ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Точният хранителен режим може да помогне борбата с целулита
Множеството изследвания са доказали вредата от UV лъчите върху...
Бебетата, започнали да ядат твърди храни по-рано, се събуждат ...

След операция на рак на дебелото черво

Модератори: админ, консултанти

sevdap

Re: След операция на рак на дебелото черво

Мнение от sevdap » 01 яну 2018 00:32

Здравейте!
Баща ми беше опериран преди ок. 20 дена от карцином на ректума. Наложи се анус претер. Преди 4 дена го стегна кръстът и той реши, че е дископатия. Но вече го болят всички кости и едва върви. Той има доста заболявания, като подагра, артрози - гонартроза, тромбофлебит и др. Та се чудя възможно ли е болките да са резултат от някакво възпаление, или просто от това, че му е паднал имунитетъ, в резултат на което да са се обострили болежките му? Но и друго ме тревожи - възможно ли е тези болки в гърба и костите да са от метастази в костите? Ще съм благодарна за мнение от лекар.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 05 яну 2018 21:59

За да се отговори на такъв въпрос трябва да се направят допълнителни изследвания, включително и скенер или ЯМР

sevdap

Мнение от sevdap » 06 яну 2018 10:01

Благодаря, д-р Цончев! Още обаче нямаме резлутати от хистологичното изследване и решение на ОК за последващо лечение. Така че не знам дали може да му се назначат такива изследвания, които са скъпи, доколкото ми е известно. Може ли кръвен показател при ПКК да даде някаква информация за това?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 11 яну 2018 21:43

На такъв ранен следоперативен етап - не.

ilko.761

Мнение от ilko.761 » 31 яну 2018 22:17

Здравейте,
Баща ми беше опериран от рак на дебелото черво,но хирурга не обясни с точност както и след оперативното лечение,интересува ме дали трябва да прави химиотерапия,защото още не знае за диагнозата и мисля да му я спестя ако не се налага химиотерапия. В епикризата пише интраоперативно се намери адхезивен илеус,поради не възможност за ефективна адхезиолиса се направи десностранна хемиколектомия,илеотранзверзоанастомоза.лаваж.дренаж
Резултат от хистология дебело черво със запазена лигавица в някои участъци,в някои участъци с възпалителни промени,в някои участъци с големи язвени дефекти,наличие на дивертикул.В мускулния слой серозата и околната тъкан-инвазия от умеренодиферинциран аденокарцином.
2 бр.вилозни полипи. Оментум с огнищни хемодалии. Резекционни линии,свободни от туморна инвазия.

Ще бъда много благодарен някой да ме осветли по въпроса какво точно е направено според епикризата,и дали е нужна химиотерапия.Благодаря предварително

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 04 фев 2018 22:19

Изрязано е червото с тумора до здраво. Но следоперативно трябва да се нназнами онкокомисия, която да каже какво подлежи да се прави...

ilko.761

Мнение от ilko.761 » 05 фев 2018 08:53

Благодаря д-р Цончев

PD6S2TgwK3

Мнение от PD6S2TgwK3 » 30 апр 2018 21:29

здравейте д-р цончев
майка ми е оперирана ноември месец тумор на дебелото черво без разсейки.
има автоматичен съшивател на 10 см от ануса.От февруари при всяко изхождане има алена кръф.
Казаха че има хемороиди ходихме при проктолог хирург и се оказа че няма хемороиди от там в болницата правиха и иследвания и се оказа че при съшивателя имало дупчица от там кърви.
Моля ви се Д-р Цончев по какъв начин може да се премахне това кървене пак ли ще трябва операция
Много ми е спешно. Предварително благодаря.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 06 май 2018 15:05

Вероятно .... Трябва оператора да си ревизира нещата и да прецени как да се спре това кървене

ilko.761

Мнение от ilko.761 » 23 май 2018 19:14

Здравейте,
Баща ми беше опериран преди 4 месеца от тумор на дебелото черво,няма разсейки няма метастази,но има сраствания.Преди месец беше спрял да отделя газове и да ходи до тоалетна,през цялото време е със силни болки в корема,гадене и повръщане и през 3-4 дена го карах в болницата,вливат му банка и до там.Преди седмица пак го приеха в болницата вливаха му банки,но нищо друго не предприемат,неможе да се храни,защото му се гади и винаги го боли,Гастроентеролога казва че трябва да се отсранят срастванията,а хурурга който му прави операцията на дебелото черво казва няма такова нещо,срастванията били нормално нещо.Бихте ли ми дали съвет какво трябва да се направи защото човека нито се храни,постоянно го боли и с всеки ден слабее.В онкоболницата казват не е за тях защото не отстранявали сраствания,кажете ми къде да го заведа някой да му помогне.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 23 май 2018 20:48

Направете консултация с друг хирург. Ако се установи механичен илеус в резултат на сраствания следва да сенаправи операция за да се отстранят.

ilko.761

Мнение от ilko.761 » 23 май 2018 22:21

д-р Цончев написа:
23 май 2018 20:48
Направете консултация с друг хирург. Ако се установи механичен илеус в резултат на сраствания следва да сенаправи операция за да се отстранят.
Въпроса е че хирурзите не виждат проблем,след последния престой в болницата,ходи доста често по голяма нужда,по 7-8 пъти,но болките,гаденето и това че не се храни остават,а за тях това е нормално.Ако имате някаква препоръка за гр.Варна или за друг град където да отидем ще ви бъда много благодарен.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 28 май 2018 17:24

Щом ходи по голяма нужда редовно, знами проблемът не е в срастванията.

ilko.761

Мнение от ilko.761 » 28 май 2018 22:08

той беше спрял да ходи по голяма нужда,след последния престой в болницата даже е с разстройство.Не се храни защото постоянно му се гади и чувства че корема му е надут и е със болки в корема,които са по силно изразени когато е прав или в седнало положение.От къде идва проблема тогава

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 01 юни 2018 22:57

Обикновено е от скъсеното черво (заради изрязването) или ако са правени анастомози между различни чревни участъци. Я ми цитирайте оперативния протокол да видя точно какво е направено като операция.

Отговори

Върни се в “Рак и ракови заболявания”