ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Ще отпадне ли нуждата от инжекционно лечение
В повечето случаи чупливите нокти са напълно решим проблем.
Успокоява стомашно-чревния тракт и улеснява откашлянето.

Туморни маркери и рак

Модератори: админ, консултанти

Superelex

Re: Туморни маркери и рак

Мнение от Superelex » 06 юли 2009 19:07

Към същия въпрос пропуснах да допълня: възможно ли е високите стойности на туморния маркер да са свързани и с интервали в приемането на Фемара.Това се случва от време на време по 1-2 седмици, тъй като понякога лекарството просто го няма.Всъщност как се отразява нередовното приемане на Фемара?

rjankina-iv

Мнение от rjankina-iv » 09 юли 2009 20:03

Моля, кажете какво означавa резултат 33 от тест за рак на простата /PSA/

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 09 юли 2009 20:42

В какви единици е измерването?
http://www.puls.bg/diagnostic/laborator ... y_118.html

rjankina-iv

Мнение от rjankina-iv » 09 юли 2009 21:45

Благодаря много, д-р Цончев!Прочетох линка, който сте посочили. Приятна вечер! Поздравления за това, което правите!

deni_1965

Мнение от deni_1965 » 01 авг 2009 22:36

имам много въпроси на които няма кои да ми отговори и затова се обръщам към вас. на 17.06.2009г приеха маика ми в онкологията с диагноза карцинома гл маме дех.маститис карциноматозис. метастазис лимфонодули регио аксиле дех. на 24.06.2009г я изписват с диагноза карцинома гл маме дех. биопсия гл маме дех. T4N1Mx. Хистологичния резултат е Инвазивен дуктален карцином Г-2. Какво значи всичко това. След това и назначиха химиотерапия но никои не ми обяснява колко вливки ще се направят преди операцията, ще има ли изобщо операция. има ли по специален режим на хранене по време на химиотерапията, вземат ли се някакви хранителни добавки, много въпроси без отговор. Ще съм Ви благодарна ако ми отговорите поне на част от тях.

znaesht

Мнение от znaesht » 04 авг 2009 18:41

Туморните маркери са: cyfra-21 - зa недребноклетъчен Са на бял дроб
NSE - за дребноклетъчен рак на белите дробове.
Са 15-3 - за рак на гърдата
Са 19-9 - за аденокарцином на дебело черво
СЕА - общ маркер за Са на коремните органи
SCC - за РШМ
Са - 125 за рак на яйчниците
PSA - за Са на простатата жлеза
Референтните им стойноти търпят вариации при различните лаборатории в зависимост от реактивите, които се ползват, но те винаги се посочват в самото изследване. Може да са в нормата и пак да има прогресивен ход на злокачествения процес, но когато са над референтните стойности, особено ако е значително, почти винаги се късае за активност на онкологичното заболяване. Мога птгповорно да твърдя, че Варумин повлиява благоприятно всички гореизброени, като не са редки и случаите, когато след два-три месеца лечение се достига и до нормални стойности. Вижте сайта с новите резултати на : www.anticancerbg.com

mishok67

Мнение от mishok67 » 04 сеп 2009 11:01

Здравейте1
Моля някой ако може да ми отговори на следния въпрос.
Миналата седмица на баща ми открихме тумор на левия бял дроб с големина 6 см в диаметър. Направихме изследване на два туморни маркера
/CYFRA21-1 -1,76 при референтни стойности до 3,3 и на NSE -17,46 референтна стойност до 16,3/. На скенера на белия дроб няма друго огнище, ЕХО графията на корема също не показа никакви отклоненияр кръвните показатели всички са нормални като изключим кръвната захар но той е диабетикр СУЕ е 32мм. Тумора е с резки очертания без да инфилтрира околната тъкан и е разположен периферно. След консултация с пулмолог той е 90% сигуренр,че става дума за злокачествено заболяване. Питането ми е възможно ли е при нормални изследвания да става въпрос за някакво доброкачествено новообразувание? Бронхоскопията е без значение защото формацията е периферно и брохонскопа няма да може да достигне до него. Единствено биопсията ще докаже със сигурност диагнозатар,но не ми се иска да го подлагам на това. Той има сърдечни проблемир а поводът да открием тази формация беше постъпването му в болница заради исхемичен инсулт. Предлагат ни оперативно лечение, но се страхувам, че няма да издържи тази операция. Забравих да спомена, че и на скенера на главата няма огнища.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 04 сеп 2009 19:48

За съжаление в повечето случаи такава формация с такава локализация обикновено е злокачествена. Добре е да обсъдите с гръден хирург възможността за оперативно лечение.

Потребителски аватар
little_rabbit
Контакти:

Мнение от little_rabbit » 05 сеп 2009 14:30

Мишок, къде правихте тези изследвания на туморните маркери? Интересува ме лаборатория и цена.

За останалите изследвания мога да коментирам от личен опит: не е задължително да има промяна в което и да е рутинно кръвно изследване при наличие на доказан рак. При нас имаше много леко и пропускано от всички лекари като маловажно, раздвижване на диференциалната кръвна картина (превес на гранулоцити над лимфоцити). Дори утайката беше нормална. Нашият пулмолог каза, че при рака на белия дроб няма правила - може да има промяна в кръвните показатели, може и да няма.

На вас желая късмет! Дано да са напразни тревогите и да се окаже старо срастване.
Ако се колебаете какво да направите при здравословен проблем, правилният подход е да отидете на лекар.

StoqnS

Мнение от StoqnS » 07 мар 2011 22:37

Здравейте,
Имам едно питане за туморен маркер PSA и трудности при уриниране.
Наскоро ми откриха камъни в жлъчката, след като една нощ получих криза.Та в последвалите изследвания, които си направих видях, че го има изследван и този туморен маркер.Показанията му са в нормата - 0,5 ug/L , като за в норма е посочено, че трябва да е от 0.0 до 4.0!Предполагам, че 0.5 ug/L не трябва по никакъв начин да ме безпокой, НО!
От едно известно време (4-5 месеца) започнах по-трудно да уринирам.В какво се изразява: струята ми е отвреме навреме е по-тънка, уринирам с прекъсвания чат-пат, понякога чакам минута, две или три преди да започна да уринирам.Нощем рядко ставам да ходя до тоалетна - не повече от 1-2 пъти на нощ, като това се случва, след като съм пил повече вода в часовете преди лягане!Изключително рядко - средно 1-2 дни на 3-4 месеца, а понякога и на година, имам леко парене при уриниране-такова парене си имам още от дете!Нямам болки когато уринирам.На резултатите от ехографа простата ми беше 38 мм широка!
Има и друго, което може би трябва да знаете!От почти 5 месеца съм се заел сериозно да отслабвам!Лятото ще навърша 36 години, висок съм 183 см, а преди 5 месеца тежах 121 кг.Та досега, за тези 5 месеца успях да отслабна с 35 кг и вече съм 86 кг!Всичко това го пиша само информативно и с ориентировъчна цел!

Възможно ли е по някакъв начин отслабването ми да е свързано с трудното уриниране?

Когато започнах да остлабвам, първия месец правех физически упражнения по 1,5- 2 часа дневно, а в следващите 3 месеца увеличих тренировките на 3 часа дневно(без Събота и Неделя).Само за корема тренирах по 40-50 минути( ок. 300 коремни преси дневно)!
Не спазвах диета, единствено спрях майонезата, безалкохолните напитки(пиех средно по 2 л дневно, като съм стигал и до 4 л), както и шоколадовите изделия през първите три месеца!
Предполагам, че от тежките тренировки провокирах и кризата в жлъчката, като съвсем резонно билиорубинът ми беше(може и още да е) завишен, като на последното изследване преди около 3 седмици беше 32, при норма 3.6 - 25.2 , а директния е 4.4 при норма 0.0 - 4.0!В спешното отделение твърдяха, че съм имал много,много малко количество кръв в урината, а на последното иследвания резултата беше отрицателен!

Трябва ли да се притеснявам, че PSA маркерът не е на 0.0 стойност?
Благодаря ви!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 08 мар 2011 18:36

Трябва ли да се притеснявам, че PSA маркерът не е на 0.0 стойност?
- не, стига да е под 4.

dita1

Мнение от dita1 » 17 ное 2011 17:55

Здравейте, днес една лекарка (уважавана от мен) ми каза, че ако имам туморния маркер СА 19-9 в нормите - СИГУРНО Е, че нямам рак на дебелото черво... Възможно ли е това да е вярно, след като много пъти съм чувала и чела обратното? Тоест - че ако стойностите са увеличени - е опасно, но ако са в норма - НИКАК не значи, че няма злокачествено заболяване...

dita1

Мнение от dita1 » 17 ное 2011 20:27

Интересува ме също дали приближаването на резултат от туморен маркер към горната граница е обезпокоително, или докато е в границите - няма причини за притеснение? Изобщо - трябва ли да е 0, за да е най-сигурно? (доколкото е възможно изобщо да е "сигурно"...)

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 17 ное 2011 21:32

На подобни въпроси винаги съм се затруднявал да отговоря - в медицината, както знаете не като в математиката... Т.е. така поставен въпроса може да доведе единствено до субективни отговори. Като това се отнася за доста от медицинските маркери и изследвания - голяма част от тях ако са положителни потвърждават нещо, но не го отхвърлят ако са отрицателни.

dita1

Мнение от dita1 » 18 ное 2011 21:08

Днес си направих туморния маркер СА 19-9, Резултатът ми е 0.01 при норма - по-малко от 37. Даже ми се вижда невероятно да е чак толкова ниска стойност.... Питам се дали да повторя в друга лаборатория, и второ - дали мога да съм напълно спокойна?

Отговори

Върни се в “Рак и ракови заболявания”