Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Това е крачка напред във възстановяването на органи
Закуската е важна за успешния старт на деня
У нас около 600 души страдат от това заболяване
Напоследък те се радват на все по-голяма популярност
реклама

Моля психиатри помогнете!

Модератори: админ, консултанти

Моля психиатри помогнете!

Мнениеот valq1 » 14 Юли 2009 16:24

Много моля за съвет и съдеъствие........
Ще се опитам да бъда и кратка и ясна ,за да ме разберете по най-правилния начин,защото поддам ли се на мъката си ..нищо нямя да мога да ви напиша.
Майка съм на 26г.момиче със психичен проблем.Дъщерями е едно едно достс успяло момиче до момента(до момента на сриването на психиката и)
Незнам дали тази( успялост)е в основата на на този огромен за семейството ми проблем.За да ме насочите ,дали това може да е причината,ще кажа че и тя както и сина ми завършиха математическагимназия в близкия окръжен град,после веднага студенти.Тя самата завърши две инжинерни образования и доди почти завърши семестериално и икономика във Варненски Университет,когто един ден се наложи да я прбирам то пътя Варна -Н.загора.защото тя самата не беше в състояние да го направи.
Пътувах до Сл. бряг -взех я от там ,и следващите часове се оказаха най-страшните в живота ми.

Ще обясня какво имам предвид:
Поведението и страховете и бяха като на 5 год.дете.Веднага я зедох на психолог в окръжния град,нооо психолажката (известна в града,доцент дори-веднага каза не е за мен, и ни насочи към неин колега психиатър.Ето тогава като осъзнах колко е голям проблема аз бях на прага да се срина .единствено осъзнаването на факта ,че ако се поддам на емоцията, загива и тя,ме задържа да бъда силна.Последва лечение при психиатъра с "Лепонекс"1,5 год. след което лекаря и ги намали и мина поддържаща доза 25мг. вечер.Около Велигден т.г.,лекаря ,след и нейно сериозно настояване реши да и спре лечението(може би и той се е подвел по състоянието и)Аз обаче не трябваше да се подвеждам трябваше да я наблюдавам по осторожно ,а аз това не направих.Оставих я да живее сама с приятеля си който се появи в този период.А прекъсна 7 год. друга връзка във Варна преди това.20 дни след спирането на лекарството се влоши но бавно постепенно и почти незабелижимо за околните ,докато нещата не станаха отново "видими"и с не въоражено око изнервена,лоша, агресивна ,по скоро с думи отколкото с действия,нападателна ,безцеремонна...И изпадна отново в криза само че за разлика от първия път не се държи като малко дете,а грубо и нагло.Кара се с всички близки и познати.Аз разбирам че това е в следстви на болестта(както казва лекаря:"това в момента не е твоята дъщера,тя в момента е с променено съзнание)Дори немога да пиша ,немога да си формолирам правилно мисълта,толкова ми е трудно...
Моля,всеки специалист(пък и не само) който прочете това нека ми помагне моля със всичко което знае...с опит дори...какво да правя..как да постъпя за да помогна максимално ,каво да очаквам от тук нататък след всичко това ,как да се държа с нея.Града и малък хората със сигурност говорят ...дали ще е за нейно добро да се махнем в друг град за има някакъв шанс.Правилно ли е било лечението сега отново е на Лепонекс-25мг.сутрин и 75мг. вечер от същия лекар.Днес записах час за преглед при друг психиатър за да чуя и още едно мнение....за да реша как да постъпя.Тя разбира се неиска да си пие лекарствата намала нужда от тях а ние другите се нуждаем от тях,най -вече аз според нея.Обинава ме че искам да я вкарам в лудница ай така просто,а в момента няма как да ме разбере ,че аз точно това се мъча да предотвратя..
Моля Ви д-р ЯНЕВА и всички, кото можете да помогнете ,дайте ми съвети за да се ориантирам отново.Моля помогнете ..пишете...! Моля!
valq1

Re: Моля психиатри помогнете!

Мнениеот iwa » 14 Юли 2009 17:45

Здравейте !

Дъщеря съм на психиатър с над двадесет години стаж.Дадох на татко писмото ви и той смята да се доверите на психиатъра си.Практиктиката е, че когато едно лекарство-в случая лепонекса е помогнало то пак ще помогне.
За достоверност -това е баща ми
http://www.ivfpleven.com/index.php?l=24&id=32,
но той не може дави помогне защото както виждате има съвсем други пациенти.

Успех!
iwa

Мнениеот ivana74 » 14 Юли 2009 18:54

iwa,
Мн ми хареса статията на бащати, изглежда готин човек.
ivana74

Мнениеот nelly313 » 15 Юли 2009 11:00

Съжалявам за това,което се е случило с дъщера Ви!
От това,което пишете обаче не става много ясно какво точно се е случило-изведнъж ли започна всичко,или преди това наблюдавахте някои странности в поведението й?От друга страна-в какво се изразяваше този силен страх-какво Ви каза тя,опита ли се да обясни?Нещо случило ли се е с нея или нещата,от които се страхува са само в нейното съзнание?И тази агресия-към Вас ли е насочена или към някой или нещо неопределено-в какво се изразява?
Лепонекс е силен невролептик,вероятно са го предписали,за да се подтиснат малко тези страхове и агресивни пристъпи,но е много важно да се изясни причината за това състояние и точно какво е състоянието.
А колкото до това,че хората в малкия град говорели-нека си говорят-лесно е да говориш,когато не си изстрадал на гърба си нещо-не им обръщайте внимание,по-важното в момента е да сте до дъщеря си и да я подкрепяте,тя има нужда от Вас!
nelly313

от авторката

Мнениеот valq1 » 15 Юли 2009 20:18

Благодаря ви Нели,за съпричастността,благодаря ви че писахте...
Ами как да ви кажа не влезнах много в подробности-за да не размия разказа си в много подробности,но и те са важни разбира се.Ами била е понякога по-невна,понякога по-подтисната,но нищо по-различно от нормалните поведения на хората.Обяснявала съм си го с особености на характера ,с това че е нативарена в учението и въобще с нормалните трудности на живота.Всеки има трудни моменти,с коити трябва да се борим.
Мисля че нищо по-различно не се е случили при нея,чувахме се почти всеки ден,защото тя живееше далеч от мене- на около 350км.Живота и не беше по-различен от това на повечето млади хора като нея.Раротила е малко през този период,защото учеше редовно обучение и нямаше възможност да ги съместява и двте неща едновременно.Живееше с тогавшния си приятел.
Брибрах я от там в силен срес ....тогава говореше за извън земни и такива неща,тогава почна да се извинява на всичките си приятели познати и близки,за евнтуално нейно лошо отношение към тях...а то акова не е имало,тя не е лош човек по принцип,винаги се е държала коректно с хората.
А за въпроса ви ,към кого е насочена агресията и сега,ще кажа към всички,кактоказах държи се грубо и арогантно с баща си ,с мен,с братовчеда си ,с приятелката си но ,най-груба е с мене,на моменти абсолютно безцеремонна.Говори за родителите на двамата приятели които имаше че казвали за нея неща лоши разбира се зад гърба и итя ги чувала.Аз в началото и вярвах,защото тя не е такъв човек не би лъгала за такива неща ...но сега си давам сметка че е в следствие на болестта и.Изопачява думите на хората ,те всъщност имат съвсем друго предвид.
Имаше момент когато се подобри ,тогава когато си пиеше лекарствата предписани от лекаря ,беше почнала работа дори в едно счетоводсво,но итам се държала грубо е с един възрастен човек,който за зла участ се оказазал баща на шефа й.И съответно нещата там прик лючиха.
Много ми е болно че се държи грубо и с мене,но и го прощавам защото знам че трябва врвме за да разбре че не е права.
Как да ви кажа,незнам какво да правя ,как да се държа с нея,за да излезе по-бързо от това състояние...
Чакам някой от лекарите тук да се включи и да ме посъветва. Моля пишете!
valq1

Мнениеот Simona.borisova » 16 Юли 2009 21:30

Здравейте , мила госпожо.Казвам се Моника и съм от Варна.Веднага щом прочетох Вашето писмо и молба з помощ , реших и аз да пиша. Моята история е горе-долу същата като на дъщеря ви .Бях едно весело и безгрижно момиче, никога не ми е липсвало нещо, родителите са ми добри и работливи хора.Омъжих се по любов, имам 2 деца и така се стигна до.....нищото.Сякаш изведнъж, малко по малко трупаните страхове и неприятни случки със свекърва ми ( при която вече не живея ), взеха връх над всичко .Станах агресивна към децата си и съпруга си , ругаех родителите си за нищо,почнах да харча безразборно.......Докато 1 ден майка ми ме заведе на психиатър-там ми изписаха лекарства.Пих ги около 6-7 месеца и ги спрях по собствена инициатива, което се оказа най-голямата ми грешка.Не след дълго нещата се задълбочиха ,влошиха и станаха неописуеми.Точно в деня,когато сестра ми роди и щастливия татко дойде да съобщи съм реагирала неадекватно( а аз лично чаках това дете с голямо нетърпение-имам 2 мончета ,а знаехме че сестра ми ще роди момиченце ), та точно в този ден майка ми се принудила да извика линейка и така с полиция и психиатри ме вкараха почти на сила в психиатрията. Тогава ненавиждах майка си и съпруга си-те подписаха и ме оставиха там, но сега след 3,5 години искрено им благодаря за това .Попаднах на много добър лекар Д-Р Войнов.Прочетох , че лекувате дъщеря си и във Варна-потърсете този лекар -непременно ще ви помогне, сигърна съм .Той работи в Св. Марина -на първия етаж на ДКЦ-то в 105 кабинет, работи и направление от личн. лекар.
Сега съм на поддържаща терапия и се чувствам отлично-ходя на работа, грижа се сама за семейството си, справям се .
Най-много дължа на майка си ,съпруга си и д-р Вийнов-те бяха до мен и ми помогнаха.
Пожелавам ви успех и дано дъщеря ви се оправи,тя е още млада. ПОЖЕЛАВАМ ВИ ГО О СЪРЦЕ . УСПЕХ
Simona.borisova

от авторката

Мнениеот valq1 » 16 Юли 2009 23:37

Много много Ви благодаря за писмото!С тези Ви думи разбирам че има все пак надежда.Дано се подоБри и моето момиче.Знам ,че като и дойде мозъчето намястото си -и тя ще го проумее.Тя също много настояваше да спре (лекарствата де)и стигнаха до споразомение с лекаря си ,но явно е било много голяма грешка.Върнахме се изходна позиция.Сега след 9 дни прием на нова доза -нещата много бавно се оправят.....
БЛАГОДАРЯ ВИ!
valq1

Мнениеот nelly313 » 17 Юли 2009 10:00

Здравейте отново!
Внимателно прочетох второто Ви писмо,в което давате малко повече информация.За съжаление нещата наистина са сериозни,но не губете надежда-надявам се лекарствата,които са предписали на дъщеря Ви постепенно да овладеят тази остра фаза на заболяването и нещата да се поуспокоят.Ако трябва се консултирайте с няколко лекари,за да се избере възможно най-подходящото лечение.
Тези неща,които тя" вижда" и "чува" в съзнанието си най-вероятно я провокират да се държи така агресивно и враждебно към околните и наистина е трудно да го обясните на хората,които не знаят,че тя има такъв проблем.Болните в такова състояние обикновено не са критични-т.е. не осъзнават в каква ситуация се намират и най-често заявяват,че нямат проблем,че не е необходимо да пият лекарства и т.н.-мисля,че с това ще Ви е най-трудно да се справите.Това за съжаление също може да провокира агресия към Вас,но въпреки всичко- не се отказвайте!
nelly313

от авторката

Мнениеот valq1 » 17 Юли 2009 12:54

Здравейте Нели,Още веднаъж казвам БЛАГОДАРЯ,на Вас и на всички, които пи шат и по този начин са съпричастни кък проблема ми,оделяйки от времето си...
Някои от нещата са като казвате:Така е тези болни не осъзнават проблема,защото това е болест на ума и съзнанието най-общо казано.Наистина не иска да си пие лекарсвата,мака че почва постепенно и това да преодолява.
Незнам дали сте лекар и това което казвате е от значение и непременно"вързано" едно за друго:Това че не са критични;не осъзнават проблема си.Нормално може би за болестта е да НЕ се осъзнае проблема,но въпроса ми е: непремено ли трябвя де е свързано с некритичност.В този смисъл това нов проблем ли е за нейното състояние,или нищо не е задължително и е строго индивидуално за всеки болен???
Много ми се искаше да се включи някой лекар от консултантите във форума,но до момента нама такива мнения и съвети.Щяхя да ми са от полза(Много наистина)!Хора, ако някой има познания в тази област ,или само с опит дори..пишете моля,ще съм ви много благодарна..Наблюдвам я внимателно и ,ако има промени надявам се да мога да ги определя,за да подпомогна по правилното лечение и подход...
Благодаря
Бъдете здрави !
valq1

Мнениеот nelly313 » 17 Юли 2009 22:07

Здравейте!
Не съм лекар,но съм психолог и все пак имам някаква представа за тези състояния.Искам веднага да Ви успокоя,за това,което казвам,че" болният не е критичен" не е някаква нова и опасна страна на заболяването на дъщеря Ви-това е характерно за голяма част от болните-те не възприемат себе си като "болни"-според тях всичко си е наред и недоумяват защо трябва да пият тези лекарства.Обикновенно близките са тези,които забелязват,че нещо се случва и реагират.
Радвам се,че все пак имате напредък,надявам се този кошмар да отшуми и момичето скоро да се почувства по-добре!
nelly313

Мнениеот Martaaaaaa78 » 25 Мар 2012 02:41

може ли само да ви попитам в семейството ви имало ли е смърт или някой който се е разболял от нелечима болест или просто някакво нещастие да се е случило преди да се случат странните неща с дъщеря ви?
Martaaaaaa78

Мнениеот user32 » 13 Юли 2012 14:38

Това което знам за заболяванието шизофрения, параноидна и прочие е, че лекарствата не трябва да се спират. Подобрение или трайно излекуване има след 65 години. Има хора които пият такива лекарства по 30 и 40 години и това не трябва да отчайва никого. Лекарствата е пият до живот и колкото се спират става по-лошо. Най-добре е да се кара с един медикамент, колкото повече се натрупва, толкова повече състоянието на болния е по-добро.

Не съм лекар, най-голямата грешка е когато болния не посещава лично лекуващият психиатър (имам предвид, не чрез близки, ами директен контакт с лекаря и болния, тогава нещата имат много добри резултати). Надявам се да съм помогнал на много. Медикаментите са 7-8 и са известни на всички болни предполагам. Заболяването е в следствие на генно увреждане. Това което знам аз лично е, че има и нови медикаменти които обаче все още не са пуснати директно на пазара и се тестуват, но е най-добре да се ползват официалните които са вече удобрени, за момента по моя информация Zeldox (Geodon) и Abilify са най-модерните и изпитани на пазара а в БГ те са безплатни по НЗОК. Рисполепт също е много добър медикамент. Тегло се качва от всички лекарства без изключение.
user32

Мнениеот dalia92 » 17 Окт 2012 22:41

Чувала съм добри отзиви за Александър Попов- психиатър от Варна, работи в ДКЦ "Св. Марина" и за Петър Николов в МЦ на "Брегалница". Д-р Войнов щеше да умори дъщерята на наши близки, със силните си лекарства и дозировки. Не бих го потърсила за помощ!!!!!
dalia92

Назад към Шизофрения. Циклофрения. Психично здраве