ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Рядкото заболяване се проявява веднага след раждането
Бактериите не получават шанс да развият резистентност
Какво е разумно да очакваме от тях?
Плевралният излив може да е причина за задух

невролог или психиатър

Модератори: админ, консултанти

сали

Re: невролог или психиатър

Мнение от сали » 27 юни 2009 00:25

браво amira , нищо че беше дълго. много точно казано! поздрави !!!

krusteva 71

Мнение от krusteva 71 » 27 юни 2009 08:52

Amira,kakto vinagi e perfektna v otgovorite!

Явора

Мнение от Явора » 27 юни 2009 23:02

amira,
Опитите ти да влизаш в ролята на гадателка относно моя живот и на мои познати и на който и да било друг са БЕЗСМИСЛЕНИ и КОМИЧНИ, все пак се намираш в интернет.
Имаш право да коментираш единствено и само това което си прочела написано в интернет пространството.
Ако ти си, ако ти не си, мога да предполагам, мога да не предполагам - ОТ ТОВА НЯМА СМИСЪЛ.

Не виждам какво ново казваш на хората със психически разстр., ТЕ ТОВА КОЕТО СИ ГО НАПИСАЛА СИ ГО ЗНАЯТ. Проблема е че не знаят защо им се случва всичко това.
Тъжно е че издигат в култ това което си написала, и отхвърлят ВСЯКА НОВА ИНФОРМАЦИЯ. С тъпчене на едно място наистина няма изход.

Оставете моите изказвания, ясно е че ги отхвърляте. Но забелязвам че се отхвърля всяко едно силно изказване. Това по надолу не съм го писала аз, но беше подминато с лекота.

iwa: "Напълно споделям мнението, че при почти всички невротични разстройства- Паническо р-во , фобии , посттравматичен стрес и т.н. медикаментите са по скоро вредни. Те научават човека да не се бори , да разчита винаги на хапчето в чантата и така с години.Резултата не е толкова увреда на тялото, проблема е, че човека живее един живот в който е несигурен --няма ли да се върнат страхът и паниката. И те се връщат, защото хапчето не само не те превръща в ,,боец'' , то ти взема и малкото смелост която си имал. Прочетете пак д-р Янева -тя пише Ривотрила максимум 2 месеца и то при определени случаи. Познавам и друг психиатър който казва - транквилизатор максимум 3 дни при тревожни разстройства.

И забелязвам че и изказванията на д-р Янева са от тоя характер.

Явора

Мнение от Явора » 27 юни 2009 23:31

Който иска да намери изход трябва да се отвори и към друга литература, а не само към химия.
Убедена съм че получилият се спор не е бил излишен, може би има хора на които е бил полезен.

amira

Мнение от amira » 28 юни 2009 01:03

ТЕ ТОВА КОЕТО СИ ГО НАПИСАЛА СИ ГО ЗНАЯТ.
Явора, коментарът ми беше предназначен за теб, не за хората с ПР. И в никой случай не към личността ти персонално, а към желанието ти да даваш съвети за нещо, от което не разбираш. Разбирам, че се водиш от благородни подбуди и искаш да помогнеш, но не видях на какво основание хората да се доверят на думите ти. Диплома показа ли? Колко хора си излекувала от ПР? Собственото ти мнение на какво се гради? Тези неща са ми убегнали.
Както и да е, нямам намерение да водя нескончаеми спорове с теб. Каквото исках да кажа го казах и си стоя зад мнението.
Имам само няколко въпроса към теб, и ще помоля за отговор. Паническото разстройство може да бъде изявено по-леко или по-тежко. Ако е в лека степен - хайде, може да си кюта човек някак си, ако не му се случват големи сътресения в живота. Какво би посъветвала човек, който е с много тежка форма на паническо разстройство - не може да работи и му коства големи усилия дори да отиде да си напазарува. Какво да направи той?
И още - мислиш ли, че се отразява благотворно на психиката, здравето и самочувствието на човек да живее с панически пристъпи? В смисъл - незаглушаването на паническите пристъпи полезно ли е за човек? По-силен ли го прави, или го прави още по-слаб?
И как психотерапията ще бъде по-успешна: докато се потиш от ужас и световъртеж в кабинета, до който едва си се докопал след като 3 пъти си слизал от превозното средство и си се качвал на следващото; или ако си спокоен?

krusteva 71

Мнение от krusteva 71 » 28 юни 2009 09:38

Oт специализирана литература;причини за тревожните разтроиства-Биологична предразположеност-изострена чувствителност кьм ефекта от адреналина,който се освобождава в резултат на излагане на стрес и тревога,както и липса на баланс в количеството на определени субстанции,наречени невротррансмитери(химикали,които осьществяват предаването на информация в мозька) Генетични фактори-от пациентите,страдащи от трвожни разтроиства е изолиран ген,който произвежда ограничено количество ПРОТЕИН.Този протеин е отговорен за преноса на серотонин,важен невротрансмитер,който поддьржа емициите.Семейна среда-Стресови и дестабилизиращи фактори ж ранна детска вьзраст.Затова ТР е страдание с комплексна етиология(причини)и патогенеза (механизьм на вьзникване и развитие).Затова се говори за хетерогенна група сьстояния.За успешното лечение е важно ранно диагностициране и медикаментозно лечение+конгнитивна психотерапия.Защо мислите,че сме неосведомени?Всеки средно интелигентен човек,може да интерпретира написаното.

ivana74

Мнение от ivana74 » 28 юни 2009 13:34

Krusiteva,
Разбирам, че се опитваш да обясниш нагледно какво изпитва човек при паническа атака, но мога да те уверя, че никой няма да го разбере, колкото и да се опитваш. За тези, които не са се сблъсквали с проблема е обяснимо. От друга страна тези , които имат такъв проблем го преживяват и се справя или не се справя с него по различен начин, тук вече говорим за лични качества, семейна среда, социална среда, работна среда, социален статус и безброй други фактори, които правят на пръв поглед еднакви състояния крайно различни. Изхода от всяко едно състояние е крайно индивидуално и не зависи единствено от желанието на човек, зависи каква е предисторията и как ще се стекат отделните обстоятелства около този проблем. Има хора, които се измъкват има хора, които не се измъкват. Рецепта няма. А що се касае за това дали всичко е само "в главата на човек" смело мога да каже, че зад подобен тип заболявания стоят мн фактори, включително и функционални неадаптивни промени в целият организъм не само в мозъка, но той според мен е най-податлив. Всичко е въпрос на поредица от фактори и обстоятелства, които водят след себе си някакви конкретни последствия.

krusteva 71

Мнение от krusteva 71 » 28 юни 2009 15:23

Точно в това писмо,не сьм имала за цел да обясня симптомите,т.е.,какво изпитва човек при ПА.Затова се изписа много вече,95% от тези,които се включват,са го изпитали на гьрба си.Когато на човек му се случва подобно нещо,тои иска да разбере причината.Това е много естествена реакция.Четем,разпитваме,анализираме себе си,правим си изследвания,лекуваме се и какво ли още не.На този етап, никои не е открил друго обяснение и посочил друга причина.поне засега.НЯМА КАК ДА ЗАДАВАМЕ ВЬПРОСИ И ДА СЕ ИНТЕРЕСУВАМЕ ЗА НЕЩА<КОИТО НЕ СА ОТКРИТИ И СА ИЗВЬН СФЕРАТА НА ЧОВЕШКОТО ПОЗНАНИЕ>това,което си писала е вярно и не може да има спор,защото е доказано.Аз писах подробно за настьпващите промени в биохимията,а дали това е причината или следствието,не е ясно.Но тук спорим за друго.

ivana74

Мнение от ivana74 » 28 юни 2009 18:29

Няма отговор за каквото и да спорите, както никой не знае защо има болни от рак деца, например.

Явора

Мнение от Явора » 28 юни 2009 18:49

amira,
Интересно защо трябва да има хора които да не могат да работят и да си напазаруват?
Че нали според теб лекарствата са точно за това. Да извадят човека от криза, пристъп.
А и не само според теб, според мен също.
Нямам абсолютно нищо общо с това че пишеш наизуст, без да си прочела мненията ми. Много ясно съм написала в предни мнения – лекарства при криза, при нужда, а не за ежедневна рутинна употреба.
А ако говриш за хора които въпреки лекарствата не могат да излязат от криза. Бих попитала теб защо? но не искам отговор, въпроса е риточичен

Намирам се в интернет, а не на съд - от доказателства нямам нужда.
Всеки средноинтелигентен човек трябва да знае - Що е това интернет и какво може да очаква от него.
Не съм застанала срещу никой с пистолет да приема мненията ми или пък да го карам да спори.

Явора

Мнение от Явора » 28 юни 2009 19:17

За това което се спори тук ИМА ОТГОВОРИ.
От това кой на какъв отговор ще се спре, зависи всичко.
Разбира се всичко що се отнася до психично здраве.

Има болести соматични които се проявяват без значение дали човек е психично здрав или не.

iulita

Мнение от iulita » 28 юни 2009 20:52

Явора , ти какво разбираш под названието " лекарства за ежедневна ,рутинна употреба" ??? :roll: Не смяташ ли,че при един пациент с паническо разстройство или тежка депресия ( само да уточня ,че съм наясно ,че това са две напълно различни диагнози) психиатъра назначава как да бъдат приемани лекарствата и със сигурност мога да кажа, че никой психиатър не назначава лекарства само при криза или при нужда - в повечето случаи се касае за едно дълготрайно лечение от поне няколко месеца , а понякога дори и години. Така ,че мисля ,че израза - лекарства при криза и при нужда - относно тези заболявания звучи неадекватно..... При тези заболявания - ако се взимат лекарствата само "от време на време - при криза и при нужда - не би имало никакъв ефект - по скоро само " ще се трови организма". Психотропните и антидепресантите действуват при количествено натрупване, което съвсем не се получава от приемане при нужда!

amira

Мнение от amira » 28 юни 2009 21:20

Юлита много добре го е казала! Антидепресантите действат с натрупване и не са бонбонки за смучене или аспирин, както ти подчертах в някои от миналите си отговори, за да си играеш с тях! Успокоително при нужда може да вземе здрав човек, на който инцидентно му се е случило нещо. Ако ти взимаш антидепресанти както ти скимне, маскирано под предлог "при нужда", не само, че няма да получиш желания ефект, най-много да престанат да ти действат, или да се влошиш. Още повече, че обикновено става въпрос за ежедневно повтарящи се състояния - не един ден да си зле и след това след 1 месец пак. Както Юлита правилно отбеляза, лечението на ПР продължава месеци, а понякога и години.

Явора

Мнение от Явора » 29 юни 2009 04:07

Не знам защо изобщо ми задавате подобен въпрос, заявила съм мнение по въпроса вече. Дори и конкретни цифри има посочени в мненията ми, но това е само за който може да чете. Щом като са там тези цифри, няма логика да мисля нещо коренно различно.

Това че вие споделяте мнение - понякога лекарства дори и с години си е ваше право.
Ако имате някакво психическо разстройство, лекувайте се ако решите с години наред с медикаменти. Никой не може да ви забрани това, още повече пък аз.

Друг е въпроса вече дали след годините наред и спирането, проблема е изчезнал.
Примерите от обкръжаващата ме среда нямат стойност в интернет пространството.
Но този форум в който се намираме е истинско доказателство какво се случва в масата от случаите на години наред с медикаменти.
Само на първата страница от форума "депресия, тревожност, стрес" има най малко 6-7 случая на пиене на медикаменти: 1,5 години, 5-6 години, 6 години, 7 години и т.н. други, след които години хората описват отново положението си със думите „УЖАС” . Старите оплаквания при някои се връщат напълно, при други в по лека форма. Само дето тая по лека форма никой не знае до кога ще е. При трети има проблеми с отказването.
Доста екзотично явление е някой да е приемал години наред медикамент, да го е спрял и след това да е излекуван само от медикамента без друга намеса.

Следното мнение не е само мое, а и на специалистите във форума: Без значение дали приема на медикаменти е кратък или много продължителен, дългосрочни успехи се постигат само с психотерапевтична намеса. Разбира се успехи от психотерапия, хора които са против нея няма как да имат.

Възниква въпроса как да мислят за психотерапевтично въздействие хора които не могат да стоят на краката си, да говорят, със световъртежи, сърцебиене и т.н. Според вашите думи amira и iulita приема на медикаменти трябва да изкара хората от това състояние рано или късно.
След като не сте съгласни с прием на медикаменти максимум около два месеца. След години прием на медиакаменти според вас не трябва да има хора в подобно състояние, тъй че оправданието за невъзможност за психотерапия отпада.

Преди малко разбрах че който както и да ги върти и сучи нещата винаги стига до извода, че без психотерапевтична намеса няма трайно измъкване. Amira цяла лекция доста дълга си изнесла в една тема, и публикуваното ти там мнение има силно психотерапевтично излъчване. Защо сега дърпаш в другата посока????? Само за да става спор ли????

iulita

Мнение от iulita » 29 юни 2009 09:32

Явора, струва ми се че доста прекали - от всичко,което си написала сама си задаваш въпросите и сама си отговаряш. Приличаш ми на много "самовлюбена" и не търпяща каквото и да е становище различно от твоето.
Не знам с какво право ни изкарваш ПСИХИЧНО БОЛНИ И НЕГРАМОТНИ- НИМА ТИ СИ ЕДИНСТВЕНАТА НОРМАЛНА И "МОЖЕЩА ДА ЧЕТЕ"??? За твое сведение изчела съм абсолютно всичко в темата , а и далеч не само това.......

Самия факт ,че задаваш въпрос - " Защо изобщо трябвало да има хора ,който да не можели да работят и дори да си напазаруват ?" - говори сам по себе си що за мислене имаш - ами отговори си сама , ако можеш . Или твоето мислене не стига до там,че да предположи,че това са симптоми на тежко психично заболяване???
Но това съвсем не значи ,че се касае за този ,който е дал този нагледен пример - в случая Амира. Ти просто реагираш първосигнално и веднага "лепиш етикети" , на всеки който е дръзнал да изкаже мнение различно от твоето - този бил неграмотен , друг психично болен.........

А що се отнася до приема на лекарства при диагнози като -паническо разстройство , депресия , тревожност - ИДИ ПОПИТАЙ ДАЛИ НЯКОЙ ПСИХИАТЪР НАЗНАЧАВА ЛЕКАРСТВА -ТАКА ОТ ВРЕМЕ НА ВРЕМЕ - КОГАТО ТИ СКИМНЕ И " АКО СЛУЧАЙНО ИЗПАДНЕШ В КРИЗА"??? Съмнявам се ,че ще намериш такъв лекар! държа да подчертая, че не изхождам от личен опит) Моите здравословни проблеми са далеч от подобни състояния. Така,че не бързай да даваш оценка на автора ,които е написал даден пост - кой от какво е болен и как да се лекува . Всеки сам преценява за себе си какво да прави!

Призовавам те да спреш този безсмислен спор, който до никъде не води! Не мислиш ли ,че е крайно време??? :roll:

Отговори

Върни се в “Депресия, тревожност, стрес”