ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Риби в депресия помагат за разработване на антидепресанти
Мнението е на експерти по въпросите на грипа
Ето кои са подходящите грижи за кожата.
Може ли един размер да пасне на всички мъже?

Тютюнопушене - как да спрем?

Как да се откажем от вредния навик - начини, методи, лекарства.

Модератори: админ, консултанти

Frida

Тютюнопушене - как да спрем?

Мнение от Frida » 18 сеп 2008 21:20

Вярно ли е, че е по-добре цигарите да се спират постепенно, а не изведнъж? Внезапното спиране на цигарите нанася ли вреди на организма? Трябва ли човек задължително да се заеме с някаква заместваща тютюнопушенето дейност? Трябва ли да се търси някакъв психологически проблем, отключил тютюнопушенето, разрешаването на който ще улесни отказването от цигарите

Анита

Re: Тютюнопушене - как да спрем?

Мнение от Анита » 19 сеп 2008 06:44

Аз ги спрях постепенно, в течение на 4-5 месеца. Спрях да ходя в заведения където се пуши, не ходех на гости у пушачи. Още като се роди синът ни, забраних пушенето у нас, и това беше плюс за мен в този момент. От една кутия намалих на 10 цигари, после 5, 2, накрая остана само 1 сутрин с кафето. Пиех си кафето и после като ми се допуши палех. След време спрях да изпитвам никотинов глад и се отказах и от последната цигара. С парите, които спестих от цигари си купувах всеки месец по нещо за мен или за сина ми. Това ме стимулираше още повече, кото виждах как детето ми се радва на подаръците, купени с пари които преди бих дала за цигари. Въпросът не е само в това да спреш цигарите, но и да не стоиш сред пушачи. За мен няма полза от отказването, ако ще продължаваш да дишаш пушилката на другите. Успех на всички решили да спрат цигарите, няма да съжалявате.

mari_and

Мнение от mari_and » 27 сеп 2008 22:43

Здравейте! Аз също вече мога да се нарека "непушач" :D но ми костваше мнооооого...И аз като Анита ги намалих - от кутия, на 10,8,...до 0 :lol: Признавам си, беше трудно...когато вкъщи дойдеха гости-пушачи...плачех :oops: да, наистина...няколко пъти се изкушавах и припалвах, но само в началото...Никой от познатите ми не вярваше, че ще успея... :mrgreen: Е. вече от година и 10 месеца не пуша, само че не мога да разбера как става номера със спестяването на пари :!: Анита, отделяш си пари за цигари и като не си купуваш си събираш паричките или... В началото и аз си казвах - е сега като не пуша ще си купувам ... сега като се замисля май харча толкова, колкото и като пушех... Според мен пушача винаги намира пари за цигари, дори да няма и за хляб :shock: Зависимост!!!
Успех на всички, отказващи се от вредния навик!

Анита

Мнение от Анита » 28 сеп 2008 09:56

Това със спестяването беше само в началото, за стимул :D . Заделях парите от деня които трябва да дам днес за цигари, и ги събирам. Когато си харесам някоя блузка или нещо друго си го купувам. Сега вече не е така, защото този разход отдавна не го правя. Вече дори не понасям цигарения дим. Седя си вътре на топло, и гледам как пушачите се гърчат на вън в студа. А на мен ми е хубаво.... :P ....

magi_rad

Мнение от magi_rad » 28 сеп 2008 13:52

Блазя ти... :D :D :D направо ти завиждам...как го правите,бе хора,я споделете,бях отказала цигарите за 6 месеца преди 3 години,но сега ако има начин и по две да ги лапна наведнъж...

mari_and

Мнение от mari_and » 28 сеп 2008 17:47

magi_rad, трудно е! Спор няма... Но какво значи: "бях ги отказала за 6 месеца" :?: :shock: Ти направо ме разби! Та ти почти си се била преборила - какво те накара да започнеш отново? Аз съм пушила повече от 10 години - научих се още в 6 клас :oops: Трудни ми бяха първите няколко дни - да се наглася психически... и така, започва истинската борба...Когато решиш да ги откажеш, не трябва да мислиш, че за нищо на света няма да запалиш...кажи си, че когато много ти се пуши, ще запалиш, но за сега издържаш...давай си кураж...ако сама не си повярваш, няма да имаш успех...Дори и да ти се случи да запалиш, не са обвинявай прекалено и не допускай този момент на слабост да доведе след себе си други...
От сърце ти желая успех! :D

Анита

Мнение от Анита » 28 сеп 2008 18:47

Според мен има много фактори. Стреса, хората около теб, стажа ти на пушач. Когато ги отказвах доста се изолирах, не се събирах с пушачи. След ядене си хапвах сладко, което убиваше никотиновия глад. Но винаги си запалвах когато ми се пушеше. Постепенно все по рядко изпитвах никотинов глад, сякаш организма ми се пречисти и не изпитваше нужда от никотин. Аз имах проблем и с навика да държа цигара. Беше ми много трудно като отида на гости да седна и ........Какво да правя с ръцете си? :? Непрекъснато си играех с ключовете или нещо друго, което ми попадне в ръце. Много е трудно, но си заслужава.

mari_and

Мнение от mari_and » 28 сеп 2008 19:03

Анита, проблемът с ръцете ми е добре познат :mrgreen: Сядам на кафе - ръцете...отивам на гости - ръцете...Заслужава си наистина, но само ние, които сме се преборили с порока знаем колко безполезни сме чувствали ръцете, с които така изкусно сме държали цигарка или сме връткали пълната кутия :D
magi_rad, сега да не се разубедиш да опиташ - не се притеснявай, все ще намериш занимание за ръцете си :D Успех, момиче!

magi_rad

Мнение от magi_rad » 28 сеп 2008 22:14

Точно това исках да кажа,ръцете там са най-големия проблем.Просто понякога усещем се,че не ми се пуши,но по навик вземам цигара или имам чувството,че нямям къде да дяна ръцете си. :) Ами така 6 месеца не пуших и при първия проблем,който ми се изпречи лапнах цигарата.А пък и кафето,то е другия проблем,значи трябва и него да откажа,кафе без цигара,ами просто ми присяда на гърлото....не мога да го глътна.... :lol: ох,не знам,не знам,защо ли сме ги почвали въобще....

mari_and

Мнение от mari_and » 28 сеп 2008 22:46

magi_rad, аз също пия кафе...по няколко на ден...и на мен ми присядаше на гърлото, не можех да го преглътна, ама ... до нагласа е...сега си пия кафето и изобщо не мисля за цигара...е, не казвам, че понякога не си дръпвам от на някой приятел :mrgreen: :oops: Но просто усещам, че нямам нужда от тях ...
Опитай! Стискам ти палци! Когато се пребориш, усещането е невероятно, чувстваш се по-силна и независима... Ако не опиташ, никога няма да разбереш дали можеш да се откажеш от вредния навик за винаги... И, я ми кажи, ама честно, като "налапа цигарата" отново, реши ли проблема си :!: :?: И ако ДА, цигарата ли ти помогна :!: :?:

magi_rad

Мнение от magi_rad » 28 сеп 2008 23:44

mari_and,благодаря много за окуражителните думи!Разбира се,че цигарата не ми е решила проблемите.Всичко е до психическа нагласа.А знаеш ли аз съм човек с голяма воля,не се предавам как да е,спазвам диети,в смисъл храня се здравословно за да не качвам килца,относно всичко друго имам инат и воля,но за цигарите кавам си"един път се живее и на човек какво му остава да му се не види".Може да е глупаво,мед.работник съм,и много добре знам какво вреда причиняват цигарите.Наистина е по добре да не се пуши и да се изчисти организма от катраните са нужни години,е,зависи колко време си пушил.Но ще се опитам отново да ги откажа....

Анита

Мнение от Анита » 29 сеп 2008 09:02

Когато отказвах цигарите, реших да спра и кафето. Но при мен не стана. Цигарите отказах, но кафето така и не успях :?: С ръцете е адски трудно :( . Някъде четох за ръчен труд - плетка, гоблени. Аз шия гоблени, но тогава спрях. Не знам защо, но когато шиех, много ми се пушеше. Така че не при всеки действа този метод. През свободното си време четях книги, те ме отплесваха. Забравях за цигарите за известно време. Най-важното е да не си поставяш срокове. Отказването трябва да стане плавно. В началото не си купувах цигари, за да не пуша. Но направо ми причерняваше и тичах до магазина цялата трепереща. След това реших да я давам по-полека и стана. Целия период от деня в който си поставих за цел отказването от цигарите, до деня в който запалих последната цигара и ми стана лошо е може би 5-6 месеца. Важното е да не става на сила. Успех.

magi_rad

Мнение от magi_rad » 29 сеп 2008 10:50

Анита от колко време не пушиш и страстна пушачка ли беше??А когато си запалила последната цигара "тръпката"ни ти ли дойде пак?

Анита

Мнение от Анита » 29 сеп 2008 15:55

Август месец направих 2 години. Преди съм пушила по една кутия на ден. Веднъж със съпруга ми си купихме по един стек цигари за да проверим кой ще изкара най-много време. Стигнах до 3 цигари на ден, но след това отново се върнах към 1 кутия. Пуших по-скоро заради навика и хората около мен. 80% от хората които познавам са пушачи. Предпоследната цигара беше сутрин след кафето, не ми се пушеше но запалих. Стана ми гадно, и я изгасих. Последната беше с алкохол и беше още по-лошо. Уж ми се допуши и реших да запаля. Като си дръпнах два пъти и така ми се замая главата, стана ми зле и това беше края. След това като се ядосам и ми се е приисквало, но за няколко минути ми минава. Сега вече не се сещам. Дори ми е неприятен цигарения дим.

magi_rad

Мнение от magi_rad » 29 сеп 2008 18:39

БРАВО на теб!!! :P Ти вече си минала "кризисния"период.Почти всичките ми приятели са пушачи и просто изкушението е голямо.А и къде да отидеш където не се пуши?Навсякъде кълба от цигарен дим,дори жените повече пушат от мъжете-такава е статистиката.Ах,ако можех да ги откажа,6 месеца издържах и отново се изкуших. :( :( :(

Отговори

Върни се в “Спирам цигарите”