ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Природната дарба на светулката влиза в широка употреба (видео)
Инфекцията засяга най-често деца между 5 и 15 годишна възраст
Пийте чай от джинджифил

Страдах от биполярно шизотипно разстройство

Модератори: админ, консултанти

fantagiro

Re: Страдах от биполярно шизотипно разстройство

Мнение от fantagiro » 08 фев 2015 12:23

Да разбирам ли, че не си разчитал на никого 100% -во за помощ в живота, преди да направиш криза? Защото горчивата истина е, че първият човек, на който вътрешно съм се доверила изцяло през целия си живот е психотерапевтът, за който говоря и след това заради него на втори психотерапевт, че няма да ми направи нищо лошо. И аз не знам как да го обясня точно. Един вид, илюзорно, да почувствам някого като своеобразна морална защита.
На мене и досега ми е трудно да помоля някой чужд човек за помощ.
"Не ти се хленца". Абе, от време на време е хубаво човек да се оплаче, но по възможност не тук. :P Аз го правя, въпреки че вече съм в пълно съзнание, просто, защото вече не остана почти нищо пикантно за разправяне, а също и при мен е по- скоро споделяне на изводи, резултати от своеобразните експерименти със себе си, които правя.
Има един термин емоционална интелигентност, май беше от позитивната терапия, но със сигурност термин, въведен от легитимната психотерапия. Да осъзнаваш кога как се чувстваш, кое те кара да се чувстваш така и кое ще те накара да се чувстваш по - добре, е равносилно на стабилизиране, а защо не и излекуване.
Хубаво е да се изразяваш как се чувстваш. Опитай на лист, вкъщи.
Имаш ли някакви влечения към изкуството?
Пушенето в умерено количество е полезно. :P

fantagiro

Мнение от fantagiro » 08 фев 2015 13:42

А хапчетата може да не развиват зависимост, но променят химичния баланс в мозъка, което май е равносилно. Докато се изчисти организмът от тях, минават месеци, не знам колко точно. Обаче не те съветвам да ги спираш на своя глава. На мен ми беше трудно, но все пак аз не ходя на работа и имаше възможност да се оставя на настроенията си, докато се стабилизирам. Не те съветвам да ги спираш, защото на всеки склонността към агресия е различна. Това се решава най - добре с психиатър. Аз познавам себе си достатъчно добре, затова и рискувах.
Трябва да изразходваш някъде физическата си енергия. Понеже насъбрах достатъчно материал :P , смея да твърдя, че организмът се задвижва от навици. Щом дълго време си работил физическа работа, организмът е свикнал с нея.
Също така, аз пък съм склонна да се докарвам до изтощение. Това е години наред, особено с майчинствата. Затова в един момент като спя няколко дни повече, после "пощръклясвам" и не ми се спи. :P
Сега, успях, от известно време да си налагам максимум в 00ч. -01ч. да съм в леглото - заспала. :P
6 часа сън са ми долу - горе достатъчни.

angel_SS

Мнение от angel_SS » 01 мар 2015 19:14

Бях много озадачен,когато миналата седмица ми поставиха диагноза БАР.Лекуван съм 15 години за Рекурентна депресия.Никога не съм изпадал в мания.Само депресия.Преди 12-13 години имах някакъв вид атипична депресия.Спях по 20 часа и нямах сила да извървя 10м(като се има предвид,че преди това вдигах 100кг от лежанка).От 2 години съм в обратната фаза-не можа да спя.Започна да ми нстава лошо и да ми се вие свят от антидепресантите.След 15 години яко зобене с АД сега се налага да ги спра.А съм в адска депресия.Направо завиждам на тези,които имат манийни епизоди.Поне се кефят.На мен това не ми се е случвало.Нито пък съм изпадал в някакви агресивни състояния,конфликти,караници.Нямал съм такива моменти.Докторите казват,че имало около 12 вида БАР.Как пък уцелих най=шибания вариант бе,мамка му. :oops: Дали тук ще намеря себеподобни(т.е. с подобни симптоми)?

DanielED

Мнение от DanielED » 02 мар 2015 03:36

Ако не си изпадал в мании, как са ти поставили диагноза БАР? А и манията при БАР трае малко, около ден, после цял месец депресия, после един ден мания и после пак същия цикъл...нещо от сорта. Не съм много запознат с БАР, но ми беше интересно поставянето на диагноза БАР, без симптоми на мания.

angel_SS

Мнение от angel_SS » 03 мар 2015 15:04

И аз бях много учуден.Но двама професори независимо един от друг потвърждават едно и също.Казват,че при мен маниите или се смесват с депресия,или са хипомании.При тези хипомании обаче нямам повишено настроение,единствено безсъние и супер голяма енергия-не спя,ям малко,а пък мога да вдигам тежки щанги нон-стоп без да се уморя.Това обаче по-скоро ме тревожеше,отколкото да ме ентусиазира.Щото на тялото и нервната система им трябва и почивка.Бях станал 70 кг.(сега съм 90).При мен се оказа,че антидепресантите вече ми действат с обратна сила-депресират ме и ми е лошо от тях(след 15 години зобене с почти максимални дози!).Сега ги спрях и минавам само на литий и Ламиктал.Чувствам се обаче все още зле-много ми варира настроението-в рамките на няколко минути се сменя.Ту съм добре,в добро настроение,ту всичко изчезва и започват страхове,паники,депресии.Дано с времето се нормализират нещата.Между другото антидепресантите ми подтискаха страшно много либидото.С месеци не ми минаваше мисълта за секс.Сега като ги спрях и като се отприщи един нагон-леле майко.Сега това ми е мотивацията.Трябва обаче да поотслабна с малко спорт,че съм заприличал на прасе от стоене и лежане.

DanielED

Мнение от DanielED » 03 мар 2015 15:45

Сега ги спрях и минавам само на литий и Ламиктал.
Ламиктал и Литий? Защо така ги смесват и двете? И двете са стабилизатори на настроението.

angel_SS

Мнение от angel_SS » 03 мар 2015 20:16

Ламиктала лекува депресията при БАР.Лития е уж да регулира норадреналина,а в по-високи концентрации и серотонина.Има една група от психиатри,които отричат терапевтичните ползи на Лития.Ако питаш някой по-млад психиатър,не може да ти каже нищо за Лития.Аз съм взимал литии(3 х 300мг) 10 години заедно с Тифаксин(4 х 75мг),но го спрях миналата година.Сега го пия от 6 дена(2 х 300мг) и Ламиктала постепенно го увеличавам до 100мг/ден.После ще видим.Трябва да си направя изследване за литии.Дано се пооправя от тези лекарства,че вече съм на ръба.Дано не ми добавят някакви гадни антипсихотици,че от тях ми става страшно зле.Писна ми от лекарства.Свързах се с една хомеопатка от София,която провежда една нова терапия-Детокс терапия се казва.Целта й е да изчисти организма от токсичните остатъци от лекарства,ваксини,вредни храни и т.н.Терапията обаче не може да се прилага при смяна на медикаменти,какъвто е моя случай.Дано и от там да има някаква полза.

aleks95

Мнение от aleks95 » 28 апр 2015 05:07

Моля прочетете моето преживяване. Нека ви споделя как се оправих. Най-главното е че аз съм вярващ човек и вярата в Господ ме е крепяла в много трудни моменти и единствено Господ ме излекува. Така че който си мисли че няма надежда отново да се почувства жив и с бистър разсъдък нека се моли за помощ у дома на леглото на спокойствие затворен в стаичката си и да има надежда и ще успее! Ако някой има нужда от помощ или подкрепа нека ме потърси по скайп: aleks.todorov32323 и с удоволствие ще го подкрепя!
Сега да кажа че и аз имах същите ужасни симптоми като повечето коментирали. Но 1вата крачка е да осъзнаеш проблема си и да познаваш настроенията си. Започнах да осъзнавам че нито манията ми харесваше (това превъзбудено и неспокойно състояние), нито депресията, имах 2 различни "аз", задръстено и депресирано, и прекалено весело и отворено. Знаех, че това не е истинското ми аз! Не можех да комуникирам нормално, нямах желание да общувам с хората, нито се чувствах жив, а съм млад и тези неща трябва да ги има! И така с молитва и вяра в Христос постепенно някак си 2те ми разделени "аз", депресираното и веселото, започнаха да се събират в едно. Манията отслабна и постепенно изчезна (тя изчезна 1ва). След това депресията започна да трае по 1 ден (а попринцип се редуваха като по календар, 3-4 дена депресия, 3 дена мания) и накрая забелязах, че вече не идва! Сега ми е спокойно и нормализирано, успявам да контролирам емоциите си и живнах, направо се съживих и ми олекна. Пожелавам от сърце на всеки да се оправи защото всеки заслужава да живее. Не забравяйте за великия Лекар, Христос! Амин!

fantagiro

Мнение от fantagiro » 28 апр 2015 10:34

На мен ми хареса едно изречение от библията: "Милосърдие към децата". : ) Всеки един родител ако формулира това правилно... би трябвало в бъдеще страната да я чакат само хубави неща.
Милосърдието за мен означава: грижа за физическото здраве, грижа за това в деня на детето да има радост. Единственото, което ми беше трудно да направя за голямата ми дъщеря беше - да я науча да бъде щастлива, понеже аз самата не бях.
Хах, с изпушването от последната година и половина, децата имат за пример една малко много неуравновесена майка, но все пак усмихваща се.
:lol:
Толкова от мен засега.

ECT1982

Аз и БАР

Мнение от ECT1982 » 12 май 2015 18:10

Здравейте,

присъединявам се към групата и се надявам да намеря нови приятели. Биполярното разстройство е част от живота ми вече 7 години, получих първата криза когато бях на 24 тогава все още студентка в чужбина. Епизодите са ми тежки и винаги придружени с болничен престой, но за сметка на това фазите ми са толкова отличителни, че рядко хората могат да ми се разсърдят за нещо казано или направено по-време на мания. Депресията ми винаги е придружена със суицидни мисли, но сравнително бързо открихме положитеното действие на Електроконвулсивната терапия, което значително облечки мъките ми.
Пия Литий и Сероквел, от които много ми се спи, но не толкова, че да не отида на работа. Не бих могла да се оплача от липса на внимание от страна на лекарите. Може би защото семейството ми е изключитено загрижено. А от приятели не мога да се оплача.
Имах мечти и амбиции, които загърбих временно заради болестта и в момента работя лесна и спокойна работа, но тях все още ги има.
Това което ми тежи, е че имах много близък биполярен приятел, когото истински обичах, но се самоуби по време на депресия. Знаех, че е в тежка депресия, защото и преди сме били на прага на смъртта заедно, но не вярвах че ще го направи, защото аз самата, колкото и да съм мразела себе си, никога не съм намирала смелостта.
Знам, че щеше да преодолее тази фаза и че ще живее живота си на 100% както преди и затова много се ядосвам, че аз и семейството му подценихме ситуацията и не го вкарахме в болница.
Така, че мили биполярно, никога не посягайте към живота си, колкото и лош да изглежда, защото има хора, които ви обичат и чийто сърца ще разбиете, ако си отидете по този начин.

Иванова2014

Мнение от Иванова2014 » 04 юни 2015 10:27

Здравейте(:.Прочетох всичко тук.Благодаря на всички отделили толкова време ,за да споделят.
Бих искала да попитам някой опитвал ли е да приложи повече воля,усърдие или както се казва успоредно с назначеното лекарско лечение да спортува ,да живее в спокойна среда,да е правил консултации и в чужбина.Понеже виждам ,че повечето продължават да живеят в стара си среда ,стоят дълго пред компютрите,цигари,алкохол,напрегнати градски условия?
Разбирам ,че промяната е свързана и с голям финансов разход.Все пак ,ако има такива, да споделят.Тук сме за ,за научим повече и ,за да си помагаме.
Пиша със загриженост и желание да науча повече.
Дали някой е опитвал методи като ТЕС ,йога,специално дишане,както и подобни алтернативи?Дали някой от болните е опитвал да прочисти всички органи и системи от шлаки например,за да се види ефекта.
Дали някой се е консултирал с други държави или да е проверил информация на чужди езици?
Предполагам,че ако се внесат подобни методи ще има резултати .Оптимист съм явно.(:
Разбирам,че на моменти заболяването е свързано и с безволие.Въпреки това се интересувам.
Виждам,че консултациите с лекари са кратки и едва ли биха дали такива препоръки,поради ред причини.Говоря за традиционната медицина.
Явно трябва да се опита,да се включат всички ресурси,да участват близките най-всеотдайно.
Това бих искала да узная дали сте опитвали упорито нещо по-различно?
Хубав ден за всички и благодаря предварително за отговорите ви. (:

fantagiro

Мнение от fantagiro » 08 юни 2015 23:45

аз съм пробвала всичко почти...за тес....подигравка с хората.в германия има иновация в зъботехниката...изваждатсе зъбите и в рамките на ден или дни се поставят нови,които срастват с костта,като собствените...доколкото разбрах...а от тес твърдяха,че с тес или нещо от енергийните упражнения,на някакъв му изкезли трети брой зъби.... :P
моят съвет е.…психоанализа плюс терапия с член на БАп. Другото е...да продължим психичните отклонения до безкрай...
На мен присърце са ми позитивната,музикотерапията,арт и психодрамата...
С всичко съм се сблъскала предимно четейки....
Вече нямам натрапливости...нито сериозни симптомино трябва дасе има предвид,че не работя...в продължение на една година....ме заплашиха с бой,отхвърлиха...защото не можеха да си признаят грешките. Смяна на средата с по споспокойна е от решаващо значение за справянето със симптомите ис разбирането на себе си...включих се през таблет....Джери. :P

fantagiro

Мнение от fantagiro » 08 юни 2015 23:52

Забравих да допълня,че алйохол пия веднъж в месеца....цигарите....ако работя нещо,намалявам до нормално количество....относно компютъра...обичам да си говоря с интелигентни хора....затова съм се ограничила максимално...и се чувствам добре.компютъра ми е средство за комуникация.

Ivdd

Мнение от Ivdd » 15 юни 2015 17:17

Здравейте,
Баща ми е с диагноза БАР, която до края на миналата година се контролираше горе долу успешно с Пароксетин. Към края на миналата година, лекуващият психиатър му предписа нов вид АД, защото според него организмът вече е привикнал към Пароксетин и лекарството няма ефект. Започнаха чести паник атаки, след въвеждането на новия АД и така до края на март, когато го приеха в болница; Престоят в болницата беше около месец и половина; Няколко пъти му смениха терапията; Установиха и че е прекалявал с употребата на Лексотан и Ксанакс, поради което го лекуваха и от тази зависимост; Изписаха го Май месец на Золофт. Един месец вече приема Золофт, но към момента няма никакъв ефект; Не желае да излиза, страхува се от всичко, не иска и телевизия да гледа; Оплаква се от безсъние, главоболие и соматични болки в корема;
Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем, моля да ми препоръча психиатър в София, който би могъл да помогне, или съвет как да се постъпи в такава ситуация;
Благодаря ВИ!

fantagiro

Мнение от fantagiro » 16 юни 2015 21:29

А как му понесе престоят в болницата? Повечето болни считат, че са здрави и отбягват хапчетата.Щом споменавате за страх... ако е бил против оставането в болница, мисля, че по - трудно ще се довери на когото и да било. В повечето случаи проблемите са точно с близките и... съвсем в моят случай би ми се затвърдило мнението за конспирация, ако нямах този късмет да избегна болничното лечение. : )

Отговори

Върни се в “Шизофрения. Циклофрения. Психично здраве”