ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние
Мнението е на експерти по въпросите на грипа
Откри френски научен екип

Уникални космически проучвания

Актуални новини, събития, любопитни факти.

Модератори: админ, консултанти, Приятели

apostoloff
Контакти:

Уникални космически проучвания

Мнение от apostoloff » 01 авг 2015 07:25

ПЛУТОН РАЗКРИВА СВОИТЕ ТАЙНИ

Космическата сонда "Нови хоризонти" направи първото близко прелитане над най- отдалечената планета на Слънчевата система.

Плутон е символ на най-крайната точка на Слънчевата система - своеобразен край на света, разположен на около 7 млрд. километра от Земята. Планетата е толкова малка и далечна, че е открита едва през 1930 г. от американския астроном Клайд Томбау. Оттогава досега, за 85 години, Плутон представляваше просто малка замъглена точка в учебниците по астрономия. Астрономи и астролози не знаеха нищо за тази толкова отдалечена планета. До тази седмица...

Досега човечеството нямаше идея как изглежда или от какво точно е съставена планетата. Самото откритие на небесното тяло от Томбау е направено със сравнение на снимки на нощното небе и потенциално изместване на някои от точките. След близо година взиране в изображенията по този метод е открит Плутон.

Наскоро човечеството най-накрая получи по-пълна представа за митологичния космически обект в края на Слънчевата система – сондата "Нови хоризонти" (New Horizons) изпрати първите снимки на планетата, след като мина покрай нея. Данните са първата фаза на изследването на края на Слънчевата система, което ще даде много отговори на учените и може да сложи край на редица спорове относно нейната структура, сателитите й и др. Но някои открития могат напълно да преобърнат представата за формирането на най-отдалечените космически тела в Слънчевата система.

Новите хоризонти

Мисията "Нови хоризонти" е резултат от десетилетия опити и планове на американската космическа агенция NASA за формирането на мисия до Плутон. Първите идеи за подобна операция се раждат през 1989 г., когато екип от учени започва работа върху изследователска сонда, която да посети деветата планета.

Мисията е наречена Pluto Underground (Подземието на Плутон) и привлича вниманието на NASA. По-късно през 90-те години разработката на мисията върви бавно, като идеята става още по-амбициозна и целта е не само посещение на Плутон, но и експедиция из Кайперовия пояс. През 2000 г. програмата (последно кръстена "Кайперовият експрес") е прекратена заради орязването на бюджета на NASA.

Развоят на събитията предизвиква брожение сред учените и започва силно лобиране за възстановяването й. В края на 2000 г. е формиран нов екип, воден от Стамотиос Кримигис и Адам Стърн, който започва работа по "Нови хоризонти". Година по-късно NASA определя програмата за приоритетна, но през 2003 г. новият директор на агенцията Шон О‘Кийф решава да не я включва в бюджета. С много усилия "Нови хоризонти" най-накрая получава финансирането си и през януари 2006 г. сондата е изстреляна.

Апаратът е оборудван с голям набор от сензори, камери и оптични системи, които да могат да се използват за максимално ефективно проучване на Плутон и обектите, покрай които ще мине. Целите на мисията са заснемане на повърхността на деветата планета и най-големия й спътник Харон, както и максимално проучване на характеристиките на двете космически тела. "Нови хоризонти" ще се опита да анализира атмосферата на Плутон и скоростта, с която тя напуска планетата, както и останалите й четири спътника (Стикс, Никс, Керберос и Хидра). Последната задача е изследване на колкото се може повече обекти в Кайперовия пояс.

Плутон далеч не е единственото космическо тяло в покрайнините на нашата система. Планетата е разположена в началото на Кайперовия пояс – регион на ръба на Слънчевата система, който се простира отвъд атмосферата на газовия гигант Нептун. Той е подобен на астероиден пояс, но е много по-голям от този между Марс и Сатурн, като има ширина от около 3 млрд. километра.

През последните две десетилетия се водят ожесточени спорове дали Плутон трябва да бъде смятана за деветата планета в Слънчевата система, или да се създаде нова категория небесни тела, за да бъде вписана в нея. Причината е, че през 90-те години на миналия век в Кайперовия пояс са открити космически тела с подобни размери. Това води до създаването на точна дефиниция за това дали един обект е планета или не.

Според Международния астрономически съюз (IAU) тя трябва да отговаря на три критерия – обектът трябва да е в орбита със Слънцето, да бъде достатъчно масивен, че да създаде собствена гравитация, която да позволява хидростатично равновесие (тоест да има сравнително симетрична сферична форма), както и да бъде доминиращо космическо тяло в района.

Плутон не успява да покрие последния критерий заради наличието на доста други тела, които сборно имат по-голяма маса. Затова и деветата планета според IAU е планета-джудже: теза, на която се противопоставя голяма част от научното общество, включително и един от лидерите на мисията "Нови хоризонти", Адам Стърн. Според критиците, ако се приложи това правило, Земята, Марс и Юпитер също няма да са планети заради астероидния пояс между последните две.

АПОСТОЛ АПОСТОЛОВ
АПОСТОЛ АПОСТОЛОВ

www.SuperAstro.net

миро83030709

Re: Уникални космически проучвания

Мнение от миро83030709 » 02 авг 2015 09:35

Безкрайно любопитен експеримент!!!!
От малък имам изявен интерес към космоса.Изчел съм прекалено много научна фантастика, гледал съм по възможност филми свързани с космоса, Стивън Хокинг ми е любимец- та...крайно време беше!

apostoloff
Контакти:

Мнение от apostoloff » 02 авг 2015 14:15

Напълно съм съгласен с вас- крайно време беше!
АПОСТОЛ АПОСТОЛОВ

www.SuperAstro.net

fantagiro

Мнение от fantagiro » 04 авг 2015 15:49

http://sebepoznanie.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=787

Чета ви тая тук щуротия и си мисля, че... дори да има такива текстове те са представлявали разсъждения, мечти, проекти как би трябвало да изглежда и с какво да се захранва една летяща чиния, какви трябва да са нейните пилоти.

Същата работа и със скалните рисунки на самолети. Това са били или рисувани птици или скици на един бъдещ самолет.
: )

Когато само аз и ограничен брой хора може да разчитаме даден текст, може да си правим какви ли не бъзици с хората.
Пушенето в умерено количество е полезно. :P

apostoloff
Контакти:

Мнение от apostoloff » 04 авг 2015 18:41

Ти си пий редовно лекарствата и не бери грижа за тези неща. Те не са лъжица за твоята уста. Нямаш нужните образование, ниво, класа и формат за да даваш каквито и да било мнения по въпроса. Да не говорим за това, че си тежко болен и трябва да лекуваш преди всичко психозата си.
АПОСТОЛ АПОСТОЛОВ

www.SuperAstro.net

fantagiro

Мнение от fantagiro » 04 авг 2015 19:09

:D господине,аз съм на мнение,че ако си вярвате на щуротиите,за вас съм новата месия и ръка трябва да ми целунете даже! Вече даже медицински доказах как с вярата в духове човек може да държи високи стойностите на допамина...и как с отпадането на вярата в тези неща,причините за стрес намалят на половина,с което допаминът се нормализира естествено.недейте казва,че съм неспособна,биполярните сме с високвисоко айкю. :P

fantagiro

Мнение от fantagiro » 05 авг 2015 08:29

Предполагам,че ще ви е интересно да чуете мнението ми за нло-то в Япония... :P на мнение съм,че това са обучителни полети,а зиг загообразните движения-изпълнени от пилот-професионалист. Никой не е счел за нужно д информира просто... Но пък тези полети са удобни,за да се въведат хората в заблуда...бях чела за звездата беталгейзе или нещо такова,как щели да се виждат две слънца и това щяло да бъде знак за нещо... И така сектите ще пребъдат... А второто слънце всъщност-самолет или летящ балон... Един познат миналата година,когато видях светеща топка,го беше снимал по същото време, та бях само развълнувана,че съм с един параноиден страх по малко...вместо да си изкарам акъла,че съм видла нло.

Kamelia_ivanov

Мнение от Kamelia_ivanov » 03 ное 2015 18:55

Интересно!

fantagiro

Мнение от fantagiro » 04 ное 2015 13:33

:P Може да се поспори дали нямам нужните познания. Добре, че подбутнахте темата. Всъщност от осем години насам по един или друг начин навлизам в дебрите на медицината. В психотерапията вече съм готова да изляза. Понякога се замислям за втора магистратура, съдъражаща сричката "пси". :P Освен това имам неопределено количество изчетени книги. Включително вашата. Там, с Къцито накрая.
Нямате си идея колко хора, "даващи си вид на знаещи", нали така беше?, ме заблудиха в нормалността си. :P

fantagiro

Мнение от fantagiro » 04 ное 2015 14:30

http://www.vesti.bg/drevni-dokazatelstv ... eo-6044850

А моята теория пък е, че това са първите проекти как би трябвало да изглежда облеклото и машината, с която да се стигне до Луната.
: )

ivanajelqzkova

Мнение от ivanajelqzkova » 27 дек 2015 21:33

Сега попаднах на една интересна статия, но същевременно доста плашеща http://cosmos.actualno.com/asteroidi-mo ... 15039.html . Дано наистина тези астероиди да не предизвикат опасност за Земята, защото те могат да доведат до фатални последствия.

petttto

Мнение от petttto » 05 мар 2016 16:06

Кога ли човек ще стъпи на Марс

Изображение Изображение Изображение

Отговори

Върни се в “Новини и събития”