ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Струва ли си да им се доверим?
- позволяват развитието на вредни бактерии
И от какво имат нужда бъдещите родилки?
Бета глюканът е сред най-мощните имуностимулатори

Изследвания

Модератори: админ, консултанти

d.dimitrov

Изследвания

Мнение от d.dimitrov » 02 юли 2011 17:44

Здравейте,
от няколко години имам редица здравословни проблеми, които няма смисъл да описвам тук. Така или иначе преди няколко дни бях на преглед при ревматолог, защото от седмица-две буквално всяка става по мен пука през 80% от времето. Болка нямам, освен ако не "изпука" по-силно, но е адски притеснително и не преминава. Като ме изслуша, ревматологът логично се насочи към някакво автоимунно заболяване - докъде за мое успокоение, докъде за да изключи/докаже наличието на такова. Понеже напоследък почти не се движа - освен от вкъщи до колата и от офиса/бюрото обратно до колата, а и заради редица други проблеми отслабнах с близо 10 кг. за една година, предположих че тези пукания са в резултат от обездвижване и по-малкото ми тегло (190см/76кг/30г.). Все се надявам да се окаже това и с някоя хранителна добавка като омега3 и други подобни да поукрепя ставите и да започна да спортувам нещо, макар и по-умерено.

Изследванията обаче, които трябва да направя, са ППК, СУЕ, CRP, HLA-B27, партхормон, както и посявки на гърлен и носов секрет. Посявките ще направя след седмица, защото искам предварително да говоря с микробиолог, а на частните лаборатории нямам никакво доверие по отношение на микробиологичните изследвания. Интересуват ме какви други допълнителни кръвни изследвания бих могъл да направя. Вчера почетох малко в мрежата - разбирам, че се изследват ANA-антитела, RF и други. Тези двете ще ги направя по моя преценка. Също така ще изследвам бъбречна и чернодробна фукнция (пак по моя преценка) и липиден профил (на няколко пъти холестеролът ми е излизал по-висок). Ясно ми е, че няма как да се направи изследване за всички възможни автоимунни заболявания, но предполагам, че има някакви общи "маркери", които ревматолозите ползват като ориентир. И така, молбата ми е към хора, сблъсквали се с подобни проблеми и които могат да ми помогнат да допълня списъка. Само за информация - не ме интересува колко ще ми струва (защото виждам по ценорасписите, че някои от изследванията са доста скъпички). А и къде? Насочил съм се към Цибалаб за кръвните изследвания?

А някакви отзиви от ревматологията на Урвич? Странното е, че като си платих за прегледа на касовата бележка пишеше "Ревматологичен Център Фокус 5", а аз си мислех, че трябва да пише "Иван Рилски". На правилното място ли съм отишъл все пак?

Благодаря на всички предварително.

d.dimitrov

Re: Изследвания

Мнение от d.dimitrov » 02 юли 2011 17:59

Какъв е смисълът да се предписват имунодепресанти при дисфункция на имунната система? Разбирам логиката на лекарите - имунната система е хиперактивна, но всъщност проблемът й е в това, че тя не работи нормално, а вместо да й "помогнем" ния я "смачкваме" още повече с имунодепресантите. Все едно да се опитваш да помогнеш на бесещ се човек като го дърпаш за краката. Четох за "светлинката в тунела" - генната терапия. Някой чувал ли за положителни резултати с днешна дата?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 02 юли 2011 19:42

а вместо да й "помогнем" ния я "смачкваме"
- тук принципът е че, ако не я "смачкаме", тя самата ще ни "смачка" - това е принципът на автоимунните заболявания. И на мен не ми харесва като идея, но науката до там го е докарала... По отношение на генната терапия все още няма публикувани данни за ефективноста и, а и от скоро се прилага та да има натрупани такива.

d.dimitrov

Мнение от d.dimitrov » 02 юли 2011 21:03

Здравейте,
тъжно звучат тези думи от устата на лекар....
д-р Цончев, можете ли да ме ориентирате какви допълнителни изследвания бих могъл да направя освен дотук споменатите на база оплакванията, за които пиша?

expressa

Мнение от expressa » 02 юли 2011 22:37

може да пробвате и с ехограф и посещение при ортопед за изключване или потвърждение на една или друга диагноза.
иначе за изследванията сте написали почти всички, сещам се да добавя фибриноген, алкална фосфатаза, креатининфосфокеназа> алат и асат си ги знаете. но мисля че изброените от вас са предостатъчни.

expressa

Мнение от expressa » 02 юли 2011 23:01

Ако попиташ ревматолозите на какво се дължат автоимунните заболявания, те отговарят - ами науката по света не може да даде отговор така че и да тръгнем ние да търсим причина - няма смисъл, по-добре е да се лекуват пациентите както е утвърдено. На мен това ми прилича все едно да тръгнеш на война и да се биеш срещу неизвестен противник и да трепиш всичко наред с каквото имаш под ръка, и да речем като ти свършат мунициите почваш да се чудиш какво да правиш и битката е почти сигурно загубена.
между другото при раковите заболявания ситуацията е същата - организма не фукционира правилно и се подтиска а вредителите се унищожават. даже и лекарствата, които се използват са понякога същите.

d.dimitrov

Мнение от d.dimitrov » 07 юли 2011 01:21

Ако попиташ ревматолозите на какво се дължат автоимунните заболявания, те отговарят - ами науката по света не може да даде отговор така че и да тръгнем ние да търсим причина - няма смисъл, по-добре е да се лекуват пациентите както е утвърдено.
Тогава за какво са ни ревматолозите? Приличат ми на индиански шамани - "може да е това, ама може и да не е, няма как да знаем, но пък можем да предполагаме, ама за да е по-сигурно дай да те натъпчем с лекарства - аа, не действат ли - жалко, ето ти кортикостероиди - ааа прецака се още повече? - ехх, очакваше се (и при последните 1000000 пациента стана така)". Тъжна история. Ревматолозите ми приличат на шамани овластени да раздават смъртни присъди. По неаргументирани и предполагаеми диагнози от техните просто няма в нито една област на медицината. Всичко при тях се базира на нивото на някакви показатели от лабораторни изследвания, които при определена болест били завишени например в 80% от случаите, в други 20% - не, и освен това не доказвали еднозначно диагнозата. Че за каква диагностика говорим тогава.
На мен това ми прилича все едно да тръгнеш на война и да се биеш срещу неизвестен противник и да трепиш всичко наред с каквото имаш под ръка, и да речем като ти свършат мунициите почваш да се чудиш какво да правиш и битката е почти сигурно загубена.
Още по точна аналогия би била - "да се бориш със сянката си"

Както и да е. Дано да не стигна до обикаляне по ревматолози, че съвсем ще стане една...
Направих изследванията - сега чакам резултати :roll:
Вчера бях на преглед при ортопед. Според него пукането в ставите при мен се дължало на обездвижване и отслабване на мускулатурата. Предписа ми хранителни добавки с глюкозамин и т.н. Разбира се, каза да изчакам резултатите от кръвните изследвания и да се консултирам с ревматолог след това, ако нещата не са наред. Ще видим.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 09 юли 2011 13:02

Според мен тия изследвания са достатъчни ...
А ревматологията като цяло е една от най-сложните дисциплини в медицината и действително се бори с проблеми, част от които не са намерили решение до момента - както в диагностичен, така и в терапевтичен план.

Отговори

Върни се в “Лупус Еритематозус. Ревматоиден артрит. Системни заболявания”