ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Оптимално решение за бели зъби и здрави венци.
Ацетилсалициловата киселина може да предпази от усложнения при...
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние

Принудително лечение на алкохолизъм

Модератори: админ, консултанти

allkva

Принудително лечение на алкохолизъм

Мнение от allkva » 25 мар 2011 20:20

Бих искала да помоля за съвет юристи, лекари и хора, които са се сблъсквали с проблема алкохолизъм в семейството.

Баща ми се напива от повече от пет години, макар че винаги е употребявал алкохол, но преди беше в някакви граници. Живее заедно с майка ми и я малтретира физически и психически. Обижда я, удря я, гони я от вкъщи и тя се страхува да нощува при него. Не иска да се лекува доброволно. Не иска да работи, на нейна издръжка е, а тя е пенсионер и изплаща неговите два заема.

Какво можем да направим ние двете със сестра ми по въпроса, какви действия да предприемем, за да го приемат някъде на принудително лечение и така да помогнем евентуално и на двамата? Той да се лекува и да добие мотивация да живее нормално и да се откъсне от зависимостта, а тя да може да живее спокойно в дома си и да може да се издържа с доходите си (голяма част от които в момента тя му дава за алкохол, страхувайки се да не стане по-лошо, ако му ги откаже).

Майка ми много се страхува да подаде жалба срещу него, страхува се, че ако го принудят да се лекува и той изтърпи лечението и се върне вкъщи, за нея ще стане още по-непоносимо за живот, защото той нямало да й прости и е много агресивен и сега към нея, а какво остава, ако тя е виновникът за принудителното му лечение.

Така че единствено аз и сестра ми трябва да направим нещо, но не знаем какво. Ние все още се водим по адресна регистрация там, в техния апартамент, но реално живеем със семействата си другаде.

Причината да не вземем мерки досега са молбите на майка ни да изчакаме, да сме търпеливи, че той може да се поправи с добро, но това, уви, не стана и положението се влошава.

Благодаря!

д-р Цончев

Re: Принудително лечение на алкохолизъм

Мнение от д-р Цончев » 26 мар 2011 09:45

Доколкото знам в бг. законодателството няма параграф под който да се принуди такъв човек да се промени. Единствено ако попадне под обвинение за инкриминиращо деяние.

Awrora

Мнение от Awrora » 20 апр 2013 20:13

Здравейте, искам и аз да помоля за съвет и реших да използвам подобна на моята ситуация тема.
Свекърва ми е алкохоличка от почти 25г. Постоянно започва работа и след няма и два месеца я уволняват, защото я хващат пияна. Живеем с нея и майка й. Проблемът идва, когато започне да пие ( а тя започва от 8ч. сутринта). Започва да буйства, за псува, обижда и нерядко се е стугало и до побой върху майка й. Тя милата женица си я гледа като писано яйце. Готви, чисти, пере и каквото друго се сетите, а тя само стой на готово и я малтретира по всякакъв начин. Мъжит ми е подложен от малък на психичен (поне за такъв знам) тормоз и вече е свикнал с това й състояние. Смесва алкохола с мента,глок и валериан и лекарства от тип бизогама, аналгин и т.н. От известно време започна да се държи като психично болна. Ту крещи ту ни обича, разни хора, които не да живи идват да я бият и т.н. Страшен ужас за мъжът ми и баба му. Искам да помогна, но незнам как... Според мен майка й трябва да подате жалба в полицията за побой и психичен тормоз и от там вече да казат с какво могат да й помогнат... Незнам ккаво да направя. С приказки и уговорки не става. Повече от 15г. я убеждават, но тя не и не! Помогнете ми със съвет!
Предварително Ви благодаря за отделеното време !

гали

Мнение от гали » 27 апр 2013 14:43

Здравей, Awrora!При нас е същия проблем,с тази разлика ,че това е баща ми.Проблемите при Нас са от години,5 години се борим с тези проблеми!Влизане в болници,ходене при психолози и куп лекарства и нищо не помага.Смесва и той лекарствата с алкохол и вече халюцинира.Много е страшно!Спирал е за 2месеца и всичко се повтаря!Пробвали сме и с добро и с лошо,заплахи и нищо...Съветвам те да я вкарате в болница без нейно съгласие,ако може с предварителна уговорка с доктор.Аз така направих преди години,но пак всичко беше временно(по-малко от 1 год.).В момента баща ми е зле,ненавижда хората около себе си,не иска да говори с никой,усамотява се с чашата,не може да се движи нормално,изгубил е рефлексите си,няма сили.Съвета ми е да я вкарате в болница,независимо дали иска или не.Просто не и казвайте,Аз така бях направила,с уговорка предварително с лекар за приемане.Успех,дано при Вас се получи!Поздрави!

veseloto

Мнение от veseloto » 23 яну 2014 17:54

Здравейте.
Може принудително да постъпи в болница за лечъние на алкохолизъм с прокурорско нареждане. Отивате до кварталния и пускате жалба /вярно процедурата е малко тромава/ и ако можете намерете и някой комшия за свидетел е добре. Но това не е вариант. Ще го държат 2-3 месеца, а при добро поведение и ще пускат "градска". Ако той самия не осъзнае проблема си лечението е безсмислено и излезне ли всичко ще е по старо му повярвайте ми. Въпроса е той да го осъзнае и пожелае лечението, няма друг начин.

Готов съм да отговарям на вашите въпроси и ако мога да съм полезен.

Отговори

Върни се в “Алкохол и алкохолизъм. Дрога. Зависимости”