Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Основно две активни съставки в продуктите са виновни
Как да са здрави и растат по-бързо?
Умението се предава по наследство, но не само
Се доказва в мащабно френско изследване
реклама

Шизофрения

Модератори: админ, консултанти

Re: Шизофрения

Мнениеот ednokrako_prase » 24 Дек 2008 16:29

Напоследък приятелят ми се държи неадекватно и започвам да се чудя дали tова не са признаци на шизофрения.Говори постоянно постоянно без да спре някакви несвързани работи,говори си сам,постоянно говори за Бог и Буда,за някакви три пътя на щастието,внушава си несъществуващи неща като например че има бебе от някакво момиче,което не е виждал от 6 месеца.Постоянно е неспокоен,не може да спи,а когато започне да яде изведнъж губи апетит.Какво може да му има? :roll:
ednokrako_prase

Мнениеот Д-р Янева » 31 Дек 2008 00:33

Описвате психотично поведение, но какво точно е то не може да се каже ... при всички случаи е необходима консултация с психиатър. Положението изглежда достатъчно сериозно. сигурна ли сте че не взима някакви психоактивни вещества?
Д-р Янева

Мнениеот Върбинка » 16 Фев 2009 22:32

Здравейте!

Изчетох всичко по темата дотук. Бих искала да споделя и аз това, което ни сполетя. Сестра ми, на 48 години, от осем години имаше шизофрения. Разказваше, че я преследват, подслушват, следят с камери и пр. Чуваше гласове – как преследвачите разговарят помежду си за нея. Казваше, че искат да я унищожат.

В началото много трудно успяхме да я убедим да отиде при психиатър и да започне да пие лекарства. Отначало пи една година Рисполепт и мисля, че й подейства добре – успокои се и престана да чува гласовете. Психиатърката прецени, че сестра ми е добре и спря лекарството.

След няколко месеца заболяването се прояви отново, сестра ми пак започна да чува гласовете. Психиатърката й изписа ново лекарство, по-евтино, но като че ли по-тежко, с по-неприятни странични ефекти. Все пак гласовете спряха. Сестра ми напълня. Но през цялото време не спря да работи. И така продължи няколко години – ту взимаше лекарства, ту ги спираше. Общо взето, все изглеждаше доста добре, говореше нормално. Но не поддържаше почти никакви социални контакти, в свободното си време предпочиташе да си чете книги в къщи, не излизаше много навън. За съжаление, беше почти невъзможно да следим дали си взима редовно лекарствата, защото живееше сама с дъщеря си, която сега е на 23 години.

Последното лекарство, което сестра ми пи няколко месеца, беше Абилифай. Преди около една година психиатърката й казала, че е добре и може да спре лекарството. Така че сестра ми не беше пила лекарства около една година. Държеше се нормално, нямаше никакви видими признаци за заболяването, ходеше си на работа. Не споменаваше да чува гласове. Всичко изглеждаше чудесно и аз дори започнах да си мисля, че може би се е излекувала напълно. Или поне се надявах, че ще си каже, ако пак усети нещо и ще вземем мерки, ще отиде пак при нейната психиатърка, ще започне да си пие лекарствата и всичко пак ще отшуми постепенно, както досега.

Но, уви. Преди десетина дена сестра ми се прибрала късно вечерта от работа, в къщи нямало никой, и тя скочила през балкона от седмия етаж ... Всички бяхме в пълен шок, а дъщеря й искаше и тя да скочи през балкона, за да отиде при майка си ...
Върбинка

Мнениеот Стеф » 20 Фев 2009 21:52

и аз съм болна от шизофрения пия абилифай и съм много доволна от него
Стеф

Мнениеот г-жа Иванова » 22 Фев 2009 09:41

Здравейте!
Майка ми е болна от тази коварна болест вече много години.От няколко години насам става все по-зле- започна да заблавя много,търси родителите си /които са починали отдавна/,непрекъснато казва,че е много зле /изследванията показват,че физически е добре/и така нататък..Трудно може да стои сама вкъщи.Редуваме се с баща ми да я гледаме,но е много трудно-той работи като пазач и през два дни е на смяна,аз съм семейна с малко дете ,работя ,и в същото време съм студентка...Въпросът ми е - няма ли начин тя да получи първа група инвалидност и баща ми да и стане асистент,та да може да си остане вкъщи и да я гледа?
г-жа Иванова

Мнениеот Metodi XXL » 30 Апр 2009 11:54

През май 2007 ми поставиха диагноза параноидна шизофрения. Бях на 25 години. В началото психиатърът ми не беше сигурен но ми изписа Рисполепт --4мг дневно. В началото се чувствах много отпаднал като жив труп, едвам ходех. Освен подчертана физическа слабост изпитвах и постоянно гадене, повръщах, чувствах се като натровен. Още през 2007 започна да ми мига пред очите, като в дискотека , все едно някой светка и гаси лампата. Психиатрите ми нямат обяснение за този симптом така специфичен за моето заболяване. Не знаят дали е типичен за шизофренията. Тогава (2006-2007г.) пиех по 2-3 литра бира всеки ден. Възможно ли това да е причина за мигането, алкохолизъм + шизофрения ??? Рисполепта спря мигането, но за сметка на това сега съзнанието ми е силно опростено. Чувствам се като призрак, робот. Всичко ми се струва много сложно. Нямам никаква мотивация да правя каквото и да било. Много е гадно. В средата на 2008 получих жестока криза -- натрапливи мисли за самоубийство, силен страх от височини, остри предмети, автомобили. Мразя кучета (и ме е страх от тях). Страх ме е и от боийлери -- че може да гръмнат. После бях в клиника --на 4ти километър. Там прекарах две седмици. Тамошните психиатри установиха че кризата (натрапливите "феномени") се дължи на рисплепта. При 1-2% давал такива странични ефекти. Смениха го със Солиан, който пия и досега. Освен всичко друго пия и антидепресанти (заради страховете). Със Солиана ми е по добре. Какво мислите за моя случай?
Metodi XXL

Мнениеот vivian » 30 Апр 2009 13:47

Мисля, че трябва да имаш търпение, защото излизането от това състояние приличало на маратон (така беше казал един психиатър) - човек трябва да си разпределя силите, за да стигне до финала. Ще се оправиш - просто имай търпение!
vivian

Мнениеот нина56 » 16 Май 2009 21:55

Моят брат е болен от шизофрения от миналата година ,но започна да се лекува едва от 18 дни.Първо лекарят започна с рисполент на капки ,но незнам защто ги смени с халоперидол ампули,но брат ми продължава да чува гласове макар по-слабо , и от време на време главно вечер.Искам да попитам това нормално ли е или лекарствата не деистват.Тои е студент,и постояно пита какво му е но като разбере шизофрения и се плаше от диагнозата.Ще отшумят ли тези гласове или постояно ще ги има .В момента е на ампули а след това ще премине на тб,но расъждава савсем нормално и иска да се лекува за да продължи да учи.Ще се нормализират ли нещата или не ,какво мислите.
Имам брад които е на 24г. и е болен от п.ш.,болен е от 1год.а се лекува от 1с-ца,и претеснението ми е в това че въпреки лечението продължава да чува гласове. .В момента се лекува само с рисполепт.Ще се подобрат ли нещата с това лекарство или е слабо? ,
нина56

Мнениеот vivian » 15 Юни 2009 11:10

Ще се нормализират. Трябва много да вярваш и да го подкрепяш. Под подкрепа имам предвид здрава емоционална връзка с него. Връзката с близки хора е решаваща. Самият факт, че иска да се лекува означава, че лекарствата действат.
vivian

Мнениеот marisha » 05 Сеп 2009 20:49

преди известно време започна да ми е замъглено пред очите бях тогава на сероквел не съм чела да има страничен ефект такъв. Смениха ми го на рисполукс замъглено виждане продължава но в рисполукса това се упоменава имам и друг страничен ефект имам коластра в гърдите. споменах това на психиатъра си тя ми каза че не е хубаво това да има, по натам ще ми замени лекарството. но още поне 2 месеца трябва да го взимам. бих искала ако може някой да ми посъветва какво да направя? при офтамалог ходих няма никакъв проблем. дали не е от болестта? бих искала ако може някой да ми посъветва какво да направя?
marisha

Мнениеот soulwax » 05 Сеп 2009 21:33

AZ kogato pieh Rispolept vuv visoki dozi sushto imah zamugleno zrenie,no kogati psihiatura mi go namali zapo4nah da vijdam dobre,zamuglqvaneto pred o4ite e strani4en efekt ot lekarstvoto.
soulwax

Мнениеот marisha » 06 Сеп 2009 06:49

Soulwax аз съм на 2 мг, сега съм на 3мг. На колко си ти когато ти премина замъглянето. Но при мен започна всичко преди да пия рисполепт още бях на сероквел. това ме претеснява.
marisha

Мнениеот soulwax » 06 Сеп 2009 11:30

Zamuglqvaneto mi beshe kogato bqh na 4 mg rispolept i osven zamuglqvane se 4uvstvah postoqnno sunliv i otnesen ne mojeh da mina pesha pove4e ot 1-2 km bqm mnogo iztoshten.
soulwax

Мнениеот nelly313 » 07 Сеп 2009 15:39

Това се дължи на страничните ефекти на тези медикаменти.Особено когато са в по-високи дози свалят драстично кръвното налягане и от там идва това замайване и чувство за безсилие.
nelly313

Мнениеот na_kati » 11 Сеп 2009 16:38

ЗДРАВЕЙТЕ. сестра ми е на 27 години и от 5 години е болна от шизофрения. Симптомите бяха нервност караше се с родителите ни9 и ме наговаряше срещу тях. Почти я подкрепях макар че родителите ми са чудесни но тя беше много обедителна. Те си мислеха че е от побертета нещо несподелена любов. Един ден тя ми каза че чула някакви хора да си говорят за нея че е луда.
Това ме усъмни и докато се усетя тя си мислеше че всички за нея говорят и и се присмиват, но не се депресираше от това а напротив беше и смешно. Изпадна в нервна криза, напикаваше се вечер и започна да говори че чува гласове от отвъдното. Сама си говореше и прибелваше очите имаше агресивни изблици но най вече не и пукаше за нас. Учеше висше но тези гласове уж от отвъдното не и помогнаха на изпитите, както и бяха обещали и тя прекъсна. Така кризата отшумя и после я заведохме на психолог защото тя твърдеше че съучениците и са се пресмивали и и се подигравали и че заради тях се е разболяла. И повечето гласове които чуваше бяха именно те и както е замислена и започваше да се смее без да може да се сдържа и пред хората. Доста време ходи на психотерапии и някакви хомеопатични и антидепресиращи лекарства взимаше но ефекта беше отрицателен.
Накрая я закарахме на невролог защото правише много странни гримаси и той ни изпрати в психиатрията. Какво да ви кажа сменила е доста лекарства и в болницата лежа но ефекта е подобрение за 10 - 15 дена и пак се вглабява в себе си лежи не се преоблича не върши нищо ако не и кажеш и то го върши така че после вървиш след нея. Смее се сама, приказва си нещо тихичко да не я чуем. Първите и лекавства бяха флуанксол от тях и беше толкова весело че по цял ден си приказваше и се смееше но със гласовете си. Върви и не вижда. Реагира няколко минути след като я попиташ нещо ако реагира въобще. После беше на халоперидол,акинетон, акинестат, депрексатин, зайпрекс, сега е на солиан но ефекта е за дни след като смени хапчетата и после свиква ли незнам и пак същото положение.
Има някакви проблясъци в които ни говори за нещо старо защото тя сега не чете не гледа телевизия, излиза до магазина за цигари, на кафе за да пуши цигари и повтаря едно и също.
Добре че е майка ми по цял ден върви подире и. Майка ми следи всеки ден и дава хапчетата на час. взима сутрин 1 и вечер 1 солиан и акинетон май 1. по цял ден хоби от леглото до масата ако няма нищо за ядене си спържва яйца ама яде и става и оставя всичко на масата не пипа нищо даже не се преоблича ако не и кажем. Освен това се сърди като и правим забележка. Има си един лаф "Аз ли го искам" и с това спират нашите упреци. Майка ми много я подкрепя стимулира я да излязат някъде на кафе на разходка. Макар че все едно е излязла сама.Сестра ми си живее в нейната реалност и си е много весела за себе си. Ние страдаме и особено наште.Майка ми не работи за да може да я контролира да и дава хапчетата но сигурно скоро ще започне, защото от касата се отпуска половината доза и трябват пари аз съм омъжена с детенце и като гледам се моля на никой да не се случва подобно нещо.
Преди седмица бяха на контролен преглед и сестра ми казала че се чувства много добре - веднъж даже обеди докторката да и спре лекарствата и от тогава не я пускаме сама на преглед колкото и добре да е. Добре че майка ми и разказала ама докторката казала че е рано за ефекта от солиана че то било лекуващо болестта а не подтискащо симптомите - Пие го от 4 месеца Опитваме се да говорим с нея за болестта но тя бяга сменя темата, отива в другата стая да пуши и така.Незнам вече си мисля че това не е болест а проклятие, извънземни, зли сили. Незнам и от какво се породи дали е права че от подигравки, защото в рода нямаме болен. И защо не се повлиява от такива силни лекарства, от толкова години е болна и не се е върнала в нормално състояние, започвам да се съмнявам и че диагнозата параноидна шизофрения е вярна. Сестра ми вече няма ясно изразени кризи а моменти в които включва прочете един вестник става много разговорлива и приятна и това трае малко и постепенно пак затъва. МОЛЯ ВИ ЗА СЪВЕТ И ЗА ДОБЪР ПСИХИАТЪР В БУРГАС
Извинявайте за обърканите ми изречения но мисълта ми течеше толкова бързо че не можех да сваря да запиша и да слагам препинателни знаци.
na_kati

ПредишнаСледваща

Назад към Шизофрения. Циклофрения. Психично здраве