ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние
Може ли един размер да пасне на всички мъже?
България е от малкото страни, където билката вирее свободно

Ще се подобри ли здравеопазването в България?

Дайте своят глас по важни теми свързани със здравето, а и не само с него. Вашето мнение е важно.

Модератори: админ, консултанти

да
7
18%
много
2
5%
малко
8
21%
не
21
54%
да правят каквото щат
1
3%

Общо гласове: 39

niko

Мнение от niko » 29 сеп 2006 23:02

Вече като реални европейци можем да си зададем този въпрос:

Какви са вашите очаквания?

Тео

Мнение от Тео » 30 сеп 2006 07:45

Няма логика да се подобри при тази система на финансиране на болничната помощ - здравната каса е единствен безконкурентен осигурител и диктор на условията за това финансиране. За момента осигурителната тежест на работещия и плащащи здравни осигуровки не е малка, и пак не върви. Тая работа много прилича на оная, дето на М-тел няколко години правителството му осигури безконкурентност и единственост в страната при печалба над 1000% (срещу управленски мандат за опр. хора).

galyari

Мнение от galyari » 01 окт 2006 02:18

Ако говорите за държавното здравеопазване, нямам много големи надежди за подобрение в близко време, ще мине доста време докато всички апарати и кабинети се обновят и докато всички медицински органи влязат в час със съвременните/европейски стандарти и методи. Това не може да бъде еднодневен процес.

Колкото до частните медицински заведения, бих казала, че някои далеч са надминали стандартите на доста европейски страни! Преди месец ходих в една частна клиника да ми вземат кръв, и ми казаха, че след 2 часа мога да видя резултатите си по Интернет!!!

На друго място пък в кабинета имаше телевизионен екран на стената, и ми предложиха редбул, кола, вода или кафе (понеже аз си припадам понякога - непоносимост към такива телесни вмешателства), дори баничка със сирене и шоколад :shock: Аз съм била в Англия и Холандия и такива условия не съм видяла! Така че не бъдете такива песимисти! Ще ги стигнем - не, ами ще ги надминем... :lol:

Трифон

Мнение от Трифон » 01 окт 2006 15:00

е даде, ама нали в частните клиниги си плащаш допълнително. И то кво става - първо си плащаш осигуровки, после ако искаш по качествена помош в частна клиника - пак си плащаш, все едно нямаш осигуровки....

galyari

Мнение от galyari » 01 окт 2006 23:17

Аз затова не съм си плащала здравната осигуровка от години, понеже все по частни клиники ходя - поне като си платя там знам, че ще получа това, което ми се полага - което си е тъпо наистина, защото държавното здравеопазване уж е там, за да ни помага в нужда, ама неслучайно по-кадърните доктори си отвориха частни кабинети - защото и на тях държавното здравеопазване им тежи на врата като камък и ги завлича в мизерията си :shock:

Тео

Мнение от Тео » 03 окт 2006 22:41

Тая логика много хора я прилагат ама има един особен случай когато не върши работ - при спешно състояние (катастрофа, инфаркт, нещастен случай), когато не си в съзнание и направо те стоварват в някоя болница и в един момент се оказва, че видишли, нямаш здравна осигуровка и какво става тогава?
Едното решение е - разтичват се близките ти и плащат на здравната каса това, което е нужно за да ти се възстановят здравните права.
Защото никой да не си мисли, че частните клиники взимат на лечение тежки пациенти, те бягат от такива защото лечението им е скъпо и "неблагодарно" :?

kombat

Мнение от kombat » 04 окт 2006 14:06

Някой знае ли колко пари и къде трябва да се платят за възстановяване на здравна осигуровка ако човек никога не си е плащал такива?

Бармалей

Мнение от Бармалей » 05 окт 2006 17:51

май нещо около 300 лева беше, наскоро некой ми спомена такава сума, по повод че трябвало да се оперира, а нямал осигуровки

galyari

Мнение от galyari » 05 окт 2006 18:57

Така е, Тео, дори в частна АГ болница да раждаш (е, ти сигурно не :wink:), ако нещо се скапят нещата, спешно те закарват в държавната АГ.

Убеди ме, ще си платя осигуровката :lol:

Бармалей

Мнение от Бармалей » 05 окт 2006 21:15

Е, другия варианте да имаш приготвени парици. То не е ясно кое е ще ти излезе по тънко, зависи колко имаш нужда от здравна помощ, аз като направя сметка за последните 20 години колко здравни осигуровки съм платил, сигурно ако (недай си боже) ми се наложи требе даме гледат като цар

galyari

Мнение от galyari » 06 окт 2006 22:59

Дай Боже да не ти се налага, а ако ти се наложи - дай Боже да те гледат като цар :) Така или иначе по стар български обичай частни и държавни лекари обичат да им се дават "парични поощрения", така че със или без застраховка, трябва да си приготвиш кинти "за здраве" :roll:

Бармалей

Мнение от Бармалей » 06 окт 2006 23:46

Е то по тая логика като влезем в ЕС здравеопазването ще се подобри за некой хора па за други (както винаги) не, що да ручаме жабетата, то и сега си има тарифи, пък като влезем в ЕС ще стана малко по-други

lidkata

Мнение от lidkata » 09 окт 2006 09:39

Някой има ли ясна идея ако ще да се подобрява здравеопазването в БГ след влизането ни в ЕС това по какъв механизъм ще става? Щото мене много не мие ясно......

Руди

Мнение от Руди » 10 окт 2006 22:33

Надали ЕС ще ни изсипе манна небесна за да ни оправи проблемите. Най-вероятно ще трябва и ние доста да се потрудим по въпроса, но нали това се опитваме да правим последните години и май няма некъв ефект :? :?

Бармалей

Мнение от Бармалей » 11 окт 2006 10:10

С тия комунисти дето ни управляват още дълго ще има неуредици в здравеопазването, ако и да сме приети в ЕС. С такива меко казано "озадачаващи" министри като Гайдарски (няма да използвам правилната дума поради естеството на форума) до никъде няма да я докараме. През четири години ние просто провеждаме поредната експериментална постановка върху здравеопазването, казваме "Е-е-е-й, пак не стана!" и почваме на ново. А хората си мрат в това време, рекета си върви, младите лекари бягат на запад....

Отговори

Върни се в “Анкети”