ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Дори в малки количества провокират стомашен дискомфорт
Схващането, че застрашават само жените е много грешно
Промените в изхожданията при бебето могат да насочат към серио...

Рак на гърдата

Модератори: админ, консултанти

DeyanaPavlova

Рак на гърдата

Мнение от DeyanaPavlova » 15 авг 2010 19:12

Здравейте, мили хора,

Пише Ви Деяна Павлова от гр. Трявна. Преди шест години съм оперирана частично от рак на гърдата. Махнати са ми 15 лимфни възела в три, от които имаше туморни клетки. Туморът ми е хормоно зависим, HER рецепторите ми са отрицателни, слава Богу. Преминах през лъче и химиотерапия и вече 5 години си поставям Zoladex (цикълът ми не спря по никакъв начин). Направих консултация с доц. Цекова и доц. Тимчева и тяхното мнение е, че в края на пет годишното ми лечение със Zoladex, трябва да приключа с хормоно терапията и ... да мисля позитивно. Проф. Горчев ме съветва да ми бъдат премахнати яйчниците лапароскопски (може би за по-голяма сигурност?!). Лошото е, че никой не ми обяснява плюсовете и минусите на всичко това. Затова, чрез този форум искам да намеря сродни души, които да споделят опита си и да ми помогнат поне малко да оправя бъркотията в главата си. Може би, ще ми препоръчате друг добър специалист...? Моля Ви, мили хора, споделете опита и знанията си с мен.

Предварително ви благодаря!

Lidi

Re: Рак на гърдата

Мнение от Lidi » 15 авг 2010 20:53

Побутвам темата и дано повече хора се включат с мнения, препоръки, съвети!
Аз също се интересувам от начини на лечения, препоръки за доктори и изобщо всичко свързано с това заболяване.
Аз имам киста на едната гърда и липом на другата. Не е доказано, чрез биопсия, че става дума точно за липом. Изказани са предположения. Описан е като тъмна ехогенна сянка, с гладки очертания и размерите. Мисля, че така беше написано. Заключението е от няколко гръдни хирурзи. Прявя си редовни ехографии, на 6 месеца и годишна мамография.
Лекувах и киста на яйчника. Връзката гърди - яйчници е пряка. В повечето случаи, щом има проблем с гърдите се появява и на яйчници и матка. Дадоха ми пример, че съответства примерно : ляв яйчник - лява гърда, десен яйчник - дясна гърда. В повечето случаи така се случвало.
Предполагам заради това, Деяна, ти препоръчват да предприемеш такава стъпка, защото има някаква връзка и за да не се случва и налага лечение и на това!
Ще се радвам и аз на повече споделени мнения , независимо от препатили или не, близки хора и т.н.

Mimi1

Мнение от Mimi1 » 16 авг 2010 13:14

Мила Деана...ама това е чудесно ,което пишеш ,спираш zoladexa и забравяш че си била болна някога от рак.Аз също бях болна от рак на гърдата ,хормонозависим но отказах хормоналното лечение ,възстанових си цикъла и сам много щастлива... не се съгласявай на никакви операции , естрогена и прогеcteрона не са причина за възникването на рака... не се осакатявай ,ами се радвай на живота ...още повече че при теб са минали повече от 5 год...аз след някои и друг месец ще направя 3 ...мене ме караха да пия 5 god тamoxifen ,но категорично отказах и се чувствам прекрасно ,в отлично здраве...

f_katia

Мнение от f_katia » 17 авг 2010 11:57

Дано наистина повече хора хора се включат в темата, тъй като аз съм от онези, които още не са убедени, че лечението със золадекс и тамоксифен е единственото решение. Аз съм оперирана преди една година, а от 8 месеца взимам тамоксифен и золадекс. Когато още се колебаех за золадекса ми обясниха, че ако не го искам трябва да се подпиша, че отказвам и отговорността е изцяло моя. Никаква алтернатива не ми предложиха. Взимам по собствено усмотрение хранителната добавка Новомин, която е мощен антиоксидантен комплекс, но незнам дали е достатъчна, за даразчитам само само на нея. Имам огромно желание да спра със золадекса и да си възстановя цикъла, но досега не съм получила нито едно мнение в моя подкрепа.

ZUZI_1970

Мнение от ZUZI_1970 » 13 сеп 2010 14:02

Здравейте и от мен!Радвам се,че пишете по тази тема!Аз съм оперирана от рак на гърдата през 01,2007г,преминах през 6 курса химиотерапия,лъчетерапия и от 08,2007г съм на Золадекс+Нолвадекс.Никой от лекарите ,с които съм разговаряла не е категоричен за ползата и рисковете на терапията.Забравих да кажа,че рецепторите са ми положителни.Имам странични ефекти:горещи и студени вълни,уморена съм,вариране на кръвното налягане от високо към ниско и обратно,сърцебиене,сухота на влагалището,ниска потентност,болки в гърба и коленете,понякога като изкачвам стълби имам чувството ,че не мога да дишам,напълнях с 15 кг за тези 3 години,макар че си подбирам храната.Остават ми още 2 години на Золадекс и незнам какво да правя след това.Сега съм на 40 години и се надявам като спра инжекцийте да съм в траен климакс/поне така коментират лекарите/но аз не вярвам много.Преди операцията спортувах и сега започнах отново кардио фитнес три -четири пъти в седмицата ,но бързо се изморявам....но няма да се откажа!Поздрави и добро здраве на всички ,които пишат тук!Пак ще пиша !

levik

Мнение от levik » 13 апр 2011 20:08

Здравейте,
да побутна темата,моми4ета ще се радвам да сподлите към днешна дата какво се слу4ва при вас.Аз съм оперирана септември 2009,от март съм на золадекс и нолвадекс, точно година.От април съм спряла с лекарствата,пия добавки ,имам хранителен режим ,спортувам.Ще се радвам да споделяме опит заедно.Поздрави! :P

albena.kamenova

Мнение от albena.kamenova » 19 мар 2012 15:18

Здравейте !
На 19 юли 2006 г. съм оперирана от злокачествено образование на млечна жлеза/квадрантомия-частично премахване/,хормонозависим ми е рака със 2 засегнати лимфни възелчета,2 стадий.Направих 6 химиотерапии ,курс лъчетерапия и в момента съм на Золадекс и Нолвадекс.Странични ефекти до момента освен качени килограми и горещи вълни почти нямам,но притеснението ми е голямо,когато сега ми спрат Золадекса и ми се върне цикъла,защото съм на 41 години и на 55 инжекции,какво ще стане след това,нали тази инжекция е за прекъсване,щом я спра ще ми дойде цикъл.А не би трябвало да се слага повече от пет години.Като отида за изследвания и нов протокол ще видя,как ще я карам за напред,а всички казват,че рецидиви се явяват след 7,8 година. Пишете и споделяйте,ако някой е в моятя ситуация ще се радвам да си бъдем взаимно полезни.До скоро!

anita_90

Мнение от anita_90 » 09 май 2012 17:03

здравейте, преди месец откриха рак на гърдата на майками, с диагноза инвазивен дуктален карцином, оперираха и премахнаха и тумор 2см, но има и ракови клетки по лимфите.въпросът ми е може ли някой да ми каже при 2см тумор и разсейки в лимфите може ли да е във втори стадий или се води трети?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 09 май 2012 18:00

Зависи в колко лимфни възли са открити клетки - ако са до 3 - втори стадий, ако са в 4-10 - трети стадий. Според класификацията.

diiimiii

Мнение от diiimiii » 23 май 2012 20:15

Здравейте! Казвам се Дими и съм нова тук, на 16 съм. Пиша в тази тема понеже доста се уплаших напоследък, че и аз имам това заболяване. Изчетох доста от постовете ви, знам, че по принцип тази болест рядко се среща при жени под 20 години но все пак искам да се изследвам, понеже имам бучки и в двете гърди (от доста време). Въпросът ми може да ви се стори глупав и се извинявам ако някъде е имало отговор а не съм го прочела, при какъв доктор трябва да се изследвам точно, говоря за специалист (не преглед при личен лекар). Благодаря предварително на тези, които ще обърнат внимание.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 24 май 2012 19:18

Подходящият специалист е мамолог.

leonidas22

моля за съвет,докторе!

Мнение от leonidas22 » 15 юни 2012 15:19

Докторе,имам такъв въпрос.Направиха на дъщеря ми ТАС(което е вероятно скенер,с контраст) и това е заключението (много се извинявам,че е на италиански,но сигурно ще разберете най-главното):
Al torace non adenopatie mediastiniche in pregressa mastectomia sinistra. Non lesioni parenchimali polmonari nodulari di significato ripetivo nè segni di versamento pleurico. Opacità fibrotichè in sede apicale sinistra. In sede addominale grossolano processo ipodenso di significato ripetitivo del diam. 35 mm circanel IV segmento epatico ed altraanaloga più piccola alternazione del diam. 17 mm appena cranialmente. Non si rilevano per il resto processi patologici interessanti gli organi dell'addome superiore e gli organi della pelvi, nè adenopatie. Sono state ottenute ricustruzioni sagittali del rachide dorsale lombare e dello sterno ed assiali del bacino. Evidenti alterazioni osteo strutturali di tipo litico, con frattura patologica, interessano lo sterno ed in particolare il corpo. Piccola laguna litica nel corpo di D2 sul lato sinistro posteriormente (diam.7 mm)
След това беше направена сцинтиграфията,която показа,че костите са чисти.Единият доктор препоръчва да се направи лечение “за всеки случай” с биофосфонати, а другият лекар казва,че няма нужда от излишни лекарства...Моята гореща молба да дадете Вашето мнение по въпроса.
Биопсията на черния дроб показа:естроген-60%,прогестерон-0%,Ki in corso c-erbB-2 - 3+
И какво значи това изречение,ако Ви е понятно:cellule tumorali maligne epiteliali di natura ghiandolare, residui cellulari necrotici ed emazite.
Извинявам се още веднъж!!!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 15 юни 2012 16:10

Трудно ми е да го коментирам без превод - в общи линии добивам представа, но това не е достатъчно за да изкажа мнение

cellule tumorali maligne epiteliali - значи злокачествени епителни клетки

leonidas22

Мнение от leonidas22 » 15 юни 2012 18:51

благодаря за отговора,все пак опитах.

mamadida

Мнение от mamadida » 11 сеп 2012 23:38

маѝка ми има рак на гърдата минахме химиотерапиата и сега сме на тази хормоналната терапиа,започна също така и радио терапиа и сега цикалат и доиде по време на радио и хормоналната терапиа, това нормално ли е?лекуваме я в Лондон и след радио терапиата трябва да започне да приема томоксифен за 5 години.

Отговори

Върни се в “Рак и ракови заболявания”