Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
И са по-емоционално стабилни
Задържа ефектите дори след спирането му
Водят затлъстяване, бъбречни и заболявания на яйчниците
реклама

Ниво на кръвна захар

Модератори: админ, консултанти

Ниво на кръвна захар

Мнениеот kimi » 03 Апр 2012 19:37

Здравейте!
Аз съм мъж на 35 години с ръст 185 и тегло 88 кг. активно трениращ фитнес ии поради това спазвам диета, която изключва сладко и по-принцип внимавам много с приема на въглехидрати (за да не омазявам). На 22.11.2011 г ми извадиха жлъчката поради наличието на камъни в нея. Днес реших да си направя контролни измервания на кръвта да видя какво е положението към днешна дата. Всичко е в норма, като малко притеснително се оказа нивото на кръвната захар, която е 6,03 mmol/l. Измерването е направено на гладно сутринта! Погледнах епикризата, която ми издадоха след операцията на жлъчката и там видях, че на 22.11.2011 г кръвната захар ми е била 5,36 mmol/l.
Днес малко бях притеснен какво ще покажат кръвните резултати, това може ли да е причина за нивото на кр. захар? Трябва ли да се притеснявам за тези стойности на глюкозата в кръвта ?
kimi

Re: Ниво на кръвна захар

Мнениеот д-р Цончев » 04 Апр 2012 10:23

Изчакайте резултатите, тези са на горна граница и е трудно да се интерпретират.
д-р Цончев

Мнениеот kimi » 04 Апр 2012 10:47

д-р Цончев Благодаря, че се включихте!
Може би не сте ме разбрали, това са резултатите от изследванията който вчера ми бяха направени и др. изследвания не са ми правени. Личната лекарка само това ми каза, че съм близко до горната граница, но все пак съм бил в норма. Референтните стойности в лабораторията за кръвната захар бяха до 6.2 ммол/л, а аз съм с 6.03. Тогава тя ме попита да не съм пил кафе, а истината е, че тези изследвания ми бяха направени на гладно, като последното хранене ми е било преди 11 часа. Възможно ли е като съм активно спортуващ (по 4 силови тренировки на седмица) организмът умишлено да поддържа малко по-висока кръвна захар със цел да съхранява и храни мускулната маса? Другият въпрос е възможно ли е от лекото притеснение преди взимането на кръв и най-вече от притеснението какви ще бъдат резултатите от изследването по някакъв начин да са повлияли на кр. захар в момента на взимането на пробата? Аз смятам утре да отида и наново и без направление да си пусна още едни изследвания за кр. захар, какво ще кажете за това мое намерение?
kimi

Мнениеот kimi » 04 Апр 2012 11:00

Да добавя, че при мен храненията през деня са на 3 часа, като не приемам сладки храни (фафли, торти, шоколад, бисквити, баници, понички и т.н), много рядко си позволявам шоколадова бонбона и то по случай като рожден ден, не пия алкохол, въглехидратите който приемам са с нисък г. индекс. Не ям тлъсти меса, ям предимно пилешко и риба, пържено изобщо не лизвам. Предимно въглехидратите ги приемам до обяд през дните в които не тренирам, а в дните на тренировка приемам въглехидратите до тренировката. По принцип се стремя повечето калории да идват от белтъчините но все пак си приемам и въглехидрати, и дума не може да става, че спазвам НВД.
kimi

Мнениеот д-р Цончев » 04 Апр 2012 14:43

Добре е да се пусне пак кръвна захар, най-малкото за да имате увереност че е в норма. Трудно е да се прецени доколко стреса и натоварването имат отношение къвм конкретно тези резултати, но като цяло са в норма мисля, че просто се касае за девиации в границите на нормата.
д-р Цончев

Мнениеот kimi » 06 Апр 2012 09:20

Вчера 05.04.2012 г. пуснах още едно изследване на кр. захар и получените резултати са следните:
При референтни стойности на лабораторията, кр. захар трябва да е от 3.3 до 6.3 mmol/l, моята е 5.8 mmol/! Това е отново кр. захар изследвана на гладно (Дори и вода не съм приемал от часа на лягане до взимането на кръв в 8.30). д-р Цончев как ще коментирате тези резултати и искам да Ви попитам това изследване на гладно касае ли приема на вода тъй като аз спирам и приема на вода , а това са си едни 10 часа без вода и не зная това оказва ли влияние на стойностите на кр. захар?
kimi

Мнениеот kimi » 06 Апр 2012 13:27

Да добавя към горният си пост още малко информация.
Сутришните показатели на гладно са 5.8, както писах вече, след даването на кръв закусвах 110 гр. пълнозърнест хляб със 100 гр. салата "Снежанка" (в 8.30 сутринта), след което в 10.00 изядох 400 гр. кисело мляко с масленост 0.5%, и в 10.30 изядох един голям банан, след което в 12.00 направих кръвна проба, която показа ниво на кр. захар 6.3 mmol/l. В пред дадената информация от мен това нормални показатели ли са и има ли защо да се притеснявам?
kimi

Мнениеот rosi234 » 07 Апр 2012 08:21

Здравейте!
Резултатът 6.3 за постпрандиална кръвна захар/след нахранване/ е много добър,имайки в предвид количеството хлебни единици които сте поели между двете изследвания и,че дори не сте изчакали да минат 2 часа след последното хранене,каквито са изискванията. Много е важно изследването на постпрандиалната кръвна да се прави след като сте консумирали храна като количество и състав с която обикновено се храните всеки ден.
Тъй като предполагам се притеснявате дали нямате преддиабетно състояние добре е да си направите изследване и на останалите показатели които имат отношение към въпроса -а именно гликиран хемоглобин,общ холестерол,LDL холестерол , HDL холестерол и триглицериди.Най-важен е разбира се показателят гликиран хемоглобин, който показва какво е било равнището на кръвната захар за последните 2 месеца преди изследването.Може кръвната ви захар да е нормална в момента в който си правите изследване и след няколко часа вече да е извън нормата.
rosi234

Мнениеот kimi » 07 Апр 2012 09:11

Да определено това е моят обичаен хранителен режим до обяд, който спазвам. Хлебните еденици който съм приел в деня на изследването се явяват 3 часа и половена преди изследването направено в 12:00 часа. Мога така да обобщя нещата:
За три часа и половена(това времето от взимането на първата кръв "на гладно" с резултат 5,8 ммол) съм приел общо 903 ккал, от които въглехидратите са 130 гр. белтъчините са 51 гр. и мазнините са 25 гр. Дефакто точно преди измерването на кръвта на обяд в 12:0 часа в 10 часа приемам 400 мл. мляко с масленост 0,5% и след 30 минути в 10,30 приемам и един доста голям добре узрял и сладък банан. Сега не знам до колко е оказало влияние храненето сутринта (3 часа и 30 минути преди иследването в 12) и до колко млякото и банана са успели да ме натоварят преди вторият тест. Не е проблем да си направя и това прословуто обременяване с глюкоза през идващата седмица но не зная при тези резултати нужно ли е? Друго да попитам каква гликоза се използва за този тест понеже виждам, че има гликоза с различни проценти 5%, 10% и т.н.
kimi

Мнениеот rosi234 » 07 Апр 2012 10:32

Здравейте!
На мен специално ми е по-лесно да работя с хлебни единици,вместо с ккал.
http://diabet.bg/index.php/breadunits
Аз лично не виждам необходимост да правите обременяване с глюкоза при тези резултати.
Примерно след две седмици можете да си направите за ваше спокойствие кръвно-захарен профил или още по-добре да си изследвате и другите показатели за които ви писах.И ако всички резултати са в норми не виждам причина за притеснения поне на този етап.
rosi234

Мнениеот д-р Цончев » 07 Апр 2012 10:58

Резултатите са добри.
Няма проблем да се пие вода преди такова изследване, не е необходимо да се жадува.
д-р Цончев

Мнениеот kimi » 07 Апр 2012 11:36

Много благодаря на д-р Цончев и на Rosi234 за компетентните отговори на поставените от мен въпроси! Пожелавам Ви много здраве и щастие!
kimi

Мнениеот д-р Цончев » 07 Апр 2012 11:42

Благодаря, успех и на вас!
д-р Цончев

Мнениеот rosi234 » 07 Апр 2012 23:15

Благодаря ви и аз!
Много здраве и щастие и на вас и вашите близки!
rosi234

Мнениеот kimi » 10 Апр 2012 19:12

Малко развитие по моята тема но за съжаление в отрицателна насока. Днес реших с цел да не се притеснявам за напред да се подложа на обременяване с глюкоза. Резултатите от теста са следните:
На гладно кр. захар 4,7ммол/л - тук всичко е идеално
на 60 минута кр. захар 8,9ммол/л -тук съм на ръба
на 120 минута за съжаление резултата е 8,1 ммол/л
Сега какво ще ме посъветвате, аз проведох една консултация с едникринолог и той ми препоръча да почна да взимам Метфогама два пъти на ден по 425 мг на прием.(ако ми понесе)
Ще Ви помоля да коментирате резултатите от обременяването с глюкоза аз и представа си нямам до колко тези резултати са точни но все пак са правени в лаборатория на МБАЛ. Аз бях много притеснен през последната седмица заради тази кр. захар и не знам дали това не помогна за този резултат, страх ме е и от тази Метфогама, и вече не знам какво да правя :( До колкото успях да прочета диабета ми е вързан в кърпа в близко бъдеще!
kimi

Следваща

Назад към Диабет