ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Лидерите сред плодовете, зеленчуците и ядките
Чай каркаде ще удовлетвори всеки естет, а е и много полезен
Инфекцията засяга най-често деца между 5 и 15 годишна възраст

Търся наистина добър психотерапевт и психиатър

Модератори: админ, консултанти

инес

Re: Търся наистина добър психотерапевт и психиатър

Мнение от инес » 04 сеп 2012 12:48

Здравей twinkle, много си мила, благодаря за успокоителните думи.От 3 дни обаче правя нещо много вредно, направо съм психясала на тема ПР, непрекъснато чета по форуми относно проблема, както и други заболявания и резултата е че си втълпявам какво ли не, без да го искам.Тази нощ имах ужасна криза, успях да заспя към 6-7ч сутринта, направо не бях на себе си.За това реших, че спирам с четенето и форумите.Открих тази тема, уж само да се свържа със специалист, който да ми помогне, но паралелно с това попадам на хора, които са в мн тежко състояние и това неминуемо се отразява на психиката ми.Ако известно време не отговарям тук,е просто защото искам малко мозъка ми да почине от всичките негативизми, които прочетох.Вместо да се успокоя, четейки по моя случай, аз страшно се напрягам и натоварвам.Ако искаш да продължим да си кореспондираме ще ти пиша на лични скайпа, фейсбука и телефона си.Много ще се радвам и ако се видим, може би и двете ще си бъдем полезни една на друга.Това е за сега от мен, много здраве ти желая и очаквам ако имаш желание да се свържеш с мен.

flower_new

Мнение от flower_new » 04 сеп 2012 18:16

Има и позитиви, разбрала си, че не си "тежък случай", както се опитват да те изкарат. Според мен не си за психотерапевт, освен да ти вземе парите друго няма да направи. Спаси се от вредното въздействие на хората, които те карат да се чувстваш така.

инес

Мнение от инес » 04 сеп 2012 18:42

здравей flower_new, ако не съм за психотерапевт, за какво съм, как иначе да се справя с депресията, която вече си мисля е почнала да става хронична и как да се справя с ужаса в главата ми по време на криза.Само като игнорирам дразнителите ли?Едва ли.Ами около мен дразнители колкото щеш.С мъжа ми ще се разделя, ами останалите?

flower_new

Мнение от flower_new » 04 сеп 2012 19:06

Не знам мила, много ти се е насъбрало, не знам как си издържала всичко това. Най-важно е да промениш ежедневието си, но как, не знам. В Розали има една психоложка Ева88, тя е много читав човек, ако искаш нещо конкретно да я питаш , пиши и, може и да ти даде съвет. Но според мен ти си наясно със себе си, проблемът ти е в това, което ти се случва, явно ти идва в повече. Не в някакви вътрешни конфликти или негативни нагласи. Мъжът ти и той има нужда от помощ, но явно двамата си пречите в тази ситуация, не си помагате. И него го разбирам, но ако сам не си помогне, няма кой, явно е за лечение с лекарства.

flower_new

Мнение от flower_new » 04 сеп 2012 19:08

Сетих се за една книга, която четох, и мисля, че ще ти помогне да си изясниш доста неща: Жената и нейната дълбинна психология, от Пиер Дако. Даже съм сигурна, че ще ти помогне.

t.todorov
Контакти:

Мнение от t.todorov » 04 сеп 2012 19:13

Като цяло Пиер Дако е лесно четим автор, а всичките му книги са всъщност прозрения от терапевтичният опит, който има.

t.todorov
Контакти:

Мнение от t.todorov » 04 сеп 2012 19:35

" ако не съм за психотерапевт, за какво съм, как иначе да се справя с депресията, която вече си мисля е почнала да става хронична и как да се справя с ужаса в главата ми по време на криза.Само като игнорирам дразнителите ли?Едва ли.Ами около мен дразнители колкото щеш.С мъжа ми ще се разделя, ами останалите?"

Реших да ви спестя някои неща, но явно това би било полезно за вас. Злоупотребата с алкохол в семейството никога не се разглежда като индивидуален проблем, а като проблем на семейната система. Преди един преподавател каза един ... силно казано анегдот:

"Не питайте човека, защо пие .... питайте го дали се чувства обичан от жена си, дали жена му изневерява, или дали се чувства самотен."

Проблемното пиене е симптом на семейството, до колкото виждам ПР при вас също. Може би е време за семейна системна терапия? Аз поне бих препоръчал точно това. Няма нищо лошо в тази терапия партньорите да решат и да се разделят, но могат да развият, и нов тип взаимоотношения, при които не се изисква да се компенсира с различни симптоми - дали злоупотреба с алкохол, или ПР е без значение. Обикновено когато децата са малки, те поемат ролята на изразител на семейният проблем чрез различни симптоми, понякога дори и болести. Все пак за подобно наичнание се изисква голяма доза лична искренност за действителните проблемни области.
При това положение сърдечно ви препоръчвам Румен или Жени Георгиеви, които са пионерите в системната фамилна терапия за България.

инес

Мнение от инес » 04 сеп 2012 19:41

Ще се опитам да намеря книгата, аз вкъщи имам Изумителните пътища на новата психология, пак на същия автор.А че много ми се е насъбрало е така, направо ще гръмна.Да, напълно сте прав, определено една семейна терапия би могла да подобри нещата, въпроса е кога да отидем заедно, когато той почти не изтрезнява.В момента съм го изгонила от къщи, при родителите си е, които по никакъв начин не му влияят положително.Баща му е алкохолик и не вижда нищо лошо в това да пие, та дори и да е до припадък, най-често двамата пият заедно.А майка му, тя вече е вдигнала ръце и отдавна се е отказала да се ядосва с тях.Завиждам й как успява, аз никога не бих могла да се примиря с този проблем.

t.todorov
Контакти:

Мнение от t.todorov » 04 сеп 2012 20:04

Да това е важна информация. Това ме навежда на мисълта че емоционалният контакт в неговото семейство, особено свързаността с бащата, която е много силна понякога, минава с помощта на алкохола, той много често е посредник между липсващият емоционален контакт. Така че, когато усетите дори и минимален "сух" период можете да му предложите този вариант, като не е необходимо да променяте тази ситуация, кой къде живее, стига да спазва условието да е трезвен на терапия. Мисля че тук въпроса опира до семейна традиция, която е прерастнала в нещо повече, защото алкохола винаги превзема нови и нови територии. Но въпреки всичко, ако няма вече някаква деградация и физическа увреда от употребата на алкохол нещата са решими.

инес

Мнение от инес » 04 сеп 2012 20:24

Знам ли и аз какво има и дума не може да става да си направи изследвания от страх, че може да му открият нещо, но външния му вид е направо потресаващ.Млад мъж е, на 37г., а прилича на клошар, занемарил е външния си вид, не се бръсне, все му е тая какво ще облече, пуснал е дълга коса, а миризмата на алкохол около него е нетърпима.Отслабна много, видът му е блед, два дни не е ходил на работа, защото не може да стане от леглото.А когато се пооправи малко, става и отново отива да пие.Чудя се дали да не се обадя в работата му и да поискам помощ, но се притеснявам да не стане по-зле.

t.todorov
Контакти:

Мнение от t.todorov » 04 сеп 2012 20:36

В този случай на вас се пада честта да станете водачът в семейната терапия. Потърсете специалистите, които ви предложих и обсъдете с тях възможностите които са на лице. Със сигурност ще разработите такива. Щом е на 37 ми се струва още рано за да е докоснат безвъзвратно от алкохола. Не забравяйте, че алкохолът в момента е неговият "партньор", който не го съди, "обича го" винаги и не го интересува как изглежда, а от друга страна му дава винаги това, от което има нужда. Това е ролята на алкохола в един по-филосовски план. Това е обратна връзка към вас лично, за да сте на ясно какво компенсира във ваше лице. Това не е критика към вас, вие сигурно сте в пълното си право да го лишавате точно от тези неща, които му дава неговият нов "партньор". Но всичко това може да се сложи на "масата" в терапевтичният кабинет и да започне да се чепка. Повярвайте ми, има големи постижения ако се подходи по този начин.

hpjon

Мнение от hpjon » 04 сеп 2012 20:53

Според мен правилния подход в случая ти инес е първо да се справиш с твоята тревожност, да си подредиш ежедневието и да не го съобразяваш както досега с паниката си. Това няма как да стане във фамилна терапия, а в индивидуална. Още повече, че ти имаш да спираш лекарства, което само по себе си е сериозна задача и тя отново няма как да бъде решена във фамилната терапия.

Според мен си на прав път ако решиш първо проблема си с ПР, а след това мисля, че почти автоматично ще узрееш как да процедираш в семейството.
Ако тодоров е прав, то след като се справиш с ПР ще можеш да дадеш това на мъжа си, което му било давало сега алкохола и той да спре да пие или поне да получи мотивация да си помогне с помощта на специалисти.
Тогава би следвало алкохолизмът да е по-лесно решим, но ме съмнява. По-скоро мъжа ти имитира модела, предложен несъзнателно от баща му и в случая пак индивидуалната терапия - този път на мъжа ти би била подходящата. Стават много терапии, затова трябва да се кара поред. За момента ти си с мотивацията и ясното съзнание за преодоляване на проблем, ти следва да започнеш терапията си, а както казах вече по-горе, в резултат на нея ще имаш по-ясна представа как ще постъпиш по отношение на партньора си и отношенията с него.

Приятна вечер!

инес

Мнение от инес » 04 сеп 2012 21:03

Благодаря ви, приятели, от сърце за това, че ме изслушвате и ми давате ценни съвети.Иска ми се да не спирам да губя надежда.Може би хпжон е прав, че първо трябва да подредя своята каша в главата. Освен това сме ходили на терапия в продължение на 2г. на ул.Одрин, в центъра по наркомания и зависимости.На всичките терапии бях с него.Резултат имаше само в началото, после се отказа.За това ми се струва, че идеята за сем.терапия няма да свърши мн работа.Остава да пробваме на сбирките на ан.алкохолици.Там всички са с проблем като неговия и никой няма да го упреква за нищо, могат да са му само от полза.

t.todorov
Контакти:

Мнение от t.todorov » 04 сеп 2012 21:49

Както ви казах и по-горе това че сте били на терапия при един човек, дори и да е центъра по наркомании, не означава че при друг специалист няма да се промени гледната точка по принцип за нещата. Разбира се че вие трябва да сте инициатора и това е вашето бреме. Носителя на семейният симптом е безпомощен. Не детето води вас със себе когато еболно на лекар, а вие него, тези които преценявате че то е болно. Ако приемете, че вашият съпруг е едно болно дете, което изразява семейните ви, партньорските ви проблеми, вие трябва да сте инициатор на каквото и да било. Той не е злоупотребявал, когато сте се запознали, или поне това не е било част от връзката ви тогава. То се е случило в определен момент, който никога не е случаен. Така че хпджон е прав - вие тряба да започнете наистина първа лична терапия, но с тенденцията да опитате да разрешите семеен проблем. Именно по тази причина е добре да започнете при семеен терапевт, макар и сама. А специалиста, който ви дадох финално е с много опит и в индивидуална и в семейна, и в краткосрочна и в психодинамична терапия. Така че .... всичко е въпрос на мотивация. Не забравяйте че имате възможност и да не се нагърбвате с подобна задача и да отделите време и усилия само за себе си. Това се е ваше право.

t.todorov
Контакти:

Мнение от t.todorov » 04 сеп 2012 22:12

Ето една статия, която прегледах по диагонал, но си мисля че ще е от полза:
http://semeina-ekologia.org/2012/08/%D1 ... %BE%D1%83/

Отговори

Върни се в “Депресия, тревожност, стрес”