ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Около 1% от населението може да е алергично
При фобии, депресия, някои вредни навици

Относно Метотрексат Ебеве

Модератори: админ, консултанти

Красимира87

Относно Метотрексат Ебеве

Мнение от Красимира87 » 14 апр 2009 18:04

Имам псориатичен артрит и в момента пия метотрексат ебеве - 2,5мг .Един ден в седмицата - 3 хапчета сутрин и две - вечер.Искам да попитам има ли някаква система при спирането на метотрексата или мога да го спра изведнъж , без да има последици.Пих го около 6 месеца и като прочетох и страничните ефекти , никак не ми хареса.Фармацевтът ме посъветва да го спирам , а ревматоложката е на противоположното мнение - че трябвало още няколко месеца да го пия за да се "излекувам".Единия от страничните ефекти на метотрескат доколкото разбрах е нерегулиран месечен цикъл - при мен се появи , страх ме е да го употребявам , още повече , че псориатичният артрит доколкото знам не се лекува , а се подтиска.

Много съм объркана и затова искам и едно трето мнение и ако може да кажете дали има система при спирането му.

Благодаря предварително за отговора.

den_zuk
Контакти:

Re: Относно Метотрексат Ебеве

Мнение от den_zuk » 18 апр 2009 01:28

доколкото знам се пие на периоди...от по 30 дни бяха циклите според лекарствената брошура....той е силно лекарство, бтв- "Миелосупресивният му ефект се предотвратява с фолиева киселина (i.m.), инжектирана не по-късно от 72 h след метотрексата, респ. Leucovorin." - приемаш ли фолиева к-на?

Красимира87

Мнение от Красимира87 » 18 апр 2009 09:28

Благодаря ти за отговора. Пия и фолиева киселина , вярно е , но вече приемам Метотрескат-а 6 месеца без никаква почивка и лекуващата иска да продалжавам да го пия още.Беше забравила да ми каже , че като пия метотрескат не трябва да приемам други лекарства , включително и фолиевам киселина (в деня , когато пия метотрескат) . Добре , че чета упътванията и противопоказанията на лекарствата...но за съжаление не пише и начина на спиране. А аз искам да го спра , понеже почнах да се чувствам отпаднала , цикъла ми стана нерегулиран.
Благодаря ти за отговора.

den_zuk
Контакти:

Мнение от den_zuk » 19 апр 2009 00:03

ще ти отговоря така, помисли си на колко си години, помисли си на колко години е черния ти дроб , замисли се колко време ще ти е нужен, и добави факта че метотрексата е като изстрел от пушка с голям калибър с много сачми, после сама реши колко пъти искаш да стреляш в черния си дроб преди да стане ненужен.лекарката ти може и да е права, може и да не е. не я познавам и няма да се усъмнявам в качествата и.но знанието е нещо твърде сложно и всеки разбира дадена материя по свой собствен начин.помисли върху идеята че ти предписва метотрексат като евтина алтернатива на скъп медикамент или като нещо което няма алтернатива.Правиш ли си замервания на чернодробните ензими, за да си сигурна че нивата на токсичност не са твърде високи? Прочети какво пише ео тук - http://www.aafp.org/afp/20001001/1607.html и пак попитай ако има нещо неясно.

kinadecheva

Мнение от kinadecheva » 28 яну 2018 15:39

Имам ревматойден артрит.От шест години пия Метотрексат Ебеве.Дозата е два дни в седмицата по 2бр без да се пие фолиева киселина.Тия дни си направих изследвания и ме гледаха на видеозон.Оказа се че имам мазнини в черният дроб.Какво се прави в този случай.Ще бъда много благодарна за мнения!!!

rosi234

Мнение от rosi234 » 29 яну 2018 12:43

Правени ли са ви изследване на чернодробните ензими - АСАТ,АЛАТ,ГГТ? Ако не е правено добре е да направите за да се види дали има някакво увреждане на чернодробните функции. Взема се венозна кръв.

Омазняването на черния дроб не е толкова безобидно.
https://translate.google.bg/translate?h ... rev=search

https://www.unipa.it/strutture/speciali ... 120613.pdf
Диета при чернодробна стеатоза
http://gotvach.bg/n6-32469-%D0%94%D0%B8 ... 0%B7%D0%B0

От линка в поста над моя с гугъл преводач ви преведох частта за хепатотоксичност на метотрексат.
хепатотоксичност

Въпреки че не се метаболизира значително, метотрексат се концентрира в черния дроб. Анормалната чернодробна хистология изглежда е по-честа при пациенти с псориазис, отколкото при тези с ревматоиден артрит.7 Пациентите могат да получат редица чернодробни проблеми, като лека мастна инфилтрация до умерена или тежка фиброза, некроза и цироза.8 Хепатотоксичните ефекти са свързани с дългосрочна, продължителна употреба и високи дози метотрексат и са чести при пациенти, които приемат дневна доза, което никога не е препоръчително.

Препоръчва се мониториране на серумните нива на аспартат аминотрансфераза (AST) и серумния албумин за всички пациенти, приемащи метотрексат.8 Тези лабораторни оценки са корелирани със сериозни чернодробни нарушения при изследване на ревматолози по пощата.11 Приблизително 30% от всички пациенти на дългосрочна терапия имат повишени стойности на AST . Стойности, надвишаващи два пъти нормалното ниво за период от един месец, изискват преустановяване на лечението.7

Отговори

Върни се в “Лупус Еритематозус. Ревматоиден артрит. Системни заболявания”