Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Рибата трябва да присъства в хранителния режим
Наблюдава сред жените между 18 и 24 години
Усложненията, до които води
Прави умът „по-устойчив“ на възрастта
реклама

НИСКА КРЪВНА ЗАХАР

Модератори: админ, консултанти

НИСКА КРЪВНА ЗАХАР

Мнениеот Светломира » 17 Авг 2009 15:19

Незнам дали трябва да пиша в този форум, но и моят проблем е свързан с нивото на кръвна захар, та затова съм тук.

Ето в какво се състои проблемът ми: сравнително често и внезапно ми пада нивото на кръвната захар- има периоди /дълги около седмица/, в които се случва дори всеки ден, а има и такива, в които и по 2-3 седмици нямам проблем. Прилошаването е типично- започвам да треперя и имам чувството, че ще припадна, изпотявам се обилно и виждам като в мъгла. В моментите на пристъп не мога да се държа на краката си, а след като премине съм като "гумена" поне още час-два.

След един такъв пристъп /вече се бях посвестила/ имах възможност да премеря кръвната си захар. Глюкомерът показваше стойност 1. Кръвното налягане беше нормално.

Проблем ли е това? Не е ли пак някакъв вид нарушение на дейността на панкреаса. Не съм се консултирала с лекар, защото по време на криза не съм в състояние да отида, а след това нямам оплаквания. Не ми се иска да досаждам на ендокринолозите с изказвания от рода на "Вчера ми беше лошо, но сега съм добре...", но ако трябва ще отида. Работя с деца и се притеснявам някой път да не се строполя пред тях, а пристъпите няма как да бъдат контролирани.
Светломира

Re: НИСКА КРЪВНА ЗАХАР

Мнениеот д-р Цончев » 17 Авг 2009 19:12

Напротив, трябва да отидете, във Ваш интерес е. Ендокринологът ще назначи нужните изследвания и ще прецени дали се касае за нарушение и като как да се подходи ако има такова.
д-р Цончев

Мнениеот vasilev » 18 Авг 2009 01:38

Според мен - дори е наложително да се консултирате със специалист. Ниските нива на кръвна захар са твърде опасни - нервните клетки (мозъка) могат да употретребяват като източник на енергия САМО глюкоза (кръвна захар). За разлика от, да речем, мускулните, които могат да разграждат и мазнини и да ги ползват като енергиен източник. Та - оставането без храна на мозъка е направо опасно, и може да доведе до повече или по-малко трайни увреждания. А и тези симптоми се развиват бързо, понякога за минута-две - представете си какво става в такъв момент, ако карате кола, например?...

Докато се консултирата със специалист и решите проблема - носете си винаги нещо сладко - в такъв момент помагат няколко пакетчета захар, от тези за кафе. Десетина грама, което са 4-5 пакетчета от най-разпространените. Също така - някаква напитка, но със захар, не с подсладител. Примерно - кока-кола, но не лайт. И не шоколадови бонбони - те имат много мазнини и действат доста бавно. При такъв пристъп - малко захар с напитка (или вода) - не на сухо, защото действа по-бавно. Ще мине за минута-две. Хубаво е след това да се хапне някаква храна, съдържаща по-бавно действащи въглехидрати. Например - 3-4 обикновени бисквити.

Но гениальный всплеск похож на бред,
В рожденьи смерть проглядывает косо.
А мы все ставим каверзный ответ
И не находим нужного вопроса.
vasilev

Мнениеот Светломира » 18 Авг 2009 07:51

Благодаря за съветите ви и за отделеното време в този отпускарски период.

Ще се консултирам и с ендокринолог. Притеснявах се, че ще изглеждам глупаво с моите оплаквания, но разбирам, че всъщност- глупаво е да се притеснявам :oops: . Явно дейността на жлезите с вътрешна секреция е доста загадъчна територия, защото проблемите при тях не винаги се виждат, а само се чувстват.
Светломира

Мнениеот д-р Цончев » 20 Авг 2009 11:51

Да, материята е доста сложна действително.
д-р Цончев

Назад към Диабет