ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
По-голям е процентът на засегнатите жени

рак на главата на панкреаса

Модератори: админ, консултанти

djeni

рак на главата на панкреаса

Мнение от djeni » 23 юли 2009 09:51

Здравейте!Вчера оперираха баба ми от рак на главата на панкреаса.Според лекарите последен стадий и не и дават много живот.Така и не разбрах тогава защо се прави операцията,но както и да е.Интерисува ме след операция колко живот остава.Съжалявам,че питам тук,но баба ми е в Бургас,а аз съм в София и не съм там да питам докторите.Благодаря!

elitsa27

Re: рак на главата на панкреаса

Мнение от elitsa27 » 25 юли 2009 22:55

здравей мила,майка ми почина на 14 юли от рак на главата на панкреаса тя беше уж в последен стадий но живя 2 години и беше добре лошото е че лекарите я убиха с химеотерапията която проведоха която нее трябвало да правят защото при този тип рак отровите които влизат в организма няма как да се изхварлят всичко отива в черния дроб .потърси друго лекарско мнение нея оставяй може да поживее жената ако не се появят разсеййки .АЗ съм само на 27 години и немога да приема че съм загубила майка си,тя беше мн за мен приятелка и на първо място човек за това ще търся възмездие каквото и да ми струва

PetarSpasov

Мнение от PetarSpasov » 31 юли 2009 00:28

Рака на главата на панкреаса е лоша диагноза от гледна точка на това, че самото разположение на тумора не позволява съществена а в голям процент от случаите никаква хирургична намеса. В много от случаите се правят операции, по време на които окончателно може да се прецени какво може да бъде извършено и при определени обстоятелства се осъществява палиативна хирургична интервенция (става въпрос за пациентите в терминален стадий на заболяването)т.е. да подобрят начина на живот на пациента до колкото позволява. Що се касае за химиотерапията, то тя при терминално болните пациенти с рак също е палиативна терапия, целяща същото нещо. В случая, тъй като нямам как да бъде отстранен панкреаса, то химиотерапията е избор на лечение, но то не е дефинитивно такова. Преживяемоста на раково болните може да бъде удължен посредством химиотерапевтичен алгоритъм, но при напредналите карциноми не винаги дава задоволителен резултат, а също така има индивидуална реакция към един и същ препарат от различните пациенти. Не може да се твърди, че именно химиотерапията е довела до летален край на пациент, при условие че е контролирана от специалисти онколози , които прецизно и компетентно подбират, както самите препарати, така и преценят необходимата доза и продължителност. В настоящ момент има много препарати, при които има добър резултат съответно при различни карциноми. Един такъв в конкретния случай е Гемзар. Но все пак крайната решение за това дали ще се подложите вие или ваш близак на дадено терапевтично поведение или не, остава на вас пациентите!

Emmym

Мнение от Emmym » 12 май 2017 21:58

Аз съм оперирана от рак на главата на панкреаса нямаше расейки направиха ми химиотерапия с таблетки дори косата не ми окапа вече две години съм жива всеки три месеца ми правят тумор маркери и за сега съм добре не знам колко ще живея но за сега съм добре някой казват до пет години но се надявам да живея

susan7

Мнение от susan7 » 16 окт 2017 15:55

Здравейте , имам близък с диагноза рак на панкреаса .Диагнозата е поставена средата на юли ,като нещата за съжаление още тогава ,бяха в много напреднал стадий.
Стадият е 4 с много болки .
В последствие започна химиотерапия Гемзар за 7 седмици ,веднъж седмично + Тарцева .
Като че ли химиотерапията понамали болките,но и предизвика много други проблеми .
Въпросът ми е ,какво ще се случи оттук нататък,дали след почивка ще бъде предписана пак химиотерапия?Ако болният не може да я понесе и не я направи?
Ще получи ли силни болки,ще страда ли?Ще напредне ли бързо болестта? Кое е по-правилното решение ,със или без химиотерапия ? Кое е по -щадящото решение за него?
Благодаря

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 16 окт 2017 21:12

Аз съм привърженик на терапия докрай... Но в тази фаза основното е доброто обезболяване, на което трябва особено да се наблегне, за да се осигури на човека максимален комфорт

susan7

Мнение от susan7 » 25 окт 2017 23:37

Благодаря за включването Ви ,Д-р Цончев ,но бих искала да знам ,защо сте привърженик на терапията до край?
Как би преминало всичко с или без нея? Каква е разликата?
Какво бихте препоръчали,когато между вливанията,човекът не успява да се възстанови?

Благодаря

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 30 окт 2017 22:01

Под терапия докрай разбирам докато онколога все още намира смисъл да се прави нещо. Когато той се откаже че няма смисъл повече остава единствено симптоматична терапия с обезболяване, хранене еподдържане комфорт доколкото е възможно за пациента

kribero

Мнение от kribero » 20 фев 2018 16:14

Здравейте, на свекър ми му откриха рак на главата на панкреаса, направиха Whipple преди седмица. Сега сме в процес на захранване, утре ще го изписват. Четох къде ли не, какво ли не... наясно съм като цяло какво предстои. Не знам на този ранен етап какво трябва да включва диетата му, кои зеленчуци да избягваме и на какво да наблягаме. Той има апетит за сега, как да му помогна да се възстанови по-бързо?

д-р Ал. Игнатова

Мнение от д-р Ал. Игнатова » 21 фев 2018 23:18

Здравейте!

При изписването от отделението е редно да му дадат напечатани препоръки за храненето през първите дни след като се прибере у дома. Ето тази статия също може да ви бъде полезна -http://www.puls.bg/health/diets/news_29774.html

Поздрави!

kribero

Мнение от kribero » 22 фев 2018 12:47

Много Ви благодаря,д-р Игнатова. От болницата нищо не са му дали. Казали само да започне със супи, но какви и с какво... никой не обяснил!

Отговори

Върни се в “Рак и ракови заболявания”