Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Всеки пациент ще има ясен лимит за доболнична помощ
То се равнява на сто цигари
Компанията се слави със силния си корпоративен имидж
Това посочват от Световната здравна организация
реклама

След операция на рак на дебелото черво

Модератори: админ, консултанти

След операция на рак на дебелото черво

Мнениеот didoni » 03 Фев 2010 16:42

Здравейте! За съжаление се наложи и ние да се сблъскаме с тази зловеща диагноза.
На 20.01.2010г. оперираха майка ми - оказа се рак на дебелото черво. При всички изследвания, които й направиха ( и то по няколко пъти) не можа да се види къде и какъв е проблема. Тъй като тя има и опериран рак на стомаха (преди 15 години) лекарите предполагаха къде може да бъде. Според лекаря е имало много сраствания на червата и след като е започнал да ги разделя се е видял ракът - изрязал е около 40 см от дебелото черво и част от тънките черва.
Извинявам се, че се изказвам много некомпетентно и може би неточно, но все още нямаме епикризата. Според лекаря резултатът о хистологията е "от най-лошите раци", растял е от поне една година и операцията е била много тежка. Като получим епикризата, ще опиша точно състоянието и тогава ще полмоля за разяснения. Но сега ме интересува следното:
Нормално ли е след операцията майка ми да ходи често до тоалетна по малка нужда - през половин-един час. Нощно време става по 6-7 пъти. Иначе по голяма нужда си ходи мисля нормално - по 3 пъти на ден, все още е на рициново масло.
И друго - усеща пробождаща болка в дясно под гърдата, която отива и отзад на гърба. Това е на-вече когато се движи. Според лекаря й усеща тежест от черния дроб. Така ли е има ли от какво да се притесняваме?
Благодаря ви предварително!
didoni

Re: След операция на рак на дебелото черво

Мнениеот д-р Цончев » 03 Фев 2010 17:57

Нормално ли е след операцията майка ми да ходи често до тоалетна по малка нужда - през половин-един час. Нощно време става по 6-7 пъти.

вероятно е работено около пикочен мехур, т.е. такова често уриниране може да се свърже с такава операция.
Според лекаря й усеща тежест от черния дроб. Така ли е има ли от какво да се притесняваме?

на този въпрос може да се отговори ако има налице заключение от ехография на черен дроб или оперативен протокол.
д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 03 Фев 2010 18:11

Опасенията обикновено са за наличие на чернодробни метастази...
д-р Цончев

Мнениеот didoni » 03 Фев 2010 18:53

и моите опасения са такива :( Да разбирам ли, че такава болка е изключено да бъде от операцията?!?!
Правена е ехография на черен дроб преди операцията, но не се е видяло нищо. При контролния преглед ще поискаме да се направи нова ехография. В момента за черния дроб пие Карсил - 3 пъти по 1.
Благодаря Ви д-р Цончев!
didoni

Мнениеот д-р Цончев » 03 Фев 2010 19:52

Да разбирам ли, че такава болка е изключено да бъде от операцията?!?!

Не може да се отговори категорично на такъв въпрос. Възможно е и да е постоперативна болка. По принцип болката има свойството да ирадиира, т.е. да се излъчва към различни места, извън огнището на болка. Но това следва да се прецени при контролен преглед.
д-р Цончев

Мнениеот didoni » 04 Фев 2010 11:20

Много Ви благодаря д-р Цончев за вниманието!
didoni

Мнениеот julito63 » 05 Фев 2010 11:18

Защо не направите скенер с контраст на абдомен или ПЕТ скенер? Това ще ви даде яснота за положението. Ако сте от София, за скенер е най-добре в Света Екатерина (до Александровска), там д-р Стойнова е отличен специалист, а апаратът няма анлог в БГ. ПЕТ скенерът е във Варна в Света Марина - за онкологично болни е безплатен. Първо обаче трябва да се възстанови жената от операцията. Иследването на със скенер става бързо, но пак е свързано с ходене, чакане и т.н., а за ПЕТ си отива почти цял ден, а коремните операции са тежки, боли и си трябва време за възстановяване.Иначе ехографията на ч.дроб обикновено е достатъчна за да покаже има ли там метастази, но скенерът е с много по-висока разделителна способност, а ПЕТ скенера е незаменим при откриване на активни туморни процеси. Него е добре да направите преди почване на лечение с химиотерапевтици.Ако сте от София и решите пак да правите ултразвук, много е добра на ехография на абдомен д-р Тасева в "Пирогов". Оказва се , че "гледащия" е много важен.Искрено желая успех в лечението!
julito63

Мнениеот julito63 » 05 Фев 2010 11:24

Забавих нещо - Карсил май не е най-добрия вариант, питайте лекуващия лекар дали не е по удачно да взима Есенциале Форте. И понеже от скоро се сблъсквате с подобна диагноза ви прпоръчвам да разгледате този форум, където ще прочетете много полезна информация и споделен опит и винаги ще ви се помогне!
http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=rak
julito63

Мнениеот didoni » 05 Фев 2010 13:34

Благодаря за информацията julito63!
Операцията е правена в Пловдив, хирургията на Пещерско шосе. Докато не се възстанови от операцията, ще е трудно да пътува майка ми дори до София. Но ще имам предвид Вашата информация и ще говорим с лекуващия й лекар.
А относно Карсил-а, лекаря го изписа заради "тежест", която идва от черния дроб (аз силно се надявам да е това, а не метастази). Майка ми казва, че сега болката е понамаляла.
didoni

Мнениеот julito63 » 06 Фев 2010 14:11

Да, сега е много важно да се възстанови от операция. Трябва и организмът да се подсили, може да пробвате различни хранителни добавки, когато почне да се храни по-нормално. По повод притесненията за ч,метастази, питайте хирурга - те по принцип се виждат. За ПЕТ/КТ е още много, рано, защото може да ви даде фалшива тревога - тъканите в организма когато зарастват, също са активен процес и се насищат с глюкоза. Ехография може скоро да направите. Дали е лош или не толкова лош един рак, май зависи повче от това с какъв арсенал от лечения разполага за него медицината, а не колко е агресивен. При нас, напр. става въпрос за най-агесивната форма, но и най-дълго поддаваща се на лечение. Това се разбира от хистологията. Може после да си вземете блокчетата и да потърсите второ мнение за хистологичния резултат.
Приятна събота и неделя!
julito63

Мнениеот didoni » 10 Фев 2010 18:01

Вече имам епикризата. Ето какво пише там:
Операция: Средно-срединна лапаротомия, при отварянето се попада на множество сраствания, които се освободиха по тъп и остър начин. При ревизията на коремните органи се намери Ту формация с размери 6 см. - язвено инфилтративна форма. Извърши се десностранна хемиколектомия с изоперисталтична илеотрансверзоанастомоза.
Хистологичен резултат: Аденокарцином на дебелото черво, ниско диференциран, инфилтрира мускулния слой на червото. ИХХ - сук/++/; Хромограница /-/ отр. Лимфни възли и мастна тъкан без метастази от туморен процес.
По-нагоре в епикризата пише:
Ехо на коремни органи: Формация в областта формикс на стомаха.
Иригография: б.о.
Рентген на бял дроб: Аортосклерозис.
ФГС Закл: Гастритис хроника атрофиканс.

Моля за разяснение от специалист какво означава всичко това на прост език. В коя фаза е ракът? Говори се и за коремните органи - какво има там? Д-р Цончев спомена, че ако е работено до пикочен мехур е вероятна причина да ходи често до тоалетна - така ли е?
Интересува ме всичко важно според тази епикриза.

Благодаря ви предварително за отговорите!
didoni

Мнениеот blader » 10 Фев 2010 21:48

Не съм "специалист", но съм студент и се интересувам от коремна хирургия.
Ехо на коремните органи значи ЕХОгРАФ на коремните органи, установено е образование(формация) в стомаха. ОБластта формикс се намира в стомаха.
б.о - съкращение за БЕЗ особености, демек без проблеми, няма данни за нарушение и тн,
аортосклерозис - аортосклероза
ФГС - фиброгастродуоденоскопия - изследване на дебелото червно и дуоденума (дванадесетокпръстник) - установен е хроничен гастрит.

Друго интересува ли ви? За самата операция - характерна ТУ формация 6см, това сам го обяснихте в началото... хемиколектомия - всички думи с ТОМИЯ накрая означават изразване. КОЛОН е корен за черво. Тоест изрязване на черво. ХЕМИ - полу. Тоест изрязана е само зоната с рак.

Аденокарцином - адено е корен за жлеза, карцином за рак. Ако беше аденом - тумор. Тоест рак на жлеза в стената на дебелото черво. Ракъв е достигнал до мускулния слой - инфилтрирал се е.
Medical student in Medical university of Sofia
Аватар
blader

Мнениеот д-р Цончев » 11 Фев 2010 19:06

Туморът не е стадиран в диагнозата, но според заключението - Т1N0M0 - т.е. сравнително ранен.
Д-р Цончев спомена, че ако е работено до пикочен мехур е вероятна причина да ходи често до тоалетна - така ли е?
- това е само предположение...
д-р Цончев

Мнениеот didoni » 12 Фев 2010 23:43

Благодаря Ви отново д-р Цончев!
Да разбирам ли, че ракът не е в III-IV степен и поне по време на операцията не са открити метастази? Какво точно означава, че е достигнал до мускулния слой на червото?
И още нещо - какво означава ИХХ - сук/++/; Хромограница /-/ отр.

Д-р Цончев, Вие какво бихте препоръчали да се пие за засилване на организма след тази операция - някаква хранителна добавка, нещо друго? Майка ми е много отслабнала, а и се притесняваме от ново падане на хемоглобина.
didoni

Мнениеот д-р Цончев » 13 Фев 2010 12:31

Да, няма данни за метастази и засегнати лимфни възли.
Прогнозата на раковите процеси преди да преминат мускулния слой е по-добра, в сравнение с тези, които преминават този слой. Но пък на такъв етап у нас трудно се "хващат"....
Хромограница /-/ отр.
- това не знам какво означава

ИХХ - сук/++/ - вероятно е имунохистохимичен метод за доказване на тумора

http://www.medinfo-bg.com/?page=statiq&id=840
д-р Цончев

Следваща

Назад към Рак и ракови заболявания