ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Тя изглежда различно при всеки
Учени откриха кой вид корелира с повишен риск от карцинома
Най-силно засегнати са раменният и тазовият пояс

До Д-р Янева

Модератори: админ, консултанти

nadinkapl

Re: До Д-р Янева

Мнение от nadinkapl » 16 авг 2011 10:02

Хей, мнението ми беше някак остро и грубо. Обаче ти не посмя да ми се противопоставиш и да се защитиш. Чак като го написах си дадох сметка, че звучи като безмилостна критика към теб.

Уважаеми BBElchev, не съм се противипоставила и защитила за твоето мнение към мен, защото когато не си почуствал това което споделям е много лесно да даваш мнение, съвети, критика и т.н. Всички около мен това повтарят- горе главата, стегни се, отпуснала си се, това са хората които не знаят за какво им говоря и какво чуствам. Но имам колежки и познати които са минали по този път и ме разбират, да споделям с тях е много по лесно. Живея в малък град на 50км от Варна, нямам възможност да остсъствам всяка седмица по ден-два за да ходя на психотерапия. Намерих двама психотерапевти онлайн, единия имах чуството че се опитваше да ме сваля и едва ли не да се откажа от това което имам и да започна наново, в случая да се изнеса от приятеля ми, да се махна от къщата щом ме е страх там, все повтаряше колко го кефя и аз го отрязах. После се чувах с една психоложка от София, тя наистина даваше всичко от себе си да ми помогне и сега когато се чуствам зле, тя ме успокоява. Но нямам възможност да й плащам. От два месеца не съм взимала заплата. Така, че да ме критикуваш от далеч без да познаваш проблемите ми е много лесно.

t.todorov
Контакти:

Мнение от t.todorov » 16 авг 2011 11:23

Първо искам да ви кажа, че и в двата случая не сте била в психотерапевтичен процес. Това че някой специалист разговаря с вас и ви успокоява съвсем не е психотерапия. Там няма успокоение, а има реализъм.
След като нямате средства на този етап, трябва да помислите за начините, по които можете да си ги осигурите, за да можете да гарантирате един дългосрочен терапевтичен процес. В такъв процес се работи един път седмично за около час. Работил съм и с хора, които пътуват и над 100км. така че невъзможни неща няма. Но най-важното в случая е да си осигурите процес. Това е дълга непрекъсната работа. Психотерапевтичната работа не е нито еднократен акт, нито нещо което се случва само "като ми е много зле". Така че той се планира малко по-сериозно преди да се започне - избор на специалист, финанси, време, мотивация и създаване на очаквания за психотерапията по принцип и т.н. Така че пред вас има варианти - успех.

DanielED

Мнение от DanielED » 16 авг 2011 12:39

Явора, не те разбрах въобще :) Ква е тая БИОГРАФИЯ?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 18 авг 2011 10:43

Моля, опишете по-подробно психотерапията, която прилагате.

t.todorov
Контакти:

Мнение от t.todorov » 18 авг 2011 11:54

Ако въпроса е към мен аз работя и съм обучен в две школи: позитивна психодинамична психотерапия и психодрама. И двета са еклектични методи, т.е. включват в себе си най-добрите практики от повечето работещи школи и позволяват различен подход спрямо нуждите и на терапевта и на клиента.
Позитивната е по-краткосрочен и структуриран подход, който позволява да се работи, както за постигане на краткосрочни цели в терапията, така и да бъде задълбочен и дълбинно дългосрочен. Възгледа, който е водещ в позитивната терапия е че всеки проблем съдържа в себе си и собственото решение. Така проблема, или симптома става способност, която е станала твърде силно изразена. Например хипертонията е способността на външното, социално "налягане", /или натиск/, да се противодейства с вътрешно. Така всеки един симптом се превръща в способност, психиката да се справи с нещо, използвайки дори и тялото в някои случаи. Така с различни интерпретации се намира начин този деструктивен модел за справяне да се смени с друг, който е конструктивен и се изработва в самата терапия.
Психодрамата е по-мощен метод. В терапевтичната практика по-скоро се използва за групова работа, но има и своята разновидност за индивидуална работа - монодрама. За разлика от другите методи вместо да се говори за нещата те се изиграват на импровизирана сцена. Най-често кабинета е устроен така, че да позволява това и да има достатъчно пространство. Така човек може да изиграва минали, настоящи и дори бъдещи моменти от живота си, като на сцената построява специфичното взаимоотношение с другите и собствените си преживявания, и затруднения, както и да намери варианти за тяхното преодоляване благодарение на способността да проектира вътрешният си конфликт и неговите компоненти навън, на сцена и да ги види от страни. Повторното преживяване, преосмисляне, отреагиране и синтез на минали събития, които не са били конструктивно преработени се преживяват, променят и с това се променя и отношението на човека към тях и съответно престават да бъдат затормозяващи в настоящият и бъдещ живот.
И двете школи са психодинамични и използват тази теоритична рамка, като за позитивната са водещи възгледите на К. Роджърс и Е.Ериксон, а психодрамата главно се придържа към теорията за обектните отношения на Мелани Клайн, но позволява и други теоритични рамки.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 18 авг 2011 11:59

Благодаря за разясненията. Аз питам, тъй като не съм наясно с материята. Предлагам да отворите направо нова тема с подходящо заглавие свързано с психотерапията. Предполагам ще е интересно за аудиторията да обсъждаме различни проблеми и казуси.
За мен също ще е интересно, тъй като съм далеч от тази тематика.

vansss

Мнение от vansss » 18 авг 2011 19:02

Здравейте! Вече една година не съм се ровила из тези форуми (за щастие) и дори не си спомням тук дали съм писала, та искам накратко да ви разкажа за мен и защо пиша сега.
От месец януари миналата година започнах да получавам панически атаки придружени от тежки депресивни състояния, а от март (когато вече разбрах какво точно се случва) се лекувам т.е. до юни тази година пиех Ксетанор (в началото плюс Ривотрил). Честно казано аз смятам че от първия опит уцелих МОЕТО лекарство, защото не ми беше трудно нито понасянето в началото нито след това, а бе с две думи, докато го пиех всичко беше чудесно. Не се притеснявах да го спра, дори постоянно мрънках на лекарката вече да го спирам, защото не искам да пия лекарства вечно (все пак съм на 23год.). Иии дойде момента да го спра, в началото всичко беше ОК, нямах признаци на зависимост, а бе никакви проблеми. След около месец и половина обаче състоянието ми пак започна да се променя, трудно ми е обаче да обясня как, защото не е като преди, тоест в никакъв случай не съм толкова зле, просто на моменти пак ми минават лоши мисли, физически нямам атаки, но пък например през две седмици прекарвам за по 1-2 дни вируси с разстройство и болки в стомаха, които смятам че пак на това се дължат. Има моменти, в които съм много добре и други, в които имам чувството че пак ще потъна... Разбирам че това е следствие на това че мозъкът ми е свикнал да получава нещо на готово, а сега не е така, но незнам това доколко е нормално и ако не взема мерки ще стане ли по-зле, сега ли е момента да се опитам сама да се преборя?
А и пропуснах да спомена че работата ми е възможно най-неподходяща за човек с такива проблеми и тя допълнително ми помага да "слизам надолу", обикновено започвам да се чувствам зле вечерта преди работна седмица. За това обаче вече взех мерки.
Ще бъда благодарна на всякакви мнения, но най-вече на такива на лекарите тук. Благодаря :)

vaniias

Мнение от vaniias » 25 авг 2011 13:35

Здравейте !Д-р Янева майка съм на дете с аутизъм диагностицирано 2008г. при вас. От 2 седмици като сеприберем у дома започва да плаче беспричинно и без да спира и преди сме имали подобни случаи но всичко отшумяваше до седмицаа сега... Мьлката е на 5г. и 8м.вчера посетихме психиятър но той се извини заради своята некомпетентност и ни испрти . Знам че е най-правилно да дойдем в клиниката но сме въспрепятствани финансово. Моля за някъкъв съвет И ВИ БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО

vaniias

Мнение от vaniias » 26 авг 2011 20:09

Моля ако има във форума някой компетентен се включи .

shef.m

Мнение от shef.m » 16 мар 2012 03:44

Здравейте Д-р Янева!
Казвам се Димитър и съм от Хасково, не знам тук или къде да си задам въпроса, за това карам направо.
Може ли да ми кажете психиатър в град.Хасково? и ако може да ми го напишете на емайла: Shef.m@mail.bg
Благодаря предварително!

al3nka

Мнение от al3nka » 16 юли 2012 19:48

Здравейте доктор Янева ! От 2 години пия Лепонекс , бях изпаднала в паническо разтройство , първо пиех по 1 и половина след това го намалих на едно после на половин и сега пия 1/4 . Пробвала съм няколко пъти да не го пия и немога да заспя клепачите ми се отварят сами . Въпросът ми е ако човек нямам психическо заболяване и пие Лепонекс той може ли да има някакви мозъчни увреждания в следствие на приемането на Лепонекс . Ще ви помоля , ако може да ми отговорите на имейла тайкато не взлизам често тук а той е al3nka@abv.bg

ianaa

До Д-р Янева

Мнение от ianaa » 05 авг 2012 16:05

Здравейте, искам да споделя и аз своя проблем-от както лежах няколко месеца в болница и след това напуснах работа понеже изпитвах някакъв страх от шефката си и от тогава имам и аз някакво паническо разтройство,натрапчиви мисли и страх от това,че ако започна пак работа няма да се справя,ще ми е постоянно лошо,ще имам проблеми в работата.Ходих на психиатър пих в началото еспатрил вечер само,но от него не се повлиях и ми беше доста сънливо през целия ден.След това лекарят ми изписа белергамин,понеже имах и леки болки в корема,но и него спрях.Последният път като посетих психиатъра ,той ми изписа коаксил.Разказах му,че постоянно главата ми се пълни с натрапчиви мисли,лошо ми е ,плаче ми се ,страх ме е че ако започна работа няма да се справя и никога няма да бъда същия човек както преди.Можете ли да ми дадете съвет какво да правя?Дали ако се консултирам и с психотерапевт ще е по-добре?Моля Ви дайте ми съвет,защото ще полудея!Имейлът ми е iana_totewa@abv.bg

Sndrin

Мнение от Sndrin » 11 авг 2012 17:00

Д-р Янева, пиша Ви с молба за малка консултация. Прегледах симптомите за Биполярното растройство и установих, че това са и моите симптоми. Когато изпадна в депресивен период се лекувам само със силни билкови отвари, но те ми действат доста бавно. Има ли вариант, в който да не изпадам в депресивен период или винаги ще е така?

flower_new

Мнение от flower_new » 11 авг 2012 20:16

Д-р Янева не пише във форума поне от 2 години.

ianina

Мнение от ianina » 15 авг 2012 09:04

Здравейте Д-р.Янева!От 4 години лекувам тревожно разтройство,като 3 години бях на Сероксат,а от няколко месеца съм на българския ЛароксинСР 150мг.Лекуващия ми лекар е от Благоевград,но се наложи да се преместя да живея доста далече от там.Назначена ми е терапия Лароксин150мг+Ламиктал25мг.сутрин и вечер.До колкото прочетох и разбрах Ламиктал се дава при епилепсия и биполярно разтройство,но според лекаря ми щял да ми действа успокоително на депресивното състояние.Беше ми изписан Транксен5мг.сутрин и вечер,но спря да ми действа сякаш.Въпроса ми е редно ли е към Лароксина и Ламиктала да прибавя Ксанакс.Не се препоръчвали лекарства към които има зависимост,но какво да прави човек имащ тревожност.Как да се справя?

Отговори

Върни се в “Депресия, тревожност, стрес”