Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Той действа като „гаечен ключ"
Петвалентната е вече на привършване
Зеленчукът помага на имунитета, стомаха и не само...
реклама

До д-р Янева

Модератори: админ, консултанти

До д-р Янева

Мнениеот Ra4eto_70 » 13 Юни 2008 03:57

Здравейте Д-р Янева,
На 37 години съм, от 15 години съм с паническо разстройство. Отключи се след раждането на второто ми дете. Около две години бях много зле. Лоши мисли, постоянно стягаха главата ми, имах чуството, че тялото ми изгаря - кръвта ми ври, страхувах се да изляза сама или с децата, че може падна някъде да умра, получавах постоянно кризи със сърцебиене, рязко покачване на кръвното налягане и ..........Със съпруга ми постоянно хвърчахме към бърза помощ. Още като отида там и знам, че съм при докторите ми минаваше, щом излезем от там и пак. С много усилия първоначалните ми страхове изчезнаха - вземах шишето с водата, нифедипина, валидола и тръгвах пък каквото ще да става. И така след тия две години започнах работа, шофирам, излизам сама без страх, но кризите ако не греша от вегетативен характер не изчезнаха и до днес не мога да се преборя с тях. Сега ме хваща страх само като получа криза, че мога получа инфаркт или инсулт. Пила съм почти всички видове антидепресанти, психиатрите вече се чудят какво да ми предпишат. Имам периоди на подобрение, но за кратко и всичко се повтаря отново. Примирила съм се с мисълта, че ще пия лекарства докато съм жива, но поне да се намери подходящото, което да ми помага. Последните четири години пих Сероксат, от който страшно много напълнях, но горе-долу бях добре, имам в предвид, че кризите бяха доста редки, но сега се почна пак. Задушаване, подуване на корема, сърцебиене, рязко покачване на кръвното, изтръпване на крака, ръце, глава, лице - ад и на моменти губя всякаква надежда и почвам да плача дни наред, мисля си че ще умра и повече няма да видя децата. Просто много неща не мога да си обясня. Дали имам резистентност към лекарствата, дали не мога да попадна на добър психиатър, изобщо ще свърши ли някога кошмара?
В момента съм на лечение в Дневен стационар, лекуват ме с Ремирта, пия го от 10 дни, знам че още е рано за резултат, но имам чувството че докторите не са сигурни в това, което правят, един каже - да пробваме с това, друг с друго и незнам какво ще стане. Моля, дайте ми някакъв съвет, ако трябва препоръчайте ми някой добър психиатър или консултация с Вас, незнам вече какво, но просто немога повече така да се мъча и измъчвам и хората около мен. Децата вече са големи, плашат се като ме гледат така, плачат. Направо е ад в къщи.
Ra4eto_70

Re: До д-р Янева

Мнениеот Д-р Янева » 15 Юни 2008 10:03

От къде сте? Първо да Ви кажа че нямам опит с Ремирта и не знам какво може да се очаква като ефективност от медикамента по отношение на пристъпите на паника. Освен това ако имате толкова много "внушения" не може да се очаква да помогне само антидепресант, лично аз мисля че е необходимо да се добави и малко невролептик. Световния опит показва обаче, че ефективното лечение на ПР включва не само медикаменти, но и психотерапия. По-точно когнитивно-поведенческа психотерапия. Това се налага за да може вие самата да преодолеете страховете си.
Причини за неефективната терапия могат да бъдат недостатъчната доза на медикамента, недостатъчното време на лечение преди смяна на един антидепресант с друг, наличие на някакво телесно заболяване- патология на щитовидната жлеза, на секс хормоните, пролапс на митралната клапа, патология на шийния отдел на гръбначния стълб. Дали всички тези хипотези са проверени.
Д-р Янева

Мнениеот Д-р Янева » 15 Юни 2008 10:05

И в допълнение- ако вие самата като темперамент сте по-плашлива, чувствителна и тревожна има вероятност да става дума за личностово разстройство. Това с лекарства не се коригира...
Д-р Янева

Мнениеот Ra4eto_70 » 15 Юни 2008 20:30

Здравейте Д-р Янева,
Благодаря Ви за отговора. От Стара Загора съм. Това, което пишете в допълнение е наистина така - много съм чувствителни. Притесняват ме най-дребни неща, но го осъзнавам в последствие, че е било дребно и не е трябвало толкова много да се притеснявам, плашлива също - що се отнася до здравето на децата, родителите ми, а за някои неща - съм много смела, но като цяло всичко това е вярно. По отношение на телесните заболявания е проверено само за щитовидната жлеза, другите не, но досега не са ми казвали, че трябва. Ремитрата по принцип я вземам в комбинация с ривотрил, който вземам от 7-8 години и съм го вземала заедно със всички антидепресанти. Преди да отида на лечение в Дневен стационар Д-р Джелебова, ако Ви говори нещо името - завеждащ денощния стационар в Стара Загора, след като споделих с нея, че се притеснявам, че много години пия ривотрил и може да съм се пристрастила към него ми го замени със Ксанакс, но като влязох в Дневния, там лекуващият лекар д-р Димитров отново ме върна на ривотрил. В Дневния стационар има психолог, но тя провещва обща психотерапия - под формата на теми. Организира културни мероприятия и това е общовзето. Незнам къде да отида, кой трябва да ме насочи към проверка на другите телесни заболявания и добър психолог в Стара Загора незнам. Ако Вие знаете, моля Ви за съвет.
С поздрави: Радка
Ra4eto_70

Мнениеот Д-р Янева » 17 Юни 2008 20:15

За съжаление в Стара Загора не бих могла да ви посоча подходящи психотерапевти. По отношение на изследванията за телесни разстройства това е грижа на личния ви лекар, който да ви даде направления към съответните специалисти. Попитайте в дневния страционар или психиатричното отделение за специалист бил той психолог или психиатър, който има обучение и се занимава с когнитивно-поведенческа психотерапия.
Д-р Янева

Мнениеот Ra4eto_70 » 17 Юни 2008 23:31

Благодаря Ви за отговора!
Ra4eto_70

Назад към Депресия, тревожност, стрес