ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Как искрицата в секса се превръща във вечен огън?
Анаболните стероиди са свързани с мъжкия тестостерон
Преувеличават ли мъжете в страданията си
Защо даряването носи повече щастие от получаването?

Системна злоупотреба със СЪНОТВОРНИ- симптоми на деменция?

Модератори: админ, консултанти

Изгубена

Системна злоупотреба със СЪНОТВОРНИ- симптоми на деменция?

Мнение от Изгубена » 02 фев 2015 14:21

Здравейте, отчаяно се нуждая от съвет.

На 26 години съм. От 3-4 години насам имам проблем със съня и пристъпи на някаква тревожност от която не можех да заспивам. Естествено отидох на лекар и ми изписаха сънотворни за справяне с проблема. И така започна бавната агония и и как си навредих страшно много. Може би няма връщане назад. Ще започна от самото начало...
Системно започнах да ги пия и това в продължение на 2 години. Хапчетата се казват Gerodorm. Ясно е , че ги пиех не под лекарски контрол , а сама си купувах отново и отново с една и съща рецепта....Пристрастих се. Имах натоварено ежедневие учене, стажове и си казвах е сега не мога да ги спра трябва да се наспя и пиех хапчето всяка вечер. В последствие започнаха да не ми действат будех се рано сутрин към 4 часа и не можех да заспя. Увеличих ги на 2 всяка вечер. Сега осъзнавам , че буквално съм се упоявала. Започнах да не се чувствам добре и през деня. Бях напрегната, раздразнителна, даже бих казала прекалено самоуверена и в същото време се изолирах от хората. И така ден след ден...не работех. Стоях си вкъщи. Но това сякаш не го осъзнавах като проблем. Бях в едно състояние на постоянна еуфория и задоволство от себе си. Сигурна съм , че това неадекватно състояние беше поддържано от хапчетата. Аз буквално се дрогирах. Това са жестоки химии, които ти промиват съзнанието. Усещах , че имам някакво вътрешно напрежение, постоянно. Не се чувствах спокойна , а постоянно напрегната и нервна. Започнах да не изпитвам удоволствие от дребни неща...и така в продължение на година живеех ден за ден...и си пиех вечер хапчето. Не знам каква химия има в тези лекарства , но така замъгляват съзнанието, че е страшно само като си помисля на какво заприличах. Отслабнах много.
И така докато не започнах работа и стреса ми дойде в повече..аз не можех да заспя и естествено увеличих хапчетата..пиех по 3-4 не помня вече какво правех...сутрин ставах и не можех да мисля...но отивах на работа и пълен блукаж. Мислех си , че е защото е нова работата докато свикна...е не. Увеличих хапчетата. Изпаднах в сериозна депресия. Но не спрях да ходя на работа. Там не се справях ...бях със забавени реакции и истински ужас не знаех какво става с мен. Но през цялото време аз не допусках , че съм под сериозно влияние на химията, а че е стрес от новата работа. Плачеше ми се...и не знаех какво да правя. Отидох на психолог, но той не разбра какво се случва с мен...реши че съм под стрес въпреки , че му казах че бия хапчета за сън.
Така в продължение на три седмици аз все повече затъвах и затъвах не знам как не ме уволниха. Аз там нищо не правех само гледах монитора забила и не мислеща...Страшно е само като си го спомня...След 2 седмици агония и мъчение да свикна с работата аз казах , че имам здравословни проблеми и спрях да ходя. Това се случи след последната вечер в която вечерта изпих 4 хапчета и сутринта се събутих в 4 часа и още 2 изпих....как не съм изпаднала в кома и не съм умряла след такова тровене не знам.
Прибрах се в родния си град при семейството ми и ги спрях рязко след тези 6 наведнъж. Това се случи на 3 ноември 2014г. През следващите 2 седмици бяха кошмар. Абстинентния период беше ...не мога да го опиша просто някакъв кошмар. Само , който е преживял такова нещо може да ме разбере--не спях 3 вечери подред, сънувах кошмари, дезориентация, паника, ужас, треперене, леки гърчове, студ в душата...Не отидох на лекар , защото не исках да ми изписват повече лекарства. Реших , че в изолация вкъщи сама ще се справя с проблема и просто ще отшуми. Най-страшното беше болката в главата и постоянното пропукване в ушите...Да физическото пристрастяване премина след наистина големи мъки, но психиката ми се срина тотално.
Аз станах неадекватна, не мога да мисля, бавна съм, занемарих хигиената,неориентирана съм, страхувам се да говоря с хората, изпитвам постоянно страх и ужас от всичко, не мога да се справям дори с ежедневни битови дейности. Треперя...осъзнавам , че съм в тежка депресия , но не е само това...аз не съм със съзнанието и мислите си. Постоянно забравям и не помня много неща...имам проблем с краткосрочната памет. Вече три месеца откакто не пия тези сънотоворни, но живота ми е истински ад. Нямам социален живот изолирах се от всички, но аз дори не мога нормално да говоря.
Не е самовнушение , че имам форма на деменция...страх ме е , че ще остана така ..аз съм на 26 год. Завърших магистратура..искам да градя кариера, а даже не мога да се справя да отида до магазина...СТРАШНО Е...погубих се самата себе си. Не ми се живее , не искам да живея по този начин...
Дали има шанс за мен..това увреждане на мозъка дали е необратимо?
Боли ме ..страшно много, че съсипах младостта си и живота си.

д-р Цончев

Re: Системна злоупотреба със СЪНОТВОРНИ- симптоми на деменци

Мнение от д-р Цончев » 04 фев 2015 09:30

До колкото знам няма такова нещо. Дори и да има злоупотреба на тази възраст не може да се говори за деменция и подобни.

fantagiro

Мнение от fantagiro » 04 фев 2015 11:18

Ако съдя по себе си, когато преодолееш депресията, и проблемите с краткосрочната памет ще намалеят и може би изчезнат.
Пример с мен, преди около година и нещо, забравях коя дата сме, кой ден от седмицата, откакто дъщеря ми тръгна на училище, може би веднъж или два пъти се заблудих, когато понеделник беше почивен ден, че вторник е понеделник и толкова. : ) Но това може да се случи и на нормален човек, когато е натоварен, или когато е сънен....
Плашеха ме с проста шизофрения, а аз бих могла да кажа, че преодолявайки най - сериозната част от своята психоанализа, свързана с неприятни спомени, капацитетът на мозъка ми се увеличава постепенно и май че мога да поемам нова информация. Не съм проверявала, но важното е, че най - важното не съм забравила.
: )
Няма как да нямаш проблеми с краткосрочната памет, при условие, че животът ти е монотонен в момента. Кво толкова да помниш, момиче?! :P

Ако можеш, опитай с психотерапевт, а не с психолог.

И без хапчета може, твоят случай ми се струва лек - нервен срив от претоварване и може би някакви заложени стремежи за съвършенство от родителите. Но това е поправимо, на 26 си. Имаш време да се справяш и да градиш кариера.
Пушенето в умерено количество е полезно. :P

Изгубена

Re: Системна злоупотреба със СЪНОТВОРНИ! бензодиазепините

Мнение от Изгубена » 04 фев 2015 15:04

Да..може и да не е точно деменция...постоянно чета в Интернет какво е влиянието на бензодиазепини върху психиката и за страничните ефекти. ( като не съм чела навреме сега си плащам жестоко:(
На 99% от страничните ефекти аз ги преживявам :(....три месеца след спирането на сънотворните!!! Ужасно е... имам чувството , че този кошмар няма да свърши никога...а така не се живее нормално. Близките ми вече не знаят какво става с мен...
Искам да разбера дали има хора , които са минали през това..и дали въобще може да се възстановя напълно?

Само да ги прочете човек звучи страшно, а когато наистина ги чувстваш всикчи заедно е направо ужасяващо...губиш смисъла да живееш :(
"Дългосрочните ефекти от употребата на бензодиазепини могат да включват когнитивно увреждане, както и емоционални и поведенчески проблеми. Възможно е при хроничен прием на бензодиазепини, спадащи към седативни, сънотворни и анксиолитични [противотревожни] средства, да се появят:
• чувство на смут
• затруднение в конструктивното мислене
• загуба на сексуално желание
• агорафобия и социална фобия
• увеличаване на тревожността и депресията
• загуба на интерес в развлекателни занимания и интереси
• неспособност да се изпитват или изразяват чувства
• гадене
• главоболие
• виене на свят
• раздразнителност
• летаргия
• проблеми със съня
• нарушения на паметта
• промени на личността
• агресивност
• невъздържаност
• нарушена концентрация
• сексуална дисфункция
• генерализирано когнитивно увреждане, включително продължителното внимание, вербалното обучение и памет, както и психомоторните, визиомоторните и визиоконцептуалните способности
• импулсивно, агресивно и насилствено поведение
• налудности и халюцинации
• променено възприятие за собствената личност, за околната среда и взаимоотношенията и връзките с другите хора"

fantagiro

Мнение от fantagiro » 04 фев 2015 15:34

Ами аз съм пила, максимум може би три месеца беше
Да, като прочетох страничните ефекти и съвсем се ужасих. Значи... имам голямо желание да хвана психиатрите без разширение .психотерапевт и да помета пода с тях!
Всеки един симптом, който имам, прочитам като страничен ефект в посоченото от Изгубена. И в такъв случай, не е вярно, че са нелечими, хапчетата ги правят хронични и нелечими.
Човек да се запита защо въобще се изписват като те страничните им ефекти са си цяла болест!
Като чета, то си е едно описание на биполярното разстройство направо. :P
Или БАР като следствие от посттравматичен стрес, нетерапевтиран и задълбочен с употребата на хапчета повече отколкото е необходимо. Това е моето заключение. В такъв случай може да се каже, че и простата шизофрения е в резултат от хапчетата.

Моят съвет е да потърсиш психотерапевт.
Не вярвам в теорията за генетичния произход на психичните болести. На теб, на мен, на всички болно ни е мисленето. А то се оправя с разговори с някой, който разбира от тези неща.

Изгубена

Мнение от Изгубена » 04 фев 2015 15:49

Благодаря ти сърдечно за отговорите.

След като ги спрях..естествено аз се изолирах от света, но и за посещение при психотерапевт не исках и да става дума, защото ме е страх , че отново ще ми изпише някоя гадост за промиване на мозъка. Но колкото време минава, тези странични ефекти не отшумяват...това си е живо мъчение...
Мислиш си по-добре пак да пия някой антидепресант..срещу агонията, която изпитвам, но после осъзнавам , че това е един порочен кръг от който няма излизане :(

Постоянно се самообвинявам как можах да си причиня такова нещо, мразя лекарите , и аптекарките които съвсем лесно ти дават тази отрова.

Много е важно да попаднеш на подходящ специалист. Защото съм ходила при няколко и всички ти изписват химията...това знаят и това правят с лекота.

Друг е въпроса и за солидните такси , които вземат...

fantagiro

Мнение от fantagiro » 04 фев 2015 15:57

:P Да не си се лекувала чрез някой енерготерапевт?

Ами и мен таксите ми бяха проблем, но... като имам предвид, че всеки трябва да яде, няма начин да няма такси.
Дано в закона в най - скоро време да залегне и някаква клауза, която донякъде да защитава пациентите от проточване на психотерапевтичния процес, което не знам как ще стане, след като в много случаи всичко е индивидуално.
Той и този психотерапвет, който ме издърпа от това състояние по един интересен начин :P , не спря да ми повтаря:"Пий си регулаторите на настроението" :P и така до момента, в който от бъзик на бъзик се усетих, че той самият може да бъде ама много, много подходящ регулатор на настроението за моята влюбчива натура.
Никой не може да те задължи да пиеш хапчета, все пак не си някой рецидивист, а жена с депресия.
:P
И аз минах през такъв период, даже още и още понякога се надсмивам на себе си как можах да го допусна, но... Взе да ми минава. Случилото се, се е случило, няма как да върна времето назад.
Като мине известно време, би трябвало да свикнеш с грешките от миналото.
Просто може да заявиш на психотерапевта, че желаеш първо да опиташ без хапчета и след това като краен вариант да започнеш да вземаш.
Много е важно да се храниш редовно и да спиш. Няма как да спиш добре гладна.

zxc

Мнение от zxc » 10 фев 2015 19:39

Като гледам медийните изяви на Кауин Терлийски, който се хвали, как злоупотребявал с бензодиазепини и алкохол, май е вярно, че перманентно уврежда съзнанието. От него вече не ставало психиатър, затова пишел книги за болестта си. Една, две, три, .... книги, и редовни обиколки из медиите.

fantagiro

Мнение от fantagiro » 10 фев 2015 20:31

Я прати на линкове, да прегледам. Ще се окажа права, че психиатрите без разширение .психотерапевт са си фармацевти, но също и потребители на хапчета. Като се сетя за моята първа... надали не вземаше успокоителни.
Аз не пия бензодиазепини. И алкохол... от началото на януари имам цяла неразбутана бутилка мента. :P
Пила съм само веднъж или два пъти от другата бутилка, останала преди нова година.... и със сигурност нямам проблеми с алкохола.
Мен ще ме оправи порасването на децата и почването на работа, това, че не съм се реализирала ми е най - голямата болка : ).
А той може и да е депресиран, защото никой вече не чете. И как ще чете някой, след като сигурно 90% от статиите, не неговите специално, а като цяло, са напълно безмислени, лъжливи... Особено тези "Как да" или тези от типа "Себепознание". Въобще, повечето от списанията и вестниците, които са на пазара, могат да служат само за разпалки на дървата в камината.
Да не споменавам, че и аз съм давала съвети. :P :P :P :P
Мене ме вдигна на крака това да се доверя на някого. ХИхих, защо не и на половин България полуанонимно. :P :P

Ivdd

Re: Системна злоупотреба със СЪНОТВОРНИ- симптоми на деменция?

Мнение от Ivdd » 15 юни 2015 17:28

Здравейте,
Баща ми е с диагноза БАР, която до края на миналата година се контролираше горе долу успешно с Пароксетин. Към края на миналата година, лекуващият психиатър му предписа нов вид АД, защото според него организмът вече е привикнал към Пароксетин и лекарството няма ефект. Започнаха чести паник атаки, след въвеждането на новия АД и така до края на март, когато го приеха в болница; Престоят в болницата беше около месец и половина; Няколко пъти му смениха терапията; Установиха и че е прекалявал с употребата на Лексотан и Ксанакс, поради което го лекуваха и от тази зависимост; Изписаха го Май месец на Золофт. Един месец вече приема Золофт, но към момента няма никакъв ефект; Не желае да излиза, страхува се от всичко, не иска и телевизия да гледа; постоянен негативизъм. Оплаква се от безсъние, главоболие и соматични болки в корема;
Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем, моля да ми препоръча психиатър в София, който би могъл да помогне, или съвет как да се постъпи в такава ситуация;
Благодаря ВИ!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 17 юни 2015 19:22

София, ул. "Дунав" № 22
0888 71 98 19 - д-р Цуракова
Можете да се представите от мое име.

Ivdd

Мнение от Ivdd » 17 юни 2015 22:02

Благодаря Ви Д-р Цончев!
В момента търся правилния подход към него, за до го убедя, че има нужда от нова консултация с психиатър.
Имате ли представа дали има психиатри в София, които предлагат домашно посещение при болния?

bisa75

Мнение от bisa75 » 19 юни 2015 19:20

iskam da popitam niakoi pil li e olfrex dulgo vreme i ako e ima li efekt

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 21 юни 2015 14:09

Аз лично не познавам такива, но доколкото знам се ходи при тях,т.е.убедеността на човека че трябва да отиде при психиатър е част от "програмата"...

kalafiri

Мнение от kalafiri » 23 май 2016 14:10

Тая тема не е за тоя подфорум, ама неисе...

Ами, кВо да кажем, синдрома НДСВ, поредното доказателство за тоталната неграмотност, некадърност и профанизъм на "професора- доктор" Божидар Финков, които след като почти 40 години всички бензодиазепини се продаваха свободно в България, през 2002, се направи на по католик и от папата, и направи БГ едионственатъа страна в ЕС, където са на специална зелена рецепта, на която пише - "наркотуични в-ва"!
ВСИЧКИ, обаче без един, - ГЕРОДОРМ-а, защо точно него, тва трябва да каже тои, ама няма да може щото вече гние под земята.
Точно ГЕРОДОРМА-а е възможно наи-лошия избор, защото е кратко деистващ хипнотичен бензодиазепин. В цял свят вече знаят, че по-кратко деистващите бензодиазепини се спират по-трудно и правят по-тежки абстинентни кризи, но понеже при нас всичко е наопаки и тука не трябва да правим изключение.
Иначе по твоя казус, не бои се, бензодиазепините НЕ причиняват перманентно мозъчно увреждане. Това не е Деменция, а Антероградна Амнезия.
Ако успееш да издаяниш поне 1 годинка после нещата почват да се подобряват.

Отговори

Върни се в “Шизофрения. Циклофрения. Психично здраве”