ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
В повечето случаи чупливите нокти са напълно решим проблем.
България е от малкото страни, където билката вирее свободно
Откри френски научен екип
Ацетилсалициловата киселина може да предпази от усложнения при...

Ендометриоза или болест на Адисон?

Модератори: админ, консултанти

silva78

Ендометриоза или болест на Адисон?

Мнение от silva78 » 10 юни 2012 10:14

Здравейте! Обръщам се към вас с молба за съвет. Какво да направя, къде да отида, за да оздравея най-накрая. Съжалявам, че писмото ми е така дълго, но вече съм доста отчаяна и нямам сили. Аз самата не обичам да чета дълги писма защото се губя в тях, та за това съм предвидила и съкратен вариант с удебелените букви. :)
На 34 години съм. Настоящия ми здравословен проблем започна преди две години, когато получих извънредно кървене от влагалището, придружено с болки и парене в корема. /Свързвам го единствено с диетата, която правих тогава, състояща се от пълен глад и пиене на един сироп Мадал бал./ Последва ходене на лекар, лекарства, антибиотици. След един месец, отново същото. После взех, че настинах, хайде пак антибиотик. След това гъби, естествено. Отново антибиотик. Следващия месец получих отново болки в корема, но без кървенето. Диагнозата беше възпаление на яйчниците и пих отново антибиотик, така до 9 броя за една година.
После освен болките и паренето започнаха подуване, газове, тежест, постоянно чувство за преяждане, редуване на запек или диария. Реших, че може да не е гинекологичен проблема. Отидох на гастроентеролог, последва колоно и гастроскопии. Резултат-колит, дивертикулит, гастрит, ГЕРБ и отстранени полипи в стомаха и в червото. Докторите казаха, че няма нищо необичайно и че тези болести не биха могли да причинят такива болки и кървенето.
Отидох на гинеколог със съмнение за ендометриоза. Направиха ми лапароскопия и тя я потвърди. Биха ми лукрин депо 3 месеца. Отидох при друг гинеколог, уж по добър. Той ми спря лукрина на 3-тия месец и ми каза да забременявам, защото това било най-добрия начин за контрол на болестта. Забременяване не се получи обаче. Не мога да не се учудя, как така ми предписаха забременяване, все едно ми изписват хапчета от аптеката. Понеже нещо не се получи, подадох документи във Фонда за репрудуктивна помощ за отпускане на средства за ин витро. Чакам още, въпреки, че целта не ми е да забременея а да оздравея.
Между временно нещата се влошиха -отново болки и множество изследвания. Откриха ми полип в матката. През януари 2012 г ми направиха хистероскопия за отстраняването му, придружена с лапароскопия за да види новия гинеколог колко зле е положението от ендометриозата. Лекарите казаха, че имало сраствания, но чак така да ме боли от тази болест, едва ли.
Понеже всеки месец болките се връщат с гастроентерологичните проблеми и това парене...Направих рентген на стомах и пасаж с каша. Резултата беше възпаление на червата особено дебелото. Последва отново курс с лекарства и ограничаване на храната. Отслабнах доста. Проблемите обаче не намаляха, напротив.
Появи се нов симптом, кръв и слуз в изпражненията. Направиха ми още една колоноскопия. Отрекоха дивертикулита, остана обаче колита и нищо друго. Нямало ми нищо е заключението на лекарите. Само дето мен си ме боли.
Забравих да разкажа за анемията, желязо дефицитна. През цялото това време си я имам и нея заедно със всички екстри, ниско кръвно, умора, изтощение, стягане в сърцето и т.н. Ходих естествено на хематолог, който ми изписва желязо, което ми раздразва червата и отново болки. Полудях. Ако спря желязото, анемията се влошава, ако го пия, болките и паренето се усилват значително. Омагьосан кръг. Така в него отидоха две направления вече.
Понякога ми се появява странно усещане някъде зад очите, точно зад очните ябълки, сякаш не могат да се фокусират. Не мога да го обясня. Няколко пъти ми се е случвало в продължение на седмица две.
Случвало ми се е да имам болки и бодежи в гърдите, което отдавам на хормонален проблем.
По едно време имах и солен вкус в устата. Главоболие имам също. Като започне по цял месец не спира почти.
Получих нов симптом, нервност в краката под коленете и също схващане на мускулите. /Понеже пиех дълго време лексотан, а сега го спрях, възможно е да е и реакция на привикването на тялото, но пък и друг път съм го спирала без този симптом/. Винаги съм имала нервни крака, но сега е много силно изразено. Изключително трудно ми е да заспивам заради тази нервност. Четох в нета, че това може да се дължи на липса на магнезии и си взех Магнерич. Пих го няколко дни. Нервността в краката продължава.
Забелязах, че болките се повтарят всеки месец и май зависят от месечния цикъл. Това ме наведе на мисълта, че болките са от гинекологично естество или може би хормонално. От две седмици започнах да пия билката Клинавиче или Орлови нокти. Помагала за ендометриоза. Ще видим.
На 19 май отново получих кафяво течение на 13 ден от цикъла - точно по време на овулацията. Гинеколога каза, че най-вероятно се е спукала киста и течността от нея ми се излива в стомаха, причинявайки ми предперитонитно състояние. Може би чревните проблеми, болките и паренето ще да са били от това, а може би и множеството възпаления и сраствания в последствие, открити ми при лапароскопиите. Изписаха ми хормони - Дуфастон. Течението неусетно се превърна в сериозен кръвоизлив с големи съсиреци. Май беше грешка този Дуфастон... Кървенето някак намаля, а след няколко дни и спря, дали от хормоните или от нещо друго не зная. На контролния преглед след няколко дни, гинеколога ми спря Дуфастона /прогестерон/ и ми изписа противозачатъчни Фемоден-по три на ден, като ми каза, че това май ми е било цикъл. „На 13-тия ден от предишния?”-попитах аз, а тя отговори че могло. На четвъртия ден от хормоналните така ми прилоша, получих гадене, треперене, стягане в сърцето и не можех да си поема въздух, тялото ми така беше отмаляло, че имах чувството, че ще припадна всеки момент. Прочетох в листовката за всички странични ефекти на хаповете и ги намалих на едно на ден, защото зная, че хормони не се спират внезапно.
Така 5-6 дни и онзи ден отново получих кървене и парене с много леки болки в корема. Изразена болка имах някъде в областта на далака. Всъщност тази болка вече трети ден ми стои. Направо луднах вече. Отидох при личния лекар и той видя на ехографа течност в коремната кухина, около 200-300 мл. Доста се уплаших, защото той каза, че може да е кръв. Сега като се върна на зад доста често съм имала течност в корема съдейки по симптомите- парене, болка и проблемите с червата. Това се покриваше и с обяснението на гинеколога. А аз колко време изгубих да търся проблеми вътре в червата. Явно дразненето е било от външната им страна. Обадих се по спешност на гинеколога и ми записаха час за 11 юни и с уговорката, ако се увеличи кървенето и има болки да отида веднага. По телефона казаха, че може да ми се е спукала киста. Е как за няма и месец два пъти ще ми се пука киста, питам аз. Ще питам като отида в понеделник. Кървенето не продължи и се превърна в кафяво течение, но днес отново имам болки.
Говорих с една позната, която имайки предвид това, че съм имала много тежко и свързано със стрес детство, изрази предположение, че проблема може да ми е с надбъбречните жлези. Те били тези които най-често се увреждали при стрес, а и се характеризират с менструални проблеми. През този двегодишен период на постоянно висене по болници са ми изследвали 8 хормона, между които и пролактин и всички бяха в норма, но кортизол-не са ми пускали. Сега като чета май имам всички симптоми на вторична болест на Адисон.
В крайна сметка от многото ходене по доктори и изследвания, аз не съм сигурна какво ми е, а май и те също не са. Не мога да спра да си задавам въпроса как може симптомите на ендометриозата да се проявят ей така изведнъж и то точно след гладуването с Мадал бал. Ако някой знае за такова внезапно проявление на тази болест, моля да ми пише. Трудно ми е да повярвам, че проблема ми е само от нея. Че то при мен от 30 дни в месеца, само около 5 не ме боли и те са точно между края на цикъла и овулацията.
Чудя се дали не съм си причинила някакъв стрес на организма с таз драстична диета и от там да съм си повредила надбъбречните жлези, които и без това са ми били в лошо състояние от стреса в който съм живяла дълги години. От там пък проблемното им функциониране, причинява и проблем с хормоните и същевременно ендометриозата се обостря. Това е моето лично предположение, но все още не е подкрепено с доказателства. Някой от вас може ли да изкаже предположение какво ми е всъщност? При какъв лекар трябва да отида за да ми отговори на тези мои въпроси и да ме излекува в крайна сметка? Може би Ендокринолог? Гинеколозите дори и специализирали ендокринология, ще могат ли да ми помогнат с евентуален проблем с надбъбречни жлези? Моля помогнете. :pray: [smilie=smile3518.gif]
Поздрави, Силва.

silva78

Re: Ендометриоза или болест на Адисон?

Мнение от silva78 » 10 юни 2012 13:14

Здравейте отново! Не съм написала изследванията, които съм правила през тези две години. Неколкократно микробиология, която няколко пъти показа кандида албиканс. Лекувана и уж излекувана. Едина от микробиологиите показа липса на лактобактерии. Лекувана така, че следваща такава показа преобладаващи лакто. Плоските епителни клетки са постоянно излизащи в резултатите. Дори не зная какво означава това. Сега ми изниква въпроса, полово прадаваните болести биха ли излезли при обикновенна микробиология? Поне когато ми ги пускаха ме уверяваха, че щели. Така или иначе след това се изследвах и в Геника за Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealyticum, Chlamydia trachomatis, Trichomonas vaginalis, Candida albicans и Gardnerella vagimalis –всички отрицателни.
Имунологията която си пуснах показа, че СD16+CD56+NK CELLS ми е 12% при норма от 0-12%. Хормоните, които съм изследвала са ТАТ, fFT4, hTSH, Anti – TPO, PROLACTIN, LH, E2, FSH и всички са в норма. Правила съм си профилактично изследване за остеопороза и резултата също беше на границата, но това бе по времето в което вземах Лукрина.
Правила съм си изследване за Хепатит А,В и С и са отрицателни. Изследвала съм си Амилаза и липаза. Липазата ми беше малко завишена - 41 U/I при норма до 37. Изследвала съм Helicobacter pylori IgG и беше отрицателен.
По едно време имах инфекции на пикочните пътища. Нефролога ми пусна изследвания за стерилна урина за бактерии и отново за уреаплазма и микоплазма и хламидия. Хламидия трихоматис IgA ми бе 1:8 при горна граница 1:8, а Хламидия трихоматис IgG беше 1:4 при горна граница 1:16. Нямам идея какво означава това. Резултата беше: бета хемолитичен стрептокок, а микоплазма и уреаплазма-отрицателни. Отново пих антибиотик. На следващото изследване и то след антибиотика излезе стрептококус агалактиае. Естествено отказах отново да пия антибиотик.
Благодаря ви предварително.
Поздрави, Силва.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 10 юни 2012 15:59

След толкова много проведени консултации и манипулации аз лично не мога да се наема с някаква конкретна оценка, но мога да предложа добър ендокринолог в София за допълнителна консултация.

silva78

Мнение от silva78 » 10 юни 2012 17:54

От толкова много писане, съм забравила да напиша за миоматичните възли, които също могат да предизвикат извънредно кървене все пак. Малки са, но все пак... Не, че гинеколога ми не ги е видял при лапароскопията де, но за ваша информация.
Д-р Цончев, ще съм ви благодарна ако ми препоръчате добър ендокринолог. Благодаря за отговора.
Поздрави, Силва.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 11 юни 2012 17:04

София, медицински център "Асцендент", ул. "Бачо Киро" 47, тел. 9839494
д-р Атанаска Еленкова, мисля, че сега приема в сряда, но се обадете по тел. да си запишете час

silva78

Мнение от silva78 » 11 юни 2012 20:21

Много съм нетърпелива или по скоро доста притеснена. За добро или за лошо днес вече си записах час за утре при д-р Емил Начев в Майчин дом. Той ми бе препоръчан от моята гинеколожка. Благодаря ви за отзивчивостта д-р Цончев, ще имам предвид и вашата препоръка.
Поздрави, Силва.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 12 юни 2012 19:21

Той също е добър специалист, ако е този, за който се сещам, така че - успех!

maxinka

Мнение от maxinka » 24 юни 2012 10:38

Здравей, silva78!
Всичко описано от теб се дължи най-вероятно на ЕНДОМЕТРИОЗАТА!
Аз самата страдам от това заболяване вече 6 години. Имам няколоко лапароскопии и въпреки това - ужасни болки всеки месец. Ти самата пишеш, че болката ти има цикличност и зависи от нивата на хормоните по време цикъла. Моята е след като спре кървенето от цикъл, до овулация, точна като часовник. По време на инжекциите Лукрин имаше ли болка?
Освен това, ако проблемът е в надбъбречните жлези, едва ли ще имаш идеални показатели при хормоналните изследвания. При мен също хормоните са в граница.
За всичките години се убедих, че няма достатъчно подготвени лекари за диагностика и лечение на ендометриоза. Ако попаднеш на такъв, пиши ми!

silva78

Мнение от silva78 » 24 юни 2012 19:11

Здравей maxinka!
Първо да кажа до къде стигнах. След като погледна изследванията на хормоните ми от миналата година, Д-р Начев каза, че нямам сериозни ендокринни заболявания. И ако изобщо имам ендокринен проблем, то той най-вероятно е с половите хормони, но с тях могат да се справят гинеколозите, а и е редно те да ме лекуват, тъй като те следят състоянието на ендометриозата. Отхвърли категорично каквито и да е проблеми с надбъбречните жлези. Направи ми силно впечатление това, че отказа да ми вземе пари, защото съм била здрава и той нищо не бил направил. Рядко срещано, поне при мен явление.
Гинекологът ми ме изпрати на психиатър, а той ми изписа хапове за депресия. Продължавам да си пия билката.
По времето на Лукрина наистина нямах болка, но пък освен всички там симптоми свързани с менопаузата, имах проблеми и с червата, съпътствани от колики. Знам ли...Притеснявам се да нямам няколко заболявания в купом.
Отново ме боли, което ме навежда на мисълта, че съм в овулация. Така е, някъде около 12 ден. Вече трети ден имам болка високо горе в лявото подребрие. Болката е остра със средна сила и се разпростира на вътре в лявата част на корема. Имам усещането, че е по хода на дебелото черво. Целия корем ми е болезнен. Болката се засилва при преместване на стойката на тялото. Де но говорим при рязко такова... Онзи ден пак имах слуз, а днес и разстройство. Отново започнаха да ме спохождат мисли, че проблема ми е от гастроентерологично естество. Мaxinka, много ми е интересно ти имала ли си проблеми с червата? Точно в момента ми е трудно да повярвам, че болката горе под ребрата, дори и слизаща на долу е свързана с ендометриозата... Ох, не зная вече.
Относно лекарите, влязах в един американски форум и се оказа, че жените дори и в щатите не винаги попадат на добридостатъчно подготвени доктори. Те също трудно си позволяват лечението. Общо взето картинката е много подобна. Явно наистина болестта не е добре проучена.
Поздрави, Силва.

maxinka

Мнение от maxinka » 04 юли 2012 08:55

Силва, не знам какъв съвет да ти дам. Все пак си мисля, че състоянието ти е провокирано от ендометриозата. Моят живот също в продължение на години вече е подчинен на тази болест. Опитах диети, хормони, лапароскопии - няма ефект. Аз също искам да пусна документи във фонд инвитро, но този месец ФСХ ми е висок и трябва да изчакам, дано влезе в граници.
Сигурно си чела, че чревните проблеми са един от най-характерните признаци за ендометриоза. В много случаи тя се разпространява не само по репродуктивните органи, но и по червата, пикочен мехур и дори по-отдалечени органи.
Много съм мислила през тези години какво провокира състоянието ми.
Този омагьосан кръг - лапароскопия, хормони, спиране на цикъл и след месец - връщане към състоянието преди операция, е влудяващ. За мен няма полза.
Аз също съм от случаите с почти непрекъсната болка. Мен също гинеколози са ме пращали на психиатър!!! Пълна безпомощност! В момента съм в тежък период и нищо оптимистично не мога да кажа.
Един конкретен съвет - въобще не отлагай забременяването!

silva78

Мнение от silva78 » 04 юли 2012 20:23

Здравей maxinka!
:) Аз обаче мога да кажа нещо оптимистично, защото последния месец корема ме боля само пет дни по време на овулацията. :lol: /Не съм предполагала, че някога мога да се радвам за подобно нещо./ Всъщност горния пост съм го писала на четвъртия ден от болезнения период. Смятам, че билката ми влияе благотворно. Ще продължавам да я пия.
Мaxinka, разбирам какво е да се въртиш в омагьосания кръг на болници и лекари. Ужасно е! За тях лапароскопията е ежедневие и ти я пряват ей така, все едно отварят хладилника да видят има ли сирене, няма ли... Хормоните и химията даже няма да коментирам.
Реших да спря лекарите за известно време и да отида на ирисова диагностика. Всъщност психиатъра няма как да го спра, че неговите хапчета били за депресия и не се спирали току така.
Та за ирисовата...Един познат е ходил при Никола Алексиев от Плевен. Разчел му е по ирисите всичките болести, за които той има документи, а лечението, което предписва е с билки и билкови продукти. Той вече веднъж се е възползвал от услугите на въпросния диагностик относно прочистване на жлъчка и черен дроб и е много доволен от него. Аз съм доста впечатлена от разказа на познатия и мисля, че точно в този момент холистичната медицина е добър вариант, поне за мен. Мaxinka, ти пробвала ли си някакво холистично лечение?
Поздрави, Силва.

batкodoki

Мнение от batкodoki » 06 юли 2012 13:14

госпожо silva78,
при цялото ми уважение към Вас - Вам е нужен грамотен колега ПСИХИАТЪР! Което изобщо НЕ значи, че имате ментален проблем! Просто той е Специалист, лесно купуращ обзелите Ви тревоги на ниво Медицинско Изкуство!
По темата: моята Майка, клоняща към 90-те години от 58 години е с ДОКАЗАНА (зад граница) м. Адисони. И до днес е на заместваща терапия. С кризите на тази болест съм израстнал и вероятно тя ме е стимулирала да стана трето поколение Лекар....Важното е, че познавам м.А. "от вътре" - по добре и от единственият истински спец по проблема - доцент Андреева! Ако Ви трябва консулт - чукайте на тази врата!
Но Вие ОПРЕДЕЛЕНО м.А. - нямате!
Категорично на база описаното!

Не търсете лечител, а терапевт,който на вашите години може да бъде само Психиатър!

silva78

Мнение от silva78 » 06 юли 2012 15:27

Благодаря Ви за изразеното мнение batкodoki. Аз вече зная, че нямам Адисон. Още д-р Начев ме убеди в това. Оставам обаче с доказаната ендометриоза и всички негативи свързани с нея.
Да разбирам ли, че като лекар, Вие смятате, че всички симптоми, които съм изложила е възможно да са на психическа основа? Изобщо възможно ли е почти постоянната болка в корема и кръвоизливите да са на психическа основа?
За добро или лошо в крайна сметка се озовах при психиатър - Доц. Дончев от ВМА. Вече два пъти съм ходила при него и съм доволна. Надявам се да ми помогне.
Поздрави, Силва.

batкodoki

Мнение от batкodoki » 11 юли 2012 01:59

Не разбира се! Както имах повод да отбележа - едва ли имате инстински ментален проблем. Не Ви възприемам като "нерационален" човек.. Много е възможо цялата тази симптоматика да се дължи на дефицит на микроелементи със или без витаминен дефицит.
Следвайте указанията на Психиатър, комуто се доверявате и за до три месеца мисля нещата ще си дойдат по местата.
Ако това не се случи - щ е коментираме отново!

Поздрави :)

tanon

Мнение от tanon » 11 юли 2012 04:05

Irritable bowel syndrome? Вижте в уикипедията, това състояние, освен проблеми с отделителната система при 90% се съпътствало от някакви психиатрични симптоми, които някои предполагат че са заради някакво въздействие, дали от бактерия (която може да отделя токсини в кръвта или да повлиява хормони), дали някаква реакция (алергична или на нервната система). Проучете си го.

Друга версия: Пила сте много антибиотиции, както и диетата да са нарушили нормалната микрофлора в червата. При някакво хронично възпаление, това отслабва имунитета както и води до другите проблеми. На мен лично ми е интересно дали този бета хемолитичен стрептокок може да се разпространи по други части на тялото, като една хипотеза. Той констатира ли се все още?

Отговори

Върни се в “Секс и сексуални проблеми. Полова система - ЖЕНИ”