ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Методът има не само релаксиращ но и лечебен ефект
Блуждаещ нерв – отделя влакна към вътрешните органи
Чупенето на ноктите през зимата има решение

Изгаряне от запалена мазнина

Херпес, псориазис, Розацея, витилиго, Себорея (пърхот)

Модератори: админ, консултанти

StanislavKolev

Изгаряне от запалена мазнина

Мнение от StanislavKolev » 11 юли 2017 07:41

Здравейте,

Казвам се Станислав Колев, мъж на 35 г. от Ямбол. На 1 юли претърпях инцидент, залях крака си със запалена мазнина(олио) и получих няколко рани от изгаряне - на бедрото, около коляното, после по цялото продължение надолу към стъпалото и последно на глезена върху кокалчето. Първоначално по съвет на фармацевт веднага започнах да лекувам раните с Пантенол спрей, Дефламол крем и кислородна вода. 4 дни след инцидента посетих хирург, който назначи ново лечение с превръзки с Дермазон крем. Сменям ги сутрин и вечер и въпреки че не са стегнати и с доста крем, запепват и много болят при сваляне. Свалям ги вече под течаща вода и така не болят толкова. Получих и отток на глезена, който мисля че започва вече да спада. Минаха вече 10-11 дена и не виждам да има някакво зарастване на раните или оздравяване. Голям проблем ми е когато съм прав в покой без да вървя, веднага получавам много болезнено схващане на целия крак, когато направя с усилие няколко крачки, болката минава.
Моля да ми кажете при такива рани кога ще започне заздравяването ? Правилно ли ги лекувам ? Ако се налага да посетя скоро специалист към кой да се обърна - пак хирург, дерматолог или друг ? Мога да прикача и снимка на раните ако е необходимо.
Благодаря на всички които ще се отзоват със съвети.

StanislavKolev

Re: Изгаряне от запалена мазнина

Мнение от StanislavKolev » 12 юли 2017 08:08

Здравейте,

Качвам снимки на раните, може би така ще е по-лесно да ми се даде съвет. Снимките са от днес 12.07.

http://prikachi.com/images.php?images/649/9145649w.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/650/9145650M.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/651/9145651T.jpg

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 12 юли 2017 19:50

Те бавно зарастват принципно...
Добре е през няколко дни да го поглежда хирург. Към момента не виждам усложнения, но трябва пак да го види хирурга, та ако трябва да се направи допълнителна обработка на раните.

StanislavKolev

Мнение от StanislavKolev » 13 юли 2017 06:27

Благодаря ви д-р Цончев за мнението. Само искам да разбера добре ли е да се мокрят раните ? Аз ги мия два пъти на ден, преди да нанеса нов слой крем на тях. Това мокрене пречи ли им за по-бързо зарастване ?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 18 юли 2017 19:19

Доколкото съм наясно не е добре да се мокрят. Трябва да се промиват с препарат.

markuch111

Мнение от markuch111 » 19 юли 2017 11:43

За по-лесно сваляне на превръзките може да ги мокриш с кислородна вода.Раните не е желателно да ги миеш с обикновена вода,както го правиш.Ако все пак ги миеш с вода,то добро стягащо действие за такива рани имат сапуните(може да ползваш такъв за ръце,може и такъв за интимна хигиена но без много мазнотии и кремове в него).Но очаквай да боли процедурата по миенето със сапун.Като казвам така имам впредвид бая сериозно да боли.
2пъти на ден миене и смяна на превръзката определено е много.На 15-20ти ден от изгарянето се ориентирай към смяна веднъж на ден и половина,даже най-добре-два дена.

Forum admin

Мнение от Forum admin » 19 юли 2017 15:38

Относно кислородната вода - ето какво са публикували нашите колеги: http://www.puls.bg/health/highlights/news_27157.html
Ако искаш да узнаеш бъдещето - изследвай миналото!

markuch111

Мнение от markuch111 » 19 юли 2017 18:42

Не съм много съгласен със статията.Споменават и промиване със спирт,а дори и 70%овия има некротизиращо въздействие при попадане върху отворена рана в пъти по-силно от това на кислородната.На кислородната и е хубаво това че заради мехурчетата има и механично отмиващо действие в джобове на рани,където се развиват анаероби,помага за изхвърлянето на трески,песъчинки и прочие боклуци от раната.Отделно дезинфектиращото действие на свободния кислород е много силно.При рани промивам с кислородна първо,после с риванол и налагам превръзка със стерилна марля напоена в риванол.Йод,йод-бензин,спирт-само извън раната.В раната само кислородна и риванол.Сапун и евентуално четвъртични амониеви също се ползват но БГ не са много популярни за обработка на рани.Вече специализираните са ясни-отделно според случая-антибиотични и кортикостероидни мазила,прахове и спрейове,дефламоли,Вишневски,перувиански балсам и т.н.
Така пише в подробния ми наръчник по малка хирургия.Така и практикувам от много време насам.Доколко е правилно-не знам.
А за отлепване на залепени за раната превръзки е незаменима кислородната просто.

StanislavKolev

Мнение от StanislavKolev » 19 юли 2017 19:03

Здравейте Forum Admin и markuch111,

Благодаря че се включихте със съвети. От няколко дни спрях да превързвам раните, само веднъж на ден ги мия с вода, колкото да падне стария слой крем и нанасям след това нов. Превръзка слагам ако се наложи да излизам някъде за 1-2 часа. За това време не залепва и лесно се отстранява. Вече се образуваха ръбове на раните с червен цвят дебели около 5 мм и доста сърби кожата край тях. Предполагам това е от процеса на заздравяване. Неприятно е че излекуването е много бавно, но явно при такива изгаряния е така.
До пълното зарастване на раните добре ли е да продължавам с Дефламол ? Имате ли наблюдения за други лекарствени средства които са по-подходящи за рани от изгаряния ?

markuch111

Мнение от markuch111 » 19 юли 2017 23:53

Да,щом сърби значи нещата вървят надобре.Бавно ще е.Можеш да ползваш още дефламол-няма проблем.За друго по-добро от него-по мое мнение няма.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 20 юли 2017 01:24

До колкото съм наясно не е добре да се мокрят, по-скоро трябва да се обливат с антисептик и тогава да се слага стерилна превръзка за да не се нанесе инфекция.

Отговори

Върни се в “Акне, Екземи, кожни проблеми”