Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
За лечение на различни тежки заболявания
Зеленчукът понижава кръвното налягане, помага и при кашлица
Или как да не се разболеем при работна среща
Възможно ли е да растат с различна бързина?
реклама

лекарства за шизфрения

Модератори: админ, консултанти

лекарства за шизфрения

Мнениеот angela » 03 Сеп 2008 15:36

Откривам тази тема,защото съм много притеснена дали това е най-подходящото лекарство за мий близък.Бих искала да се включат хора ,които имат опит с лекарствата за това заболяване ,бих искала да обменим информация,защото всеки ходи при различен лекар с различна степен на компетентност,някои дори са компетентни достатъчно,но не дават нужната информация за по-добро лечение.Ако някой се включи се надявам да започнем тема ,която би била полезна,да се намери най-подходящото лекарство с ваша помощ и с помощта на лекарите разбира се,без излишни експерименти.
angela

Re: лекарства за шизфрения

Мнениеот Д-р Янева » 03 Сеп 2008 18:14

За съжаление не може да се посочи лекарството с главно Л. При всеки е индивидуално, понякога се стига до смяна на два, три медикамента преди да се намери най-доброто. Единия от ориентирите за това кое е най-добро е водещата симптоматика при пациента, но това не винаги е валидно за ефективноста. Друг ориентир е т.нар. фармакогенетика. Ако в рода на пациента има и друг болен, минал по пътя на лечение и търсене на най-доброто лекарство и то е намерено, да се предписва на новозаболелия точно медикамента показал най-висока ефективност при другия близък. Това е така, защото както болестта, така и ефективността са генетично свързани. И накрая, все още няма лекарство което да лекува Шизофрения, целта е да се овладеят симптомите и пациента по нищо да не се отличава от останалите. Целта е медикамента да се понася добре с минимум странични ефекти. "Идеалното" лекарство трябва да покрива тези два критерия в някакъв приемлив баланс.
Надявам се да съм ви била полезна....
Д-р Янева

Мнениеот бари » 03 Сеп 2008 20:07

И все пак какво ще кажете за лепонекса,който го пия само при кризи/до сега два пъти по един месец през три години/и поддържащата терапия на депакин 200?
бари

Мнениеот Д-р Янева » 04 Сеп 2008 16:16

Аз също се доверявам на Лепонекс, особено когато нищо друго не е ефективно.
Д-р Янева

Мнениеот angela » 06 Сеп 2008 20:02

Искам да попитам какво ви е мнението за ЗИПРЕКСА,виждам по форумите ,че почти никой не я споменава.ЛЕПОНЕКС не сме ползвали .Има ли група на т.нар. по-силни и по-слаби лекарства .Например може да нямаш нужда от толкова силно лекарство и в толкова голяма доза,а да ти е предписано такова.След време организмът ти да се е приспособил към него и то да не е ефективно.Да при нас овладя ситуацията,изненадващо добре за мен специално ,и след като видях ефекта от предишните лекарства,просто не можах да повярвам как му подейства ЗИПРЕКСА.Няма забавени реакции,докато при предишните имаше.Единствено му се спи малко повече сутрин,но с едно две кафета,всичко е наред.Има нещо обаче което забелязвам-ако му поръчам нещо го забравя,като му припомня казва"о-о да,забравих" или е разсеян като му говоря и не ме чува(понякога стават тези неща).Това не е проблем за мен,просто ме интересува дали е възможно да е от лекарството и ако е така,то това значи ли че отшумява както сънливостта(ако не пие 1ден,само вечер ги пие,на сутринта чувства че се е наспал),или увреждат по някакъв начин мозъка и ще доведе до по-сериозни последствия.Каква е разликата между лепонекс и зипрекса,има ли по-нови лекарства?
angela

Мнениеот angela » 13 Сеп 2008 16:27

Д-р Янева,да права сте ,знам,за всичко което казвате и на мен ми беше обяснено така,но лично аз се интересувам за Зипрекса какво ви е мнението.Той се чувства добре от него и моето наблюдение е такова,пие го вече 3 год . заедно с конвулекс хроно.Отначало Зипрекса по 15 мг. и конвулекса от 500мг.по две хапчета ,от една година Зипрекса е 10мг. и конвулекс 1 хапче.Според лекаря трябва да ги пие още 2 год. в тази доза.Какъв е шансът да получи отново криза след това и как да я избегнем.Приема е досега без прекъсване,няма ли това да доведе до някакво увреждане на мозъка или това което се наблюдава е временно от лекарството.Каква е разликата с Лепонекса ,виждам че много хора го използват,аз не зная нищо за него.Диагнозата е параноидна шизофрения,втора криза ,първата беше по-лоша,с халюцинации,беше ми казал че са се появили като започна да пие Серакуела ,все пак го пи по-малко от един месец и според мен нямаше овладяване на болестта,изписахме го 2 седмици след като го приеха в болница иго пи още една след това.Страдаше от страх че го преследват ,че искат да го убият,че го подслушват с "бръмбари",постоянно беше в движение естествено пак влезе в болница,цялото гонене,влизане излизане от болници продължи 4-5 месеца.Получи се подобрение,но знаете какво дават по болниците ,изглеждаше толкова омаломощен и имах чувството че не може да мисли ,че не е тук,и сънлив,със забавени реакции.Халоперидол ,карбамазепин незнам още какво беше,някакво депо му изписаха после,беше много зле всъщност и от него.Така няколко месеца и го спряхме ,една година беше много добре и получи нова криза,вече знам за предшестващите признаци като ли че беше "дежа ву",аз се усетих ,но майка му не може да приеме че има нужда от лекарства,смята че са магии и загубихме много време .Признаците бяха че започна да пие не много но системно всеки ден,а иначе пие само по повод и по 100-150мл.,започнаха безполезни ходения насам натам и естествено реши да купува нож,при първата криза го носеше в себе си,не е проявявал агресия,напротив беше много предпазлив,казваше че го наблюдават когато сгреши за да го хванат.Не спеше или по-много малко,това също беше основен признак,без задръжки какво говори.Просто коренно нетипични неща,втория път нямаше халюцинации,като цяло беше поносимо добре и по бързо действахме 1,5-2 мес. от началото на моето усещане.Лекарят му изписа Зипрекса,пак друг лекар естествено.Моля кажете си вашето мнение.Ще очаквам отговора ви като мнение на компетентно лице д-р Янева ,а и на други лица в сходното положение Много бих искала да ми отговори и някой който ползва Зипрекса.
angela

Мнениеот kary » 26 Окт 2008 12:37

Само шизофрения ли лекува Лепонекса или се изписва и при други псих.заболявания?
kary

Мнениеот бари » 26 Окт 2008 21:49

Аз имам БАР.Лекувана съм с лепонекс по време на кризи.При това успешно.Веднага се повлиявам.През останалото време съм само на депакин 200.Поддържаща терапия.Много съм доволна.Успех!
бари

Мнениеот бари » 26 Окт 2008 21:51

Е,все пак е по-добре да ти отговори доктор ЯНЕВА!Много я уважавам!
бари

Мнениеот Д-р Янева » 27 Окт 2008 18:57

Лепонекс е от т.нар. атипични антипсихотични медикаменти, предписва се по преценка на психиатър съобрано определени симптоми не само при шизофрения.
Д-р Янева

Мнениеот anelia22 » 17 Дек 2008 11:28

Здравейте а Ксанакс дали е лекарство за такъв тип заболяване?? Виждала съм го в къщата на мой познат който видимо има доста проблеми с нервите-избухлив е и т.н. но според мен той по-скоро има шизофрения.Искам да разбера дали са му дали този Ксанакс заради нервността или е нещо друго.Вие как мислите д-р Янева???
anelia22

Мнениеот Д-р Янева » 18 Дек 2008 20:01

Ксанакс не е лекарство за шизофения а бензодиазепинов медикамент, подобно на диазепам, лексотан и т.н. има противотревожни и леко успокоителни ефекти.
Д-р Янева

Мнениеот hri100 » 05 Фев 2009 13:43

пия рисполепт.това добро лекарство ли е?
hri100

Мнениеот irra » 17 Фев 2009 23:32

Здравейте,
Имам братовчед, живее извън българия и се опитва да "пребори"шизофренията си.В момента е на клопиксол депо, но чува "гласове".Може ли да пие и някакво лекарство, което да му помогне или да намали хаоса в главата му?
irra

Мнениеот irra » 17 Фев 2009 23:39

За първи път съм във форума и може би въпроса ми е отправен към професиналист и по-точно към д-р Янева.
irra

Следваща

Назад към Шизофрения. Циклофрения. Психично здраве