ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Рядкото заболяване се проявява веднага след раждането
Бактериите не получават шанс да развият резистентност
Какво е разумно да очакваме от тях?
Плевралният излив може да е причина за задух

До Д-р Янева

Модератори: админ, консултанти

nadinkapl

Re: До Д-р Янева

Мнение от nadinkapl » 05 юни 2011 21:56

Уважаеми t.todorov, аз живея в малък град и нямам възможност да ходя всеки ден или няколко пъти в седмицата до големите градове където съответно да намеря психолог. Опитах онлайн да се "срещам" с психолог, но не виждам резултат, и най важното за тях е да си заплатя първо. Сигурно знаете колко струва и една сесия, която не е достатъчна.

t.todorov
Контакти:

Мнение от t.todorov » 05 юни 2011 23:12

Не спирайте да опитвате и да търсите варианти, защото социалната фобия и страха от оценка на другите хора се корени в начина мислене. Това хапчето не може да го оправи. Нормалния терапевтичен сетинг е един път седмично, а сесията не е повече от 30-40лв. По-малко от 10-20 сесии, не е сериозно да се говори за терапевтичен процес.

krakapod

Мнение от krakapod » 08 юни 2011 00:23

Преди около 7,8 месеца се случи нещо не до там чак толкова лошо нещо , но това някак си как ме промени . От тогава настроението ми е доста понижено , нищо не ми се прави . наруших си съня защото ми се много спи и съм постоянно отпаднал и спя през деня , а вечер стоя до късно , имам постоянен апетит и от това качих около 10 кила , просто нямам никакво желание нито да излизам с приятели нито да права каквото и да било , постоянно съм отпаднал , просто не знам какво ми става отчаян съм , ако мога да получа някакви съвети или отговори ще сам доволен да ми пишете на ЛС.!

FadingFlower

Мнение от FadingFlower » 08 юни 2011 20:24

Здравейте! Аз съм момиче на 18 години и от както се помня съм по- притеснителна и затворена. Преди около 2 години започнаха болки във врата и главата. След няколко посещения при личния лекар, при всяко от които получавах нова рацепта за гелове за схващания , най-накрая ми направиха рентгенова снимка на шийните прешлени, която показа изгладена шийна лордоза. Отидох при невролог, които ми предписа фламексин, мидокалм и волтарен за мазане.След тяхната употребе резултат във болковия синдром нямаше. Освен болката ме притеснява и туптенето, което усещам както в главата, така и в кръста дори понякога в крайниците. Забелязала съм,че то е най-силно, когато съм изнервена или притеснена, което за съжаление е доста често. След като медикаментите не помогнаха ми бе предписана терапия с бипулсатор и още нещо,на което забравих името.

След тези процедури реално подобрение не усетих. При последвало посещение при личния лекар ми бе заявено, че всичките ми проблеми са в главата и трябва да се взема в ръце. Разбирам,че голяма част от стреса си го причинявам сама, но не зная как да го преодолея. Понякога получавам крампи или по-скоро конвулсии в областа на врата, което още повече ме притеснява и почвам да се оглеждам дали околните са забелязали моите смущения. Въпросът ми е какво да правя? На невролог ли отново да отида, на кинезитерапевт за болките или на психиатър? Благодаря предварително.

diplodon

Мнение от diplodon » 09 юни 2011 01:07

Божеееее, да ги хванеш невролозите и психиатрите и...Забрави за невролози, психиатри и хапове. Вземи снимката от скенера и отивай при неврохирург да я погледне и да я разчете компетентно!!! Оттам най-вероятно е той да иска да направиш и ЯМР. Дали само на шийни прешлени той ще прецени на база оплакванията ти. Но така както го описваш със сигурност има нещо повече от изгладената лордоза, което с хапове няма как да ти мине, да не говорим за антидепресанти :shock: . Откъде си!?

BBelchev

Мнение от BBelchev » 09 юни 2011 03:10

Здравей, FadingFlower, вариантите са два - да отидеш на психиатър за медикаментозна терапия или да започнеш психотерапия при психотерапевт. Ако отидеш при психотерапевт от неорайхианската школа, евентуално той може да ти даде някакви насоки конкретно свързани с телесните ти симптоми още при първите срещи. Мога да препоръчам такъв психотерапевт в София. Психотерапията ще ти помогне и по:
FadingFlower написа:... от както се помня съм по- притеснителна и затворена.
Е, няма да станеш душата на компанията, но ще се притесняваш много по-малко и ще се чувстваш добре.

Психичните проблеми се дължат на биологични, психологични и социални фактори. Психиатрите назначават медикаментозна терапия. Медикаментите отслабват всички чувства - и хубави, и лоши, като ефектът е само докато се пият. Идеята е чрез временно отслабване на чувствата да отслабнат симптомите и човек да може да функционира що-годе приемливо, докато животът му се промени отвън по някакъв начин (смяна на социална среда, образование, работа и др.) и някоя от причините за психичния проблем отпадне. Спират се лекарствата и понеже причината вече не е налице, човек продължава да живее "нормално". Ако същата причина се появи отново или се появи друга причина, проблемите се връщат отново - този път може да са и малко по-различни.

krakapod, това което съм написал се отнася и за теб.

diplodon

Мнение от diplodon » 09 юни 2011 09:41

BBelchev, по принцип даваш хубави мнения, но в случаят си мисля само едно - bulshits.

vanirra

Мнение от vanirra » 08 авг 2011 13:51

Д-р Янева,
на 30г съм, от началото на годината започнах работа след отпуск по майчинство- на същата длъжност, но в различен екип (което само по себе си не отчитам като особен проблем). Професията ми е свързана с работа с клиенти, което до преди излизането ми в отпуск по майчинство не ми представляваше затруднение, ходех с желание на работа, беше ми забавно... След връщането ми обаче нещата се промениха- сега ходя с ужас на работа, изпитвам страх при предстояща среща с клиент, с шефовете, вечер нямам търпение да се прибра да се нарева, сутрин ми се гади като стане време да тръгвам за службата... Най- лошото е, че усещам една несигурност, постоянна тревожност, напрежение в гърдите и в по- напрегнати ситуации започват едни тикове на лявото ми око, които засега овладявам, но става все по- трудно. Понякога се хващам, че дори и в обикновен разговор с майка ми или приятели пак се притеснявам, панирам и като че окото ми ще започне да мига всеки момент... Някак ми е станало фикс идея и постоянно затова си мисля.
Не мога да си го обясня с нищо- просто отчаяно се нуждая от обяснение на състоянието ми и за облекчаване. Работата ми е хубава и ми е ужасно важно да си я запазя, но наистина не знам как бих могла, като е въпрос на време да се проваля :| .
Благодаря предварително за съветите.

nadinkapl

Мнение от nadinkapl » 15 авг 2011 14:46

Здравейте др. Янева, на 29год. съм, обръщам се към вас, ако можете да ми дадете мнение, защото трудно се свързвам с лекуващата си психиатърка. Вземам Ципралекс 10мг. от 19 юни до сега, имам социална фобия и невроза. Тези хапчета ме поуспокойха малко, но желания резултат не е настъпил още. Понякога още се изчервявам, притеснявам, разтрепервам. Преди две години го взимах заради агорофобия, но тогава не си спомням кога имаше ефект от 100%, но си спомням че бях нов човек, уверена в себе си, със самочуствие. Обръщам се за напътствие към вас - да продължавам ли да ги пия до някакво известно време или да намеря начин да се чуя с психиатърката си за някакво ново лечение. Благодаря ви предварително за отделеното време!

BBelchev

Мнение от BBelchev » 15 авг 2011 16:18

Здравей nadinkapl. Д-р Янева не отговаря във форума от юли 2009 г. Прочете ли какво съм написал съвсем малко по-нагоре? Ще го повторя:
BBelchev написа:Психичните проблеми се дължат на биологични, психологични и социални фактори. Психиатрите назначават медикаментозна терапия. Медикаментите отслабват всички чувства - и хубави, и лоши, като ефектът е само докато се пият. Идеята е чрез временно отслабване на чувствата да отслабнат симптомите и човек да може да функционира що-годе приемливо, докато животът му се промени отвън по някакъв начин (смяна на социална среда, образование, работа и др.) и някоя от причините за психичния проблем отпадне. Спират се лекарствата и понеже причината вече не е налице, човек продължава да живее "нормално". Ако същата причина се появи отново или се появи друга причина, проблемите се връщат отново - този път може да са и малко по-различни.
nadinkapl написа:Тези хапчета ме поуспокойха малко, но желания резултат не е настъпил още.
Ефектът от хапчетата е налице. Засега друг ефект не се очаква - виж написаното по-горе.
nadinkapl написа:Преди две години го взимах заради агорофобия, но тогава не си спомням кога имаше ефект от 100%, но си спомням че бях нов човек, уверена в себе си, със самочуствие.
Това не се е дължало само на ефекта от лекарствата.

Психиатърката може да предпише други лекарства, но това което искаш не може да се постигне с лекарства. Дори и да имаш подобрение от лекарствата, то ще е само временно. Освен ако не се случи нещо, което да промени живота ти и причината за проблемите ти да отпадне. Съответно имаш два варианта - да продължиш да чакаш пасивно или да започнеш психотерапия. В краткосрочен план психотерапията излиза по-скъпо, в дългосрочен - психотерапията излиза по-евтино. Освен това от психотерапията ще имаш и други ползи - ще промени живота ти в положителна посока.

То е подобно на това да имаш болен зъб. Боли те. За да не те боли може да пиеш упсарин или друго болкоуспокояващо. Това е еквивалентно на медикаментозната терапия предписвана от психиатрите. Обаче от това зъбът няма да се излекува. Другият вариант е да отидеш на зъболекар - това отговаря на психотерапията. Ще кажеш, че сега нямаш пари за зъболекар. А нима ще е по-добре зъбът да се влоши и тогава да се подложиш на по-скъпо и по-сложно лечение? Може би те е страх от зъболекари или психотерапевти и затова казваш, че нямаш пари и отлагаш. А може да те е страх от болката по време на манипулациите. Колкото и да съм привърженик на психотерапията, не мога да си кривя душата и си признавам - психотерапията също може да боли аналогично на манипулациите от зъболекаря.

nadinkapl

Мнение от nadinkapl » 15 авг 2011 17:23

Здравей BBelchev, хубаво е че има такива хора като теб, които да дават кураж на такива страхливи като нас, в случая мен. При мен започна със агорафобия, имаше дни в които ми беше добре, други в които ми беше зле. След години това премина в социална фобия, а сега и в страхова невроза. Прибегнах до психиатър, защото не можех да издържам вече, знаеш ли какво е да се събуждаш вечер с мисълта че полудяваш, знаеш ли какво е да не искам да се прибирам в къщи, защото още приятеля ми не се е прибрал и аз съм сама и ме е страх да седя сама. Осъзнавам всичко и въпреки това не мога да се преборя, а колко сълзи съм изплакала.

DanielED

Мнение от DanielED » 15 авг 2011 23:38

@nadinkapl

Защо не пробваш отново с ципралекс и атаракс, щом е било добре? Не се мъчи да се "пребориш", не можеш. Само ще се тормозиш. Социалната фобия и агорафобията са психични проблеми, ако не се преборят с хапове, няма с какво друго. Загуба на време ще е ако отидеш на психолог или психотерапевт и още повече на загуба на пари - 40-50лв на сеанс?!? Ще кажеш, че златни нишки имат из мозъците си за толкова пари.

Продължавай да четеш и проучваш соц. фобия и агорафобията и не само тях :) Сама ще разбереш кво е биохимия, на кво се дължат псих. проблеми и заболявания и конкретно твоите и сама ще прецениш, дали си за психолог.

BBelchev

Мнение от BBelchev » 16 авг 2011 00:01

Хей, мнението мо беше някак остро и грубо. Обаче ти не посмя да ми се противопоставиш и да се защитиш. Чак като го написах си дадох сметка, че звучи като безмилостна критика към теб.

Както вече написах няма как да постигнеш траен ефект с лекарства. За съжаление смятам, че няма да се справиш сама без психотерапия. От кой град си? Може би все пак може да се измисли нещо.

Прочети книгата "Основни форми на страх" на Фриц Риман. Може би няма да я намериш по книжарниците - била изчерпана. Обаче лесно ще намериш пълния текст в интернет - например потърси я чрез Google.
Също ти препоръчвам книгата "Вяра имам" на Мадлен Алгафари. Нея пък едва ли ще я намериш качена в интернет. Ще трябва да търсиш по книжарниците. Пиши ако не я намираш.
DanielED написа:Сама ще разбереш кво е биохимия, на кво се дължат псих. проблеми и заболявания и конкретно твоите и сама ще прецениш, дали си за психолог.
И на какво се сължат психичните проблеми и заболявания според теб?

DanielED

Мнение от DanielED » 16 авг 2011 01:20

Ми ако очакваш да ти кажа "на ей тва се дължат" няма да стане. Ама пак няква насока ще ти дам като отговор, да те пратя в размисъл, щом държиш. Психичните проблеми и заболявания са в резултат на предразположености/лабилна психика/не добра биохимия в мозъка. Тея работи се прибдобиват от употреба на субстанции някакви и т.н. или наследяват. Нещо неясно?

Явора

Мнение от Явора » 16 авг 2011 09:42

DanielED, предлагам ти да се информираш и за другата половина информация по въпроса!!! С едно изречение на кратко цялостНата картинка около невротичните психични разстройства е следната: БИОГРАФИЯТА Е ТАЗИ КОЯТО ФОРМИРА БИОЛОГИЯТА, каквато и да е наследствеността биографията може да я компенсира, тушира, укроти, наследствеността и биографията могат да се сприятелят и да си живеят в хармония и градивност.........!

nadinkapl, ......да, според мен принципно това е варианта няма друг, чрез психична работа да се почувстваш ТРАЙНО/ЗАВИНАГИ по добре, изобщо не е късно за 29- ти години, .....със или без патерицата хапчета защото май има и по остри състояния при теб.
Ако ти е далечна и скъпа идеята за психотерапевт, Белчев ти е предложил все пак някакво начало. Ако не тези книги по въпроса, някакви други които ти заинтригуват вниманието потърси.
Информацията е сила и енергия та било то макар и само от книга, АКО ТЯ СЕ ПРЕВЪРНЕ СЛЕД ТОВА И В ПРАКТИКА, ТОВА Е НАЙ ДОБРОТО!!!

Отговори

Върни се в “Депресия, тревожност, стрес”