Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Инициативата се реализира от Националната пациентска организация
Ракът отнема живота на над 17 000 българи годишно
Той е водещ специалист по гастроитестиналната ендоскопия
реклама

рак на устата

Модератори: админ, консултанти

рак на устата

Мнениеот selena80 » 25 Авг 2008 17:24

В устата си от известно време усещам твърдо образувание, което не е като топче, а е като линия, която е по-изпъкнала от обикновената лигавица. Може ли това да е рак на устата и при какъв специалист трябва да отида?
selena80

Re: рак на устата

Мнениеот Dr.Atanassov » 25 Авг 2008 20:05

Лицево-челюстен хирург.
Има така ва клиника в Стоматологичните факултети в София и Пловдив.
Доц. Теодор Атанасов, ДМ, FACS
Болница "Софиямед"
http://www.teodoratanassov.com
Dr.Atanassov

Мнениеот tutumau » 10 Мар 2009 23:48

predi 2 godini postoqnno mi se poqvqvaha mehuri na dolnata ustna ot vutre6nata strana.lekuvaha me sus vsekskvi raboti i nakraq mi go izrezaha.nqmah problemi do sega.vzeha pak da mi sepoqvqvat.pukat se i posle pak.a sega mi ostana kato bu4ka i ne minava.vuzmojno li e dali e rak,i pri kakuv lekar trqbva da ida.az sum ot montana.blagodarq predvaritelno.
tutumau

Мнениеот д-р Цончев » 12 Мар 2009 11:33

Моля, пишете на кирилица!
д-р Цончев

Мнениеот PetarSpasov » 12 Мар 2009 23:55

За да се прецени какво точно е Вашето заболяване трябва да се направят щателни изследвания на чело с биопсия за уточняване на диагнозата
PetarSpasov

Мнениеот mdi » 19 Мар 2009 12:02

Здравейте, аз имам същия проблем. Имах бяло мехурче на долната устна, което се появяваше и пукаше няколко пъти и това преди около 2-3 месеца. Мазах го и изчезна. Сега на това място усетих преди 20 дена нещо като топче. Предполагам че е останала капсулата и пак се е образувало само че под лигавицата. какво мислите?
mdi

Мнениеот sarbolova » 09 Яну 2010 18:31

На моя баща известно време му бе напукана устната. В един момент се образува топче, което постепенно започна да нараства. Оформи се и бяло връхче, това бе доста болезнено, не можеше да си намери място. Отиде в областната болница и веднага го оперираха...премахнаха топчето "до здраво", както обясни хирургът. След тази операция нищо не му изписаха...нито антибиотик нито нещо за мазане, но резултата изпратиха в София за биопсия. Паднаха конците и устната започна за бере и да изтича нещо, но и болката беше страшна. Биопсията потвърди раково образование, в момента е в болница и му извършват процедури...лъчетерапия. Въпросът ми е какви са шансовете му да се оправи? Това рак на кожата ли е или на тъканите никой лекар нищо не обяснява. И последно нормално ли е да боли много, защото аз имам чувството като го гледам че ще се побърка?
sarbolova

Мнениеот д-р Цончев » 11 Яну 2010 21:36

Резултатът от хистологията ще отговори на някои от въпросите. Състоянието на раната следва да се контролира от хирурга, а също и аналгетичната терапия.
д-р Цончев

Мнениеот xamam » 15 Яну 2010 18:01

Преди 1 месец имах едно топче на бузата от вътрешна страна в устата около 5 мм, но след 2 седмици спадна и след това го отхапах. Възможно ли е да съм глътнал част от това и да стане нещо опасно? След това вече 3 седмици започна да ме сърби постоянно кожата и да ми е студено все. Възможно ли е да е рак на кожата, много ме е страх?
xamam

Мнениеот д-р Цончев » 15 Яну 2010 21:40

При така изложения проблем - по-скоро не, но е добре да се погледне от УНГ.
д-р Цончев

Мнениеот sarbolova » 03 Апр 2010 08:31

Писах за проблема на моя баща преди време, но при нас нещата се задълбочиха. Лъчетерапията мина и всичко беше добре, докато не се появи нещо ново, казаха в болницата че е инфекция на облъчваното място - явно раната се е замърсила. Включиха в лечението и антибиотици, образува се нещо като капсула на мястото, все едно има гнойна торбичка. Преди да го изпишат му прободоха с игла торбичката и е изтекла някаква течност, но от тогава като че ли обождането доведе до ново възпаление. Болките му са страшни - мъж на 60 години плаче като малко дете от болка, а в болницата сестрите му давали предимно аулин, изпил е 70-80броя. Имам чувството че се е пристрастил. Болката му започва все в един и същ час на денонощието и намалява след като пие аулин. Устната (долната) му отича и набъбва и започва да го боли цялата брада и болката стига до лицето (бузите). Изписаха му лексотан за да спи през нощта и най-интересното е, че и болката се повлиява от това лекарство. В болницата казаха, че няма метастази, но ето диагнозата:T1 N0 M0 стадий 1, клинична група 3А, СА лабий - инфилтриращ орис рецидив пострендген терапия, инфилтриращ G2 невроговяващ сквамозен карцином.
Моето питане е: Възможно ли е в случая да има увреждане на нервите след операцията и оттам да се е възпалил нерв, щом се повлиява болката от успокоителни лекарства или просто образованието е метастазирало? Там, където беше зашита операцията сега е зейнала рана (отворила се е) и при промяна на температурата също го боли много, а от раната тече течност,предполагам лимфна
sarbolova

Мнениеот sarbolova » 03 Апр 2010 09:10

Пропуснах да спомена, че му казаха за болката да пие Паракофдал и да му се бие Дексаметазон за да издържи на болката докато минат Великденските празници, за да отидем в специализирана болница в София. Честно казано на втория ден се почувства по-добре отокът леко намаля и той започна по-активно да се разхожда, защото болката го приковаваше на леглото да лежи. Това лечение не е от лекуващият му лекар в областната ни болница, а се свързахме със специалисти в гр.София и те ни посъветваха да вземем тези лекарства докато отидем на място.
sarbolova

Мнениеот nelly313 » 04 Апр 2010 11:00

Здравейте,
не съм специалист,но прочетох в книгата "Лекуване с мед и пчелни продукти"на Георги Филипов следното:"Много често,успоредно с благоприятния разрушителен ефект върху туморните клетки при лъчева терапия,се стига и до увреждане и на здравите тъкани-радиодермит.Върху отеклата кожа се появяват мехури и рани.
Прополисът действа регенеративно на увредените тъкани,проявява противовъзпалителен и антибактериален ефект на фона на общото повишаване на защитните сили на организма"
Той дава следната рецепта:
-сутрин,обед и вечер,30 минути преди храна болният да взема по 30-40 капки 30% спиртен екстракт на прополис,разтворен в чаша хладка вода или мляко.
-успоредно с вътрешното лечение се правят намазвания или превръзки на увредените места с 15% мехлем от прополис.Лечението продължава 2-6месеца.
Не зная това дали може да помогне,но ако искате опитайте.
nelly313

Мнениеот sarbolova » 05 Апр 2010 14:41

Според мен прополисът е доста добър за лечение, но трябва да сме сигурни дали човекът не е алергичен към полени...на 100%, вкъщи го давах за засилване на имунната система но се оказа че започват да текат едни страшни сополи....това според мен е алергична реакция.
sarbolova

Мнениеот nelly313 » 07 Апр 2010 14:30

Щом сте наблюдавали такъв проблем наистина е по-добре най-напред да проверите дали няма алергия към такива вещества,за да не навреди повече,отколкото да помогне.
А към билки проявява ли алергични реакции?
Петър Димков в една от книгите си препоръчва при рани в устната кухина да се прави гаргара с комбинация от смрадрика,лайка и жълт кантарион-по 1 супена лъжица от трите се вари на тих огън в 500 гр. вода в продължение на 30 минути ,прецежда се,а може и да се охлади преди употреба,ако от топло боли повече.
nelly313

Следваща

Назад към Рак и ракови заболявания