ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Токов удар може да наруши дишането и сърдечната дейност
Теломерите определят темпа на стареене
Дефицитът на магнезий често води до безсъние

Рак на простатата и мета разсейка в костите

Модератори: админ, консултанти

Бианка

Рак на простатата и мета разсейка в костите

Мнение от Бианка » 30 сеп 2008 10:14

Здравейте ,искам да попитам за пациент с това заболяване ,но тъй като в болницата едва ли не ми се ядосвт като питам обстойно за състоянието му се надявам някой да ми помогне с разчитането на епикризата:

Диференциран карцином
Вторично злокачествено новообразувание на кости

Карцином на простатна жлеза Т1 Нх М1в ст 4/2 кл.гр. G1
Хб 86 СУЕ 91 Левк 11.0 Тр 548 Кр Захар 2.85 Общ Бил 7.3 Общ белтък 58 Урея 6.92 Креатинин 42 Урина б.о.

Може ли някой да ми обясни какви значи тази терминология?
Скоро направихме хистологични изследвания на едни топчета ,които излязоха на тялото на пациента и резултата беше "метастаза от умерено диференциран карцином".Където и да отидем ни казват ,че човекът е с белодробен карцином ,но на скенер това не можа да се установи ,а той има затруднено дишане.Също лекуващият онколог каза ,че в досегашната си практика не е срещал пациент с рак на простатата и PSA 0.27...
Имам чувството ,че има някаква огромна грешка и моля за мнение!
Предварително благодаря!

д-р Цончев

Re: Рак на простатата и мета разсейка в костите

Мнение от д-р Цончев » 30 сеп 2008 23:07

1. Въз основа на биопсия ли е поставена диагнозата карцином на простатата?
2. Явно има метастатичен процес (разсейки), но следва да се прецизира диагнозата - е ли от простатата или от бял дроб...
3. Какъв скенер е правен - КАТ, ЯМР - цитирайте заключения за да се ориентирам по-добре

Бианка

Мнение от Бианка » 02 окт 2008 00:10

Здравейте ,д-р Цончев!
Отговарям Ви:
1.Диагнозата е поставена на база на биопсия ,но дори онкологът ,който взе биопсията каза ,че се съмнява и за белият дроб.Същото каза и онколог от друг град ,вероятно защото по тялото на човека избиха образувания като топчета и дори казаха ,че се съмняват за дребноклетъчен вид.Но скенерите винаги отхвърлят това.
2.Разсейката е в костите според досегашните изследвания.
3.Правен е КАТ.От него се видяха само костните разсейки,с тях сме наясно.
Горе долу сме наясно ,че състоянието му е зле ,но поне бихте ли ни казали в кой стадий е според тази епикриза?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 02 окт 2008 19:06

Доста напреднал стадий. Прогнозата е лоша. Недависимо къде е първичния карцином на този стадий вече това няма особено значение.

Бианка

Мнение от Бианка » 02 окт 2008 20:29

Благодаря Ви ,д-р Цончев!
Потвърдихте лошите ми предчувствия ,но все пак благодаря за вниманието!
Желая Ви здраве!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 03 окт 2008 17:53

Грижете се човека да е обезболен и в добра семейна среда.

jac75

Мнение от jac75 » 28 окт 2008 15:13

Баща ми също има рак на простатата с разсейки в костите. Всеки месец му вливат бифосфонати, а през м.юни му направиха инжекция Метастрон. Превиха му в началото на лятото и обезболяваща лъчетерапия. Въпреки това има много силни болки в костите, а туморният маркер постоянно се покачва откакто го оперираха за втори път през м.февруари 2008 г. Ще съм Ви благодарен за съвет, а още по-добре за адрес на който да го заведа на преглед.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 29 окт 2008 22:54

На диспансеризираните пациенти може да бъде отпуснат Фентанил във вид на пластири с продължително освобождаване на медикамента, което създава едно добро фоново ниво и обезболяване за продължително време.
Ето повече информация по въпроса:
http://www.geocities.com/cht_co/no3/janssen.htm

jac75

Мнение от jac75 » 12 дек 2008 14:50

Наскоро спряха хормонотерапията на баща ми, тъй като лекарката каза, че вече не се влияел от нея. Направиха му 1 курс химиотерапия. Още преди това обаче на него много му се гадеше и често повръщаше. След химиотерапията нещата се влошиха. С дни не може да хапне нищо, повръща дори след като пие вода. Отслабна с 25 кг. Има силни болки в костите, пада му хемоглобина /до 53/. Направиха му вече 6 кръвопреливания, но няма голям ефект. В момента е със 70. Лекарката твърди, че повръщането се дължи на разпад на радиоактивния Метастрон, но него му го правиха още в края на юни месец. Някой може ли да ми даде някакъв съвет за лечение или лекар към когото да се обърна. Вече се чудя колко ли му остава в това състояние и въобще има ли надежда за поне малко подобрение. Не знам просто как издържа на всичко това

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 14 дек 2008 10:48

В случая повръщането, освен в резултат на прилагани медикаменти може да се отдаде и на основното заболяване. Към терапията трябва да се добави достатъчно количество течности - или приети през устата или под формата на венозни вливания и антиеметик (средство против повръщане) - Церукал, Марофен, Медрин и др. в зависимост от предпочитанията на лекуващия лекар.

slavi_63

Мнение от slavi_63 » 02 фев 2009 18:23

Здравейте!Баща ми е на 79г. и е с диагноза рак на простатата от 2г. Лекуваха го с "флутасин" в продължение на 1г. без резултат.През месец февруари 2008г. го оперираха - двустранна орхиектомия с диагноза Са гландуле простате.Месец след това при изследване на тумурен маркер резултатите бяха PSA - 10.70 при референт до 3,5ng/ml.През юни 2008г. получи много силни болки в кръста и тазобедрените стави.Проведената костна сцинтиграфия показа следния резултат:"визуализират се множество огнища с патологична хиперфиксация на остеотропния радиофармацевтик по хода на гръбначния стълб във всичките му отдели,стернум,лява клавикула,много ребра отпред и отзад,сакроилиачна област,тазови кости,ляв ацетабулум,трохантери на лява бедрена кост".Новият тест маркер PSA имаше стойност-198ng/l при референт 5.Назначено му беше вливане на ZOMETA ежемесечно, а като обезболяващо средство-ОКСИКОНТИН-20мг по 1 таблетка на 12часа.Временно състоянието му се стабилизира,но в момента е с много силни(нетърпими) болки в ставите по цялото тяло.Тест-маркера в момента е PSA-55.85 при референтна стойност 5.5.Ежедневно вдига температура около 38 градуса, която сваляме с HEXALGIN. Няма никакъв апетит и почти не се храни. Ако някой може да ми помогне със съвет за по-ефективно обезболяващо (с изключение на морфин) , а също така и някаква подсилваща организма хранителна добавка, ще му бъда безкрайно благодарен.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 02 фев 2009 18:58

По-ефективни от Морфин средства са Фентанил и производните му. Може да се използва и Оксикодон.
Всичките тези са със специален режим на изписване.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 02 фев 2009 19:00

Всъщност Вие сте пробвали с Оксиконтин....
Остават другите следства може да се приложи
http://www.bda.bg/bdias/12081d.pdf

slavi_63

Мнение от slavi_63 » 02 фев 2009 20:34

Благодаря Ви д-р Цончев!Ще се възползвам от съвета ви и ще пробваме с пластирите ДЮРОГЕЗИК.Дано да имат по-добър обезболяващ ефект.Поздрави!

ivod6969

Мнение от ivod6969 » 26 фев 2010 14:50

Здравейте ,

преди нйаколко дни на баща ми ( 79 год ) му откриха рак на простатата при TUR на простатата.
Изпаднали сме в шок и не знаем о т къде да подхванем темата ? Той отиде на онко диспансер , където са му взели кръв и са му настрочили дата за преглед 8 март.

Бих се радвал ако ми помогнете със съвети относно прегледи , лекари , лекарства и изобщо споделите подобни проблеми .

Ивайло

Отговори

Върни се в “Рак и ракови заболявания”