Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Украсете дръвчето възможно най-късно
Средствата ще дойдат от ОП "Регионално развитие"
реклама

След операция на рак на дебелото черво

Модератори: админ, консултанти

След операция на рак на дебелото черво

Мнениеот didoni » 03 Фев 2010 16:42

Здравейте! За съжаление се наложи и ние да се сблъскаме с тази зловеща диагноза.
На 20.01.2010г. оперираха майка ми - оказа се рак на дебелото черво. При всички изследвания, които й направиха ( и то по няколко пъти) не можа да се види къде и какъв е проблема. Тъй като тя има и опериран рак на стомаха (преди 15 години) лекарите предполагаха къде може да бъде. Според лекаря е имало много сраствания на червата и след като е започнал да ги разделя се е видял ракът - изрязал е около 40 см от дебелото черво и част от тънките черва.
Извинявам се, че се изказвам много некомпетентно и може би неточно, но все още нямаме епикризата. Според лекаря резултатът о хистологията е "от най-лошите раци", растял е от поне една година и операцията е била много тежка. Като получим епикризата, ще опиша точно състоянието и тогава ще полмоля за разяснения. Но сега ме интересува следното:
Нормално ли е след операцията майка ми да ходи често до тоалетна по малка нужда - през половин-един час. Нощно време става по 6-7 пъти. Иначе по голяма нужда си ходи мисля нормално - по 3 пъти на ден, все още е на рициново масло.
И друго - усеща пробождаща болка в дясно под гърдата, която отива и отзад на гърба. Това е на-вече когато се движи. Според лекаря й усеща тежест от черния дроб. Така ли е има ли от какво да се притесняваме?
Благодаря ви предварително!
didoni

Re: След операция на рак на дебелото черво

Мнениеот д-р Цончев » 03 Фев 2010 17:57

Нормално ли е след операцията майка ми да ходи често до тоалетна по малка нужда - през половин-един час. Нощно време става по 6-7 пъти.

вероятно е работено около пикочен мехур, т.е. такова често уриниране може да се свърже с такава операция.
Според лекаря й усеща тежест от черния дроб. Така ли е има ли от какво да се притесняваме?

на този въпрос може да се отговори ако има налице заключение от ехография на черен дроб или оперативен протокол.
д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 03 Фев 2010 18:11

Опасенията обикновено са за наличие на чернодробни метастази...
д-р Цончев

Мнениеот didoni » 03 Фев 2010 18:53

и моите опасения са такива :( Да разбирам ли, че такава болка е изключено да бъде от операцията?!?!
Правена е ехография на черен дроб преди операцията, но не се е видяло нищо. При контролния преглед ще поискаме да се направи нова ехография. В момента за черния дроб пие Карсил - 3 пъти по 1.
Благодаря Ви д-р Цончев!
didoni

Мнениеот д-р Цончев » 03 Фев 2010 19:52

Да разбирам ли, че такава болка е изключено да бъде от операцията?!?!

Не може да се отговори категорично на такъв въпрос. Възможно е и да е постоперативна болка. По принцип болката има свойството да ирадиира, т.е. да се излъчва към различни места, извън огнището на болка. Но това следва да се прецени при контролен преглед.
д-р Цончев

Мнениеот didoni » 04 Фев 2010 11:20

Много Ви благодаря д-р Цончев за вниманието!
didoni

Мнениеот julito63 » 05 Фев 2010 11:18

Защо не направите скенер с контраст на абдомен или ПЕТ скенер? Това ще ви даде яснота за положението. Ако сте от София, за скенер е най-добре в Света Екатерина (до Александровска), там д-р Стойнова е отличен специалист, а апаратът няма анлог в БГ. ПЕТ скенерът е във Варна в Света Марина - за онкологично болни е безплатен. Първо обаче трябва да се възстанови жената от операцията. Иследването на със скенер става бързо, но пак е свързано с ходене, чакане и т.н., а за ПЕТ си отива почти цял ден, а коремните операции са тежки, боли и си трябва време за възстановяване.Иначе ехографията на ч.дроб обикновено е достатъчна за да покаже има ли там метастази, но скенерът е с много по-висока разделителна способност, а ПЕТ скенера е незаменим при откриване на активни туморни процеси. Него е добре да направите преди почване на лечение с химиотерапевтици.Ако сте от София и решите пак да правите ултразвук, много е добра на ехография на абдомен д-р Тасева в "Пирогов". Оказва се , че "гледащия" е много важен.Искрено желая успех в лечението!
julito63

Мнениеот julito63 » 05 Фев 2010 11:24

Забавих нещо - Карсил май не е най-добрия вариант, питайте лекуващия лекар дали не е по удачно да взима Есенциале Форте. И понеже от скоро се сблъсквате с подобна диагноза ви прпоръчвам да разгледате този форум, където ще прочетете много полезна информация и споделен опит и винаги ще ви се помогне!
http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=rak
julito63

Мнениеот didoni » 05 Фев 2010 13:34

Благодаря за информацията julito63!
Операцията е правена в Пловдив, хирургията на Пещерско шосе. Докато не се възстанови от операцията, ще е трудно да пътува майка ми дори до София. Но ще имам предвид Вашата информация и ще говорим с лекуващия й лекар.
А относно Карсил-а, лекаря го изписа заради "тежест", която идва от черния дроб (аз силно се надявам да е това, а не метастази). Майка ми казва, че сега болката е понамаляла.
didoni

Мнениеот julito63 » 06 Фев 2010 14:11

Да, сега е много важно да се възстанови от операция. Трябва и организмът да се подсили, може да пробвате различни хранителни добавки, когато почне да се храни по-нормално. По повод притесненията за ч,метастази, питайте хирурга - те по принцип се виждат. За ПЕТ/КТ е още много, рано, защото може да ви даде фалшива тревога - тъканите в организма когато зарастват, също са активен процес и се насищат с глюкоза. Ехография може скоро да направите. Дали е лош или не толкова лош един рак, май зависи повче от това с какъв арсенал от лечения разполага за него медицината, а не колко е агресивен. При нас, напр. става въпрос за най-агесивната форма, но и най-дълго поддаваща се на лечение. Това се разбира от хистологията. Може после да си вземете блокчетата и да потърсите второ мнение за хистологичния резултат.
Приятна събота и неделя!
julito63

Мнениеот didoni » 10 Фев 2010 18:01

Вече имам епикризата. Ето какво пише там:
Операция: Средно-срединна лапаротомия, при отварянето се попада на множество сраствания, които се освободиха по тъп и остър начин. При ревизията на коремните органи се намери Ту формация с размери 6 см. - язвено инфилтративна форма. Извърши се десностранна хемиколектомия с изоперисталтична илеотрансверзоанастомоза.
Хистологичен резултат: Аденокарцином на дебелото черво, ниско диференциран, инфилтрира мускулния слой на червото. ИХХ - сук/++/; Хромограница /-/ отр. Лимфни възли и мастна тъкан без метастази от туморен процес.
По-нагоре в епикризата пише:
Ехо на коремни органи: Формация в областта формикс на стомаха.
Иригография: б.о.
Рентген на бял дроб: Аортосклерозис.
ФГС Закл: Гастритис хроника атрофиканс.

Моля за разяснение от специалист какво означава всичко това на прост език. В коя фаза е ракът? Говори се и за коремните органи - какво има там? Д-р Цончев спомена, че ако е работено до пикочен мехур е вероятна причина да ходи често до тоалетна - така ли е?
Интересува ме всичко важно според тази епикриза.

Благодаря ви предварително за отговорите!
didoni

Мнениеот blader » 10 Фев 2010 21:48

Не съм "специалист", но съм студент и се интересувам от коремна хирургия.
Ехо на коремните органи значи ЕХОгРАФ на коремните органи, установено е образование(формация) в стомаха. ОБластта формикс се намира в стомаха.
б.о - съкращение за БЕЗ особености, демек без проблеми, няма данни за нарушение и тн,
аортосклерозис - аортосклероза
ФГС - фиброгастродуоденоскопия - изследване на дебелото червно и дуоденума (дванадесетокпръстник) - установен е хроничен гастрит.

Друго интересува ли ви? За самата операция - характерна ТУ формация 6см, това сам го обяснихте в началото... хемиколектомия - всички думи с ТОМИЯ накрая означават изразване. КОЛОН е корен за черво. Тоест изрязване на черво. ХЕМИ - полу. Тоест изрязана е само зоната с рак.

Аденокарцином - адено е корен за жлеза, карцином за рак. Ако беше аденом - тумор. Тоест рак на жлеза в стената на дебелото черво. Ракъв е достигнал до мускулния слой - инфилтрирал се е.
Medical student in Medical university of Sofia
Аватар
blader

Мнениеот д-р Цончев » 11 Фев 2010 19:06

Туморът не е стадиран в диагнозата, но според заключението - Т1N0M0 - т.е. сравнително ранен.
Д-р Цончев спомена, че ако е работено до пикочен мехур е вероятна причина да ходи често до тоалетна - така ли е?
- това е само предположение...
д-р Цончев

Мнениеот didoni » 12 Фев 2010 23:43

Благодаря Ви отново д-р Цончев!
Да разбирам ли, че ракът не е в III-IV степен и поне по време на операцията не са открити метастази? Какво точно означава, че е достигнал до мускулния слой на червото?
И още нещо - какво означава ИХХ - сук/++/; Хромограница /-/ отр.

Д-р Цончев, Вие какво бихте препоръчали да се пие за засилване на организма след тази операция - някаква хранителна добавка, нещо друго? Майка ми е много отслабнала, а и се притесняваме от ново падане на хемоглобина.
didoni

Мнениеот д-р Цончев » 13 Фев 2010 12:31

Да, няма данни за метастази и засегнати лимфни възли.
Прогнозата на раковите процеси преди да преминат мускулния слой е по-добра, в сравнение с тези, които преминават този слой. Но пък на такъв етап у нас трудно се "хващат"....
Хромограница /-/ отр.
- това не знам какво означава

ИХХ - сук/++/ - вероятно е имунохистохимичен метод за доказване на тумора

http://www.medinfo-bg.com/?page=statiq&id=840
д-р Цончев

Следваща

Назад към Рак и ракови заболявания