ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Риби в депресия помагат за разработване на антидепресанти
Мнението е на експерти по въпросите на грипа
Ето кои са подходящите грижи за кожата.
Може ли един размер да пасне на всички мъже?

Туморни маркери и рак

Модератори: админ, консултанти

ТаняЦ

Туморни маркери и рак

Мнение от ТаняЦ » 11 ное 2008 20:36

Моля за бърз отговор - резултат 7,7 от туморни маркери говори ли 100% за рак, или още има надежда? Изследването беше днес, вечерта получихме резултата, утре отиваме на лекар, но ако още тази вечер някой от Вас ми пише ще съм доволна... Говорим за 85 годишен мъж, до сега взимаше лекарства за простатата няколко години, няма никаква болка, просто при поредния преглед при уролога го изпратиха за тези маркери...

smartypants

Re: Туморни маркери и рак

Мнение от smartypants » 11 ное 2008 21:06

От постинга ви разбирам, че пациентът вече е опериран за рак на простатата и че е лекуван с хормони, така ли е?
Предполагам, че говорите за PSA. Този тест се използва за скрининг за рак на простатата. Колкото е по-висок, толкова е по-голям шансът да има рак, но за покачването на маркера има и други причини. 7.7 е само леко до умерено покачено. Важно е също колко е бил на предишния тест и дали се е покачил.

Има ли някакви оплаквания, особено болки в костите?
На тази възраст, даже и да има връщане на рака, има други по-големи рискове за живота, отколкото простатния карцином. Така че, не се притеснявайте прекалено много. Той не трябва да живее със съзнанието, че над него има някаква директна опасност.
Ще видим какво ще каже урологът утре все пак след прегледа. Спокойна вечер

ТаняЦ

Мнение от ТаняЦ » 11 ное 2008 21:16

Не, не е бил опериран, нито до сега му е поставяна диагноза рак. За първи път си прави това изследване по препоръка на уролога му, който до сега 5-6 години го лекува от други заболявания на простатата, не знам точно какви.

smartypants

Мнение от smartypants » 11 ное 2008 22:26

Ясно, значи е имал увеличена простата и е лекуван за това, а сега са решили да го проверят за рак, значи това му е първият маркер.
В този случай важи същото относно риска което казах преди - даже и да има рак, в повечето случаи той не е причината за смъртност, а други проблеми свързани с тази възрастова група.
Хубаво е, че неговата простата е наблюдавана от доста време, т.е. той е имал редовни тушове. Възможно е урологът да е напипал възелче, или пък просто - ей така да е пуснал теста. Ще го питате утре дали има възелче.
Има по-точен тест, това е транс - ректален ултразвук на простатата.

ТаняЦ

Мнение от ТаняЦ » 11 ное 2008 22:32

Благодаря от сърце за вниманието и за отговорите! За жалост въпросният уролог не го преглежда. Ей така си му изписва лекарствата. И на последното ходене - онзи ден - пак не го прегледа. Сигурно е във връзка с възрастта му... Решил е да го отави да си доизживее дните... :(

Д-р Стайкова

Мнение от Д-р Стайкова » 11 ное 2008 22:55

На базата на този резултат той няма диагноза - потвърждение или отхвърляне на съмнението за рак. Може все пак да го прегледа - или само ще гледате резултатите утре, без пациента?
По принцип - ако няма да се предприемат мерки, е по-добре да не се прави тест.
Сега като имате такъв резултат, ще трябва да се мисли каква е следващата стъпка. Диагноза "може би рак - ще го наблюдаваме" не помага на никой.
Пишете ни утре как се развиват събитията.

ТаняЦ

Мнение от ТаняЦ » 11 ное 2008 23:01

Благодаря и на Вас! Казал е, че иска САМО да види резултатите, а не пациента. И щял да назначи лечение.

Ще пиша утре, след като отида при лекаря с резултатите на баща ми.

ТаняЦ

Мнение от ТаняЦ » 16 ное 2008 11:59

Благодаря още веднъж на всички, които ми отговориха. Урологът прегледа баща ми на ехограф и каза, че вероятно високият показател на туморния маркер е поради възрастта и много уголемената простата. Е, не бил съвсем сигурен, че не е рак, но не искал да мъчи баща ми с друг вид изследвания заради възрастта му.Вероятно ще приема тази версия. Съветвате ли ме и вие да го направя? Баща ми пие Спалмитол.

Д-р Стайкова

Мнение от Д-р Стайкова » 16 ное 2008 12:18

Предполагам че ехографът е този който се прави да се види самата простата и че не е видял нищо подозрително.
В този случай няма нужда да се търси по-нататък.
Остава проблемът с увеличената простата, която трябва да се наблюдава. Ако става все по-трудно да се изпразни пикочният мехур, трябва да се помисли за транс-уретрална ресекция на простатата, т.е. малка операция. Възрастта не пречи ако няма някакви много сериозни медицински проблеми.
Т.е. продължавайте да ходите на редовни прегледи, а ако нещо се влоши драстично - идете по-рано от редовния интервал.
Успехи

sapanmar

Мнение от sapanmar » 27 фев 2009 16:49

Kazete mi CA 19-9 koya e normalnata poziciya na markera. Imam 137,0 pokazaniya na markera!

sapanmar

Мнение от sapanmar » 19 май 2009 23:34

Кои туморни маркери се изследват при не ходжкинов В клетъчен лимфом?

sapanmar

Мнение от sapanmar » 19 май 2009 23:35

Забравих да спомена, че става въпрос за лимфом концентриран в стомаха.

aglida

Мнение от aglida » 23 юни 2009 16:43

Здравейте, искам да попитам нещо принципно за изследването на туморни маркери. При съмнение за рак на яйчниците, кой назначава изследване на туморни маркери - личният лекар или гинекологът? Това изследване покрива ли се от здравната каса или е само платено?

И един по-конкретен въпрос: след операция на злокачествено образувание в матката с пълна хистерактомия, вкл. и лимфни възли, препоръчително ли е да се прави изследване на туморни маркери. Досега такова изследване не е правено нито преди, нито след операцията. Няма назначена лъчетерапия, тъй като гинекологът прецени, че проблемът е решен с операцията. Аз обаче си мисля дали не трябва да се прави някакво проследяване за нови появи на рака, което не може да стане само с рутинните гинекологични прегледи на няколко месеца.

Само да уточня, че двата ми въпроса се отнасят за два различни случая, т.е. няма връзка между тях. То май е ясно, но все пак... Благодаря ви предварително.

Superelex

Мнение от Superelex » 06 юли 2009 19:01

През 2005г бях оперирана от рак на гърдата, последва химиотерапия и лъчетерапия.Преди операцията туморния маркер CA15-3 беше 18,4.След приключване на терапията беше 12 U/ml.В края на 2008 г поради оплаквания от болки в кръста, направих сцинтиграфско изследване, което показа метастази в костите.Започнах лечение с Зомета и Фемара.
В периода от ноември 2006г до ноември 2008 туморния маркер се е променил от 12 до 15 U/ml, а по време на лечението от ноември 2008 до момента (началото на юли 2009) туморния маркер се е променил от 15 до 28,4 U/ml.Как трябва да се разбира това изменение на туморния маркер.Може ли да се свърже с начина на лечение?Показва ли обезпокоителна тенденция?Трябва ли да смятам,че е напуснал границите на нормално допустимите стойности (тъй като прочетох, че в някои лаборатории горната граница се счита стойността 25).Какво е добре да се направи - изследвания или допълнителна терапия ?
Забравих само да допълня, че съвсем скоро направих гинекологичен преглед, който не показва проблем, цитонамазката е 2 група, ехография на коремни органи - без проблем, рентгенография на бял дроб - в норма.

Отговори

Върни се в “Рак и ракови заболявания”