ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Как искрицата в секса се превръща във вечен огън?
Анаболните стероиди са свързани с мъжкия тестостерон
Преувеличават ли мъжете в страданията си
Защо даряването носи повече щастие от получаването?

Рак на простатата и мета разсейка в костите

Модератори: админ, консултанти

д-р Цончев

Re: Рак на простатата и мета разсейка в костите

Мнение от д-р Цончев » 25 яну 2012 15:10

За съжаление вероятно е така - когато един тумор е прорастнал в съседзни тъкани, когато има множество метастази, когато пациента е отслабнал и изтощен е по-добре да не се оперира. От моя опит мога да кажа, че в подобни случаи човек живее повече без операция, а операцията обикновено не постига нещо особено.

sonik2

Мнение от sonik2 » 25 яну 2012 21:54

Здравейте отново , искам да споделя че правихме изследвания на кръв,бял дроб и ехограф всичко е ок. остана ни само изследванието на костите д-ра твърди че там ще има разсейки каква е вероятноста да има и ако има какво е лечението ,защото нашият д-р е твърде не любезен и нищо не ни обяснява може ли с билки да се контролират нещата моля Ви помогнете ми ... и отново се питам защо не възможна операция кажете ми .....

magy

Мнение от magy » 26 яну 2012 19:13

Бих искала да препоръчам една билка за рак на простатата и въобще за проблеми с простатата от книгата на немската лечителка Мария Требен "Здраве от аптеката на Господ". Взима се 1 препълнена лъжичка дребноцвета върбовка (Epilobium obskurum) и се залива с 250 мл вряла вода, като се оставя малко да се изкисне. Прецежда се и се пие. Пият се само по 2 чаши на ден - сутрин на гладно и вечер половин час преди вечеря.
За хората, които са объркани и търсят начин да се информират по-добре , би било полезно да посетят към dir.bg - Взаимопомощ, Клуб за борба с рака. Особено обърнете внимание на темата "Кой какви добавки пие" - там се препоръчва добавката Натанал, която при някои хора е излекувала метастази на черния дроб и други. Искрено ви желая успех в лечението с коварната болест!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 29 яну 2012 18:55

каква е вероятноста да има и ако има какво е лечението
- няма как да кажа каква е вероятността, трябва да гадая... Изчакайте резултата от изследването.

el_bozhko

Мнение от el_bozhko » 12 фев 2012 02:27

Мила Sonik2,

Защо все повтаряш, че докторите се съмняват за разсейки в костите, след като до момента всичко е ОК??? Д-р Цончев, вие защо казвате, че най-вероятно е така, след като туморът е прораснал в съседни оркагни, след като соник2 никъде не споменава, че туморът е прораснал?

Соник2:
1) Биопсията дали е правено под ехографско контрол или не знаеш> На татко също му откриха рак на простатата, също Глисон 7, но резултатът е по-лош от вашия, защото е 4+3 (което е по-лош вариант от 3+4, както е при вас, т.е. при вас резултатът по Глисон е по-благоприятен). Въпрели това ракът на татко не беше прорастнал в съседни органи и скоро го оперираха, премахнаха му простатата (радикална просатектомия). Ако баща ти е сравнително млад, <70 г, няма други тежки хронични заболявания (сърдечно-съдови, диабет и т.н.), ако се очаква от него да живее още дълго тогава се препоръчва операция, т.е. премахване на простатата. Защо при татко ти е късно за това? Вож сега какъв е редът, който трябва да следваш:

1) ПСА - ти го имаш, висок е резултатът
2) Биопсия - и това имаш, ракът е доказан, Пиши, моля те, дали е ниско-, умерено- или високодиференциран. Ако е високо-, това е благоприятено. Ако е ниско- прогнозата е по-лоша
3) Скенер на корем и малък таз, за да се види дали туморът е проникнал в др органи. Не разбрах дали това сте го направили, Пишеш, че имате ехограф - но на кое ехограф, то може всичко да се гледа с ехограф...МОже би са ви правили ехограф на коремни органи и не са видели метастази, което е ОК, но ехо-то не е много показателно.
4) Костна сцинтиграфия, за да се види дали има далечни метастази в костите
5) Препоръчвам ти и трансректална ехография, за да се види дали туморът е прораснал в капсулата или не.

И от тук, ако туморът не е прораснал през капсулата и няма метастази, ако баща ти е здрав и сравнитено млад (татко е на 68 г), тогава се препоръчва радикална простатектомия. ЗАщо лекарите са ти казали, че вече е късно за това? Не разбрах! Прораснал ли е туморът?? Доколкото чета засега всичко е оК!!!

Ако туморът е в по-напреднал стадий, ако е неоперабилен, ако е прораснал през капсулата или има разсейо, тогава се действаа с др методи - лъчелечение и/или хормонотерапия.

Пиши, моля те, подробности! Ще бъда на твое разположение и ще ти помагам с цялата инфо, която съм събрала!!! Успех!

sonic2

Мнение от sonic2 » 22 фев 2012 18:05

Благодаря Ви много

sonic2

Мнение от sonic2 » 22 фев 2012 18:11

Ходихме на костна сцинтиграфия и там е ок.Сега приемаме калутид ,незная дали това лекарство ще спре разстежа на рака и дали като се смъкне ПСА ще трябва да се направи операция или да се продължи само с лекарството ,защото както споменах д-р ми повтаряше че има разсейки и не е за операция сега ми говори ,че трябва да се прави операция с кастрация .Незная какво да правя .

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 22 фев 2012 19:49

Д-р Цончев, вие защо казвате, че най-вероятно е така, след като туморът е прораснал в съседни оркагни, след като соник2 никъде не споменава, че туморът е прораснал?
не сте ме разбрали, с горното обяснявам случаите, когато се стига до отказ от операция.

el_bozhko

Мнение от el_bozhko » 23 фев 2012 10:59

Соник2, пиши ми на личен email:
elbozhko@abv.bg

Ще ти пратя телефон (или ти ми прати твой), за да се чуем!!!

Щом няма и разсйки в костите, щом и на скенер всичко е ОК, остава да кажеш дали ТУМОРЪТ Е ПРОРАСНАЛ В КАПСУЛАТА на простатата. Това се разбира от "трансректална ехография - на него правиха ли му ехография чрез акрайник през АНУСА?

Пак казвам, ако баща ти е млад, (под 70 години например), ако няма хронични болести (сърдечн, диабет). ако е в добро обюо състояние, ако туморът не е прораснал през капсулата и при този Глисон 7 (3+4) НАЙ_ДОБРЕ Е РАДИКАЛНО ЛЕЧЕНИЕ, т.е. радикална простатектомия, т.е. премахва се простатата заедно със семенните мехурчета.

Питай лекаря си ЗАЩО не препоръчва радилана простатектомия!!!

Пиши подред:
1) На колко години е баща ти
2) Има ли др хронични болести
3) Прорасна ли е туморът през капсулата
4) Как е правена биопсията - дали е правена чрез накрайнике през ануса под ехографски контрол? АКо да, значи лекарят е видял дали туморът е прораснал или не при самото вземане на биопсия

Това,че няма разсеки в костите е много добър признак, това означава, че няма далечни рзсейки!!!
Това, че ехо- и скенер не показват мета също е добър белег!!!

Търси и второ мнение и настоявай да ти се обясни защо баща ти не е показан за операция!!! Досега не си напислаа нищо, което показва, че баща ти НЕ е за операция! Найсигурното лечение е да се оперира!!! И тогава, след операцията се следи пак ПСА и ако нараства - огава с назначава др лечение, ако ли пък не, може и да не се назначи лечение, т.е. баща ти да е напълно излекуван!!!

Д-р Цончев, съжалявам, но никде в поста Ви не става ясно, че говорите само за случаите при отказ от операция.

Соник2, ти в кой град живееш???

Успех, мила! Пиши ми на лични!!!!

el_bozhko

Мнение от el_bozhko » 23 фев 2012 11:05

Соник2, сега видях, че докторът вече ти препоръчва операция...така е, зщото е видял, че няма разсейки в костите, т.е. не е толкова "късно", както ти беше казал преди. Той обаче ти препоръчва оперативно лечение чрез кастрация. Има 2 вида операции при рк а простатата, не се бъркай:
1) кастрацие, т.е. премахват се тестисите, за да не произвеждат тестостерон, който засилва растежа на рака. Това е лчение, което обикнвено се прилага в много начални стадии (а не при Глисон 7, както е при вас) или в много напреднали, само за облкчение на пациенти (а вие не се много напреднал стадий). Така че не знам защо ти препоръчват кастрация, след като според мен при твоя атко има анс за окончателно излекуване, което е пак оперативно и е:
2) радикална простатектомия - маха се простатата и семенните мехурчета

Питай защо не ти препоръчват радикална простатектомия!!! Искай и второ мнение!!! Никой няма да ти помогне, ако не ти сама на себе си!

Пиши каква е диагнозата след биопсията - какъв карцином? Ниско-, умерено- или високодиференциран??? Най-добрият вариант е високодиференциран!!! Татко еше с умеренодиференциран, Глисон 7 и му направиха операция (простатектомия)...

pepi_88

Мнение от pepi_88 » 24 фев 2012 19:45

Здравейте,
преди 20 дни откриха на чичо ми нередности в простатната жлеза при провеждането на профилактичните прегледи. Той е на 56г. Взета му е биопсия, която има за резултат аденомкарценом и PIN III, Glugon 7=(3+4) и на първоначален SPA 14,51 ng/ml. Изписани са му били хачета CALUTIDE. Преди 7 дни му е направен нов SPA, който показва 7,8. При костната сценография нама наличия за огнища с патологично повишен минерален метаболизъм от вторичен произход в костните структури на скелета. Заключението от КТ на малък таз: обебен неопластичен процес на простатната жлеза със суспекция за инфилтрация в пикочния мехур и семенните мехурчета;регионална лимфаденопатия.
Насрочена е операция.
Моят въпрос е как се тълкуват резултатите от КТ на малък таз. Също бих искала да попитам от тези данни личи ли излине на карценома извън капсулата на простата и ако не личи, как се диагностицира. В какво ще се състои операцията в премахване на простата или кастрация. Кога се разбира кой вариянт се прилага на операционната маса или има възможност в по-ранен стадий да се реши.
При нас дилемата и притесненията произтичат от факта, че при консултацията при един лекар е препоръчал премахване на простата, а - при друг е казал на място като отворим ще преценим...
Благодаря предварително за отделеното внимание.
Поздрави!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 26 фев 2012 13:34

В случая вероятно ще се прецени на място, тъй като има съмнение за прорастване в околни тъкани, което предварително е трудно да бъде оценено и по този начин да се каже точно какъв ще е обема на операцията.

vasil144

Мнение от vasil144 » 25 авг 2013 16:30

Моля за съвет има ли пътеки по здравната каса за установяване на разсейки по костите, или за повечето изследвания и консултации се плаща?!
Баща ми е на 73 години и преди 3 години е опериран от простата - хистологията показала че е аденом, и лекаря ни успокои че да си живеел живота. след известно време се възстанови и няколко месеца бе по добре. След това започна да се оплаква от болки в кръста и в таза, диагностицираха го че е с паркинсон и че има афективно разтройство. Изписаха му мадопар- от който нямаше ефект, смениха го с пк мерц и мидокалм, но и от тях няма ефект. Паралелно с това година след операцията тоес преди около 2 години при рутинно изследване личния му лекар му пусна и PSA резултата бе 20 - и ни пратиха за биопсия на простата - биопсията казаха че е добра и след 6 месеца пак да сме направили. До момента сме направили три биопсии всичките са добри а туморният му маркер расте постоянно, последният преди 4 месеца бе PSA = 37.
Със всеки месец човека ставаше все по неподвижен и все повече се оплакваше че боли - таза, краката, гръбначния стълб, белите дробове, корема, лекарите казваха че е нормално да го боли, че е стар и че е от паркинсона. Ние смятахме че полудява все повече, че нещо там мозъка му не се рани и отказва, навиквахме го да мълчи да се стяга и да си трае че е нормално да го боли.
От около месец започнаха да се появяват моменти в които реве от болка като животно обеснява че му се пукали костите има бронхопневмония и не може да диша, че му се късат червата. Скарвахме му се и той се стягаше и по малко викаше.
Тези кризи от ден наден стават все по страшни - понякога ни моли да го засреляме или да му дадем отрова. когато е по добре казва че ще се оправи и иска да се храни.
На 17.08.2013г. Мои познати ми помогнаха да осъзная че това е карцином на простата с разсейки в костите и че болките са съвсем реални и са нечовешки.
На 19.08.2013 година започнах да обикалям онкоболниците в София да чакам по регистратури да разказвам за како става въпрос и какво да правя. Почти Всички които ми обърнаха внимание казаха че най вероятно е карцином на простата с разсейки , даваха ми на едно листче сизследвания които да направя на баща ми и след това да се върна при тях, и някои от лекарите ме пращаха до касата за да си платя за консултация. най често изследванията които препоръчваха са : Сцинтиграфия на кости; Ренген на бял дроб и тас; PSA; кисела алкална фосфатаза; ЯМР; биопсия и имунохистология. При въпроса ми ако си вземем направление за тях дали те могат да назначат поне част от тези изследвания – най често отговора бе че те не работели с здравната каса и да потърся специалист който да работи с здравната каса щом не можем да ги направим така
От 19 до 22.08.2013г. обиколих още няколко болници и клиники с урологични отделения специалистите с които говорих ми препоръчаха да си направя повечето от гореизброените изследвания, да си взема направление за тях и да заведа баща ми заедно с изследванията – за да го прегледали и да ми потвърдят или отхвърлят опасенията.
На 23.08.2013 се обадих на личният му лекар обясних му за състоянието на баща ми той каза че ще ми даде направление за уролог; за PSA, и че ще изпише трамадол което щяло да помогне на татко за болките. Пратих майками да ги вземе – понеже те си живеят в едно село в провинцията, а аз докато се прибера доктора ще си е тръгнал.
- От трамадола наистина спи без да охка и вика, но се изпуска и уринира и ...

Доведох го в София; возенето в колата не знам как го преживя – на всяко друсване охкаше и гримасата м бе ужасна. В събота 24.08.2013 вечерта пак имаше криза и казваше че таза му се пука навътре а бяха минали само 4 часа от трамадола. Заведох го до спешен център – от единият както чуха симптомите и годините му – ни обясниха че са много заети и за да не чакаме да отидем в друг като ни упътиха къде се намира – там ни заведоха първо при уролог на който му показах и направления и епикризи и разказах за оплакванията – но той каза че не разбира защо отиваме при него, човека нямал проблем с пишкането и да минем през вътрешни болести, през вътрешни ни прегледаха, направиха кардиограма, пратиха ни и при хирург, който каза че няма нищо спешно и за него, и ни пратиха да си ходим.

Моля Ви някой да ми каже има ли начин да помогна на баща си, в момента нямам всички тези пари за изследвания и консултации за които разбрах че става дума.
Моля Ви Кажете има ли начин да дам малко време на моя баща, време без ужасните болки, но и да е в съзнанието си, за да мога да му се извиня за това че съм го навиквал и несъм осъзнавал колко го боли, и за тежките думи които съм му казвал сигурно.

Благодаря....
И се извинявам на тези които съм ги натоварил с личните си драми.

moga

Мнение от moga » 26 авг 2013 09:43

Skype ilia.iliev422

afrodita71

Мнение от afrodita71 » 23 юли 2014 21:56

здравейте,моля за помощт!Преди няма и месец откриха рак на простатата на бащта ми,ехогравски и чрез ректално изследжане казаьа че е с хрущялна консистенция голям е 65.8 на 62.6,направихме биопсия-ляв дял-умеренодиференциран ацинарен аденокарценом-G2 Глеисан 7/4плюс 3,а десен дялотновосащтото.На скенера излезе че в белия дроб от дясно са видяли няколко мекотаканни нодула най-малко 8 с д-зо 3мм и фиброзни промени двустранно базално,наличие на множестжо вторични костни лезии от костен тип в торакални,лумбални пешлени,стернум,ребрени дъги,тазови кости и сакрум.Заключение:КТ данни за малки плеврални изливи двустранно.Мекотъканни нодули в белодробния паренхим са суспектни за вторични.Пулмофиброза.Медиастенална и ретроперитониална лимфоаденомегалия.В 7-мо ребро ж ляжо е с характеристики на първичен костен тумор-осреосарком?.По малко вероятно е да се далжи на вторична костна лезия ,свързана с основното заболяжане.Кавернозен хепаталенхемангиом.''Прости" хепатални кисти.Множество полиосални метастази.МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ МИ ДА РАЗБЕРА ЗА КАКВО СТАВА ВАПРОС,ЗАЩТОТО ПОПИТАХМЕ ДОКТОРА,НО ТОИ НЕ НИ РАЗЯСНИ САМО КАЗА ЧЕ НЕМОЖЕ ДА СЕ ОПЕРИРА,БИХТЕ ЛИ МИ ПОМОГНАЛИ АКО МОЖЕ ДА МИ ОБЯСНИТЕ И ДЕЙСТВИТЕЛНО ЛИ Е ТАКА ЧЕ НЕМОЖЕ ДА СЕ ОПЕРИРА И Е КАСНО,ТА ТОИ Е САМО НА 67 ГОДИНИ.Предварително ви благодаря!

Отговори

Върни се в “Рак и ракови заболявания”