Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Какво трябва да знаем, преди да пристъпим към процедурата?
Украсете дръвчето възможно най-късно
Лошата зъбна хигиена пропуска 700 вида бактерии в кръвния поток
реклама

Откриване на рак на дебелото черво

Модератори: админ, консултанти

Откриване на рак на дебелото черво

Мнениеот dega » 23 Яну 2008 18:32

Здравейте,

Бих искала да знам към какъв специалист трябва да се обърна, за да ме прегледа и да ми направи изследвания за рак на дебелото черво?

Какви изследвания могат да се направят за диагностика на рака на дебелото черво?

Препоръчайте ми специалист, по-добре би било ако е от Великотърновски окръг!

Има ли тестове, които мога да си закупя от аптеката и които да са сигурен белег дали има или не такова заболяване?

Имам някои от симптомите, но се моля да не е това и бих искала да се изследвам.
Изчетох доста по въпроса и забелязах, че обикновено това заболяване се открива твърде късно и е чист късмет, ако се открие в някоя от първите две фази, които все пак могат да се лекуват.

Дали хроничния запек, който имам от години и куркането на червата, което се получава на последък, могат да са сигурен признак за рак на дебелото черво?

Благодаря Ви за вниманието!
dega

Re: Откриване на рак на дебелото черво

Мнениеот Д-р.Хинкова » 23 Яну 2008 22:29

Специалист,който ви е нужен е хирург или гастроентеролог.Симптомите,които описвате могат да се дължат на много причини,ноза какво заболяване става въпрос може да се каже след преглед и изследвания.Мога да ви препоръчам специалисти само от София-съжалявам.
Д-р.Хинкова

Мнениеот foramen » 24 Яну 2008 01:11

Бих искала да знам към какъв специалист трябва да се обърна, за да ме прегледа и да ми направи изследвания за рак на дебелото черво?
Какви изследвания могат да се направят за диагностика на рака на дебелото черво?
Препоръчайте ми специалист, по-добре би било ако е от Великотърновски окръг!
Има ли тестове, които мога да си закупя от аптеката и които да са сигурен белег дали има или не такова заболяване?
Имам някои от симптомите, но се моля да не е това и бих искала да се изследвам.
Изчетох доста по въпроса и забелязах, че обикновено това заболяване се открива твърде късно и е чист късмет, ако се открие в някоя от първите две фази, които все пак могат да се лекуват.
Дали хроничния запек, който имам от години и куркането на червата, което се получава на последък, могат да са сигурен признак за рак на дебелото черво?

Ето как би трябвало да процедирате:
-Диагностичният процес на вашият проблем започва от вашият личен лекар. Той ще ви направи баналните лабораторни изследвания, както и тест за окултни/скрити/кръвоизливи в изпражненията./последното мисля че е заложено в профилактичният пакет на ОПЛ/
-При съмнение за Рак на дебелото черво вашият ОПЛ ще ви насочи към специалист който ще назначи допълнителни изледвания,
които могат да са:
* иригография- контрастно рентгенологично изследване на дебелото черво.
*фиброколоноскопия- визуално изследване на дебелото черво.
*Туморни макери
Знаете ли... има една мисъл на S. Payer- "ранната диагноза на туморите на тънките черва е щаслива случайност, на туморите на дебелото черво е изкуство, а на тумори на ректума е задължение на лекаря"
Идеята е че ако имате колоректален карцином/ НЕ ВИ ГО ПОЖЕЛАВАМ РАЗБИРА СЕ/то той не представлява съществен диагностичен проблем и опериран навреме е напълно лечим.
**Този, който дава малко, няма право да иска много**
Аватар
foramen

Мнениеот dega » 24 Яну 2008 13:14

Благодаря на д-р Хинкова и foramen за информацията
Д-р Хинкова, все пак препоръчайте ми лекар, дори и от София
Благодаря Ви
dega

Мнениеот Д-р.Хинкова » 25 Яну 2008 13:35

Много добри специалисти,с най-добри и съвременни апарати за изследване на всички участъци от храносмилателният тракт има в болница "Царица Йоанна"-бивш
ИСУЛ.Гастроентеролози-Проф.Григоров.Доц.Владимиров.Хирурзи-Проф.Дамянов,Доц .Пенков.Адресът на болницата е ул .Бяло Море"8тел.9432203,9432170
Д-р.Хинкова

Мнениеот prijatel1 » 25 Яну 2008 16:44

Имам въпрос: Има ли статистика какъв процент от болните в трети стадий рак на дебелото черво доживяват 5 години ?
prijatel1

Мнениеот д-р Цончев » 26 Яну 2008 08:57

Ето малко информация по въпроса, цитирам:
Прогноза на заболяването. Тя е отражение на очакваната перспектива за преживяемост след проведеното лечение. Честотата на преживяване зависи най-вече от стадия на заболяването т.е. толкова колкото по-рано е диагностицирано заболяването, толкова по-висока е честотата на преживяемост. Общата пет годишна преживяемост за заболяването е около 50%. При разпределението по стадии тя е следната:

* I Стадий - 15% от болните, с преживяемост 85% - 90%;
* II Стадий - 20% - 30% от болните, с преживяемост 65% - 75%;
* III Стадий - 30% - 40% от болните, с преживяемост 55%;
* IV Стадий - 20% - 25% от болните, при които излекуването е изключително рядко.
д-р Цончев

Мнениеот dega » 28 Яну 2008 16:52

Здравейте отново
Благодаря за консултациите и вниманието до момента
Имам обаче още няколко въпроса:
Днес ходих на консултация с гастроентролог. След като му обясних, че отивам сама, т.е. без лекарско направление и искам да ми направят изследване за рак на дебелото черво, той ми предложи само ендоскопско изследване във варианти само на първи участък от дебелото черво и втори вариант на цялото. Едва ли ще е с най-новите апарати в сферата. Скоро на една позната й правиха колоноскопия и каза че много боляло... :mrgreen:
Въпросът ми е, да рискувам ли да ми направят ендоскопия на цялото черво?
Има ли вероятност от нараняване на червото по време на това изследване?
Каква е силата на болката по скалата от 1 до 10?
Или да потърся друг специалист за иригография?
Благодаря Ви!
Надявам се сскоро да ми отговорите, защото имам час за сряда 30.01.2008г.
dega

Мнениеот Д-р.Хинкова » 28 Яну 2008 19:13

Силата на болката по скалата,която вие цитирате се определя от самия пациент.Така,че ако ви правят изследването
без анестезия вие би трябвало да я определите.Болката има различен праг на възприемане при различните хора,Но това изледване се прави и с пълна упойка.Не ви ли е предложено?Така и рискът от усложнения е по малък.
За коя болница става въпрос?
Д-р.Хинкова

Мнениеот dega » 28 Яну 2008 20:49

здравейте д-р Хинкова
става въпрос за МБАЛ "Св. Иван Рилски" Горна Оряховица
Не ми предложиха пълна упойка, казаха че ще има някаква, но не пълна
А аз съм много страхлива от към болка, особено когато не знам какво да очаквам и какво е нормално, затова и попитах какво е нормалното усещане и има ли опасност от нараняване при изследването
Освен това за промивка на червата преди изследването ми казаха да изпия 1 пакетче английска сол към 4-6 часа преди деня на изследването, това не е ли големичка доза за еднократно приемане. Пила съм преди но по 1-2 супени лъжици, доста е гадно... Ама това ще го преглътна
Страх ме е да не получа нараняване при самото изследване и вместо за профилактика, да направя някоя беля
dega

Мнениеот Д-р.Хинкова » 29 Яну 2008 23:58

Дебелото черво трябва да е максимално почистено преди това изследване,така че гадно не гадно трябва го изпиете.Нараняване на червото при това изследване е рядкост,особенно при опитен специалист.А при хора като вас е много по добре да се направи с обща анестезия-така и усложненията са по малко.Настоявайте за това!!!
Д-р.Хинкова

Мнениеот dega » 30 Яну 2008 15:52

Здравейте отново,
Благодаря на д-р Хинкова за информацията и вниманието!
Искам да кажа на тези, които като мен се притесняват за рак на дебелото черво:
Днес ходих на колоноскопия, без упойка, изтърпях болките до 10см преди края на червото. Болките са поносими, а и докторът дава почивка, но накрая наистина болеше доста 7-8 по скалата от 1-10, но аз се препотих и ми стана лошо и приключихме изследването.
За щастие докторът каза, че до там няма нищо, дори няма нищо изобщо, не само обезпокояващо, чравцето ми е чисто. Ура! :D
dega

Мнениеот dega » 30 Яну 2008 15:56

В същост забравих да попитам д-р Хинкова
какви усложнения имате предвид "...и усложненията са по малко..."
Благодаря!
dega

Мнениеот Д-р.Хинкова » 30 Яну 2008 17:26

След като изследването е минало без проблеми,значи всичко е на ред!
Оставете на нас да се тревожим за усложненията.
Д-р.Хинкова

Мнениеот dega » 19 Фев 2008 13:43

Здравейте отново,
Пак имам въпрос свързан с рака на дебелото черво, пък може и да не е това, не знам.
След прегледа,за който Ви писах преди, и констатациата на лекаря, че няма нищо в червото изобщо, а не да има нещо, което не е притеснително, аз се успокоих.
Но вчера и онзи ден имах страхотни газове и леки болки в корема, а тази сутрин успях да изходя съвсем малко, притесни ме факта че на тоал.хартия се появи слуз, доста според мен. Иначе изпражненията изглеждаха нормални, а след това болките и газовете спряха.

Наличието на слуз, следва ли да ме притеснява или е възможно да се получава по някога и при здрави хора?

Подобно нещо ми се случи и преди около 3 месеца.
Но на колоноскопията нищо не се видя.

Каква би могла да е причината за тази слуз?

Благодаря Ви за вниманието!!!
Извинявайте, че с такива подробности си описвам проблема, но мисля че е от значение.
dega

Следваща

Назад към Рак и ракови заболявания