ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Риби в депресия помагат за разработване на антидепресанти
Мнението е на експерти по въпросите на грипа
Ето кои са подходящите грижи за кожата.
Може ли един размер да пасне на всички мъже?

След операция на рак на дебелото черво

Модератори: админ, консултанти

julito63

Re: След операция на рак на дебелото черво

Мнение от julito63 » 15 фев 2010 11:09

Рак на дебело и право черво
§ Неоадювантна химио-лъчетерапия при рак на право черво
Прилага се при местно напреднал рак и се съчетава с лъчетерапия 50-54 Грей: 5-Флуороурацил – 350 мг/м2 венозно + Левковорин – 20 мг/м2 венозно 1-5 ден, 1 и 5 седмица.

§ Адювантна химиотерапия
Прилага се след хирургическо лечение на локално напреднал рак. Препоръчва се предварително хистологично изследване на тумора за маркера K-ras (произнася се кей-рас).
1. Левковорин – 20 мг/м2 венозно + 5-Флуороурацил – 425 мг/м2 венозно 1-5 ден, през 28 дни.
2. Оксалиплатин – 85 мг/м2 + Левковорин – 200 мг/м2 венозно + 5-Флуороурацил – 400 мг/м2 бързо венозно, последван от 600 мг/м2 продължително венозно 1 и 2 ден, през 14 дни.
3. Капецитабин – 2500 мг/м2 през устата 1-14 ден, през 21 дни.

§ Първа линия химиотерапия
Прилага се при рак с далечни разсейки.
1. Оксалиплатин – 85 мг/м2 венозно + Левковорин – 200 мг/м2 венозно + 5-Флуороурацил – 400 мг/м2 бързо венозно, последван от 600 мг/м2 продължително венозно 1 ден, през 21 дни.
2. Иринотекан – 180 мг/м2 венозно 1 ден + Левковорин – 200 мг/м2 венозно 1 и 2 ден + 5-Флуороурацил – 400 мг/м2 бързо венозно, последван от 600 мг/м2 продължително венозно 1 и 2 ден, през 14 дни.
3. Оксалиплатин – 130 мг/м2 венозно 1 ден + Капецитабин – 2000 мг/м2 дневно през устата 1-14 ден, през 21 дни.
5. Иринотекан – 250 мг/м2 венозно 1 ден + Капецитабин – 2000 мг/м2 дневно през устата 1-14 ден, през 21 дни.
6. Капецитабин – 2500 мг/м2 дневно през устата 1-14 ден, през 21 дни.

§ Втора линия химиотерапия
1. Панитумумаб – 6мг/кг венозно 1 ден, през 14 дни,
2. Цетуксимаб – 400(250) мг/м2 венозно седмично + Ириноте­кан – 180 мг/м2 венозно, през 14 дни.
3. Митомицин С – 8 мг/м2 венозно 1 ден, през 42 дни + 5-Флуороурацил – 425 мг/м2 венозно 1-5 ден, през 21 дни

Това е стандарт за лечение на рак на дебело и право черво. Има и други лекарства като Авастин http://www.medicine.bg/lekarstva/avastin и Ербитукс http://www.medicine.bg/lekarstva/erbitux , тук нещо не ги виждам. То Ербитукс у нас го дават само за рак на глава и шия, а иначе е одобрено и за колоректален рак. Това са таргентни терапии, лекарствата са от скъпоструващите и се отпускат пиоменно с протокол от МЗ. За подсилване на организма просто се старайте да давате добра и силна храна, съобразена със сътоянието на оперирания. Колкото до хранителните добавки, аз лично съм толкова разочарована, често съставът описан на опаковката изобщо не отговаря на истината, но всеки сам си решава. Стремете се да давате чисти от консерванти храни. Има много противоракови диети. Все си мисля, че тя раковата клетка ще си намери начин да се храни за сметка на здравата с каквото и да се храниш. А и на вас ви предстои химиотерапия и ви трябва силен организъм, а не изтощен от някоя диета която не храни раковите клетки.Избягвайте добавки с растежни фактори в тях. Успех в лечението!

didoni

Мнение от didoni » 15 фев 2010 23:49

сърдечно благодаря!

julito63

Мнение от julito63 » 28 фев 2010 12:22

Това може да е резултат от изследване на Хромогранин А - невроендокринен маркер, но това е само мое предположение . За тези неща разговаряйте с лек. онколог. За да получавате от него отговори никога не задавайте общи въпроси, а кратко и конкретно - никой лекар не изнася лекции на пациентите си и така ние оставаме с впечетление, че те не ни обръщат внимание. Вие сте до болния непрекъснато - следете за всяка промяна в състоянието му и веднага алармирайте лекарите, не чакайте да мине опр. период за консултация или изследване ту маркер, или таквото там са определили. Те работят по определени стандарти и схеми и за да "излязат" от тях трябва да има конкретна причина.

vania.staleva

Мнение от vania.staleva » 17 мар 2010 16:31

Здравейте баща ми е опериран от рак на дебелото черво с разсейки по линфните възли и са му премахнали булото в корема - какво означава това? Докторите казаха ,че нияма за сега в черния дроб - но незнам какво следва - не съм наясно въобще какво става от тук на татък - Моля помогнете ми - БЛАГОДАРЯ

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 17 мар 2010 23:35

са му премахнали булото в корема - какво означава това
това означава, че за премахнали част от тъканите, които вероятно са съдържали туморна маса.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0% ... 1%86%D0%B0

didoni

Мнение от didoni » 11 яну 2011 12:54

Здравейте отново! Вече измина почти една година от операцията на майка ми. За щастие се чувства добре и последните изследвания са добри.
Но от известно време се оплаква от подуване и тежест в краката, особено в края на деня. При допир се напипват нещо като възли. Подуват й се и ръцете и понякога няма чувствителност в пръстите. Това реакция от операцията ли може да бъде, образували са се тромби ли... Да отбележа, че се движи достатъчно, но не се и преуморява.
На какъв лекар трябва да я заведем и какви допълнителни изследвания са необходими?

julito63

Мнение от julito63 » 13 яну 2011 01:52

Ами, идете на лекар веднага. Тези възли, които напипвате, къде са? Да не са ЛВ? Идете на лекар, направете изследвания, не чакайте. Дали това може да е в следствие от операцията, може да каже оператора.

didoni

Мнение от didoni » 13 яну 2011 12:55

Напипват се възли на краката близо до кокалчето. Не знам при какъв специалист трябва да направим консултация.
Според лекаря ,който направи операцията изледванията й са добри. Може би съдов лекар?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 14 яну 2011 00:08

Съдов хирург вероятно ще се ориентира в проблема, добре е да носите цялата медицинска документация при прегледа, ако е необходимо да направи справка.

didoni

Мнение от didoni » 14 яну 2011 12:03

благодаря д-р Цончев,
запазих час за преглед в Трета градска

maria.4

Мнение от maria.4 » 20 фев 2011 14:31

Здравейте! За съжаление и в моето семейство се сблъскахме с тази коварна болест.
За първи път оперираха леля ми в Стара Загора през октомври 2009. Тогава не изнесоха анус-претер, а само - фисури. Сигурно не се изяснявам правилно, но дано специалитите ме разберат добре. След жестоки мъки (тези фисури не се затвориха), последва нова операция - анус претер, След една година върнаха нещата, както трябва. На контролно изследване обаче - рецидив на същото място. Последва четвърта операция за ампутация на дебелото черво (част от него) и сега леля ми е с анус претер.
Тъй като беше с рецидив, назначиха химиотерапия, но най-безобидния вариант - само веднъж.
Лекарите са я посъветвали да направи консулатция с Националната онкологична болница в София, дали има нужда от лъче или още химиотерапия.
Дали можете да ме посъветвате към кого да се обърна там.
Благодаря предварително!

ninka_244

Мнение от ninka_244 » 18 авг 2011 16:43

баща ми го оперираха от рак на дебелото черво като тумора беше с размер 10 см. преди операцията нямаше метастази нито на лимфните възли нито на други органи. след нея обаче се появиха метастази на 5 от 8 лимфни възела и образования на двата бъбрека. той посещава химиотерапия и външното му физическо състояние е добро, след операцията апетита му е нормален, дори качва килограми. много ми се иска някой специалист да ми обясни реално да ми обясни какво да очаквам и ако може да ме насочи към специалист в тази област. благодаря предварително

julito63

Мнение от julito63 » 30 авг 2011 10:04

Нинка, вероятно д-р Цончев ще ви насочи към специалист.
Аз искам само да ви кажа, че и сега татко Ви е под грижите на специалист. Нали провежда лечение. Онколога следи непрекъснато състоянието му. Дори и да не го виждате постоянно до болния, той чете рез. от кръвните тестове и др. изследвания и във всеки един момент е в течение на състоянието му. След определен период ще назначи образно или каквото там трябва изследване и ще прецени как се отразява терапията - действа ли или не. Опитайте се да се доверите на лекарите. Не забравяйте, че те не си измислят какво да правят, а лекуват на базата на утвърдени в световен план схеми. Ако имате причини да се съмнявате в нещо, а и за Ваше успокоение,можете да се консултирате с който си поискате медицински онколог в страната. Даже няма нужда да водите татко Ви с Вас. Просто носете пълната документация по заболяването.Изявените ни специалисти не са кой знае колко много и обикновено ръководят клиниките или отделенията по химиотерапия в големите ни болнични центрове. Ако сте от София, може да отидете при доц. Галина Куртева в СБАЛО - София ЕАД в Дървеница http://www.sbaloncology.bg/bg/index.html или при доц. Асен Дудов в УМБАЛ "Цароца Йоанна - ИСУЛ" http://www.isul.eu/Kliniki/k_onko/rakovoditel.htm или Д-р Жасмина Михайлова ДМ във ВМА - София http://www.vma.bg/klinikabg.php?srid=44 .

petrovi3

Мнение от petrovi3 » 31 авг 2011 16:16

Здравейте.Става въпрос за опериран преди 3 год с анус претер е.Туморните маркери казват,че са в норма ,но има подуване на крака с големи болки и казват ,че са метастази в лимфните възли-изследвания за които не са правени.Започна химиотерапия, но след 3 курс я спряха понеже болките се увеличиха.Сега смениха лекарството по схема ,но още след първия ден я спряха понеже му става много лошо.Моля препоръчайте ми някой специалист в Пловдив ,който прави консултации само по документация .
Благодаря.

psnikolova

Мнение от psnikolova » 10 сеп 2011 02:14

Оперираха баща ми от рак на дебелото черво. Все още обаче не са назначили последващо лечение. Лекарите ни обясниха, че неговият случай е един от възможно най-леките, въпреки че го оперираха по спешност поради опасност от запушване. Туморът се намираше в горната част на червото, в близост до черния дроб. При операцията отстраниха определен участък и издърпаха нагоре и съединиха с тънкото черво. Казаха, че няма метастази. Въпросът ми е има ли вариант дебелото черво да не функционира нормално след тази операция и какъв е шансът за рецидив или появяване на разсейки на по-късен етап? Какъв ще е приблизителният период на зарастване, при все че баща ми е по-пълен и лекарят каза, че се наблюдава затлъстяване на вътрешните органи?

Отговори

Върни се в “Рак и ракови заболявания”