми захар е ок и няма нищо притеснително, но аз настоях пред ендокринолога за изследвания и се оказах с преддиабет - нарушен въглехидратен толеранс и вече трета година пия лекарства.
При мен обременяването с глюкоза беше в норма, но на кръвно захарния профил, кръвната ми захар 3-4 часа след хранене оставаше висока.

Lidi

Мнение от Lidi » 24 фев 2015 08:04

И да добавя какви ми бяха стойностите, когато отидох на ендокринолог с моите си съмнения.
Измерване на кръвна захар на гладно с кръв от вената - 5.86 при норма 6.1, повторно изсвледване - 5.45 при норма 6.1
Измерване на кръвна захар на гладно с кръв от пръста - 5.27 при норма 5.5

Отговори

Върни се в “Диабет”