Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Точно обратното, оказва се
За първи път - консултации по темата
Така ще се повиши ефективността в системата
реклама

Изпотяване от напрежение

Модератори: админ, консултанти

Изпотяване от напрежение

Мнениеот stasito » 28 Фев 2013 18:43

Изпотявам се винаги, когато съм поставен под напрежение (преди публична реч пред много хора например или от емоционална възбуда - когато общувам с мои колеги на различни теми), краката и ръцете ми в същия момент започват да стават студени и измръзват, а вътре в тялото си усещам горещина, пулсът се засилва и в същото време се изпотявам от подмишниците). Когато стоя спокоен и не се движа много съм добре и не се изпотявам.

Преди 5-6 години преживях силен стрес от постоянно напрежение /постоянно се напрягах умствено - от компютъра, ученето, не спах достатъчно и сутрин не се чувствах възстановен - това продължаваше няколко години. След това получих силна умора която траеше 2-3 години - нямах сили да се движа и да спортувам, повиши ми се леко температуата до 37,2, която падаше само вечер,а през целия ден бях постоянно отпаднал и най-вече в следобедните часове, появи се и лека форма на псориазис вулгарис/2-3 точки на гърдите и ръцете/, а лекарите нищо не ми откриваха - тогава бях на 17 години. С билки за успокоение и много положени усилия от моя страна да спортувам малко се пооправих и температурата започна да спада. Всичко това го отдавам на силното напрежение, претоварване и недоспиване, което се е натрупвало в мен с години. Как мога да се справя с това напълно и в дългосрочен период - не знам.
stasito

Re: Изпотяване от напрежение

Мнениеот д-р Цончев » 28 Фев 2013 19:12

Това е по-скоро нормална реакция, срещаща се при по-чувствителни натури. Т.е. не виждам нещо патологично в една такава реакция.
д-р Цончев

Мнениеот stasito » 28 Фев 2013 20:25

Абсолютно сте прав, Д-р Цончев, но при мен е малко по-различно, защото:
1) Аз преди не бях така.
2) Сега ми се случва абсолютно всеки ден и ми пречи на работната и учебната среда. Сякаш нервната ми система е нестабилна /няма равновесие между симпатикуса и парасимпатикуса/ и може би това води до отделяне на адреналин от надбъбречните ми жлези, когато съм дори под леко напрежение.
От медицинска гледна точка не смятате ли, че може да имам:
1) Хормонален дисбаланс (адреналин, кортизол, DHEA), предид факта, че няколко години имах недоспиване, силно умствено напрежение и изтощение, умора и силен стрес от това всичко.
2) Повишена активност на симпататичната нервна система. От време на време имам и мравучкане на отделни места от тялото и най-вече крайниците, сякаш кожата започва сама да мърда за 1-2 секунди.

В общи линии аз самият съм абсолютно убеден, че моят проблем идва от дългогодишно умствено напрежение и изтощение, липса на почивка, недоспиване от години, натрупване на умора, което дебалансира нервната ми система, а от там и повлия на жлезите и ме направи лесно податлив на напрежение.
stasito

Мнениеот д-р Цончев » 02 Мар 2013 20:42

Хормонален дисбаланс и Повишена активност на симпататичната нервна система само по себе си не означава нещо конкретно, доста общо казано.
ългогодишно умствено напрежение и изтощение, липса на почивка, недоспиване от години, натрупване на умора
по-вероятно да доведе до подобни оплаквания.
д-р Цончев

Мнениеот mafu » 02 Мар 2013 22:50

Имате някакво тревожно разстройство ,но в лека форма. Социална тревожност или обикновена лека тревожност,без значение е как ще го наречем. Пробвайте със релаксация,почивка и някои билкови успокоителни като валидол,валериян,маточина и прочие. Ако тази ви тревожност ви пречи много, може да помислите за лечение с антидепресант,разбира се под контрола и назначението на лекар - или невролог,или психиатър,и двамата биха се справили.
mafu

Мнениеот stasito » 05 Мар 2013 16:19

Благодаря за отговорите.
Основно ще насоча усилията си към подобряване на съня, използвайки Маточина.
Ще Ви държа в течение.
stasito

Мнениеот stasito » 10 Мар 2013 17:29

Здравейте отново,
купих си витамини от група Б, т.е. Б-Комплекс съдържащ всички 8 витамина от група Б + PABA и Inositol. Изпих една таблетка и разликата беше очевида, още на същия ден много по-малко се изпотявах и се чувствах по-спокоен и по-добре като цяло, а вечер спах също добре. Псориазисът също сякаш започна да избледнява.

Какво може да значи това според Вас? Дали е възможно да имам дефицит на витамини от група Б или просто те лекуват /балансират/ нервната система? Ще направя консултация с Личния лекар, но ще съм благодарен и за Вашето мнение.
stasito

Мнениеот д-р Цончев » 10 Мар 2013 21:18

Витамните от групата Б имат широко действие в организма, особено невротрофично, което може да даде обяснение на положителния им ефект при вас.
д-р Цончев

Мнениеот stasito » 12 Мар 2013 12:17

Каква според Вас, Д-р Цончев, е оптималната доза на тези витамини? Понеже моята добавка е на американската компания Now Foods, където количествата на 1 таблетка са 50 mg от всеки витамин. Аз обаче пия само 1/4 от нея всяка сутрин, т.е. 12 mg от всеки витамин, понеже считам че дозата е прекалено висока. По принцип максималното количество, което човек може да приеме от храната е около 5-6 mg от всеки витамин Б на ден /без B12, Биотин и Фолиева киселина, където количеството се измерва в микрограмове/.

Наскоро реших да намаля още малко дозата на 5-6 mg, като според мен това е оптималната доза на ден. Прав ли съм, Д-р Цончев, при положение че добавката се използва за терапевтични цели?
stasito

Мнениеот д-р Цончев » 13 Мар 2013 19:51

В листовките на съответните медикаменти са обозначени дневните и терапевтични дозе, не ги помня наизуст.
д-р Цончев

Назад към Депресия, тревожност, стрес