ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Скокът на грипния вирус ще респектира всеки атлет
При тях подборът на храната е особено важен
Ще отпадне ли нуждата от инжекционно лечение
Доказано: съставка в него действа

Шизофрения

Модератори: админ, консултанти

bijyto1

Re: Шизофрения

Мнение от bijyto1 » 28 авг 2015 10:01

хора моля ви дайте ми описание на някои симптоми на шизофрения много ме е страх че развивам а съм бременна ... човек болен от шизофрения разбира ли че е болен ? страх ме е ...

alfa24

Мнение от alfa24 » 29 дек 2016 02:34

Здравейте,
Искам да попитам д-р Цончев или негов колега кога най-после ще излязат на пазара новите трето поколение лекарства за шизофрения? Толкова години минаха, все имах надежда, че ще излязат, но уви.
Искам да ви споделя, че 7 години приемам лекарството Солиан а за 10 месеца и Оланзапин. От последното получих екстрасистоли, беше ужасно. Решихме да го спра и аритмията отшумя. Но от Солиан за втори път получавам продължително напрежение в главата - болезнена тежест, различни неприятни усещания. Когато спрях Солиан и започнах Оланзапин след месец-два напрежението в главата ми отмина. Сега искам отново да го спра и то завинаги, но не знам с какво да го заместя.
Психиатрите не са убедени, че главоболието ми е от него. Не знам вече какво да правя...Много е тежко!

fantagiro

Мнение от fantagiro » 29 дек 2016 14:43

Това напрежение в главата, съдейки по себе си, се появява преди цикъл - при мен. От друга страна - когато не мога да разреша даден проблем и цикля над него, размишлявайки. С премахването на религиозните ритуали/ОКР/, остана повече време и физическа енергия в мозъка ми, за да мисля над ежедневните неща.
Като разрешиш проблемите с миналото си, остава да си направиш режим, свой някакъв ред на вършене на нещата. Лично аз не съм живяла сама никога, което беше причина да не съм изградила някакъв ред на вършене на нещата... а това "трябва" при мъжа ми - ще го разбереш ако се зачетеш в психологията, не позволи да продължа да си подреждам приоритетите по важност, а именно - като ми реве детето, че е гладно, да стане и да ми помогне, въпреки че е работил.Примерно.
Не знам на теб какъв ти е случая, но казват, че след първа криза, се пият хапчета в продължение на 1 година, след 2ра - 5, а след 3-та доживот. При мен обаче станаха безброй, а аз освен проблеми със съня, когато съм пила кафе по - късно от 15ч. нямам.
Не че съм нямала проблеми, но те изхождаха от наличието на секти в интернет, суеверията, с които ми пълниха главата години наред също.
Пушенето в умерено количество е полезно. :P

fantagiro

Мнение от fantagiro » 29 дек 2016 15:15

Освен това... за 7 и повече години четене, забелязах, че шизофренията, поне такава, каквато е представена тук, не е нищо повече от влизане в роли. В бг не различавали често бордърлайн от шизофрения.
Другото е липса на възпитание, или манталитет, "първите седем години" примерно.

А влизането в роли е част от живота на един човек. И е нещо нормално.
Въпросът е как човек да спре да влиза в роли след определена възраст, а вместо това да разсъждава.
На мен главата ми е пълна със "схеми" кой как може да се е бъгнал и какво може да последва от това.
Ако не се подкрепяше престъпността, нещата за всички щяха да са в пъти по - добре.
Щеше да има едно шикалкавене между 20-30 години, докато си избереш правилния партньор и... другото щеше да е баланс между работа и удоволствия.
Или друг въпрос... как децата да влизат в роли предимно мислено, извеждайки си изводи без да се налага да минават буквално през ролите?
Понеже като се сещам... нали ви казвам, че няма как да не съм минала през подобни размисли, преди около 20 години, помня, че имаше случай, в който едно момиче убиваше друго момиче, заради момче. Първо си представих аз как правя това/дотогава такава мисъл нямаше в главата ми!/, после как се чувствам и има ли смисъл в крайна сметка заради някакъв мъж, да правя такива неща. В последствие просто пазех тази връзка между момчето и момичето, изтъквайки качествата на момчето./Някои от тях липсващи, но... лапешка работа, какво да се прави. :P /
Та... хубаво е да си усетиш след колко дни неспане губиш разсъдъка си, за да можеш да си вземаш хапчета за сън.
При мен кафето е основен фактор.
А и факта, че няма къде да използвам пространство нощно време, за да уча. Иначе не ми пречи да обърна деня на нощ и нощта на ден. :P
Хубаво е да знаеш кое е причинило кризата ти, тоест... психотерапия, дълбинна ако ще, на спомените ти.
Не вярвам в тези фалшиви спомени, за които говорят. Те могат да се направят от психоаналитика, като допълващи към основните спомени на пациента.
Дотук, достатъчно хора си спомнят за всичко, което аз съм отбелязала като травма.
С адекватни разговори, при все, че аз самата съм си вадела изводи, и то хубави, на възрастен човек отговарящи, аз нямаше да съм тук. Нищо в държанието ми не е било неприемливо като малка, естествено е било. Особено пък по отношение на майка ми и баща ми. Това, че човек се бъгва на около 35 години е друга тема на разговор.
:P

fantagiro

Мнение от fantagiro » 30 дек 2016 00:09

Дереализацията при втората ми психоза, по смътни спомени тръгна от мисълта "Какво ще се случи ако има живот след смъртта и аз не мога да помогна на децата си". Всъщност от една страна тя отразяваше тогавашната ми ситуация, аз не можех да влияя на решенията на мъжа ми за нищо съществено, а и нямах избор нито за градина, нито за училище... нищо, нищо нищо.
След това за малко се чудех дали не съм мъртва, как например някои хора не помнят нещо, което са направили, тоест... амнезията, дереализацията е резултат от подобни мисли.
Мисля, че на следващия ден вече бях достатъчно неадекватна, за да отидем при... Теодосиев.
Само, че... аз чувствах брака си като капан. И в двете психози, сега също. От гледна точка на целия ми житейски опит, плюс наблюдавания по някакъв начин от мен при останалите хора, сочи, че шизофренията е резултат от насилие и е преодолима, при неналичието му.
Това, че вие имате интерес да упоявате такива като мен, за да можем да работим без заплащане, е...психопатия.
На мен не ми пречеше селската работа, а всеки, който правеше селото ужасно, включително мутрите, които подбиваха цените.
Както и да е, де, ако беше село като хората, можеше и да не вирееха толкова дълго.
Истинската шизофрения е при вас мъжете... вие приемате всичко като своя собственост.
Мъжът ми ме приема като такава.
Какво повече да ти обяснявам?
Донякъде го разбирам, но... когато не оценяваше нещо, което имаше, проблемът си е....негов.

fantagiro

Мнение от fantagiro » 30 дек 2016 02:18

При условие, че имаше дни, в които не ядях накрая... е съвсем нормален завършек дереализацията. Ами че аз в бг си бях пътница, таковата умирах си, няколко дни още по този начин можеха да са фатални заради дехидратацията.
На вас някак не ви ли избликват въпроси защо сега се храня по поне два пъти на ден?
В смисъл, с олигофрени ли си говоря, с малоумници ли?
Доколкото едно време... :P за психопатното влияние в моя характер мога да говоря много, но...
В крайна сметка ето ви я рецептата за шизофрения:Ако искаш да превърнеш жена си в товар за семейството, крещи й, заплашвай я, удряй я. По твоята глава бие накрая...

fantagiro

Мнение от fantagiro » 12 авг 2017 13:52

Тоест... нямам шизофрения, така ли? :P
Все ми е тая, всъщност.
Познавам човек, който вече е на поддържаща доза и все е дремлив, с натрапливости... не вярвам в твърдението в другата тема. Но пък 1га психоза толкова приличаше на шизофрения и бар.... ми преместете ми всичко тогава в моята тема. :P или да стоя за назидание на психиатрите тук, как щяха да ми сбъркат диагнозата.

Tastey

Мнение от Tastey » 25 авг 2017 15:57

Здравей, Фантагиро
Четеийки мненията ти виждам, че си доста запозната с тези заболявания. Също така останах с впечатление, че не пиеш поддържащи лекарства въпреки че си имала повече от един епизод. Според теб достатъчно ли е човек да осъзнае положението си и да следи да се наспива достатъчно, да минимализира стреса итн, за да си е разумен?
Интересно би ми било ако искаш да споделиш дали работиш, какво, каква е диагнозата според лекарите и от какво се е отключило.
Благодаря ти предварително и може да не ми отговаряш на всички въпроси, питам защото имам близък в подобна ситуация и в твойте отговори виждам някаква надежда ☺

fantagiro

Мнение от fantagiro » 25 авг 2017 18:52

:P Привет.
Първият път - страхова психоза със съмнение за шизофрения.
Втория път, четейки за БАР, казах, че според мен е БАР. И тази се съгласи.
Третият път пак се съгласи, че е БАР.
:P А аз се виждам в ОКР. Докато БАР не признавам за болест. Откъде на къде ще кажеш на човек, че промяната в настроението е болест.
Да. Важно е да признава неадекватността си по време на криза.
Също при мен липсва разбиране от страна на мъжа ми. Понякога изпитвам недостиг на енергия.
Имам развалени зъби и това пречи да ям.
Някои казват, че храмидии, паразити могат да причинят психоза. Аз мисля и за прекаран на крак менингит от леките форми.
Така че едни кръвни изследвания плюс фекални проби след месец два да си направи.
Не работя. :P Но ако бяхме "екип" с мъжа ми, а не да изисква всичко от мен, всичко щеше да бъде наред.
Важно е да си пповеде психоанализа, за да разбере кое е отключило психозата.Това трае между 1-2 години поне, ако повярва на терапевта си.
Много неща отключиха психозите.
Аз не подреждах задачите си, преценявайки физическото време, което ми е нужно за тях. Също и сега обичам да се застоявам нощем, но не го правя, понеже трябва да правя закуска, обяд и т.н.
Не съм знаела максимума си на издържане без сън, да речем.
Чух приказки на близки, които са ме плюли пред свекър ми.
Братовчедка ми 2 години преди това очакваше да направя аборт, каза ми, че не желаели да присъствам у сестра ми, когато те били там. Все пак прекратих взаимоотношения с тях едва миналата година и тази вече затвърдих.
Какво още. Бях се върнала от майчинство. Плашеха ни със съкращения. Колежките ми бяха депресирани. Едната агресивна. Другите пък говореха много за секса, а аз получавах панически атаки от това. По обясними причини. Чувствах се "разголена душа". Струва ми се, че това изигпа роля. Едната я чух да казва, че тия задръжки трябва да ги избия навън, че иначе ставало по-лошо. Говореха ми зад гърба. Те за всички говореха.
Отделно от паническите атаки, ми се появиха натрапливости за малката. Обяснявала съм, неприятно ми е да говоря за това. Има си го.
Заради колежките получих налудности. Казах им, че аз нищо не съм сторила. А на ум си мислех, че някой знае за случката с баща ми и в същия момент го вкарват в затвора. Тогава или по-късно ги виждах него в затвора, майка с отрязана глава. Струва ми се, че това е изтласкана агресия? или страх, понеже на село живее психопат, а братовчед ми беше пласьор. Майка беше казала, че излязъл на свобода и искал номера ми, за да спи у нас в София. Хвана ме страх да не направи нещо на децата.
Та... психозата не е само ефект от 1 събитие.
Много добре пасва диагноза страхова психоза, без шизофрении, без бар и други начини да си докарват пари.
Имаше връзки навсякъде. Майка ми ми беше казала, че правели маркетингово проучване и разпитвали за мен. Каза ми, че можело от банката да ме проверяват, за да ме повишат.
Пришпорих се да мисля проекти и да се "надтягам".
Не спях.
Голямата ми дъщеря, тогава една, се разболя. Беше тръгнала на ясла и се ужасявах, че може да има нужда от мен, а мен ме няма. Мъжът ми държеше да я вземем в 12. Със зачервени очи, 2-3 секунди не можа да ме познае.
Още тогава имах проблеми с него.
Исках да се разделим. Той обеща да се промени. Не се. Преди 1та криза лягах в 2, а сутрин преди работа понякога сме имали скандали в колата. Той крещи ужасно, а аз съм макар и не много добър музикант, с добър слух.
Виж... случаите са различни. Когато казвам, че може и без хапчета, аз докато бях-пак имаше престъпления.
Човек по време на психоза може да бъде опасен.
А при анализата поне още една психоза ми се струва неминуема.
Аз я наричам опит за помъдряване.
Само че ако той не признава неадекватността си, не е добре.
Втората психоза направих понеже исках номи буйки за втората ми дъщеря, а мъжът ми отлагаше заради работа, която търпеше отлагане. Нямаше магазин на близо. А и той държи повечето пари.
Голяма свиня.
По-добре е той да пише, не ти.

fantagiro

Мнение от fantagiro » 25 авг 2017 20:02

До втората криза все смятах, че нещо не се моля на бог, както трябва. И като не ми помогна гуруто Шахънска, реших да пробвам да се доверя на терапевта. Цялата история я има.
И това е важно.
Направих трета криза, понеже реших макар невярваща, да направя ритуали за успешното прибиране от Германия на мъжа ми. Че е единствен финансов източник и на децата щяха да страдат. Освен това ме беше яд на родата му и тръгнах да мисля как да си връщам. После ме хвана чувство за вина. И предпочетох да полудея. Примерно. Радвам се, че съм далече и не се налага да се разправям с тях
Тук направих 4та криза. Съвсем съзнателни магарии на мъжа ми, понеже аз не исках да викам органи на реда, но пък едва понасям живота с него, та един вид го оставих да реши дали да звъни на психиатър или на полиция.... Но пък набрах малко смелост и ходих на лекар. :P Даде ми визитка на психиатър. Мъжът ми каза, че ако стъпя там, няма да изляза жива. :P
Имам си теория. Че прихващам вируси от децата. И никой не ме е проверявал за вътрешна температула/ копривна треска/. Споменаха ми за това. Няма симпоми, а има температура.
Ако трябва да търся своята вина:
- да се молиш на бог и да разчиташ на късмета е по-лесно
-днаех, че ако си отварям устата и вкъщи, и с мъжа ми следваха катаклизми
- не бях дорасла да прозра, че аз "убивам" конкуренцията със сестра ми, но никой освен нея не е правил това.
-мислех , че не мога да контролирам сексуалното си желание и се страхувах да не направя нещо лошо на децата си
-вярвах в урочасването и любовта ми към тях винаги е била през натрапливости.
Друга вина.... съжалявам, но намирам повече вина у околните, отколкото у себе си. И няма как да ме убеди някой в противното.
Знам, че никой не е съвършен. Последно просто помолих да не изискват от мен да съм.
Родителите ми имат грешки, но донякъде ги разбирам, понеже да искаш да купиши да нямаш пари е достатъчно влудяващо. Да не кажа -изцяло.
Само че това мое разбиране, за разлика от преди, не е причина да продължавам да не реагирам.
Отдръпнах се. И се чувствам чудесно. Със сестра ми поддържам връзка, абсолютно както преди. Ми в крайна сметка това е единственият човек, който знае как да говори с мен. Тя умее да изслушва, чела е Фройд, може би и речници е ползвала, аз се увлякох по хипнозите, оставя ме да чувствам, а не като майка ми да ми налага нейното виждане.

Отговори

Върни се в “Шизофрения. Циклофрения. Психично здраве”