Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Юбилейното честване започна днес
Милиони хора по света страдат от тази болест
Мозъкът е основният сексуален орган
реклама

за хормона *пролактин* и неговото свър поризводство

Модератори: админ, консултанти

Мнениеот томи » 27 Фев 2007 17:02

Здравейте, искам повече информация за свърх производството на хормона *пролактин*.Следствие на което се предизвика пигментация /първоначално по слабините и прегъвките на ръце и крака, след време обхваща цялото тяло/ и довело до кожното заболяване *акантоза негритис*. До какво води освен стерилитет и пегментация? Може ли да се лекува това?Изобщо какво можете да ми кажете .
томи

Мнениеот д-р Цончев » 28 Фев 2007 19:37

Каква е причината за повишения пролактин?
Скенер на глава правили ли сте?
д-р Цончев

Мнениеот томи » 01 Мар 2007 10:29

Въпроса, който зададох касае повече моя близка, но тя надали ще търси по този начин помощ. Правени са и всички възможни изследвания, които могат да дадат направени за пълна картина на нейния здравен статос. Включително и ЯМР и скенер.Но какви са и показателите точно не знам и от кое изследвание са разбрали за повишения *пролактин* също. Тя е монго малка на 16 год. и това оцветяване е доста притеснително и нелицеприятно, както за нея самата , така и за околните, тъй като не знаят от какво се получи. А иначе тя няма никакви оплаквания. Но кожата освен,че топъмнява тя много загрубява и става много суха.
томи

Мнениеот Д-р Стайкова » 01 Мар 2007 12:14

Здравейте, има различни черни пигментации, и не всички са Acanthosis nigricans.

Опишете всичките и симптоми, как е започнало и кои тестове са правени.

Пигментацията която описвате по-скоро е типична за морбус Адисон, това е автоимунно заболяване на надбъбречната жлеза. Изследва се кортизол - основен и после след стимулация с ACTH, също се мери самия хормон ACTH. Също се мерят калий, натрий, калций, а също се правят още доста тестове - но тези които изброих са основни и задължителни в случая. Може кръвното да е доста ниско.
Разбирам че ви отвеждам настрани от пролактина, но ако тя е имала ЯМР и нищо не е видяно по хипофизната жлеза, то в момента пролактинът ми е доста по-малка грижа от пигментацията.
Поздрави
Д-р Стайкова

Мнениеот Д-р Стайкова » 01 Мар 2007 12:19

Както винаги, забравих да питам нещо - има ли пигментация в устата - по лигавицата на бузите - отвътре?
Пигментацията на акантозис е по-вдигната и може да се пипа, а пигментацията на морбус Адисон е по-скоро като тъмно бронзов цвят на кожата.
Д-р Стайкова

Мнениеот melani » 01 Мар 2007 14:08

Здравейте!Мисля че д-р Стайкова е права като Ви дава друга насока в която да тръгнете.Аз бях с висок пролактин.Установиха ми го когато ми направиха изследване на половите хормони вследствие стерилитет.Оказа се повишен.Направиха ми скенер на глава,за да се изключи аденом на хипофизата.И сега приемам лекарства да държа пролактина в норма.Симптомите на повишения пролактин са липса на овулация,повишен секрет от млечните жлези,но незнам да се свързва с пигментацията за която вие пишете.Говорете с вашата близка,за да Ви обясни точно за какво са и изследвали пролактина и какво казва лекуващия лекар за пигментните петна.
Успех!
melani

Мнениеот МАМЧЕТО » 09 Мар 2007 18:25

Наш близък се оперира преди месец от аденом на хипофизата.При предварителните иследвания се установило,че пролактина му е около 20 пъти над нормата.Как ще се регулира този хормон,от самосебе си ли,след като е премахнат аденома,или с лекарства?Момчето е на 27 години,води ли до стерилитет както при жените повишения пролактин?
МАМЧЕТО

Мнениеот томи » 13 Мар 2007 14:14

Здравейте, благодаря много за отговорите на д-р Стайкова и д-р Цончев. Искам да ви дам повече информация по зададения от мен въпрос, но в момемента не ми е възможно. То точно не знам как да споделя с моята близка за това, че влизам във форум и обсъждам това с вас. Не знам как ще го възприеме.Ако все пак имам повече информация ще ви пиша отново.Още веднъж благодаря.
томи

имам въпрос, свързан с хиперпроизводсвото на пролактин

Мнениеот Krems » 29 Юли 2007 19:33

преди около 10 месеца, съвсем случайно ми откриха завишени стойности на хормона пролактин. около два месеца след втория ми спонтанен аборт забелязах белезникава секреция от гърдите си. консултирах се с гинеколог и тогава след направени кръвни изследвания се установиха високи стойности на хормона 1192 uU/l. беше ми предписана терапия с бромокриптин 10 дена 2х1 таб., след което 30 дена 1х1 таб. по време на лечението изследвахме хормона, който се оказа в референтни стойности на нормата 334 uU/l. около месец след спиране на лечението пак направих кръвни изследвания, при които стойностите на пролактин бяха 1306 uU/l. тогава гинекологът ми ме насочи към ендокринолог. свързах се и направих консултация със съответния специалист ендокринолог. беше категоричен, че е нужно да се направи МРТ изследване. тогава стойностите на пролактин при последното изследване бяха малко над 1500. ядреномагнитния резонанс беше категоричен - нормална нативна хипофизарна МРТ-находка, не се отграничава нискосигнална находка, суспектна за микроаденом. това беше чудесна новина :) поставиха ми диагноза хиперпролактинемия, предписано ми бе лечение с бромокриптин 1 таб. дневно. на това лечение съм от средата на януари до този момент. през март направих кръвни изследвания за проследяване и бяха мн добри - пролактин 356, тестостерон 0,271, TSH 0,617. още в началото на започване на лечението се нормализира мензисът ми /до този момент нередовен/. имам и придружаващо заболяване - поликистозни яйчници.
в началото на м. юни мензисът ми закъсня със седмица. направих си тест за бременност, който се оказа положителен. но ден след това получих леко кървене. посетих гинеколог...... според датата на последния ми мензис би трябвало да съм в 3-4 гс, но изследването с вагиналния видеозон не показа нищо, не се видя плодния сак. лекарят каза, че още е рано, но в 5-6 гс трябва да се улови сърдечната дейност. но кървенето само по себе си не е хубав признак. предписа ми дуфастон, магнерич и но-шпа и разбира се лежане. след около три дни кървенето спря.... но само за една следобед и после започна пак, придружено със силни болки. и така........ това беше третият ми спонтанен аборт, за чиято причина гинекологът няма отговор.
бих била благодарна ако тук в този форум ми предложите някакво обяснение на нещата. какви са евентуалните причини, къде греша аз, какво трябва да направя за в бъдеще? аз съм вече на 29 години и така искам да имам дете, а ето, че все не се получава. благодаря ви предварително.
Krems

Мнениеот little_rabbit » 29 Юли 2007 21:56

Здравей, Кремс, изследвала ли си антителата на щитовидната жлеза ТАТ и МАТ?
Аватар
little_rabbit

Мнениеот Krems » 30 Юли 2007 12:14

здравей, litle_rabit. не, не са ми правени подобни изследвания. единствено ми е изследван хормона TSH, чиито стойности в началото бяха в горна граница на нормата, а след започване на лечението с бромокриптин спаднаха. мисля в горното изложение съм посочила точните им нива при последнто изследване. знам само, че щитовидната ми жлеза е с нормални размери и няма изменения.
Krems

Мнениеот little_rabbit » 30 Юли 2007 14:12

Кремс, хубаво е да ги изследваш.
От думите ти разбирам, че ТСХ се е нормализирал от приема на бромокриптин, което е много странно. Според мен ти трябва добър ендокринолог, също така е хубаво да направиш имунологични и генетични изследвания. За съжаление не мисля, че в Стара Загора ще могат да ти помогнат, може би не е лошо да се ориентираш към Пловдив.
От сърце ти желая скоро да се похвалиш с хубаво и здраво бебче!
Аватар
little_rabbit

Re: за хормона *пролактин* и неговото свър поризводство

Мнениеот palma80 » 23 Юли 2008 11:58

Zdraveite, predi edna godina otidoh na ginekolog s bolki v qi4nicite re6iha da mi napravqt izsledvaniq okaza se 4e prolaktina mi e 5 pati nad normata posledva i qdreno magniten rezonans ima mikroadenom na hipofizata lekuvah se 6mes. s Dostineks pokazatelite mi se smaknaha pod normata v momenta izsledvam funkciite na 6titovidnata jleza opitvam se da zabremeneq ot 1-na godina neuspe6no a nali tozi hormon e v normi kakvo stava
palma80

Назад към Секс и сексуални проблеми. Полова система - ЖЕНИ