Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
По отношение на Спешна помощ също ще има промени
Има редица фактори, които могат да отслабят защитните сили
Те ще продължат до края на месеца
Те ще се състоят на 24-тии 25-ти ноември
реклама

Изпотяване от напрежение

Модератори: админ, консултанти

Изпотяване от напрежение

Мнениеот stasito » 28 Фев 2013 18:43

Изпотявам се винаги, когато съм поставен под напрежение (преди публична реч пред много хора например или от емоционална възбуда - когато общувам с мои колеги на различни теми), краката и ръцете ми в същия момент започват да стават студени и измръзват, а вътре в тялото си усещам горещина, пулсът се засилва и в същото време се изпотявам от подмишниците). Когато стоя спокоен и не се движа много съм добре и не се изпотявам.

Преди 5-6 години преживях силен стрес от постоянно напрежение /постоянно се напрягах умствено - от компютъра, ученето, не спах достатъчно и сутрин не се чувствах възстановен - това продължаваше няколко години. След това получих силна умора която траеше 2-3 години - нямах сили да се движа и да спортувам, повиши ми се леко температуата до 37,2, която падаше само вечер,а през целия ден бях постоянно отпаднал и най-вече в следобедните часове, появи се и лека форма на псориазис вулгарис/2-3 точки на гърдите и ръцете/, а лекарите нищо не ми откриваха - тогава бях на 17 години. С билки за успокоение и много положени усилия от моя страна да спортувам малко се пооправих и температурата започна да спада. Всичко това го отдавам на силното напрежение, претоварване и недоспиване, което се е натрупвало в мен с години. Как мога да се справя с това напълно и в дългосрочен период - не знам.
stasito

Re: Изпотяване от напрежение

Мнениеот д-р Цончев » 28 Фев 2013 19:12

Това е по-скоро нормална реакция, срещаща се при по-чувствителни натури. Т.е. не виждам нещо патологично в една такава реакция.
д-р Цончев

Мнениеот stasito » 28 Фев 2013 20:25

Абсолютно сте прав, Д-р Цончев, но при мен е малко по-различно, защото:
1) Аз преди не бях така.
2) Сега ми се случва абсолютно всеки ден и ми пречи на работната и учебната среда. Сякаш нервната ми система е нестабилна /няма равновесие между симпатикуса и парасимпатикуса/ и може би това води до отделяне на адреналин от надбъбречните ми жлези, когато съм дори под леко напрежение.
От медицинска гледна точка не смятате ли, че може да имам:
1) Хормонален дисбаланс (адреналин, кортизол, DHEA), предид факта, че няколко години имах недоспиване, силно умствено напрежение и изтощение, умора и силен стрес от това всичко.
2) Повишена активност на симпататичната нервна система. От време на време имам и мравучкане на отделни места от тялото и най-вече крайниците, сякаш кожата започва сама да мърда за 1-2 секунди.

В общи линии аз самият съм абсолютно убеден, че моят проблем идва от дългогодишно умствено напрежение и изтощение, липса на почивка, недоспиване от години, натрупване на умора, което дебалансира нервната ми система, а от там и повлия на жлезите и ме направи лесно податлив на напрежение.
stasito

Мнениеот д-р Цончев » 02 Мар 2013 20:42

Хормонален дисбаланс и Повишена активност на симпататичната нервна система само по себе си не означава нещо конкретно, доста общо казано.
ългогодишно умствено напрежение и изтощение, липса на почивка, недоспиване от години, натрупване на умора
по-вероятно да доведе до подобни оплаквания.
д-р Цончев

Мнениеот mafu » 02 Мар 2013 22:50

Имате някакво тревожно разстройство ,но в лека форма. Социална тревожност или обикновена лека тревожност,без значение е как ще го наречем. Пробвайте със релаксация,почивка и някои билкови успокоителни като валидол,валериян,маточина и прочие. Ако тази ви тревожност ви пречи много, може да помислите за лечение с антидепресант,разбира се под контрола и назначението на лекар - или невролог,или психиатър,и двамата биха се справили.
mafu

Мнениеот stasito » 05 Мар 2013 16:19

Благодаря за отговорите.
Основно ще насоча усилията си към подобряване на съня, използвайки Маточина.
Ще Ви държа в течение.
stasito

Мнениеот stasito » 10 Мар 2013 17:29

Здравейте отново,
купих си витамини от група Б, т.е. Б-Комплекс съдържащ всички 8 витамина от група Б + PABA и Inositol. Изпих една таблетка и разликата беше очевида, още на същия ден много по-малко се изпотявах и се чувствах по-спокоен и по-добре като цяло, а вечер спах също добре. Псориазисът също сякаш започна да избледнява.

Какво може да значи това според Вас? Дали е възможно да имам дефицит на витамини от група Б или просто те лекуват /балансират/ нервната система? Ще направя консултация с Личния лекар, но ще съм благодарен и за Вашето мнение.
stasito

Мнениеот д-р Цончев » 10 Мар 2013 21:18

Витамните от групата Б имат широко действие в организма, особено невротрофично, което може да даде обяснение на положителния им ефект при вас.
д-р Цончев

Мнениеот stasito » 12 Мар 2013 12:17

Каква според Вас, Д-р Цончев, е оптималната доза на тези витамини? Понеже моята добавка е на американската компания Now Foods, където количествата на 1 таблетка са 50 mg от всеки витамин. Аз обаче пия само 1/4 от нея всяка сутрин, т.е. 12 mg от всеки витамин, понеже считам че дозата е прекалено висока. По принцип максималното количество, което човек може да приеме от храната е около 5-6 mg от всеки витамин Б на ден /без B12, Биотин и Фолиева киселина, където количеството се измерва в микрограмове/.

Наскоро реших да намаля още малко дозата на 5-6 mg, като според мен това е оптималната доза на ден. Прав ли съм, Д-р Цончев, при положение че добавката се използва за терапевтични цели?
stasito

Мнениеот д-р Цончев » 13 Мар 2013 19:51

В листовките на съответните медикаменти са обозначени дневните и терапевтични дозе, не ги помня наизуст.
д-р Цончев

Назад към Депресия, тревожност, стрес