ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Скокът на грипния вирус ще респектира всеки атлет
Успокоява стомашно-чревния тракт и улеснява откашлянето.
Не ползвайте най-високия градус
Плевралният излив може да е причина за задух

След операция на ректум и анус

Модератори: админ, консултанти

Marina45

След операция на ректум и анус

Мнение от Marina45 » 16 ное 2016 14:32

Моля за съвет д-р Цончев. Съпруга ми е опериран септември месец по повод Умерено към ниско диференциран карцином на ректума Т4N3M1 Премахнат е изцяло ректум, анус и прилежащи лимфни възли. Беше с катетър 1 месец, след което го махнаха. Но от тогава не задържа урина. Уринирането е почти постоянно, неволево изпускане. Говорих многократно с лекуващия лекар, каза че за около 15 дни този ефект ще отмине. Но това не се случва и до днес. Мнението на химиотерапевта е, че може да минат месеци наред докато отмине. Бих искала вашето мнение- има ли повод за притеснение или това наистина е нормално? Има разсейки в бял дроб и инфилтрация в паренхима на простата. Възможно ли е от простатата да е проблема и какви консултации според вас трябва да направим? Гръден хирург предложи операция на метастазата в белия дроб, но той още не се е възтановил от тази операция и се страхува да се оперира отново. В момента е на химио терапия. Изписани са му 6 курса, първа линия. Моля за съвет по отношение на уринирането и според вас има ли риск при една белодробна операция? В епикризата пише-с препоръка за операция на бял дроб при повишен риск за дихателната система. Благодаря Ви!

д-р Цончев

Re: След операция на ректум и анус

Мнение от д-р Цончев » 24 ное 2016 19:50

Нарушила се е инервацията на сфинктерите някъде по време на всичко което е преживял човека. Най-доброто решение е да му се сложи един постоянен катетър.-

Marina45

Мнение от Marina45 » 25 ное 2016 10:26

Благодаря за отговора. Да разбирам ли, че състоянието е необратимо? Лекуващия лекар каза ако сега сложим отново катетър това означава че никога няма да го махнем.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 29 ное 2016 02:05

Ако можете да минете с памперси не е задължително да се слага катетър, въпрос на комфорт и възможности за грижи. Аз в такива случаи разчитам че пациента ще си каже кое предпочита, и се съобразявам с това

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 29 ное 2016 02:06

а доколко е необратимо състоянието - няма как да се каже, въпрос на време

Marina45

Мнение от Marina45 » 23 яну 2017 16:29

За съжаление, мнението не лекуващия химиотерапевт е, че е възможно и да е необратимо.
Правихме скенер, ще напиша заключение и се надявам на Вашето професионално мнение.
Белодробен паренхим- персистира известната солитарна окръглена модуларна лезия в десен бял дроб -3ти сегмент на десен бял дроб- без динамика в размера. ДД: вторична, гранулом, киста. Липсват уголемени ЛВ в медиастинума, хилусите и ЛВ. Набелязан паратреархален ЛВ-7мм. Състояние след екстирпация на ректума. Колостома в ляво. Ниско в малкия таз около простатата се наблюдава уплътнение на меките тъкани на приблизително протежение 51/27 мм. На този фон простата е с нехомогенна структура и не се отличава ясно от околните тъкани- ДД: 1.Постоперативни промени. 2 Локален рецидив. Локулирана течна колекция 23/32 мм. в същата зона, възможно постоперативно лимфоцеле. Ингвинални ЛВ вдясно до 7мм. вляво до 16/13 мм.- суспектно за вторично ангажиран.
На мен ми обясниха, че скенера показва находка в малкия таз, но не са сигурни дали е рецидив или срастване от операцията, а в епикризата пише рецидив. Предписани са му още 4 курса химиотерапия. Объркана съм. Благодаря предварително.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 23 яну 2017 21:52

Трудно е дасе каже при тази находка. Ако човека се чувства сравнителнодобре е възможно да е добрия вариант...

Marina45

Мнение от Marina45 » 24 яну 2017 16:48

Колко е нормата на туморния маркер? При него в момента СА 19-9 е 16.2. Може ли да се вярва на този показател за наличие на туморен процес?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 27 яну 2017 22:21

Доколкото съм наясно, тая стойност е добра, нормата е до 35. Това се използва за проследяване на процеса и в случая е оптимистично

Marina45

Мнение от Marina45 » 24 фев 2017 11:16

Здравейте отново д-р Цончев. За съжаление имаме прогресия на болестта. Последната епикриза е с диагноза вторично злокачествено новообразование на перитонеума и ретроперитонеума. Онкокомисия реши само химиотерапия. Още чакаме биопсията, предстои и пет скенер. Искам да ви помоля за съвет-достатъчна ли е химиотерапията, не е ли по добре да се оперира? Чета, че този вид тумори не се влияят от химиотерапия. Страшно съм объркана и този път лекарите хич не са словоохотливи, което допълнително ме плаши. Какви са прогнозите? Засегнати са простата, семенни мехурчета и околна мастна тъкан. Просто незнам какво да правя. Едва 4 месеца след първата операция за отстраняване на ректум и анус и последващи химио и лъчетерапия се появи рецидив.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 26 фев 2017 22:24

Принципно прития заболявания няма как да се даде ясна прогноза кое на къде ще тръгне... Човек предполага, Бог разполага. Според това което описвате не е за операция, така че остава единствено химиотерапия.

Marina45

Мнение от Marina45 » 20 мар 2017 11:42

Колкото и да не ми се иска да пиша в тази тема ето, че пак съм тук.
При нас нещата прогресират. След 6 курса химиотерапия с Платина мъжа ми получи рецидив в ретроперитонеума и злокачествено образование на главата и пренаталната кост. За мое огромно разочарование онкокомисия реши още 4 курса химиотерапия с Платина!!! Питам се аз, има ли медицинска логика в това? Щом е получил рецидив след 6 курса какъв е смисъла да правят още 4 със същото лекарство. Безумие! Лошото е,че минахме вече 7 курс и той се почувства изключително зле. Главоболие, световъртеж, гадене, безсилие, не може да върви, залита, ужас! До сега понасяше добре платината, никакъв дискомфорт. Даже и косата не му опада. Незнам какво да мисля. В главата ми само въпроси и съмнения. Незнам сега това безсилие главоболие и световъртеж от химиотерапията ли са или от рецидива на главата? Просто ми идва да го грабна и да го водя в София. Споделете впечатления от странични ефекти на Платина, моля! Надявам се на професионалното мнение на д-р Цончев. Благодаря предварително.

Marina45

Мнение от Marina45 » 20 мар 2017 12:29

Искам да допълня, че последните дни отделянето на урина намаля като количество, изследванията показаха задръжка на урина в пикочния мехур и пясък. Предупредиха ме че може да се стигне до бъбречна недостатъчност. Може ли да се помогне в случая?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 26 мар 2017 14:35

Как е установена тая задръжка на урина?

Marina45

Мнение от Marina45 » 27 мар 2017 10:26

След пет скенер.

Отговори

Върни се в “Рак и ракови заболявания”