Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
С какво се характеризират те?
Енергоспестяващото строителство води до натрупване на радон
Всичко започва от централната нервна система
В сравнение с двойките, намерили се офлайн
реклама

До д-р Янева-депресия/психотерапевти?

Модератори: админ, консултанти

До д-р Янева-депресия/психотерапевти?

Мнениеот jojkooo » 10 Фев 2009 02:19

Здравейте д-р Янева ,
Наскоро (преди месец) реших да потърся професионална помощ за разрешаването на проблема си (депресия) . Д-ра който посещавам се казва Христо Кожухаров(Варна), дано не греша малкото име , специализирал е в Швейцария(преподава във Вн-я свободен университет). Изписа ми СЕРТРАН(Чайкафарма) , първата и втората седмица пиех по 100мг ,а от 2 седмици пия по 150мг. Попитах д-р Кожухаров колко време средно продължава лечението с медикаменти и той каза 6 месеца .Незнам дали това е малко или много и вредно ли е да приемам едно лекарство толкова продължително? за това се обръщам към Вас :) .Основния ми страх е да не съм попаднал на несигурния човек и работите да се объркат още повече . Другият ми въпрос е оставя ли депресията трайни психологически травми ако е продължила дълго(година и половина)? Забравих да се представя... Жельо от Варна на 19 :) .Благодаря Ви за разбирането !
jojkooo

Re: До д-р Янева-депресия/психотерапевти?

Мнениеот t.todorov » 10 Фев 2009 12:47

Здравей Жельо. Няма лекарства които да излекуват депресията. Те просто подтискат усещанията и намаляват симптомите на депресия, но не я лекуват. Депресията в зависимост от нейната степен се лекува, както следва лека и средна с психотерапия, тежка - обикновено в клиника със медикаменти.
Първата стъпка която си направил е правилна - психиатър. Следващата възможна стъпка е посещение при психолог-психотерапевт. Там нещата ще станат по-ясни.
Успех.
Ако те интересува бих могъл да ти дам координати на специалисти във Варна.
t.todorov

Мнениеот jojkooo » 10 Фев 2009 20:53

Много Ви благодаря за информацията :) .Ако имате координати , още повече ако познавате или знаете за добър специалист във Варна към който да се обърна ще Ви бъда мн благодарен. А трябва ли да посещавам и психиатър , и психотерапевт едновременно или е препоръчително да ги съчетавам? Колко продължителна може да бъде една терапия ,ако депресията е тежка и как варират цените ? Благодаря! :)
jojkooo

Мнениеот t.todorov » 11 Фев 2009 10:36

Пратих координатите на лично съобщение.
t.todorov

Мнениеот tomorrow » 18 Фев 2009 22:30

Д-р Янева,

Много години работя под силен психо-емоционален стрес, на отговорна работа, от 2006 пия лекарство за високо кръвно, с учестен пулс съм(90-100) и пия много малка доза бета блокер, пак ми е така учестен, но нямам никакви функционални увреждания. опитах лечение с психиатър, за съжаление нито ципралекс, нито феварин ги понесох добре, а като цяло имам диагноза вегетативна дистония и лека депресия. най-много ме мъчи безсънието - не мога да заспя, сигурно и вследствие на учестения пулс. От известно време съм в чужбина, тук смениха ми лекарствата-по-лека доза на бета блокер,лекарството за кръвното го махнаха, и лексилиум-лексотан-от 1,5 мг по едно сутрин и вечер. По препоръка на лекаря от България вземам е по една табл. денанксит сутрин. Въпреки че не живея за първи път в чужбина, естествено на моменти не се чувствам добре и ме наляга тревожност и тъга. Препоръчвате ли тук да намеря психиатър, съветът на кардиолога е такъв, въпреки че общуването поради незнаене на местния език ще ми е трудно, а трябва да живея тук 4 години.Ще се опитам да го науча, но за общуването с психиатъра е много важно да общуваш пряко и не е удобно да идва друг човек да превежда. Освен това от опита мми с тези лекарства нещо не съм склонна да експериментирам с такива тежки форми, от тях получавах много силни пристъпи на някакъв необясним страх, много тежко ми ставаше. Тук работата ми е по-спокойна, без стресови натоварвания, в хубава държава. Ще ви бъда благодарна за съвет и препоръки.
tomorrow

Мнениеот straxlivka » 29 Юли 2010 16:01

Здравете,
Аз съм жена на 23 години от Варна. Искам да Ви помоля ако можете да ми дадете координти на пситхотерапевт от гр. Варна , който се занимава с лечение на паническо разстройство и панически атаки, както и социофобия.
Благодаря Ви
straxlivka

Мнениеот t.todorov » 29 Юли 2010 23:03

t.todorov

Мнениеот ely » 09 Авг 2010 11:53

Това са координатите на моя психотерапевт,много съм доволна.
http://www.dr-petarnikolov.org/
ely

Мнениеот lileini » 30 Сеп 2010 23:07

Д-р Янева, малко по-нагоре във форума прочетох, че за Варна предложихте координати на психотерапевт. Племенника ми има подобни проблеми и започна лечение в болница при д-р Кожухаров, но той все още не е зависим и мисля, че има нужда по-скоро от психотерапевт, отколкото от много и неясни антидепресанти. Можете ли да ми препоръчате добър специалист във Варна? Ще Ви бъда много благодарна!
lileini

Мнениеот t.todorov » 01 Окт 2010 14:00

http://www.icp-bg.com/findpsyfrom-varna.php

Прегледайте внимателно визитните картички, тъй като не всички са психотерапевти. Успех.
t.todorov

Мнениеот Rallitta » 11 Дек 2011 11:19

Д-р Янева, здравейте!

Моят татко страда от дълбока депресия и напоследък ни е много трудно да се справим с проблема. Посещава психиатър във Велико Търново и вече 6-та седмица е на лечение с Ефектин, Ремирта и Зайпрекса (първите две седмици пиеше Лексотан но не му помагаше никак). Промяната в състоянието му бих казала е твърде слаба, на моменти дори незабележима. Много се тревожим и мислим, че посещението и при психолог би могло да е от помощ за него. Бихте ли могли да препоръчате добър психолог във Велико Търново?

Благодаря много!
Rallitta

Мнениеот user32 » 14 Дек 2011 16:28

Това дето ти е изписал лекарство на чайка фарма, само доказва, че не е добър специалист, принципно трябва да ти даде в началото от него една опаковка оригинален продукт произведен в САЩ, след което вече го взимаш безплатно по здравна каса, когато ти свърши, подобни медикаменти са скъпи, но се поемат на 100% от здравна каса и са много по-добри от българските лекарства които имат много повече в пъти странични ефекти ! По-евтините медикаменти са и по-слаби и по неефективни като цяло, смяна на лекаря в случая ще е правилното решение при теб !
user32

Мнениеот snji36 » 10 Фев 2012 18:29

Когато бях в БГ миналата
година ходих на лекар и обясних състоянието си то е стягане на главата
отстрани и оцат и понякога полочавам бодежи в главата,и всеки ден съм с
главоболие.другото което е имам стягане на лимфните възли ходих на
апарат за овиличени линфни възли и казаха че няма нищо това е на
нервна почва,обяснявам на невролога че полочавам трперене и страх като
трябва да ходя някъде ,за главоболието,за линфните възли за трудното
преглъщане ,за много раздразненото ми състояние и той ми изписа
ревотрил 0.5 мл.по съема за 3 месеца и така аз ги пих и за главоболое
МИГ -400 по половинка сутрин и вечер.тях ги пих 5 дена и после не.така
продължих с ривотрила до 3 м.Цвърших сичкото това което ми беше казано
чуствах се добре ,но сега отново същото от 4 ,5 месеца ,но нямам
повече от тези хапчета единствените хапчета които имам в момента са
ДЕАКСИТ 100 табл 2 кутии донесаха ми ги от ГБ но незнам дали да ги пия и
как се пият всъщност имам нужда от вашия съвет много ще съм ви
благодарна .Защото ходих тук на лекар и обясних за състоянието си и те
ми казаха че трябва да почивам да спортувам и да ходя на фитнес и ще
ми мине.аз не мисля че това е правилната диагноза,за нервното ми
състояние .Очаквам масия съвет БЛАГОДАРЯ ВИ !
snji36

Мнениеот karina123 » 14 Фев 2012 17:24

Здравейте,
аз имам по4ти същите симптоми като snji36 -болки в главата и ме болят лимфите.Всъщност не съм сигурна 4е са лимфи,само предполагам.Обиколих хиляди доктори,кръвни тестове си правих 2 за последните 3 месеца-нищо.Вси4ки ми казват 4е физи4ески ми няма нищо и проблема е в главата ми.
3 ехографии правих,минах скенер-и пак нищо-само 4е мен продължава да ме боли и ме тресат нервите- все мисля си 4е съм болна и ще умирам.
Ходих на психолог няколко пъти-ефект никакъв.
Ходих и на психиатър-изписа ми ривотрил,само 4е аз още не съм го запо4нала.
Не знам какво да правя ве4е съвсем ще се побъркам-продължавам да си обикалям по доктори и те все едно и също ми говорят-4е вси4ко е в главата ми.
В ужасна депресия съм-мъжът ми каза 4е ще се побърка с мене,на детето си не обръщам никакво внимание,по цял ден рева и си мисля какво ще стане ако умра.
Не знам ве4е какво да правя,към кого да се обърна-от4аяна съм
karina123

Мнениеот iwa » 16 Фев 2012 10:42

snji36 , към този сайт има търсачка, използвай я и ще намериш много статии които казват това което ти е казал и лекаря-спорта лекува нервното разстройство.Дори мисля тук ,четох ,че в Испания всеки лекар който поставя диагноза и изписва лечение е задължен към това лечение да препоръча и подходящ спорт.Подчертавам, независимо какво е заболяването, спорта се отразява благоприятното и влиза в схемата на лечение.А пък за психичните разстройства той е незаменим.
Обикновено Деанксита се пие по една таблетка сутрин.
iwa

Назад към Депресия, тревожност, стрес