ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние
Мнението е на експерти по въпросите на грипа
Откри френски научен екип

Карцином на Папила Фатери/След операция по Whipple

Модератори: админ, консултанти

Milena Jordanova

Карцином на Папила Фатери/След операция по Whipple

Мнение от Milena Jordanova » 08 окт 2013 15:34

Здравейте,
баща ми е с диагноза в епикризата карцином на папила фатери, опериран на 26.08. по метода Whipple. Без видими метастази пише. Изрязани са главата на панкреаса, част от дванадесетопръстника, жлъчка+жл.пътища, част от стомаха.
Почти един месец беше в болницата - първо 2 седмици в реанимация, после 2 седмици в Хирургия. Сега си е вкъщи. Всички сме много притеснени - вече месец и половина след операцията, а той не чувства никакво подобрение. Много се тормози, а за нас - няма какво да обяснявам. Лекарите казват - да яде по малко и начесто, да става и да се раздвижва. Мъчим се с всички сили да правим каквото ни казват, но не успяваме - поглъща съвсем малко храна с хиляди молби от наша страна, ако го оставим - няма изобщо да попита за храна. На въпроса защо - казва "гади ми се". Вода и течности пие по принцип. Няма желание за нищо, напълно отчаян и обезверен. С хиляди молби го караме да става - с наша помощ прави по няколко крачки. Отслабнал е драстично. Лекарите казаха, че от нас зависи да се оправи. Та въпросите ми са:
1. Нормално ли е така да му се гади? - Изписаха Креон, но да го взема половин час преди храна - ами запече се яко, големи мъки по изхождането, не иска да го взема. Може ли да приема Деган против прилошаването? Възможно ли е прилошаването му да е вследствие на реконструираната храносмилателна система?
2. Нормално ли е още да не може да става сам от леглото? Казват - от залежаването. Дали е така? Като го изправим - става му лошо, вие му се свят, причернява му, треперят му краката. Как може да го вдигнем на крака?
3. Колко време отнема възстановяването след такава тежка операция? Знам, че при всеки човек е различно, но може ли да се надяваме това да стане скоро.
4. Някакви методи за повишаване на настроението, въпреки всичко - не говори, само ако го питаме нещо, няма желание за нищо.
Моля да ми помогнете с каквито съвети знаете, защото няма много информация за тази интервенция в интернет.

д-р Цончев

Re: Карцином на Папила Фатери/След операция по Whipple

Мнение от д-р Цончев » 09 окт 2013 14:26

Това са по принцип тежки операции и трудно се понасят от пациентите, които трябва да положат доста сериозни усилия при възстановяването. Усложнения от други системи и влошаване на общото състояние също може да се очаква. На този етап възстановяването е във вашите ръце и в ръцете на пациента... т.е. няма "хапче" което да реши въпроса. Давайте Деган като има гадене, Креон също е добре, но да приема и храна с него.

Milena Jordanova

Мнение от Milena Jordanova » 09 окт 2013 15:36

Благодаря Ви, д-р Цончев.
Наистина сме много отчаяни, дано скоро се оправи.

Milena Jordanova

Мнение от Milena Jordanova » 09 окт 2013 22:19

Сега пък езикът му е възпален, има бели налепи, а под налепите зачервен. Не можем да разберем пък това откъде се получи...

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 10 окт 2013 10:17

Вероятно това е кандидоза. Пуснете гърлен секрет и ако се налага - противогъбично лечение.

Milena Jordanova

Мнение от Milena Jordanova » 14 окт 2013 09:56

Здравейте отново,
Не можем да се справим със ставането. След като го изправим, получава силно сърцебиене, силна умора и задух, не може да стои на краката си. Трепери целия. Дали има проблем с дробовете? Да не е получил белодробна емболия? Всеки ден му се слага инжекция Зибор 2500.
Личната лекарка ще дойде във вторник, ще може ли да чуе какво сатва с дробовете му?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 14 окт 2013 22:41

Изправянето трябва да става постепенно - първо раздвижване в леглото, следния ден ако е по-добре - раздвижване в леглото и изправяне до седнало положение.... и така до изправяне. Ако изведнъж го вдигнете човека крие опасност от колабиране или падане.

Milena Jordanova

Мнение от Milena Jordanova » 15 окт 2013 08:26

Така правим, но ...
На 26.08.13 г. е опериран, днес сме 15.10.13 г., а той е на едно положение - не се подобрява.
Дано да се справим

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 15 окт 2013 10:58

Доста е трудно понякога... пожелавам успех!

Milena Jordanova

Мнение от Milena Jordanova » 15 окт 2013 14:12

Благодаря Ви, Д-р Цончев.

Milena Jordanova

Мнение от Milena Jordanova » 18 окт 2013 17:40

За съжаление татко почина вчера сутринта.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 20 окт 2013 19:42

Искрени съболезнования. За съжаление това е тежко заболяване, тежка операция и обикновено се развива така.

Milena Jordanova

Мнение от Milena Jordanova » 25 окт 2013 16:28

А защо според докторите се налага при тези случаи тази тежка и скъпоструваща операция, като се знае, че изхода е този? Измъчихме го човека - да се възстанови, а то се е знаело ...

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 28 окт 2013 18:39

Трудно ми е да отговоря на такъв въпрос.... често и аз го задавам. Решението в случая е на пациента и хирурга.

Milena Jordanova

Мнение от Milena Jordanova » 21 фев 2017 17:50

До потребител galia76. Не знам дали получихте съобщението ми. Пишете ми на и-мейл: m_milli@abv.bg

Отговори

Върни се в “Рак и ракови заболявания”