Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Така отговарят 61% служители от фарма индустрията
Няма да се влияе от околната среда и други стресори
Не е просто в резултат на емпатия
реклама

Как да изберем CPAP / BiPAP апарат за терапия на сънна апнея

Актуални новини, събития, любопитни факти.

Модератори: админ, консултанти, Приятели

Re: Как да изберем CPAP / BiPAP апарат за терапия на сънна апнея

Мнениеот Pehing » 02 Юли 2011 12:57

И сега защо се нервираш така и даже взе да обиждаш? Може би защото съм прав? 8)
Всичко, което съм писал съм го проверил и хората, които търсят ще попаднат на същата информация. Няма да правя реклама на никоя фирма, защото не ми е това целта. Сумите са приблизителни, затова съм писал "около". Сметнати са при курс на долара 1,4. От ДДС-то законно няма как да избягаш, което ще добави към 220 лв отгоре.

Също така въобще си нямаш представа коя марка е по-добра и коя не, поради което недей да заблуждаваш хората.

Виж, занимавай се с това, за което си учил. Има неща, за които се иска компетентност на друго ниво, а не само да видиш някакви цени, да ги събереш и да пишеш навсякъде, че ще оправиш света.
Pehing

Мнениеот pesho1 » 20 Юли 2011 13:05

Как да направите промяна настройките на ципап(CPAP) апаратите,вижте в линка по-долу.
http://www.apneaboard.com/CPAP%20Adjustment.htm
Материала ще ви предостави имформация за сервизното меню и как да промените настройките на вашият апарат.
:evil:
pesho1

Мнениеот pesho2000 » 30 Авг 2011 13:27

Как да изберете ципап апарат, кои са производителите на качествено оборудване,кои уреди е добре да се избягват и защо ,ценово разпределение и много друга информация касаеща ципап машините и терапията ще намерите единствено във форума на съня на адрес:
http://www.medeng-bg.eu/forum/index.php
pesho2000

Мнениеот Janus » 15 Сеп 2011 15:39

Драги ми Pehing,
с интерес следя дискусията която сте заформили със stronga и ще ти кажа че аргументите които изтъкваш минават само пред 10-12 годишен дете :lol:
Случая с пациентка които описваш дето и изтърсили апарата звучи като виц , тази жена нали преди да си купи апарат е била на изследване в лаборатория и там не е проблем да и настроят апарата в последствие а също така и да и проследят терапията или при вас ако не си купят ципап от вас ги гоните ?
А за твоето твърдение че доктор еди-кой-си продавал по-скъпо но поемал цялостен ангажимент кърти зъбите и направо плаче за етичната комисия към лекарският съюз.
Pehing, разбира се че доставката от САЩ излиза най-евтина а писанията ти относно настройките на апарата са верни само ако в лабораторията са ги определили коректно но проблема изглежда лесно се решава с автоматичен апарат .
Относно сипап апаратите на Weinmann който рекламираш че се продават на най-ниски цени в България то цената им започва от 3400 лева а ти може да видиш как същият апарат във Великобритания се предлагат за£ 679.00 или това прави 1527.32 лева .
http://www.eu-pap.co.uk/somnobalance-e-auto-cpap.html
Между другото независимо от определението за Weinmann че били №1 то уредите им се продават само в три страни в Европа и в Китай което е много странно за водеща фирма,изглежда Pehing е влезнал в търговията с сипап апарати въпреки че по-горе в друг негов спор с Aglen твърди че няма нищо общо с продажбите им.
Stronga e прав че цени като тези на Филипс/Респироникс и Weinmann които започват от 3400 лева (за стандартен уред на Респироникс и автоматичен на Weinmann) и стигат до 8000 лева за Респироникс БиПап са "малко" височки за нашият стандарт.
Цените на тези уреди са многократно по-ниски в Европа а в Америка са още по-ниски явно лекарите са усвоили добре търговията и отказват да настройват апарати ако не са закупени от тях.
Вносител на апаратите Респироникс в България е МЦ "МАНА' а на уредите Weinmann е Д-р Петър Петров който се оказва че работи в същият медицински център .
Janus

Мнениеот Janus » 21 Сеп 2011 16:38

Днес попаднах на един много интересен Интернет сайт който ще бъде полезен на всички страдащи от заболяването сънна апнея .
http://www.medeng-bg.eu
От сйта може да се влезне в най-големият форум посветен на сънна апнея,вътре може да се намери най-изчерпателната информация както за болестта така и за ципап апаратите използувани при терапия на сънна апнея има информация и в кои лаборатории може да се изследвате,много полезни съвети как да изберете вашият ципап апарат .
Във форума за съня са публикувани много статии от работещите в тази област водещи специалисти в България като има и много информация от чужди източници преведена на Български език,информацията е толкова много че най-добре е вие сами да я видите.
http://www.medeng-bg.eu/forum/index.php
Janus

Мнениеот pesho2000 » 03 Окт 2011 11:44

Преглеждайки този форум попаднах на интересен материал който слага край на някои зародили се тука спорове между някои потребители.
Потребителя с ник : Pehing е Д-р Петър Петров които е свързан с няколко лаборатории изследващи сънната апнея,Д-р Петров е вносител и продава най-скъпите на Българският пазар ципап уреди тези на фирмите Респироникс,Вайман с цвени започващи от безумните 3400 лева и
за цвят апаратите на ВМС който е изключително некачествен Китайски производител излезнал на пазара преди броени месеци .
Мнение от Pehing:
viewtopic.php?f=8&t=17607&p=84437&hilit=%D1%81%D1%8A%D0%BD%D0%BD%D0%B0+%D0%B0%D0%BF%D0%BD%D0%B5%D1%8F#p84148

Re: Хипертония, силно хъркане, сънливост през деня

Мнениеот Pehing » 08 Апр 2010 16:23
Приятелю, прегледах постовете ти и както разбирам, нямаш нито образованието, нито компетенцията да даваш такива оценки.

За твое сведение, аз съм лекар (д-р Петър Петров), специализирам в кардиологията на Военна болница в София и съм се нагледал на случаи, когато на пациентите им се изписват куп лекарства, за да се лекуват последиците (хипертония и т.н.), но не и причината (сънна апнея). И междувпрочем, със нарушенията на съня се занимавам активно вече 6-та година. В никакъв случай не твърдя, че това е единствената причина за посочените сърдечни проблеми. Важно е обаче, да се мисли и за съня. Подробности можеш да прочетеш в сайта, който така много оплюваш.

П.П. Ако искаш, можеш да дойдеш в нашата кардиология за пълни изследвания и уточняване на симптомите. Форумите не са най-доброто място.
Поздрави.
pesho2000

Re: Как да изберем CPAP / BiPAP апарат за терапия на сънна а

Мнениеот NIAA » 12 Мар 2012 18:03

Здравейте на всички!
Моля, някой да ни помогне при избора на ципап апарат разбира се ако има компетентно и обосновано становище.
Случая е следният :
Болен със силно изразена сънна апнея -поне така пише в епикризата.
Проблемите започват от това че болният в допълнение към сънната апнея има и кардиологични проблеми .
Ние намерихме апарат който по технически данни многократно превъзхожда всички останали но не-знаем дали е подходящ в нашият случай,уреда е произведен в Германия .
Данните на апарата са:
Производител- FLO
Режим на работа на предложеният модел- BiPAPs/t
Ниво на шум - 19.48db - всички други предложения които имаме са приблизително 30db.
Филтър - HEPA/стандарт/ пречистващ 99.9995% всичко по-голямо от 0.3μm
Това което най-много ни допада е - Възможността да бъде променен режима на работа на уреда и за в бъдеще ако ни е необходимо да работи в режим BiPAPs;BiPAPt;BiPAPs/t;BiPAPplus;PSV;PSVst или (a)PCV.
Моля ако някой има опит или е запознат по-подробно с този уред да сподели своя опит.
Предварително ви благодаря.
NIAA

Мнениеот Janus » 29 Мар 2012 16:26

Как да изберете своя ципап апарат ?
Днес темата във" форума на съня" беше обновена с последните новости касаещи избора на ципап апарат ,също така е добавен нагледен снимков материал.
Целият материал можете да видите на адрес:
http://www.medeng-bg.eu/forum/viewtopic ... 8&p=47#p47
Janus

Мнениеот Aglen » 11 Авг 2012 16:55

Здравейте,
всеки който се интересува от сънна апнея задължително трябва да види тези видео файлове!!!
http://www.medeng-bg.eu/forum/viewtopic.php?f=3&t=68
Aglen

Мнениеот stronga74 » 15 Дек 2012 11:48

Някъде прочетох,че апаратите на FLO Medizintechnik са най-добрите имат гаранция 6 години и спокойно може да ги използвате в следващите 20 год.
После се зачудих,защо не намирам цена,с малко повече труд я открих:)
Цената на така наречения XPAP ,тоест,апарат който е всичко в едно е между 8 и 9 000 евро в Германия,цената само на филтъра му,за който твърдят,че е уникален е 160 евро,определено не е за нашия стандарт:) и в БГ не може да се търгува с него,та как търговците ще му вдигнат 300%.
Ето ви и още един полезен линк: http://www.cpaptalk.com/CPAP-Sleep-Apnea-Forum.html?sid=18fe692a8dde5a9bf3cebf8b2b0077f8 по темата Сънна апнея(форум на Английски)
stronga74

Мнениеот Hell Angel » 16 Дек 2012 18:28

Стронга,
наистина интересно разсъждение относно медицински уред.
Нуждата от каквото и да е медицинско изделие се определя от лекар с поставена диагноза и за разлика от ежедневните покупки където избирате продукт според ваш вкус то подобен подход при лекарства или медицински уред ще клони към дебилност.
Наистина както сте написали уреда на ФЛО Медицинска техника е най-добрият към момента на световният пазар който можете да закупите/придобиете,цената е приблизително точно такава каквато сте посочили или 8100€ в Германия за модела който работи в imPAP режим.
Позволете ми да ви информирам ,че подобен режим успешно решава специфични проблеми и е незаменим при определени пациенти а що се отнася до най-често срещаните апарати които се препоръчват от лекарите а именно стандартен CPAP и автоматичен aPAP то цените на FLO са съпоставими с останалите .
Нека ви кажа и още нещо че факторите определящи цената на един продукт са както маркетингови/пазарни то и тя (цената) зависи и от елементната база която е използувана а също така не бива да се забравят и цена на труд както и съпътстващи логистични разходи.
Та във вашият пост вие посочвате не само некоректна цена но и явно нямате никаква представа относно Ципап уредите ,как са направени,къде и как работят, ако вашият живот има материално измерение то спокойно можем да заключим че вие Стронга имате стойност не по-голяма от 1000 лева тъй като ако тежите 100 кг. по 10 лева килото при вашите бакалски сметки излиза толкова.
Уредите на FLO Medizintechnik доколкото знам се предлагат в България и то на цени равни на уреди произведени в Китай и Малайзия а в случай че търсите нещо по-евтиничко може да се обърнете към ранните години на ципап апаратите когато е използувана прахосмукачка включена на реверс.
Нямам представа какви точно ципап уреди продавате но от това което пускате из форумите си личи липса на елементарни знания и ако вие сте лекар положил Хипократова клетва то сте позор за лекарското съсловие
Hell Angel

Мнениеот stronga74 » 17 Дек 2012 16:51

Опс още един търговец на медицинска техника,коментара е излишен.
stronga74

Мнениеот VeskoG » 09 Фев 2013 04:35

Привет, на всички!
Първо да уточня, че аз съм с AHI = 76 и за това вече повече от 1,5 години спя с автоматичен CPAP апарат или така нареченият APAP апарат, като уреда докарва годишното ми AHI = 0,8, което и според докторите е много добре, като дори имам нощи и с AHI =0
Включването ми в настоящият форум е по следната причина, че преди 1,5 години, когато нищичко неразбирах от тези апарати, то на мен лично неможа да ми стане ясно, как и какъв апарат да си избера от този форум, така и от който и да е форум и сайт написан на български език, тъй като за обикновеният пациент, като мен поглеждайки към българските форуми и сайтове единственото, което вижда е една битка между дистрибуторите на българският пазар за CPAP, която се води в интернет пространството и само обърква пациентите, като мен, но единственото, което се вижда е че битката се води в изброяване на марки, цени и малко история на съответните марки апарати от съответните дистрибутори, които промотират в нета и възхваляват продукцията си. Вярно е че може да е добра дадена марка апарати, но не и ней-добра и т.н. определения, защото всяка една марка апарати има своите силни и слаби страни и независимо колко са силните и колко са слабите им страни те си ги имат, като в това число може дори да се отнесе и стойността за поддръжка и консумативи.
Нека да се придържаме, към заглавието на форума, а именно „Как да изберем CPAP / BiPAP апарат за терапия на сънна апнея“, като в това число не е само цената и кой е най-великият CPAP / BiPAP апарат за терапия на сънна апнея. Нека който е много наясно с CPAP / BiPAP да спомогне със съвети, какво да гледаме, какво да търсим в апарата да има и може и т.н., както и за какви нужди се използва и е приложим и т.н. вие специалистите и дори дистрибуторите тук можете да помогнете със съвети.
Аз като пациент преди 1,5 години закупих два комплекта APAP (апарат, маски, овлажнители, тръби, филтри и др.) на различни водещи производители за мен и баща ми като с едната марка съм спал 1 месец, а с другата марка спя и до днес. Именно от това произтича моето наблюдение, което искам да го споделя с всички, които имат намерение да изберат уред и по-точно за APAP, а не да го продават или промотират като най-добрият, най-великият.
Най-важното за избор на уреда е първо да сте преминали през съответната лаборатория на съня или съответните доктори специалисти в областта и те са ви диагнозтицирали и са ви посочели, че можете да ползвате CPAP или APAP, тъй като при вас няма заболявания, които налагат използването на други апарати. Важно е да се знае, че и BiPAP можете да използвате, но ако нямате изрична нужда от него то с цел да изразходите по-малко пари можете да ползвате APAP
Искам да уточня, че моят опит и наблюдение е само върху APAP с който спя и на база подробните данни, които се генерират от него и същите, ги разглеждам подробно, чрез специализираният софтуер на производителя на апарата, който ми дава подробно описание на качеството на терапията, та за това най-важните насоки, които ще споделя са за избор само на APAP апарат, APAP – (Автоматично положително налягане на дихателните пътища), APAP може да работи и като CPAP – (Постоянно положително налягане на дихателните пътища). APAP автоматично, се нагажда до необходимото налягане в съответствие с монетното ви състояние, което се определя автоматично от уреда, съгласно заложеният алгоритъм за следене и определяне на моментното ви състояние, а именно:
1 - Основно изискване - Апарата следва да разполага с овлажнител, за да предотвратява сухотата в устата, което гарантира комфорт на съня, а всичко останало като автоматично регулиране на овлажнителя, маркуча/шлауха да се отоплява, климатроник, датчик на маркуча за следене на температурата са екстри, без които можете, когато искате ниска цена. Това изискване се отнася и за BiPAP
2 - Основно изискване - Апарата да има стъпка на регулиране на налягането от 0,1 или като компромис от 0,2. ПРИМЕР: при зададено налягане от 10 смH2O (см воден стълб) уредът ще се променя по следния начин при стъпка от 0,1 (10,1 – 10,2 – 10,3 – 10,4 – 10,5 и т.н) и съответно при стъпка от 0,2 (10,2 – 10,4 – 10,6 – 10,8 – 11 и т.н). Стъпката е много важна да е малка, тъй като уреда по точно и прецизно, ще се нагажда до необходимото налягане в съответствие с монетното ви състояние, което се определя автоматично от уреда, съгласно заложеният алгоритъм за следене и определяне на моментното ви състояние. Тук бих казал, че ръчната или автоматичната компенсация на налягането спрямо надморската височина е пак екстра, без която също можете и няма да наруши комфорта ви на сън. Това изискване се отнася и за BiPAP
3 - Основно изискване – Апарата следва да има функция за облекчено издишане, като тази функция при различните марки уреди е с различна абревиатура, но функцията се състои от следното ПРИМЕР: при настройка от 10 смH2O, когато вдишвате апарата ви подава 10 смH2O, а когато издишвате апарата намалява 10 смH2O с (1смH2O, 2смH2O или 3смH2O) в зависимост от настройката, която сте задали или при зададена настройка за намаляване с 3смH2O, то при издишване налягането, ще е 7смH2O, и веднага при вдишване се покачва отново на 10смH2O и така при всеки цикъл на вдишване и издишване, което води до комфорт на съня, чрез облекчаване на издишането. Това изискване не се отнася за BiPAP, тъй като при BiPAP поддържа две налягания едно налягане при вдишване и друго при издишване, което обуславя за по-малак дискомфорт от използването на апарата в сравнение със CPAP и APAP, но за сметка на това е двойно по-скъп от APAP.
4-Основно изискване – Апарата да може да определя, кога е настъпила Централна сънна апнея и кога е настъпила Обструктивна сънна апнея и когато е настъпила Централната сънна апнея апарата да не е третира с повишаване на налягането си, защото ефект от това няма, това условие е от изключително важно значение за комфорта на съня ви. Централна сънна апнея е когато белите ви дробове спират да дишат (мозъкът ви е забравил да подаде команда на дробовете да дишат), като през това време няма затваряне на дихателните ви пътища (дихателните пътища са отворени). Обструктивна апнея е, когато дихателните ви пътища са затворени, а белите ви дробове се опитват да дишат, но до тях няма достъп на въздух. Смесена сънна апнея, е когато едновременно имате централна и обструктивна апнея. Когато имате Обструктивна сънна апнея апарата, е третира, чрез повишаване на налягането си до такова с което, ще успее да повдигне меките тъкани, които са затворели дихателните пътища и по този начин, чрез повишаване на налягане се поддържат отворени дихателните пътища и вие дишате спокойно. Когато имате централна сънна апнея дихателните ви пътища неса затворени, но белите ви дробове недишат и тогава апарата независимо дали ще повиши налягането до максимум или не, то ефект няма да има никакъв с APAP, освен да предизвика дискомфорт в съня ви. Именно за това, апарата, ако разпознава апнеите, той ще знае, кога да повиши налягането си до такова, при което ще се отворят дихателните пътища до белите дробове. Давам ПРИМЕР-1: За Апарат, който неможе да разпознае централна апнея от обструктивна и апарат, който разпознава централна и обструктивна апнея, но само ги регистрира, като различни, а и централната и обструктивната апнея ги третира, чрез повишаване на налягането – при настройка от 10смH2O при 1-во настъпване на апнея (ЦЕНТРАЛНА) апарата е третира, чрез повишаване на своето налягане, като приемаме, че спрямо неговият алгоритъм е достигнал до 11смH2O и в рамките на минута-две 2-ро настъпване на апнея (ОБСТРУКТИВНА) апарата е третира, чрез повишаване на своето налягане, но вече от 11смH2O, като приемаме, че спрямо неговият алгоритъм е достигнал до 12смH2O и в рамките на минута-две 3-то настъпване на апнея (ЦЕНТРАЛНА) апарата е третира, чрез повишаване на своето налягане, но вече от 12смH2O, като приемаме, че спрямо неговият алгоритъм е достигнал до 13смH2O и в рамките на минута-две 4-то настъпване на апнея (ОБСТРУКТИВНА) апарата е третира, чрез повишаване на своето налягане, но вече от 13смH2O, като приемаме, че спрямо неговият алгоритъм е достигнал до 14смH2O. Тук извода е, че при тези апарати при настъпването на Две централни и Две обструктивни апнеи апарата е покачил налягането от 10 смH2O на 14 смH2O, от което следва, че при настройка от 10смH2O, а в лабораторията ви са определили, че за CPAP налягането следва да ви бъде 12смH2O, то апарата ще работи 95% с по-високо налягане от 12смH2O и едва 5% с по-ниско налягане от 12 смH2O при тези апарати дискомфорта е по-голям породен от дългото време на работа на по-високото налягане; ПРИМЕР-2: За Апарат, който разпознава централна апнея от обструктивна, а само обструктивната апнея е третира, чрез повишаване на налягането, а централната само е отчита, като такава без да е тритира с повишаване на налягането – при настройка от 10смH2O при 1-во настъпване на апнея (ЦЕНТРАЛНА) апарата не е третира, чрез повишаване на своето налягане, и налягането си стои на 10смH2O и в рамките на минута-две 2-ро настъпване на апнея (ОБСТРУКТИВНА) апарата е третира, чрез повишаване на своето налягане от 10смH2O, като приемаме, че спрямо неговият алгоритъм е достигнал до 11смH2O и в рамките на минута-две 3-то настъпване на апнея (ЦЕНТРАЛНА) апарата не е третира, чрез повишаване на своето налягане, и налягането си стои на 11смH2O и в рамките на минута-две 4-то настъпване на апнея (ОБСТРУКТИВНА) апарата е третира, чрез повишаване на своето налягане, но вече от 11смH2O, като приемаме, че спрямо неговият алгоритъм е достигнал до 12смH2O. Тук извода е, че при тези апарати при настъпването на Две централни и Две обструктивни апнеи апарата е покачил налягането от 10 смH2O на 12 смH2O, от което следва, че при настройка от 10смH2O, а в лабораторията ви са определили, че за CPAP налягането следва да ви бъде 12смH2O, то апарата ще работи 95% с по-нисоко налягане от 12смH2O и едва 5% с по-виско налягане от 12 смH2O при тези апарати дискомфорта е по-малък, тъй като едва 5% е работата на по.високо налягане. Това изискване се отнася и за BiPAP
5- Основно изискване – шума на апарата да е до 28dB (моето лично наблюдение е че и с апарат с 24dB и с апарат от 28 dB с които съм спал почти няма разлика, като се отчете, че апарата с които спя е на разстояние от 50-60см от мен и си работи безшумно и не пречи на семейството ми и на мен). Това изискване се отнася и за BiPAP
При избор на APAP гледайте единствено дали има 5-те основни изисквания, като всичко друго над тях са екстри без които можете и комфорта на съня ви няма да се наруши. Апарат, който отговаря на тези основни изисквани е достатъчно добър и независимо каква марка е той и какъв е неговият произход Китай или др. (тук некоментирам дали китайските апарати поддържат данните, които са описани в техните характеристики и дали са качествени, така и надеждни), то ще знаете, че в най-голяма степен ще спомага за намаляване на дискомфорта ви от неговото използване и ще ви предоставя качествена терапия. За избор на BiPAP освен 4-те критерия приложими за него има и други основни критерия за тях, но аз нямам познания за тях.
Понеже фирмите производители на апарати са много и неискам да се огранича до изброяване само на част от марките апарати и по точно тези, които аз познавам и които покриват тези 5 основни изисквания, но за това нека някой съвестен гражданин да изпиши колкото се може повече марки апарати, които покриват тези 5 критерия и тогава за тях да посочи съответните цени, за да може нуждаещите се от такова лечение/терапия и конкретно с APAP апарат да направят по-лесно своят избор в съответствие с бюджета с който разполагат
VeskoG

Мнениеот stronga74 » 09 Фев 2013 12:14

Браво VeskoG,много изчерпателно,със сигурност ще е полезна тази информация на много хора.
Аз ще допълня само,че изборът на марката е много важен от тази гледна точка,че в България трудно се намират или почти липсват консумативи за някой марки,няма да ги споменавам,на мен примерно ми се скъса силикона на маската и се оказа,че трябва да чакам доставка от Германия няколко седмици,а какво да правя аз до тогава оставам без лечение :roll:,явно е трябвало да се запася с маски,а и маски размер XXL в България липсват незнайно защо,като се има в предвид,че повечето хора страдащи от Апнея имат проблеми с килограмите и би следвало да им трябват по-големи размери,предлагат ми маски L и M размер,те са цели,но ми покриват само носа:),нямам думи просто,а да не говорим,че струват и 4 пъти повече от цената им в USA
stronga74

ПредишнаСледваща

Назад към Новини и събития