ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Скокът на грипния вирус ще респектира всеки атлет
При тях подборът на храната е особено важен
Ще отпадне ли нуждата от инжекционно лечение
Доказано: съставка в него действа

Контактни лещи при Астигматизъм

Клюки, слухове, мнения и всичко останало.

Модератори: админ, консултанти, Приятели

piczo

Контактни лещи при Астигматизъм

Мнение от piczo » 10 апр 2008 21:55

Здравейте.Днес след компютърен тест и нормален очен преглед ми остановиха, че имам астигматизъм.На едното око с деоптер 0,5, а на другото 1,0
Поисках да нося лещи, но лекарят каза, че нямало лещи за астигматизъм или дори да имало били по 100 лв едната.След информация в интернет разбирам, че всъщност си има меки конткатни астигматични лещи и даже е препоръчително, понеже самата роговица се оформя с лещите и по този начин се лекува самият астигматизъм и другият плюс освен удобството е, че имаш перфектно периферно зрение.
Моля посъветвайте ме какво да правя.Лекарят и оптиката препоръчват очила и ми убиха надеждите за лещи.
Ще се радвам да ми дадете цени, плюсове и минуси а и също къде мога да намеря такива астигматични контактни лещи.
Благодаря Ви.

galena

Re: Контактни лещи при Астигматизъм

Мнение от galena » 12 апр 2008 17:32

днес бях на очен лекар,поръчах си меки торични лещи за късогледство и астигматизъм
струват 120 лв и са 6 броя
трябва да смениш лекаря си май щом не знае че има контактни лещи и за астигматици :shock:
има също и твърди лещи които са значително по-евтини между 12 и 52 лв за брой
но лекарката ми каза че с тях по-трудно се свиква :roll: така че потърси съвет от някой очен специалист и действай имаш избор !Успех !

stef26

Мнение от stef26 » 07 авг 2008 15:20

Аз преди известно време ходих на офталмолог,за да си поръчам астигматични меки лещи на ''kooper vision'' мисля че така бяха.Преди това съм носила твърди лещи(български),но така и не можах да свикна с тях(дясната вечно ми се замъгляше).Сега като сложих меките все едно нямам нищо в очите си(виждам перфектно),но пак леко ми се замъглят,а работя пред компютър и ми пречи това.Купих си изкуствени сълзи,но още повече ми се влошава зрението .Моля ако някой знае на какво се дължи това замъгляне да пише.Благодаря

PoweR_of_DarK

Мнение от PoweR_of_DarK » 28 авг 2008 22:57

piczo значи като за начало, освен астигматизма какво отклонение имаш късогледство или далекогледство. Колкото до контактните лещи, при носене трябва да се спазна изключителна хигиена, винаги да се ползва истински разтвор, а не физиологичен, защото лесно се хващат инфекции. Аз лично имам късогледство и ползвам лещи на UltraVision и съм изключително доволен. Слагам ги и забравям, че са там. Така или иначе аз ти ги препоръчвам пред очила.
stef26 незнам кои са твоите лещи, но като цяло знам, че двата най-реномирани производители са Bausch & Lomb и ULTRAVISION. Моите са на ULTRAVISION и съм супер доволен. Колкото до замагляването, щом си пробвала със сълзи значи вероятно не е проблема в исъхването на окото. Имай в предвид, че в окото постоянно се движи секрет по посока от слепоочието към носа, който при продължително взиране може да доведе до такова замагляване. Така или иначе при работа с компютър трябва на 1 час поне 5-10 мин почивка на очите (плискане със студена вода или постаяне на дланите върху очите да не навлиза светлина), защото при дълга работа и на човек без лещи ще му се замагли погледа.

dubby

Мнение от dubby » 17 май 2010 18:07

Здравей, piczo, като цяло съм забелязал негативното отношение на българските офталмолог към контактните лещи. Не само че има контактни лещи за Астигмътизъм, но и както PoweR_of_DarK казва те са за предпочитане.
Ето какво казва wikipedia по въпроса:
"Съществуват модели меки лещи, които коригират астигматизъм. Наричат се торични лещи. Те имат специална вградена корекция, като едновременно могат да съдържат предписание за далекогледство или късогледство, ако пациентът се нуждае от това"
Последните се наричат bifocal-ни.
Има различни производители, които ги предлагат както и няколко варианта - едномесечни, двуседмични, еднодневни и т.н. Вече се появиха достатъчно сайтове за продажба на контактни лещи, така че можеш да се посаветваш с тях ако все още имаш съмнения. Аз лично нямам астъгматизъм, но братовчедка ми има и носи торичните лещи на Bausch and Lomb - и твърди, че са най-добрите. Тук ги намерих и на значително по ниска цена - PureVision toric
Ако случайно прочетеш отговора ми - тъй като виждам че поста ти е стар ще ми е интересно да чуя твойте наблюдения ако вече имаш такива

pepsincho

Мнение от pepsincho » 13 юли 2010 12:52

Здравейте, нов съм тук.Вчера ходих на очен лекар, най вече заради това да ми изпише някакви лещи.Имам астигматизам с късогледство."Можеш да носиш единстевно асферични лещи, едномесечни.Те ще ти дадат най-добър и остър образ"Това ми казаха.цената е 16 лева/лещата.(Каза, че има и други, но те са скъпи-200лв/леща :o)Та искам да се посъветвам и с вас-дали това са единствените лещи, които мога да нося, или има други модели, подходящи за мен-искам да имам избор, това е :) Поздрави!

slan4itse

Мнение от slan4itse » 16 юли 2010 10:30

Здравейте, аз също съм с астигматизъм, но имам и сенна хрема, при която сълзят очите. До сега не съм ползвала лещи и ми е интересно някой с мояпроблем дали е носил и има ли проблем с тях. Благодаря!

Потребителски аватар
blader

Мнение от blader » 20 юли 2010 12:04

Моля да не вярвате на написаното в WIKIPEDIA на 101%! Там статиите се пишат от хора-лаици, които имат свободно време. Никой специалист в областта на медицината няма свободно време. Медиците и свободното време са секса при кучетата - има го, ама рядко. ;)
Така...
Има лещи за астигматични оченца. Аз дори си купих такива. За един месец - 30 лева. Само на едното око имам астигматизъм.
Аз имам друг невероятен проблем. Не мога да си сложа лещите!
Правя какви ли не опити, слагам лещата до окото, омазнявам окото с изкуствени капки, и не става и не става! Слагам я до склерата и тя ми остава в ръката в момента в който си махна пръстта. Гадна работа. Ако някой има идеи, да сподели!

А иначе до жената със сенната хрема горе - даже имате късмет! Поне няма да използвате капки изкуствена сълза!
д-р Стефанов

slan4itse

Мнение от slan4itse » 25 юли 2010 14:01

Не разбирам за какъв късмет става въпрос. Аз питах, при положение, че ми сълзят очите и ме сърбят, дали лещите ще ме дразнят допълнително.

shantall

Мнение от shantall » 02 мар 2011 11:31

От 7 години нося контактни лещи. Първо една докторка ми каза, че астигматизмът ми не е много висок и мога да нося най-обикновенни меки лещи. Пробвах и цветни :), че даже и шофьорска книжка изкарах с тях. СЛед това обаче смених лекарката. Отидох при д-р Цанева на Клоколтница 29. Жената ме прегледа и каза: абе момиче ти виждаш ли ме. Оказа се че астигматизма ми се е вдигнал жестоко за времето, през което носих меките лещи. Днес си поръчах 3 чифт твърди лещи, предназначени за астигматици, при същата лекарка. Проблеми имах първите няколко дни когато сложих първия чифт, но всичко беше докато свикна. След това никакви грижи. При положение, че като проба си бях взела най-малко газопропускливите. Издържах с тях понякога и 24 часа. Много е важно мярката на лещата да е взета добре. Вярно, че аз ги чупя и губя, но .... :) Разликата в цената за торични и твърди лещи е двойна, да не кажа и тройна. Ако един чифт твърди ещи със срок на годност две години струва 70лв, то едни торични със срок на годност 1 година са приблизително 200лв. И така... за твърди лещи търсете добър специалист, аколещата е направена като хората не би трябвало да имате проблеми.
А за хората със сенната хрема, може ид а не дразнят, но със сигурност няма да е комфортно.
За поставянето на леща най лесно става когато лещата е промита, но не и прекалено овлажнена. На показалеца на едната ръка се поставя лещата, а с другата се отваря окото, като показалеца хваща и притиска, но не много силно, горния клепач, а безименния пръст прави същото с долния. Всичко е въпрос на тренинг и свикване на окото с мисълта, че нещо идва :)
Дано съм била полезна :)

Iglika90

Мнение от Iglika90 » 04 мар 2011 22:31

Здравей, Шантал. Би ли ме посъветвала какъв транспорт мога да ползвам до Клокотница 29 и също на картата гледах, че май има повече от една такава улица в София. Студентка съм, прости невежеството :oops:

shantall

Мнение от shantall » 16 мар 2011 12:09

Здравей, Iglika90. До клокотница 29 се стига с всеки един тармавай, който върви по бул. Хр. Ботев в посока централна гара. ЕТо ти линк където можеш да зададеш начална точка на тръгване и крайна, където искаш да отидеш, и ще ти покаже какъв транспорт да хванеш http://www.sofiatraffic.bg/routes. давам ти и координати на д-р ЦАнева 832-11-01 четни 8.30-14 нечетни 14-18. успех!

Toni97

Мнение от Toni97 » 01 апр 2011 17:11

Здравеите. Аз също имам проблем с очите. Нося очила от 12 години. Интересуваме дали има лещи за астигматизъм и дългогледство, тъй като вече ми писна да нося очила.

Потребителски аватар
blader

Мнение от blader » 21 апр 2011 22:56

Има. консултирай се с очния ти лекар и си готов.
д-р Стефанов

dubby

Мнение от dubby » 22 май 2011 14:02

Здравей, Тони,

До колкото знам всички торични лещи се предлагат както за късогледство така и за далекогледство. На следната страница можеш да се ориентираш за цените на различните торични лещи като аз стигнах до извода, че някои от предлаганите продукти са с пъти по евтини от други места където съм гледал.

В по старите мнения открих, че на shantall, са казали, че може да носи всякакви лещи при ниско нива на астигматизъм, това не е вярно, може да се носят не торични лещи, но трябва да са сверични.

Отговори

Върни се в “Любопитни факти и общи приказки”