ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
16 ноември – ден без тютюнев дим
Kак да избегнем неприятните мускулни схващания?
С колко ще намалим опасните емисии във въздуха?
Особено подходяща е за подсилване на имунната система

Мнение относно психично заболяване

Модератори: админ, консултанти

Simone199

Мнение относно психично заболяване

Мнение от Simone199 » 14 ное 2017 04:15

Здравейте!
Първо, искам да изразя своите адмирации към създателите и админите на този форум.
Второ, искам да разкажа за своето психологично и психиатрично състояние, както и да получа мнение, ако е възможно.
Реално не знам откъде да започна.
Млад мъж съм(под 30г.), а историята на заболяването ми е немалка(около 7г.), но по мое мнение е имало наченки в ранното детство(както и да е).Следвах в университет, но прекъснах заради проблемите си(успехът ми беше висок).
Основната диагноза, която ми е поставяна в течение на времето е депресия, но през последната година се сдобих с БАР.Основните лекарства, които съм взимал в исторически план са Ципралекс, Есцитил, Прозак, Тритико, Мерсинол, Флуанксол, Рисполепт(отвратително лекарство), Зипрекса, Абилифай, Клонарекс, Неуротоп и Конвулекс..С една дума тази година на два пъти ме диагностицираха с БАР в ЦПЗ. И двата пъти постъпих доброволно, но вторият път отидох сам(по препоръка на личната психиатърка поради суицидни намерения)..По време на първата хоспитализация ми бяха изписани Абилидщфай-1 сутрин, Неуротоп Ретард- по 1 сутрин, обед и вечер, Зипрекса -1 вечер и Клонарекс-1 вечер. Всичко на всичко 6 хапчета на ден.. Спях много, нямах сили дори да измия чиниите, потиснато настроение и много други неща..
Епикризата, която ми дадоха 1-вия път беше написана много несвързано.. Същото нещо го каза и личната психиатърка.. Стана така, че изпаднах в много остър депресивен епизод с моменти на разведряване, спрях всички хапчета самоволно и възстанових приема на антидепресант, което ме подобри, но има някои детайли.
Ще прескоча втория си престои в ЦПЗ и ще опиша настоящата си ситуация, подчертавайки, че знам, че вероятно нещата се "клатят" в психиатрично отношение. Но вече имам съмнение, че това май не е БАР, а нещо повече(дано да греша).
По мои наблюдения са налице следните симптоми:
-леко приповдигнато настроение(понякога);
-късно заспиване, но сънят е с нормална продължителност(последните десетина дни);
-наличие на мисли, че съм олигофрен, както и понякога започвам да се псувам на глас с тези изрази;
-започване на различни неща, от които впоследствие се отказвам(учене на езици, изучаване на книжлета по право, икономика и тн.н.;
-наличие на нервни изблици(викане, псуване-няколко пъти по няколко минути);
-обща суицидни мисъл.. реално аз не виждам друг изход от ситуацията, в която се намирам, но в момента не съм с депресивно състояние;
-на няколко пъти си обърках пътя от търговския център до нас(отдалечени едно от друго места, но все тая.. преди не ми се случваше подобно нещо);
-наличие на глупави, нелогични, прибързани постъпки(немалко, но и немного)..да го наречем недобра организираност от време на време ;
-това не знам как да го обясня.. ако чуя някой да изрича думата "олигофрен", ще го свържа със себе си.. вероятно не е за мен. но аз се възприемам като такъв поради много причини;
-наличие на пулс над нормалното(101 удара-рядко, ама...);
-може би на няколко пъти ми се е случвало, когато трябваше да отида до конкретни отдалечени места (по логични причини)да имам недостатъчно правилно ориентировъчно поведение, без значение че не познавам районите.;
-паметта, свързана с усвояване на информация считам, че е доста добра, но за краткосрочната май не съм много сигурен(случва ми се понякога да забравям къде съм оставил дистанционното преди 2-3 минути( не е често, но това е някакъв симптом)..
През 2014г. в резултат от спиране на антидепресанта страдах от загуба на памет, което направо ме влудяваше.

От друга страна, нямам нито халюцинации, нито мисли, че ме следят и преследват, нито такива врели-некипели..
Единственото, което знам, е че имам някакъв проблем, а вероятността от шизофрения ме притеснява доста.

Какво е вашето мнение?

fantagiro

Re: Мнение относно психично заболяване

Мнение от fantagiro » 14 ное 2017 10:01

Когато в 1 през нощта ти блъскат по прозореца и знаеш, че тези особи са дърпали момичета, няма как да изключиш това мислене от инстинкта си за самосъхранение.
Промените в настроението ти са в зависимост от това за какво си мислиш. Няма безпричинна промяна на настроението.
Трябва ти терапевт, за да спреш да се взираш толкова в миналото.
Тези пари, които си щял да заделиш за семестри... ги дай за практични курсове. Аз съжалявам, че не съм направила така, но надали някой от родителите ми би ме чул дори да ми беше хрумнало. 1 нещо да знаеш, но да си професионалист в областта.
Голям коктейл от лекарства?!
Да забравиш това онова е нормално. След като при прибирането мислите ти са били другаде. Просто трябва щом прибираш нещо важно да го правиш съзнателно.
Загуба на памет... за несъществени неща.
Или през цялото време на хапчета си спал и си имал чувството че нищо не помниш. А ако нищо не се случва евентуално някой сън да помниш само.
Пушенето в умерено количество е полезно. :P

fantagiro

Мнение от fantagiro » 14 ное 2017 10:11

Посттравматичен стрес с реене в миналото. Ситуации, които трябва да се обсъдят с терапевт за да добиеш нов поглед и да затвориш тези "страници"

fantagiro

Мнение от fantagiro » 14 ное 2017 11:42

ПА, обсесиите какво са? Не са ли пак взиране в миналото? Психозите?
Така доказах наличието само на ПР. Всъщност.
Веднага някой ще плесне диагноза окр плюс па, бар прюс па... аз бих казала ПА плюс ритуали па плюс психози, които са много опит, но неприложим за ситуацията...
Старчески домове трябва. И рехабилитационни центрове. Не психиатрии.

Simone199

Мнение от Simone199 » 15 ное 2017 19:55

Благодаря за отговора, Фантагиро!
Всъщност психиатричните заболявания са като една мозайка с преливащи един в друг цветове..Прави ми впечатление, че много често специалистите се колебаят в диагнозите на хората, а колебанието е несигурност, а несигурността е характерна за философията, където има въпроси, но няма абсолютни отговори.От което следва, че психиатричната преценка е философска преценка нерядко.
Единственото категорично нещо са промените в биохимични баланс на мозъка(серотонин, допамин, адреналин, кортизол, мелатонин и тн.н.)..
При мен ритуали няма, нито каквито и да било други компулсии, докато обсесиите имат малко по-сложен характер(все тая).
От друга страна, при мен настъпва една криза на идентичността.
Преди да попадна в клопката на психичните заболявания моята личност е била една. В резултат от болестта параметрите на личността се изменят доста, а с прием/след прием на лекарства имаме вторична промяна...
Обяснено простичко: Аз(1)-преди болестта.. Аз(2)-в активна фаза от болестта..
Аз(3)-в състояние на ремисия.. Кой съм аз в действителност? Това е въпрос, който се отнася до всички ни.. Дали ние в резултат от приема на лекарства сме реалното НИЕ.

fantagiro

Мнение от fantagiro » 15 ное 2017 21:06

Simone199 написа:
15 ное 2017 19:55

Единственото категорично нещо са промените в биохимични баланс на мозъка(серотонин, допамин, адреналин, кортизол, мелатонин и тн.н.)..

От друга страна, при мен настъпва една криза на идентичността.
Преди да попадна в клопката на психичните заболявания моята личност е била една. В резултат от болестта параметрите на личността се изменят доста, а с прием/след прием на лекарства имаме вторична промяна...
Обяснено простичко: Аз(1)-преди болестта.. Аз(2)-в активна фаза от болестта..
Аз(3)-в състояние на ремисия.. Кой съм аз в действителност? Това е въпрос, който се отнася до всички ни.. Дали ние в резултат от приема на лекарства сме реалното НИЕ.
Те не могат да измерят нивата на серотонин и допамин директно. Тоест допуска се, а не че е 100% доказано.
Доколкото какво е аз... ами към 7-8хил.поста имам на тази тема. :P Сформира се в детството и е някаква уникална смесица/отражение на средата. Средата могат да бъдат и книгите. След определена възраст постепенно се учиш средата да не ти влияе. Ако искаш. Ако не... не се променяш.
Аз като аз разбирам... когато си се представя едикак си, да се чувствам добре.
Появата на тези кризи е пречка човек да изгради самоувереност. А сигурно нея психиитата наричат идентичност. Поне аз това разбирам.
Същевременно на времето за един захлюпен ми беше жал, че хем забит, хем умен :P , колежките ви казаха, че съм нямала идея колко е надут. Знаейки, че ако бях сама и някакси пак минех през криза и стигнех до ремисия, бих се затворила не от подтиснатост, а защото много малко хора се вълнуват от сериозни теми, когато се събираме. И ми казват, че все на сериозни теми налитам. Ами... то и мен ме дразни вдървеността, която се предполага на 35, но повече ме дразни ако трябва да говоря за времето. Тоест.. пак вид високомерност.
Нямам идея как да изградя външна самоувереност. Аз съм малко бита карта. На нищо не приличам вече.
И други на нищо не приличат, но това не им пречеше да са добри в работата си.... и все пак... ама аз наистина рисувам хубаво.
:P
Бих била хубав програмист или дори... как се наричат тези, които правят конфигурациите?
Просто нямам къде да реализирам потенциала, който имам. Или нямаше къде и как.

Единственото, което ме притеснява е, че си изпил много хапчета и нямам представа колко са променили веществата в мозъка ти. Нямам и представа къде са границите на агресията ти. Аз имам достатъчно кризи, за да знам, че на човек не мога да посегна първа по време на криза дори.

За краткосрочната памет:водя си дневник. Пиша не повече от половин страница... но е достатъчно, за да усетя подобрение. Пиша датата, което не позволява да изгубя кой знае колко представа кой ден сме.

При мен е малко по-различно. Малката на 21 хвана стрептококи. Има едно прокашляне, което ме притеснява. Докторът й би ваксината. Няма температура, но й чувам леко пресипнал на моменти гласа. Мен ме влудява това, че докторите си карат по схема, мъжът ми... за него това прокашляне било нормално, но като го питах що голямата не го прави - мълчи. Сега открих от какво било кръвотечението от носа - прочетох упътването на физиологичния разтвор/натриев хлорид/. Ами моята хубава педиатърка що не се е сетила толкова години?!
Омръзна ми да се налага да съм лекар като съм без образование. При все, че се идентифицирам преди/след първа криза като любяща майка... това не е ли достатъчно основание за гняв.
Както и да се държа пред лекарите, те не биха променили подхода си. Остава да продължа да се вживявам в ролята на д-р Георгиева.

fantagiro

Мнение от fantagiro » 15 ное 2017 21:53

Още нещо, което обяснява тази първичност по време на криза: терапевтът ми беше писал, че човек не си обяснява любовта, докато не стигне до депресия и терапевт. Тогава се налага да си я обясни и преименова на преносна невроза.
Тоест... е нормално да се държа лудостно като всякакво държание не променя средата. Но тъй като и този опит води до задънена улица, се налага да направя инстиктите си напълно съзнателни действия.
Не знам как ше ми се получи без да направя депресия, че знам кой е проблемът на дъщеря ми, оправя се бързо, но няма кой да приеме всичко това присърце и да ми помогне. Поне да проверя дали съм права. Мъжът ми се съгласи ваксината да я бият понеже му било писнало всеки път да ходи до лекаря.
И

fantagiro

Мнение от fantagiro » 15 ное 2017 23:00

Освен това тогава, когато затвориш тези "страници" на миналото, съвсем/почти/естествено ще ти се възстанови концентрацията. Което обяснява пък защо след един инцидент аз загубих способността си да запаметявам бързо уроците си. Постоянно се връщах към него и се самообвинявах.
Успокоих се напълно. Благодаря ти.

Отговори

Върни се в “Шизофрения. Циклофрения. Психично здраве”