ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Рядкото заболяване се проявява веднага след раждането
Бактериите не получават шанс да развият резистентност
Какво е разумно да очакваме от тях?
Плевралният излив може да е причина за задух

Oбсесивно-компулсивното разстройство

Модератори: админ, консултанти

lha

Oбсесивно-компулсивното разстройство

Мнение от lha » 11 авг 2008 13:03

Здравейте,

Това е моята диагноза, страдам от това състояние от години :(
Искам да попитам дали има и други в подобно състояние и в какво се изразяват вашите мисли/ритуали.
При мен мислите са безбройни, но най- вече проблемът е в чистенето, страх от бактерии и болести, числа и броене, симетрия във всичко, което нареждам и подреждам, страх да не загубя нещо, дали вратата е заключена, дали всичко е изключено...Господи, мога да изброявам до утре.
Моля ви, пишете ако и вие имате подобни мисли или ритуали. Скоро ще започвам лечение с трапия и медикаменти(золофт).
Споделете вашия опит с ОКР ако имате такъв. Може би ще ние е по- леко ако споделяме мислите си и притесненията си тук.
Желая лек ден на всички.

magi_rad

Re: Oбсесивно-компулсивното разстройство

Мнение от magi_rad » 11 авг 2008 13:42

Страдащите от тази диагноза са страшно много хора включително и аз.Преди 7-8 години отключих тежка депресия с множество придружаващи пси-заболявания.Всичко друго го преодолях ,но със тази диагноза все още се боря.Най-вече имах страх от излизане,но слава богу това е вече в миналото.При мен проблема е също в чистенето,трябва всичко в къщи да е като в аптека,да няма прашинка никъде и когато излизам по сто пъти се връщам дали съм изгасила всичко,да съм изрядна навсякъде,дори във работата си и се тормозя,адски си дразня,знам,че прекалявам,но.....На Золофт съм от един месец,като преди това съм сменила доста лекарства-ципралекс,анафранил,серопрам и други,на които вече и имената не помня.Мисля,че от това няма отърване..... :(

Frida

Мнение от Frida » 16 авг 2008 19:08

Мисля, че както при висички останали заболявания и това си има причина, която трябва да бъде открита. Спомням си, че съм чела разрешаването на такива случаи от психоаналитици. Но предпологам, че това е по силите само на опитен специалист. Може би е добре да си припомните, от кога датират симптомите и въобще да поразсъждавате в тази насока.

izi

Мнение от izi » 31 авг 2008 10:29

При мен ОКР търпи развитие. Започна с ритуали по изключването на компа, страх да не загубя обеците си, дали телефонът ми е в чантата и още... Сега ме страх от увеличени лимфни възли и рак. Лекувам се. Пишете, вие как сте?

Frida

Мнение от Frida » 31 авг 2008 14:02

А ти как се лекуваш по-точно и при какъв специалист?

izi

Мнение от izi » 31 авг 2008 18:53

Лекувам се с Ривотрил, Анафранил и Флуанксол. Преди това пиех Сероксат, но ми го смениха. Лекувам се при психиатър.

ai4ka11111

Мнение от ai4ka11111 » 31 авг 2008 20:27

и аз съм маниачка на тема чистота и гледам всичко в къши да ми е чисто това не значи че съм болна На мен това ми е хоби,незнаех 4е това е болест

Frida

Мнение от Frida » 31 авг 2008 20:41

izi, от колко време страдаш от ОКР?

magi_rad

Мнение от magi_rad » 31 авг 2008 21:20

И на мен ми е хоби чистенето,обаче да минаваш веднага с парцала като видиш прашинка,това вече не е нормално или да се връщаш по пет пъти дали не си забравила някое петънце мисля,че се касае за болест. :cry:

tanq_70

Мнение от tanq_70 » 01 сеп 2008 01:02

Здравейте.Аз за първи път чувам за тази диагноза.Преди 10г имах мания за чистота.Всичко да е опънато по конец.Това продължи около година.Накрая осъзнах,че това не може да продължава.Казах си-мебелите и уредите са създадени за мое удобство.Но преди около 3 г започнах да се срахувам да пътувам с обществен транспорт да пипам пари,обществени тел . Страхувам се да не пипна някой вирус ,бактерия. Чуя ли думата t направо се побърквам.В къщи има 7 термометъра.Случвало се е да меря t на децата по5-6 пъти на ден/а големия ми син е на 19 г/.Постоянно тъпча децата си със сокове/домашно приготвени/,постоянно чета какви витамини има в различните плодове и зеленчуци.Страхувам се да не изгубя близки хора.Не съм ходила на психиатър.Преди около 2м се замислих,че имам нужда от това.Зная причината довела до това,но сама няма да мога да се справя. :( гледам да съм оптимистично насроена.Желая на всички здраве и успех.

izi

Мнение от izi » 01 сеп 2008 11:46

Frida, страдам от ОКР от около половин година, а се лекувам от 4 месеца.

plm

Мнение от plm » 03 сеп 2008 22:02

Здравейте ! Имам такъв проблем от дете и съм сигурен че това си е вродено .Сега съм на 25 и знам колко трудно се живее така. Освен всички тези симптоми на натрапливата невроза се появяват и други психични аномалии като чувство на срам ,страх ,неувереност ,несигурност и депрсия. Едва ли има човек който може ясно и категорично да посочи причината, но според мен понеже опитът ми не е малък ,проблемът е емоционален и не винаги съзнавано чувство на празнота което от своя страна компенсира чрез външни повторения едно и също движение. Това е с цел да бъде осъзнато движението чрез неговото повторение.Всъщност не самото движение ,а онова волево усилие което го предизвиква. Аз си мисля че състоянието ми е породено от необходимостта да опозная себе си,моята същност така както и живота като такъв.Това е желанието на личността да се изгради духовно. Нещо не и харесва и го показва ,остава съзнанието да определи какво е то.Това противоречие което е налице в това време преедразполага появата на невроза. В много от случаите хората са принудени да правят неща за да живеят както е нормално ,а личността и това от което тя се нуждае ,остава някъде там.И да се изгладят противоречията възможно по бързо се предписват антидепресанти и така живота продължава нормално :( докато не свърши . Бих се радвал да споделя с някого който изживява нещата по този начин,скайпа ми е plamen_d_marinov

plm

Мнение от plm » 04 сеп 2008 08:41

Незнам при вас дали е така ,но при мен критичността, самонаблюдението ,анализа който постоянно си правя ме държат под напрежение винаги. Непомня някога да съм се чувствал отпуснат или радостен :( Искам да ви препоръчам три книги които ми помогнаха много да изясня някои от нещата: ,,Изкуството да обичаш,, ...,,Човекът за самия себе си,,- Ерих Фром и ,,Лекарят и душата,, - Виктор Франкъл ,това са най проницателните книги които съм чел :)

Frida

Мнение от Frida » 04 сеп 2008 20:24

Не, в никакъв случай не смятам, че натрапливата невроза е наследствена. PLM, посещавал ли си специалист? Предполагам, че щом неврозата датира още от детството влияние е оказал и семейния микроклимат.

plm

Мнение от plm » 04 сеп 2008 22:42

Здравей,Frida! Аз си мисля че е вродено :) Но съм съгласен с теб че семейството е фактор от който се определя до каква степен ще се прояви или по точно преодолеят тези усещания. От когато имам самосъзнание за себе си тоест около 3-4 годишен все се притеснявам от хората. Семейната както и обществената среда са силно определящи. При мен нещата бяха предразполагащи за пълното развитие на невроза във всичките й форми :? .. Ходил съм при специалист ,имам и рецепта :P ,но все още се боря с това самостоятелно. Всъщност това си е интересно понякога :roll: Имам вече и сърдечна невроза ,кръвно 90/60 ,на няколко пъти бях в болница, но имам напредък и доста съзрях за някой неща. Осъзнавам колко е трудно и не си правя илюзии за ,,оздравяване,, ,може би ще продължи до живот ,но си заслужава според мен :)

Отговори

Върни се в “Депресия, тревожност, стрес”